Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Dade, dade

Parola la lock screen

Deparazitare externa pisici fara ...

Seriale turcesti/coreene online H...
 Merita un Termostat Smart pentru ...

Sfat achizitie MTB Devron Riddle

Problema mare cu parintii= nervi ...

switch microtik
 Permis categoria B la 17 ani

Sfaturi pentru pregatirea de eval...

Crapaturi placa

cum imi accesez dosarul electroni...
 Momentul Aprilie 1964

Sursa noua - zgomot ?

A fost lansat Ubuntu 24.04 LTS

Pareri apartament in zona Berceni?
 

Parere fiabilitate Mercedes SLK 200

- - - - -
  • Please log in to reply
21 replies to this topic

#1
Hassann

Hassann

    Junior Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 81
  • Înscris: 15.05.2017
Salut, imi place mult masina asta cabrio hard top pt plimbari prin tara. Ce parere aveti despre seria scoasa in 2004 cu motorizare pe benzina 1.8l?

Am gasit preturi f bune la nemti si se gasesc si variante de transmisie manuala care mi-ar da mai putine griji.

Altceva in afara de consum care e cam mare stiti ceva de intretinere, costuri inmatriculare ro, posibile defectiuni frecvente ?

merita un 6-7k eur? imi e indiferent cu ce km vin, pt ca nu prea au moarte motoarele astea curand cred.

SLK 200 Kompressor – 1.8 L 120 kW (163 PS; 161 hp) I4 supercharged engine

#2
paranoiaaaa

paranoiaaaa

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 342
  • Înscris: 14.05.2012
Spun ce stiu. Motorul ala trage frumusel si nu are probleme din cate mi-au spus proprietarii. Iarna baga caldura extrem de rapid (eu stau vreo 10 minute ca sa simt ceva - aici era ceva de genul 200 de metrii - wow). Probabil ca o sa ai probleme cu acoperisul (se strica ai pus-o). E o masina grea datorita acelui acoperis - sistem de capotare. Arata bine, era fascinat sa am o blonda in dreapta la masina aia :).

#3
Memeito

Memeito

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,106
  • Înscris: 20.05.2017
Problema e ca are doar doua locuri. Recomand un BMW seria 4 cu hardtop.

#4
TruculMagic

TruculMagic

    Egalitatea nu există decât în matematică

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,669
  • Înscris: 24.11.2015

View PostMemeito, on 22 iulie 2017 - 20:19, said:

Problema e ca are doar doua locuri. Recomand un BMW seria 4 cu hardtop.

Unde gasesti tu bmw seria 4 cu 6-7k euro ???

#5
Mihai_mb

Mihai_mb

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,570
  • Înscris: 23.09.2016
Recomandare: cu o cutie automata 5g de la Mercedes cu schimburile de ulei facute la timp ( 60.000 km ) paradoxal stai mai linistit decat cu una manuala. Sunt foarte fiabile.

Cat despre motor il recomand, trage f bine, e foarte rafinat si bine echilibrat - are balansor Lanchester cu 2 arbori cu contragreutati care reduc din vibratiile armonice - si e mai fiabil decat concurenta; dar cum nimic nu e perfect, problemele specifice la care ar trebui sa fii atent sunt:
- ulei curs la senzorii axelor cu came ( cei 2 melci rotunzi din fata cum te uiti la motor )
- ulei curs la garnituri in jurul bujiilor ( apropo se schimba pe la 60000 km, iti recomand originale Mercedes, totodata uleiul de motor ori original ori Mobil 1 0w40/5w40 as recomanda )
- 3 furtunase de aerisire carter ( unul deasupra kompressorului si 2 sub ) care se fisureaza, ECU incearca sa compenseze si pune presiune pe distributie
- lantul de distribuție se poate intinde pe portiuni si poate roade si cele 2 roti dintate care angreneaza axele cu came, care sunt f scumpe ( 500 eur bucata )
Deci recomand schimbarea preventiva a lantului si intinzatorului la aprox 150000 km daca vrei sa ai viata lunga cu motorul . ( e sub 1000 lei un kit de la febi, care ambaleaza lant IWIS, care e pus si pe original - decent ). Autobild au dus un motor pana la 350.000 km cu lantul original, dar in conditii de Germania si in momentul ala a necesitat si schimbarea celor 2 pinioane antementionate pe langa lant.

Edited by Mihai_mb, 22 July 2017 - 21:10.


#6
Hassann

Hassann

    Junior Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 81
  • Înscris: 15.05.2017
multumesc mult pentru informatii

#7
Peter Blood

Peter Blood

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,835
  • Înscris: 13.02.2007

View PostHassann, on 22 iulie 2017 - 19:27, said:

merita un 6-7k eur?
Eu la banii ăştia m-aş uita doar la Ferrari şi Porsche!
Restu'-s de volum...

#8
Memeito

Memeito

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,106
  • Înscris: 20.05.2017

View PostTruculMagic, on 22 iulie 2017 - 21:03, said:


Unde gasesti tu BMW seria 4 cu 6-7k euro ???
Atunci un seria 3.

#9
dan78rom

dan78rom

    in omnia paratus

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,070
  • Înscris: 28.02.2008
@initiator
Sper ca esti din categoria muscă, maxim 1.70m si max 75kg.
Peste asta nu vei sta comod in masina aia. Iti recomand din inima o proba de drum, mie unul mi-a stat in coaste si genunchi masina, abia asteptam sa ma dau jos.

#10
TruculMagic

TruculMagic

    Egalitatea nu există decât în matematică

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,669
  • Înscris: 24.11.2015
As zice ca un SLK nu e de barbati. Mereu vad cate o blonda la volan singura sau cu o prietena :)

#11
sctnicu

sctnicu

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 481
  • Înscris: 26.02.2016
ptr initiator, vorbeste pe privat cu userul i860, https://forum.softpe...30004-i860/   el este din UK si a avut cateva mercedesuri SLK. Acuma are un SLK 350

Edited by sctnicu, 22 July 2017 - 22:44.


#12
Hassann

Hassann

    Junior Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 81
  • Înscris: 15.05.2017

View Postdan78rom, on 22 iulie 2017 - 22:04, said:

@initiator
Sper ca esti din categoria muscă, maxim 1.70m si max 75kg.
Peste asta nu vei sta comod in masina aia. Iti recomand din inima o proba de drum, mie unul mi-a stat in coaste si genunchi masina, abia asteptam sa ma dau jos.

asta n-am luat in considerare
am 1.83m :/
mai bine un https://www.autovit....i-ID7Gmxog.html ieftin

Edited by Hassann, 23 July 2017 - 00:07.


#13
TruculMagic

TruculMagic

    Egalitatea nu există decât în matematică

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,669
  • Înscris: 24.11.2015
Aia e masina de gay :)))))))) (corsa aia cabrio)

La 6-7k ar trebui sa gasesti VW EOS sau un Seria 3 e46 2.0benzina sau diesel.

#14
ionut_ionut

ionut_ionut

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,780
  • Înscris: 01.12.2007
Am avut in familie un SLk 1.8 163cp 5g-tronic, despre fiabilitate nu pot sa iti zic mare lucru, masina a fost vanduta la 40 si ceva de mii de km. Motorul nu te da pe spate insa este destul de gurmand, 12-14% consum in Buc, la drum lung de la 7 in sus. Cutia este lenta, raspunde greu, gandeste mult, Masina este ok insa este incomoda si nu o recomand decat ca o a doua masina.

#15
InTech

InTech

    Kietata ?

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,739
  • Înscris: 23.11.2005
Oricat de greu ar raspunde un 5G-Tronic important e ca e nemuritoare si ca sansele sa ajungi cu ea in service sunt mici rau.
Eu am condus pe masina de scoala un 5G-Tronic si n-as putea zice ca-i chiar slow, e ok.

Ce mai conteaza consumul daca e Mercedes ? :)

#16
i860

i860

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,328
  • Înscris: 19.10.2015
Am avut un slk 200 pentru 2 ani si 40k km, avea la bord 204k km cand am dat-o.
Probleme:
-o sonda lambda
-brate fata ( asta la orce masina )
-o boxa arsa
-sirena
-pompa de vacum

Am avut si un C class cu acelasi motor si la ala s-a mucit motorul, s-au ros dinti de la came, a sarit lantul si a distrus motorul.


Slk 200 este ok un pic grumand pentru ce ofera insa mie mi-a placut mult.

Edited by i860, 23 July 2017 - 14:21.


#17
vinciun

vinciun

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,663
  • Înscris: 24.10.2015
Eu am cutia 5g tronic pe e320 cdi w210 si imi place foarte mult cum functioneaza. Da, e cam lenta spre deosebire de 7g tronic de pe BMW, dar oricum lucreaza foarte frumos, nu smuceste deloc, aproape nici nu-ti dai seama cand schimba. Are 325.000 km parcursi deja si niciodata nicio problema cu cutia.

#18
InTech

InTech

    Kietata ?

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,739
  • Înscris: 23.11.2005
BMW are steptronic-uri in 5/6 respectiv 8 trepte.
7-G Tronic e tot a lui Mercedes.
Atat cele de la Mercedes cat si cele de la BMW de mai sus sint acelasi tip de cutii automate conventionale cu convertizor de cuplu.
La urma urmei 5G-Tronic-ul eu zic ca schimba mult mai bine decat multe robotizate moderne desi are 15-20 de ani.

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate