Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Dupa renuntarea la aparat dentar

pelerinaj in Balcik

Noul format Jpegli iși propu...

Dade, dade
 Parola la lock screen

Deparazitare externa pisici fara ...

Seriale turcesti/coreene online H...

Merita un Termostat Smart pentru ...
 Sfat achizitie MTB Devron Riddle

Problema mare cu parintii= nervi ...

switch microtik

Permis categoria B la 17 ani
 Sfaturi pentru pregatirea de eval...

Crapaturi placa

cum imi accesez dosarul electroni...

Momentul Aprilie 1964
 

Medicina

- - - - -
  • Please log in to reply
13 replies to this topic

#1
azaleh

azaleh

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 4
  • Înscris: 28.07.2017
Am suferit un atac de panica chiar inainte de inceperea concursului de admitere pentru medicina generala care m-a dat complet peste cap. Am luat 5 si un pic. Dupa 5 ore de somn, m-am trezit si am facut testul din nou acasa, singur. Am luat 8,60 - ultima medie la bugat a fost 7,39. Mai are rost sa dau in toamna ?

#2
iliketoforkmyself

iliketoforkmyself

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 671
  • Înscris: 30.08.2016
Da... dar intri la taxa.

#3
dorin_2k

dorin_2k

    Master Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 48,381
  • Înscris: 01.12.2001
Au ramas locuri pt toamna? Nu cred ca raman locuri la medicina. Doar la anul.

#4
adyd94

adyd94

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 370
  • Înscris: 23.10.2010

View Postazaleh, on 28 iulie 2017 - 21:11, said:

Am suferit un atac de panica chiar inainte de inceperea concursului de admitere pentru medicina generala care m-a dat complet peste cap. Am luat 5 si un pic. Dupa 5 ore de somn, m-am trezit si am facut testul din nou acasa, singur. Am luat 8,60 - ultima medie la bugat a fost 7,39. Mai are rost sa dau in toamna ?
Ti s.a permis sa iei foaia cu grile cu tine?

#5
neagu_laurentiu

neagu_laurentiu

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 40,604
  • Înscris: 30.07.2003

View Postazaleh, on 28 iulie 2017 - 21:11, said:

Am suferit un atac de panica chiar inainte de inceperea concursului de admitere pentru medicina generala care m-a dat complet peste cap.
Pot sa ma intreb daca un viitor medic poate fi cu un astfel de psihic?

#6
Bob493

Bob493

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,305
  • Înscris: 12.07.2010

View Postneagu_laurentiu, on 29 iulie 2017 - 05:14, said:

Pot sa ma intreb daca un viitor medic poate fi cu un astfel de psihic?

Poti, dar o sa pari prost.

Too late.

#7
neagu_laurentiu

neagu_laurentiu

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 40,604
  • Înscris: 30.07.2003
Nu tin la imaginea mea, dar nu m-as duce sa ma opereze astfel de persoane care se pierd cu firea, nu-s reci in stapanirea de sine.

Edited by neagu_laurentiu, 29 July 2017 - 05:50.


#8
Bob493

Bob493

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,305
  • Înscris: 12.07.2010
Da, pentru ca pustanul de 18 ani care tocmai a iesit de pe bancile liceului va fi cel care te va opera.

Ramane cum am stabilit.

#9
neagu_laurentiu

neagu_laurentiu

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 40,604
  • Înscris: 30.07.2003
Nu ma duc la operatie cu capul inainte. Ma informez in prealabil, iau pulsul spitalului, se cunoaste care-si scapa bisturiul din mana sau taie pe langa.

#10
adyd94

adyd94

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 370
  • Înscris: 23.10.2010

View PostBob493, on 29 iulie 2017 - 06:28, said:

Da, pentru ca pustanul de 18 ani care tocmai a iesit de pe bancile liceului va fi cel care te va opera.

Ramane cum am stabilit.
La admitere ai minim 19. Pe langa asta, ai mai dat bacul/ ai mai participat la olimpiade etc. Daca la admitere este panica atat de mare, cum va fi la examene? La anato/biochimie/fizio s.a., in primii ani, ai de pregatit un numar similar de pagini ca la admitere, pentru un examen de semestru. Nu mai zic de anii clinici.

#11
ccdsah

ccdsah

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,581
  • Înscris: 16.03.2013

View Postneagu_laurentiu, on 29 iulie 2017 - 07:33, said:

Nu ma duc la operatie cu capul inainte. Ma informez in prealabil, iau pulsul spitalului, se cunoaste care-si scapa bisturiul din mana sau taie pe langa.
Daca nu te ia o urgenta pe la cucuietii din deal si atunci te operezi la cel mai apropiat spital sau crapi.

#12
iliketoforkmyself

iliketoforkmyself

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 671
  • Înscris: 30.08.2016

View Postadyd94, on 29 iulie 2017 - 10:15, said:

La admitere ai minim 19. Pe langa asta, ai mai dat bacul/ ai mai participat la olimpiade etc. Daca la admitere este panica atat de mare, cum va fi la examene? La anato/biochimie/fizio s.a., in primii ani, ai de pregatit un numar similar de pagini ca la admitere, pentru un examen de semestru. Nu mai zic de anii clinici.
Din cei 7 colegi din liceu care au optat pentru medicina generala, doar 2 au intrat din prima - asta dupa ani de pregatire etc. Anul urmator, 4 au intrat la taxa si unul la buget. Jeez

Toata lumea trebuie sa devina chirurg daca merge la medicina ? Wtf. Exista cateva specialitati si pentru introvertiti - neoanatomie, psihiatrie, anatomopatologie, radiologie, medicina muncii et cetera.

La UMF Tg Mures taxa e 5000 euro/an pentru sesiunea din toamna. Mai bine dai la anul!

#13
adyd94

adyd94

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 370
  • Înscris: 23.10.2010

View Postiliketoforkmyself, on 30 iulie 2017 - 16:24, said:

Din cei 7 colegi din liceu care au optat pentru medicina generala, doar 2 au intrat din prima - asta dupa ani de pregatire etc. Anul urmator, 4 au intrat la taxa si unul la buget. Jeez

Toata lumea trebuie sa devina chirurg daca merge la medicina ? Wtf. Exista cateva specialitati si pentru introvertiti - neoanatomie, psihiatrie, anatomopatologie, radiologie, medicina muncii et cetera.

La UMF Tg Mures taxa e 5000 euro/an pentru sesiunea din toamna. Mai bine dai la anul!
Depinde si de clasa. La noi am fost 5 catre medicina, din care 4 admisi, unul renuntand.

#14
Bob493

Bob493

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,305
  • Înscris: 12.07.2010

View Postadyd94, on 29 iulie 2017 - 10:15, said:

La admitere ai minim 19. Pe langa asta, ai mai dat bacul/ ai mai participat la olimpiade etc. Daca la admitere este panica atat de mare, cum va fi la examene? La anato/biochimie/fizio s.a., in primii ani, ai de pregatit un numar similar de pagini ca la admitere, pentru un examen de semestru. Nu mai zic de anii clinici.

De ce sa ai minim 19? Cum va fi la examene? Nu ai tu de unde sa stii astsa. Daca faci medicina si esti de parere ca omul nu se mai schimba dupa 19 ani, o faci degeaba. Nu ca ai fi singurul.

Edited by Bob493, 14 August 2017 - 05:18.


Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate