Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Frecventa modificata radio

Un nou pericol pt batrani

Ar trebuii sa vindem imobiliarele...

Dupa renuntarea la aparat dentar
 pelerinaj in Balcik

Noul format Jpegli iși propu...

Dade, dade

Parola la lock screen
 Deparazitare externa pisici fara ...

Seriale turcesti/coreene online H...

Merita un Termostat Smart pentru ...

Sfat achizitie MTB Devron Riddle
 Problema mare cu parintii= nervi ...

switch microtik

Permis categoria B la 17 ani

Sfaturi pentru pregatirea de eval...
 

Dumnezeu este atotputernic? Paradox

- - - - -
  • This topic is locked This topic is locked
67 replies to this topic

#55
Travertin

Travertin

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,066
  • Înscris: 04.10.2015

View PostTURN2U, on 28 iulie 2017 - 16:47, said:




Esti cam surescitat , ar trebui sa-ti  faci tie recomandari .

In primul rand , vis-a-vis de topic se discuta daca si de ce este sau nu este  dzeu  atotputernic . Se discuta . Nu te-a amenintat nimeni cu moartea ,si sa te fereasca dzeul tau imaginar sa te intalnesti  in carne si oase cu vreun islamist fundamentalist ! Ca nu stiu daca ai mai fi asa de ingaduitor cu religia lor .
Or in discutia creationism vs evolutionism ai vrea sa participe doar creationistii ?
Scrie-i adminului ca ai aceasta pretentie !

Ce ai impotriva islamistilor?

View PostDeCeCe, on 28 iulie 2017 - 16:52, said:

Indiferent, deocamdata.

Daca ai 2 username te face sa pari mai multi?

Vezi ca ai incurcat borcanele.

#56
DeCeCe

DeCeCe

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,075
  • Înscris: 20.07.2017
Repeta. Daca am raspuns in locul ei/lui pentru ca si eu sunt indiferent si mi se rue ca te agiti pe arie contra animalelor alora de atei...nu inseamna ca totusi te bag prea mult in seama, deci sunt indiferent.

#57
Travertin

Travertin

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,066
  • Înscris: 04.10.2015

View PostDeCeCe, on 28 iulie 2017 - 17:00, said:

Repeta. Daca am raspuns in locul ei/lui pentru ca si eu sunt indiferent si mi se rue ca te agiti pe arie contra animalelor alora de atei...nu inseamna ca totusi te bag prea mult in seama, deci sunt indiferent.

Ok

#58
TURN2U

TURN2U

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,447
  • Înscris: 23.09.2016

View PostTravertin, on 28 iulie 2017 - 16:54, said:

Ce ai impotriva islamistilor?





Aaaa, nimic . As avea ceva de reprosat  dumnezeului tau  care permite  unor islamisti sa ucida niste crestini nevinovati . Mai ales ca este atotputernic , cica ...

Edited by TURN2U, 28 July 2017 - 17:04.


#59
Travertin

Travertin

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,066
  • Înscris: 04.10.2015

View PostTURN2U, on 28 iulie 2017 - 17:03, said:



Aaaa, nimic . As avea ceva de reprosat  dumnezeului tau  care permite  unor islamisti sa ucida niste crestini nevinovati . Mai ales ca este atotputernic , cica ...

Inca o data demonstrezi cat de habarnist esti in ce priveste religia.

Avraam este parinte pentru evrei, crestini si musulmani.

Fii un bun crestin si ia de citeste inainte sa te faci de ras continuu cat de putine stii despre Biblie. Dar...esti total impotriva. Impotriva a ce? A ce nu intelegi si nu poti cuprinde cu mintea? Pai asta e ignoranta.


Ps: vedeti dl kruger ca si dl de mai sus zice nasoale pe care doar le.am spus ca zic ei. De ce iau puncte de penalizare pt ce zic altii continuu

Edited by Travertin, 28 July 2017 - 17:10.


#60
idaho333

idaho333

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,595
  • Înscris: 08.02.2007

Daca prin ateu intelegi orice persoana care nu are uficiente motive sa creada, atunci sunt.
Dar nu am nimic impotriva celor care cred si nu impart lumea in credinciosi si atei.

#61
TURN2U

TURN2U

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,447
  • Înscris: 23.09.2016

View PostTravertin, on 28 iulie 2017 - 17:09, said:

Inca o data demonstrezi cat de habarnist esti in ce priveste religia.

Avraam este parinte pentru evrei, crestini si musulmani.

Fii un bun crestin si ia de citeste inainte sa te faci de ras continuu cat de putine stii despre Biblie. Dar...esti total impotriva. Impotriva a ce? A ce nu intelegi si nu poti cuprinde cu mintea? Pai asta e ignoranta.


Ps: vedeti dl kruger ca si dl de mai sus zice nasoale pe care doar le.am spus ca zic ei. De ce iau puncte de penalizare pt ce zic altii continuu


Tu intelegi ce citesti ? Am mari dubii .
Ignoranta este atunci cand nu esti conectat la realitatea zilelor noastre  , in care  islamistii se cearta pe imparatia lui Alah cu " fratii " crestini  .
Ca asa i-a invatat tatal lor , Avraam -un parinte exemplar .

Edited by TURN2U, 28 July 2017 - 17:23.


#62
Travertin

Travertin

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,066
  • Înscris: 04.10.2015

View Postidaho333, on 28 iulie 2017 - 17:15, said:


Daca prin ateu intelegi orice persoana care nu are uficiente motive sa creada, atunci sunt.
Dar nu am nimic impotriva celor care cred si nu impart lumea in credinciosi si atei.

Iti dau cuvantul meu ca nu ma deranjeaza ce credinta are oricine. Si sunt un tip extrem de constructiv.
Dar cativa atei de aici sunt oameni care urasc oamenii din principiu.
Nici o religie nu cred ca zice sa urasti pe om. Nu am auzit.
Si chestiile pe care le zic unii despre Coran, le scot din context.

View PostTURN2U, on 28 iulie 2017 - 17:22, said:




Tu intelegi ce citesti ? Am mari dubii .
Ignoranta este atunci cand nu esti conectat la realitatea zilelor noastre  , in care  islamistii se cearta pe imparatia lui Alah cu " fratii " crestini  .
Ca asa i-a invatat tatal lor , Avraam -un parinte exemplar .

Bine ca ai invatat si tu in cele din urma ca Dumnezeu evreu si crestin este Allah musulman.


Edited by Travertin, 28 July 2017 - 17:23.


#63
idaho333

idaho333

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,595
  • Înscris: 08.02.2007
Si tu trebuie sa faci ca ei? Aia cu ura fata de toti si ca nu ar trebui sa fiu in societate cum e?

Edited by idaho333, 28 July 2017 - 17:26.


#64
Travertin

Travertin

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,066
  • Înscris: 04.10.2015

View Postidaho333, on 28 iulie 2017 - 17:25, said:

Si tu trebuie sa faci ca ei? Aia cu ura fata de toti si ca nu ar trebui sa fiu in societate cum e?

Mai exagerez si eu.

#65
TURN2U

TURN2U

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,447
  • Înscris: 23.09.2016

View PostTravertin, on 28 iulie 2017 - 17:24, said:





Bine ca ai invatat si tu in cele din urma ca Dumnezeu evreu si crestin este Allah musulman.


Pai tu ai dus discutia in alta parte .

[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/PFxXYQ_IKEw?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

Edited by TURN2U, 28 July 2017 - 17:35.


#66
mario_bril

mario_bril

    Hermetic member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 52,421
  • Înscris: 13.05.2010

View Posthigh_energy, on 28 iulie 2017 - 11:12, said:

cum naiba poate fi numit liber arbitru din moment ce el insusi a trebuit sa fie creat de cineva intr-o anumita cantitate si anumiti parametrii.
Afirmația dumitale nu are niciun sens pentru mine. E pur și simplu, ininteligibilă. Eventual caută să o reformulezi, în așa fel încât să capete sens.

View Posthigh_energy, on 28 iulie 2017 - 11:12, said:

auzi sa iti pun o intrebare pe care am auzit-o acum multi ani. stii ce nu poate face dumnezeu? un zid pe care nu il poate sari......
Din nou o afirmație ilogică, folosind dubla negație.

View PostTURN2U, on 28 iulie 2017 - 17:03, said:

Aaaa, nimic . As avea ceva de reprosat  dumnezeului tau  care permite  unor islamisti sa ucida niste crestini nevinovati . Mai ales ca este atotputernic , cica ...
Și de ce nu ar permite, mă rog? Care este logica ta de sorginte ateistă care te face să ai de reproșat ceva, Cuiva?

Edited by mario_bril, 29 July 2017 - 09:09.


#67
high_energy

high_energy

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,366
  • Înscris: 18.05.2017
normal ca nu au sens pentru tine afirmatiile mele. ca nu le pricepi. din pacate prea multi din astia care nu pricep au o asa mare influenta ....

#68
adifox

adifox

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 677
  • Înscris: 15.03.2007

View PostDestini, on 27 iulie 2017 - 21:44, said:

Mai oameni buni eu nu inteleg ceva, Dumnezeu este atotputernic si atotstiiutor, el este Alpha si omega inceputul si sfarsitul etc. Dar nu imi explic un lucru, daca Dumnezeu este asa cum am spus mai devreme, inseamna ca el este si creatorul ingerilor, tronurilor, cherubinilor, serafimilor etc. In concluzie inseamna ca si Satana ( Lucifer ) este o creatie a lui Dumnezeu.
Pai daca e asa de ce Dumnezeu nu a stiut ca satana urma sa creeze rebeliune in ceruri? Sau daca a stiut dinainte atunci de ce l-a lasat?
nu a stiut nimic caci nu este atotstiutor( cel putin nu dumnezeul biblic, ala ce a omorat jumate orient mijlociu pentru un popor ales. am mai multe argumente biblice care sustin teoria mea. nu ma mai contrazic cu nimeni caci nu ma ajuta cu nimic.
in plus pentru tine destini, ca vad ca esti interesat, este la mintea cocosului ca nici o creatie din univers nu poate deveni stapanul universului fie el si asa zisul satan. adica un produs al unei inteligente infinite, nu poate deveni stapanul acelei inteligente si nici sa se razvrateasca impotriva ei.  este foarte greu sa accepti acest lucru, mai ales cand crezi ca universul a fost creat de un dumnezeu care statea de vorba cu unii ciobani acum vreo 5-7000 de ani.
TATAL CERESC, CREATORUL, este o energie infinita, omniprezenta, fara de care nimic nu ar fi posibil si nimic nu ar exista. nimeni nu poate sa-i ia locul , nu mai despicati firul in 4 de pomana. pace tuturor !

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate