Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Noul format Jpegli iși propu...

Dade, dade

Parola la lock screen

Deparazitare externa pisici fara ...
 Seriale turcesti/coreene online H...

Merita un Termostat Smart pentru ...

Sfat achizitie MTB Devron Riddle

Problema mare cu parintii= nervi ...
 switch microtik

Permis categoria B la 17 ani

Sfaturi pentru pregatirea de eval...

Crapaturi placa
 cum imi accesez dosarul electroni...

Momentul Aprilie 1964

Sursa noua - zgomot ?

A fost lansat Ubuntu 24.04 LTS
 

Acumulator laptop

- - - - -
  • Please log in to reply
9 replies to this topic

#1
vladuzz7

vladuzz7

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,067
  • Înscris: 17.05.2012
Salutari. Am gasit niste acumulatori(6 la numar)de la o baterie de laptop despre care nu stiu nimic. Am masurat tensiunea si au intre 3.90-3.95 V individual. Pe ele scrie doar un cod KJVFH55 028875. Am cautat pe internet si nu gasesc nicio iformatie. Seamana cu un 18650 doar ca au culoare roz. Multumesc

#2
mihaicozac

mihaicozac

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,596
  • Înscris: 05.12.2005
Dacă au aproape 4V sunt încă OK. Ca şi capacitate e mai dificil, însă cei de laptop au între 2400 şi 3200mAh când sunt noi.

#3
vladuzz7

vladuzz7

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,067
  • Înscris: 17.05.2012
Da..dar cred ca sunt destul de vechi, nu am gasit nicio informatie despre ei

#4
mihaicozac

mihaicozac

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,596
  • Înscris: 05.12.2005
Dacă sunt celule OEM nici n-o să găseşti. Caută pe cineva cu aparat de măsurat capacitatea, aşa o să vezi şi dacă sunt egali între ei. Sau cumperi un powerbank fără baterii şi le foloseşti la el.

#5
corneld

corneld

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 95
  • Înscris: 11.03.2009
Am gasit si eu astfel de acumulatori pe care, la prima vedere nu era inscriptionat producatorul, dar daca ii privesti in lumina, dintrun anumit unghi, ai sa gasesti imprimat, nu scris, cuvintul Sanyo ur 18650a  r1112. Acestia sint de 4,2v si 2250mA.

#6
vladuzz7

vladuzz7

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,067
  • Înscris: 17.05.2012
Aceea rosie/roz e ..am gasit una cu eticheta aceea si tot nicio informatie. si tot asa mai am acelea verzi despre care am gasit ca sunt de 2200mAh cu 3.7 V(18650)..dar sunt moare, au 0.12 V deci bune de aruncat

 corneld, on 28 iulie 2017 - 13:47, said:

Am gasit si eu astfel de acumulatori pe care, la prima vedere nu era inscriptionat producatorul, dar daca ii privesti in lumina, dintrun anumit unghi, ai sa gasesti imprimat, nu scris, cuvintul Sanyo ur 18650a  r1112. Acestia sint de 4,2v si 2250mA.
Aveti dreptate e imprimat Sanyo  ur 18650FH K46B
Era invizibil daca te uitai perpendicularPosted Image

cred ca sunt de 2000 mAh la 4.2 V din ce am gasit foarte greu. au acelasi inel alb

Attached Files


Edited by vladuzz7, 28 July 2017 - 16:46.


#7
H6D-100c

H6D-100c

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,482
  • Înscris: 27.01.2017
Renunta la gunoaiele alea, risti sa te nenorocesti! Au rezistenta interna prea mare, constati asta cand ii incarci, daca se incalzesc anormal cand tensiunea la bornele lor ajunge pe la 3,95V-4,00 V, inseamna ca sunt pe moarte, intr-un timp mai scurt sau mai lung vor lua foc subit, cu consecintele de rigoare.
http://www.candlepow...ot-when-charged
http://budgetlightforum.com/node/40678

#8
vladuzz7

vladuzz7

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,067
  • Înscris: 17.05.2012

 H6D-100c, on 08 august 2017 - 12:48, said:

Renunta la gunoaiele alea, risti sa te nenorocesti! Au rezistenta interna prea mare, constati asta cand ii incarci, daca se incalzesc anormal cand tensiunea la bornele lor ajunge pe la 3,95V-4,00 V, inseamna ca sunt pe moarte, intr-un timp mai scurt sau mai lung vor lua foc subit, cu consecintele de rigoare.
http://www.candlepow...ot-when-charged
http://budgetlightforum.com/node/40678
adevarat, sunt periculoase..greu de controlat

#9
adi_87

adi_87

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 259
  • Înscris: 31.03.2015
Nu sint periculoase pentru ca celulele au supapa de supra presiune in caz de supra incarcare.

#10
chilly willy

chilly willy

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,594
  • Înscris: 23.10.2006
toti acumulatorii pe care ii ai vor ajunge in final la stadiul de asa zise gunoaie cu care risti sa te nenorocesti. Dupa aceasta teorie ar trebui sa aruncam la 1-2 ani toti acumulatorii pe care ii avem ca nu cumva sa se fi transformat in gunoaie care sa-ti dea foc la casa. Pentru a evita aceasta situatie e bine sa ai un incarcator care poate masura capacitatea si rezistenta interna gen accucell. Dar chiar si fara acest aparat e putin probabil sa-ti dai foc la casa exceptand cazul ca esti retardat si pui la incarcat acumulatorii nesupravegheati fara nici un test. Eventual si pleci in concediu. Acumulatorii defecti cu rezistenta interna mare au si capacitate foarte mica si se vede imediat. Cand ii pui la incarcat se incalzesc in cateva minute si daca incerci sa alimentezi ceva cu ei se vede imediat ca nu merg.

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate