Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Trinitas TV 4K

Dacia 1316 cu 6 usi ...

Frecventa modificata radio

Un nou pericol pt batrani
 Ar trebuii sa vindem imobiliarele...

Dupa renuntarea la aparat dentar

pelerinaj in Balcik

Noul format Jpegli iși propu...
 Dade, dade

Probleme accesare nr test telefon

Parola la lock screen

Deparazitare externa pisici fara ...
 Seriale turcesti/coreene online H...

Merita un Termostat Smart pentru ...

Sfat achizitie MTB Devron Riddle

Problema mare cu parintii= nervi ...
 

Academy+Plus - pareri ?

- - - - -
  • Please log in to reply
14 replies to this topic

#1
ihatetime

ihatetime

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 33
  • Înscris: 13.03.2015
Salut!
Daca a fost cineva pana acum inscris la aceasta academie de IT, mi-ar placea niste pareri. As vrea sa stiu daca e pe bune, daca chiar ajuta la ceva, mai ales ca se zice ca e gratuita, totusi se percepe o garantie (destul de mare dupa parerea mea). Orice informatie e binevenita. Multumesc!

#2
exydos

exydos

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,992
  • Înscris: 28.07.2014
Stiu eu niste baieti care au facut 1 an academia  si au niste cunostinte destul de solide. Totul a fost gratuit. Eu am dat testele de pe net , am fost la check-in si acum in august urmeaza sa fac piscina( perioada de o luna care decide daca esti acceptat sau nu ). Am inteles ca durata studiilor este 3 ani , dar poti invata pana la 7. Dupa 3 te poti angaja...

#3
neagu_laurentiu

neagu_laurentiu

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 40,604
  • Înscris: 30.07.2003
In 3 ani faci si o facultate.

#4
cristirg

cristirg

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,711
  • Înscris: 16.11.2012
cum gratis ca aici scrie ca e Cost: 1200 € : http://trainings.aca...evelopment.html

#5
exydos

exydos

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,992
  • Înscris: 28.07.2014
ai ales curs web development, au si cursuri pe care le faci platind , dar in general academia e finantata de franta si e gratuita.
lasa ca stiu si eu "baietasi" care au terminat facultatea si nu pot sa scrie o linie de cod "normal"
aici nu poti sa faci academia daca nu indeplinesti task-urile , la cursurile obisnuite (gratuite ) nu sunt profesori care sa iti dea materialu , tu primesti materialu electronic si trebuie sa il intelegi , sunt mentori care te ajuta daca ai vreo problema , in rest totul e individual , mai sunt si examene pe care trebuie sa le dai ca sa mergi mai departe , nu are ore stabile de invatat , vii cand vrei ca lucreaza 24/24 si poti si de acasa sa nveti. incepi cu c-ul ( in piscina) si poti continua cu o gramada de ramificatii

#6
neagu_laurentiu

neagu_laurentiu

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 40,604
  • Înscris: 30.07.2003

 exydos, on 26 iulie 2017 - 21:14, said:

lasa ca stiu si eu "baietasi" care au terminat facultatea si nu pot sa scrie o linie de cod "normal"
Nu contest asta. Insa nu ei sunt demni de a fi reliefati, ca asa avem si contraexemple.

#7
ihatetime

ihatetime

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 33
  • Înscris: 13.03.2015

 exydos, on 26 iulie 2017 - 16:07, said:

Stiu eu niste baieti care au facut 1 an academia  si au niste cunostinte destul de solide. Totul a fost gratuit. Eu am dat testele de pe net , am fost la check-in si acum in august urmeaza sa fac piscina( perioada de o luna care decide daca esti acceptat sau nu ). Am inteles ca durata studiilor este 3 ani , dar poti invata pana la 7. Dupa 3 te poti angaja...
Sa-nteleg ca nu e vreo teapa. Daca tot o sa fie sa dau garantia aia, macar sa stiu ca nu dau banii si se dau disparuti.

#8
muscarul

muscarul

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 432
  • Înscris: 07.11.2003
Deja funcționează de câțiva ani, nu e nici o teapa. Cert e ca e un mod unic de a învață, si foarte eficient.
Intru si eu in piscina in curând, sper sa ma descurc. Penru mine este vorba de o reconversie profesională, sunt de formație umanista deci prevăd dificultăți de grad destul de înalt. Dar, dacă nu încerc, știu ca voi regreta toată viața...



#9
exydos

exydos

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,992
  • Înscris: 28.07.2014
@muscarul , oricum incepi de la 0 , oricum o sa fie ff greu ( corectorii is ff pretentiosi , daca ai o greseala in cod , nu ti se acorda puncte) , conteaza sa ai ambitia de a invata , de a petrece timp  ( a-i dedica academiei ) , cel putin in piscina vreo  12 ore pe zi timp de 28 zile , eu am vb cu o gramada care au facut/fac academia , au zis ca merita , are si plusuri si minus , dar plusurile acopera minusurile si nu regreta deloc ca au fost/sunt  la academie , mi-au zis ca au acumulat niste cunostinte care nu le-ar putea obtine pe alte cai si etc.. Eu de maine incep piscina si sper sa ma descurc

@ihatetime , nu stiu ce sa zic de cursurile platite

 neagu_laurentiu, on 27 iulie 2017 - 09:14, said:

Nu contest asta. Insa nu ei sunt demni de a fi reliefati, ca asa avem si contraexemple.
poate comparam si preturile , la facultate platesti macar 3000 lei pe 3-4 ani si is minim 12k , pe cand la academie e totu gratis

Edited by exydos, 30 July 2017 - 16:11.


#10
KryssMee

KryssMee

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 1
  • Înscris: 04.08.2017
Salut!

 ihatetime, on 26 iulie 2017 - 14:13, said:

Daca a fost cineva pana acum inscris la aceasta academie de IT, mi-ar placea niste pareri. As vrea sa stiu daca e pe bune, daca chiar ajuta la ceva, mai ales ca se zice ca e gratuita, totusi se percepe o garantie (destul de mare dupa parerea mea). Orice informatie e binevenita. Multumesc!
Despre ce garantie vorbesti? Unde ai aflat despre ea? La check-in nu s-a pomenit nimic. Bine ... nici nu s-a intrebat ...

 exydos, on 26 iulie 2017 - 16:07, said:

Stiu eu niste baieti care au facut 1 an academia  si au niste cunostinte destul de solide. Totul a fost gratuit. Eu am dat testele de pe net , am fost la check-in si acum in august urmeaza sa fac piscina( perioada de o luna care decide daca esti acceptat sau nu ). Am inteles ca durata studiilor este 3 ani , dar poti invata pana la 7. Dupa 3 te poti angaja...
Ceva mai multe detalii? Profeseaza in domeniu? Au platit ceva? Au depus garantie? Ei zic ca te poti angaja dupa 9 luni. Tu zici ca dupa 3 ... ani!?

 muscarul, on 28 iulie 2017 - 12:35, said:

Deja funcționează de câțiva ani, nu e nici o teapa. Cert e ca e un mod unic de a învață, si foarte eficient.
Intru si eu in piscina in curând, sper sa ma descurc. Penru mine este vorba de o reconversie profesională, sunt de formație umanista deci prevăd dificultăți de grad destul de înalt. Dar, dacă nu încerc, știu ca voi regreta toată viața...
In care piscina intri? (Incepand cu ce data, ca apoi ne dam seama si unde.)

#11
muscarul

muscarul

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 432
  • Înscris: 07.11.2003
Luni intru. La Cluj

#12
djasu82

djasu82

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 335
  • Înscris: 03.01.2007
bai nene spune ca acea piscina este sala de curs ... lasati prostiile va astept in strada fabrici nr.46G din politehnica la universitatea spiru haret aici isi desfasoara academia in sala 101 toata treaba !

#13
craciuncg

craciuncg

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 1
  • Înscris: 09.11.2017
Eu am fost la aceasta academie si pot sa spun ca nu o recomand sub nici o forma.!!!!!

Am descoperit aceasta academie intamplator si fiind pasionat de acest domeniu am ales-o. Am luat acele teste online si m-am dus la check-in.
Marele bai a fost la piscina unde pot sa spun ca acolo este un loc in care toate mizeriile societatii umane sunt puse la pachet referindu-ma la:


- Asa zisii mentori care nu au absolut niciun respect pentru oamenii de acolo. In loc sa te ajute ei te vor enerva pana vei ceda.

- Staff care este absolut indiferent si esti tratat ca un gunoi. Nu va lasati pacaliti de vorbele frumoase spuse la check-in sau in cadrul pisicinei. Sunt pentru
a va face sa nu faceti ceea ce eu am facut in acest moment.

- Sunt niste module din C pe care ti le baga pe gat ca apoi sa realizezi proiecte facute in mod special pentru a renunta la aceasta academie sau chiar domeniu.
Intr-adevar ai invatat programare, dar cu ce pret?! Pe nervii tai ?!

- Daca inca sunteti la liceu sa nu va duceti!!! Va distrugeti viata de liceu pe care trebuie sa o traiti ca repede trece , aveti timp pentru a va tine de acest domeniu pe viitor.

- Proiectele sunt facute intentionat sa le poti lua numai daca vei cheltui in jur de 12 ore. Astfel te epuizezi de orice energie de a mai continua.

In concluzie pot spune ca este absolut o facatura!!! Tot ce scrie pe site-ul lor este doar o minciuna, o poveste romantata pentru a atrage cat mai multi oameni care nu au facut facultatea la momentul potrivit, sau s-au lasat de ea sau vor sa faca o conversie profesionala.

In acest domeniu mai cautati sunt oamenii cu facultate care au o baza teoretica solida, nu niste oameni care o fac dupa ureche, facultatea fiind o perioada mult mai frumoasa decat acea academie.

#14
Zyx

Zyx

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,542
  • Înscris: 14.02.2005
Academy+plus, initiata la Cluj de catre Bogdan Herea utilizeaza infrastructura si programa de la  lecole42 din Franta; anul acesta fiind deschisa o sucursala si la Bucuresti, din ce inteleg cu sprijinul Spiru Haret, din lipsa de sponsorizari
"Scoala" nu are profesori, doar un staff cu calitate administrativa, se foloseste ca sursa principala de infomare internetul, fiind servit doar un 20% initial in platforma lor, iar problemele blocante rezolvanduse prin dezbatere  de gurp, intre colegi sau cum spun ei peer to peer learning.
Cursul are rolul de a oferi firmelor oameni pregatiti la un nivel junior in 6-8 luni, timp in care se scriu proiecte, majoritatea in C pentru primul an si cateva pe web cu php si javascript, de  a ajuta la o recalificare profesionala in IT celor care nu au avut norocul sa urmeze o facultate din prima. Nu se primeste ajutor din partea staffului si se impun termene pentru a simula un mod de lucru corporate si a invata sa te descurci singur.
Academia incearca sa aduca firme pentru a fi sponsorizata in schimb oferind oamenii pregatiti.

Garantia de 150 E de care se aminteste aici a fost introdusa in 2016, cu scopul de a tine oamenii inscrisi la curs activi macar pana la sfarsitul anului I, datorita ratei mari de abandon in primii 3 ani de functionare; pentru ca ei platesc conturile pe serverele lecole42 facanduse risipa.
Garantia se primeste inapoi dupa ce se atinge nivelul 7, daca nu se mai schimba intre timp, nivel care poate fi atins dupa ~11 proiecte predate si corectate. Pana la nivelul 7 mai sunt 2 termene in care trebuie atins nivelul 3 in 10 saptamani si nivelul 5 in urmatoarele 10.

Piscinele sunt preselectii ce tin o luna, pe perioada verii, practic mergi la sala de curs, in fiecare zi se primesc subiecte noi ce trebuiesc rezolvate in 48 de ore in C, iar in urmatoarele zile acestea trebuiesc corectate de catre colegii din preselectie. Corectarea se face pe puncte, cand corectezi primesti un punct, urmand ca la randul tau sa dai punctul cand vei fi corectat. Subiectele din piscina dar si din curs se gasesc pe internet daca cautati dupa termenul lecole42, cine doreste sa isi faca o idee. La fel functioneaza acumularea punctelor si pe parcursul cursului, trebuie sa mergi la sediul scolii pentru a preda proiectul pe git, il corectezi, apoi e corectat automat de server si primesti punctaj.

Cerintele pot parea mari, pentru ca proiectele ce trebuiesc rezolvate cer informatie multa deodata, neavand proiecte intermediare ca in orice carte de programare cu exercitii mici si simple,  din aproape in aproape care sa prezinte elementele teoretice pentru a putea fi intelese la un nivel incipient.
Pe de alta parte, tocmai asta e face diferenta intre programatori buni si amatori, acumularea informatiilor rapid si utilizarea lor in acelasi timp.

Problema care o are scoala e programa,  majoritatea proiectelor in C nu se potrivesc cerintelor de piata din Romania, unde predomina, proiecte pe web, java si apoi C, in schimb la Paris functioneaza bine.  In schimb se formeaza o gandire logica prin rezolvarea proiectelor, fortand cursantii sa scrie multi algoritmi.
Alta problema e ca in Romania firmele isi permit sa faca intershipuri platite de 2-3 luni pentru a invata juniori care sa ii angajeze, ceea ce este mult mai facil pentru majoritatea candidatilor; in schimb mai greu de accesat pentru cei care nu au o facultate in domeniu si doresc sa intre in IT mai tarziu, aici e utila scoala, tinerii accesand intershipurile din facultate iar firmele fiind reticente sa primeasca oameni mai in varsta, mai greu de format.

Nu recomand pentru cine NU are:
o ambitie puternica astfel incat sa fie perseverent de cate ori se blocheaza, consecventa pe timp indelungat
inclinatii spre programare, gandire logica si sa stie ce/cum sa caute pe internet
o buna organizare a unui  program a.i sa lucreze la un proiect ~20h/sapt
o engleza de baza cu care se poate descurca pentru a intelege si gasi informatii pe internet
Recomand sa intrebati la check-in ce cuprinde programa, percum si detalii despre proiectele din primul an pentru a va hotara daca continuati sau nu.

Majoritatea cursantilor sunt tineri, incepand de la liceu cls 11-12, predominant anul I-II de facultate,   iar apoi ne ducem spre 26++, cei care vor recalificare.
Din cauza mediei de varsta scazute de multe ori se creeaza galagie, unii se mai joaca, o atmosfera de liceu as zice, razlete fiind grupurile care chiar lucreaza.

Edited by Zyx, 01 February 2018 - 17:08.


#15
kadar_levent

kadar_levent

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 1
  • Înscris: 12.08.2018
Salutate! Care sunt rezultatele necesare la primele 2 teste online? (cel de memorie si cel de logica)

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate