Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
O smecherie pe care nu o inteleg

Balcon parter fara acte

unde gasesc un speed bag in bucur...

Programe TV cu altfel de sporturi
 Laptop "bun la toate" max...

navigatie noua vw tiguan

ctfmon.exe - System Error (in Saf...

Ați prins vremurile cand 120 Volț...
 Whatsapp nu afișeaza numele ...

Medii admitere Politehnica Bucure...

Se extinde Baza de la Kogalniceanu

Politist mutilat de caine in curt...
 Trotineta- cat rezista?

Windows 11 si inregistrare de pe ...

Cont Facebook spart

Accesare Plex prin webstation
 

Acte parcare ADP

- - - - -
  • Please log in to reply
5 replies to this topic

#1
rmrrmrrrm

rmrrmrrrm

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 49
  • Înscris: 02.09.2010
Am următoarea situație: mașină cumpărată pe firmă, firma este un SRL cu 3 asociați (singurele persoane, fără alți angajați), sediul firmei este la mine acasă. Eu sunt Administrator, și singura persoană care folosește mașina. Aș vrea să închiriez loc de parcare, este spațiu fix lângă gardul casei. Dar tot ce am găsit legat de actele necesare pare să se refere la situația în care proprietarul mașinii este persoană fizică, și nu mi-este clar dacă am nevoie de acte în plus sau nu.
Ce am găsit eu:
1. Certificat de Înmatriculare sau Cartea de Identitate Vehicul (în original) - ok;
2. Cartea sau Buletinul de Identitate (în original)  - ok;
3. Contract de Leasing pentru persoană fizică (unde este cazul) - nu este cazul ;
4. Contract de Comodat (unde este cazul) pentru autovehicule de firmă sau încredințate spre folosință de către altă persoană fizică - aici nu mi-e clar, contractul de comodat pare să se refere la situația în care firma folosește mașina unei persoane fizice, dar nu și invers... eu am nevoie de vreo declarație, ceva, cum că doar eu folosesc mașina?
Mulțumesc!

#2
sneferu1987

sneferu1987

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 670
  • Înscris: 19.09.2010
Ai nevoie si de actul de proprietate. Insa din ce stiu DP nu inchiriaza persoanelor juridice.

#3
ursamajor

ursamajor

    Anonymous

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,410
  • Înscris: 08.12.2005
Eu am inchiriat loc de parcare pentru masina de serviciu cu urmatoarele:
- buletinul/cartea de identitate
- talonul masinii
- procura cum ca ti s-a dat pe mana masina.
Mergi la Serviciul de utilitate publica aferent (cum s-o numi el la voi, la noi e SUPAGCL), depui o cerere si ti se face contract.
S-a inchiriat pe persoana fizica, asa se face pe-aici. Nu stiu de unde esti, asa ca poate pe-acolo e diferit.

Edited by ursamajor, 24 July 2017 - 10:25.


#4
jericho

jericho

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,936
  • Înscris: 02.09.2005
Spatiul ala fix de langa gardul casei este amenajat ca fiind loc de parcare sau nu?

#5
rmrrmrrrm

rmrrmrrrm

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 49
  • Înscris: 02.09.2010
Nu vreau să închirieze către persoană juridică, ci către mine, persoană fizică ce foloseşte maşina firmei. Da, spaţiul e folosit ca loc de parcare, doar că e pe principiul primul venit, primul servit.

Mulţumesc ursamajor, o să fac procură şi o să merg cu ea şi cu talonul, să văd dacă e ok.

#6
jericho

jericho

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,936
  • Înscris: 02.09.2005

 rmrrmrrrm, on 24 iulie 2017 - 13:23, said:

Nu vreau să închirieze către persoană juridică, ci către mine, persoană fizică ce foloseşte maşina firmei. Da, spaţiul e folosit ca loc de parcare, doar că e pe principiul primul venit, primul servit.

Mulţumesc ursamajor, o să fac procură şi o să merg cu ea şi cu talonul, să văd dacă e ok.
daca nu e amenajat ca loc de parcare de resedinta, ura si la gara, asa va ramane si de acum incolo, primul venit, primul servit.

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate