Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Deparazitare externa pisici fara ...

Seriale turcesti/coreene online H...

Merita un Termostat Smart pentru ...

Sfat achizitie MTB Devron Riddle
 Problema mare cu parintii= nervi ...

switch microtik

Permis categoria B la 17 ani

Sfaturi pentru pregatirea de eval...
 Crapaturi placa

cum imi accesez dosarul electroni...

Momentul Aprilie 1964

Sursa noua - zgomot ?
 A fost lansat Ubuntu 24.04 LTS

Pareri apartament in zona Berceni?

Free streaming SkyShowtime de la ...

Skoda Fabia 1.0 TSI (110 CP)- 19 ...
 

Inlocuirea antena radio auto sau antena interioara cu amplificator ?

- - - - -
  • Please log in to reply
12 replies to this topic

#1
Magicwisewolf

Magicwisewolf

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,100
  • Înscris: 29.01.2016
Salut, am un Opel Astra G si se pare ca antena masinii are ceva probleme pt ca nu prinde posturile radio cum trebuie. Am tot taiat-o si remufat-o pana am ajuns sa mai am cam 15 cm de antena la care am acces si nu mai pot face mare lucru. Firul din mijoc e mai mult o lita si se tot rupe in mufa cand o prind in adaptorul radio. Mufa masinii e DIN si cea din radio e ISO. Sau invers. Ideea e ca merge doar cu adaptor. Avand in vedere ca cea existenta e cam praf, nu stiu daca merita si cat de costisitor ca timp si ca bani e sa inlocuiesc cablul. Am gasit variante de 40-50 lei cu antena de interior care are ca terminatie ceea ce am nevoie pt radio. Practic, as scapa de adaptor. Nu stiu cat de bune sunt si cum functioneaza si cum se instaleaza. Cum e receptia, ca daca e la fel de proasta ca cea de acum, clar nu are rost.
Sfaturi, pareri, experiente cu asa ceva ?

Edited by Magicwisewolf, 22 July 2017 - 15:37.


#2
neagu_laurentiu

neagu_laurentiu

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 40,604
  • Înscris: 30.07.2003
Antena prin definitie  e exterioara. Cea din interior e cand ai semnal garla. Da' nu prea intra semnalul intr-o cusca metalica.

#3
ldpe

ldpe

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,578
  • Înscris: 08.03.2017
Antena exterioara, cea interioara se lipeste de luneta spate pe interior dar nu are asa eficienta ca cea exterioara. Cablul este 1-2 lei/metru iar mufe si adaptoare gasesti pe beloud.ro .
Daca semnalul nu te satisface poti monta un amplificator de antena sh luat de pe un BMW , sunt excelente dar atentie ca trebuie alimentate , in sensul sa legi corect alimentarea .
Ce aparat ai in bord ?

Edited by ldpe, 22 July 2017 - 15:45.


#4
Magicwisewolf

Magicwisewolf

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,100
  • Înscris: 29.01.2016
Am un Jvc cu Cd si Usb. E 2015 ca model. Eu vazusem ceva de genul din poza, dar nu stiu cum se monteaza si cat de buna e. Pe spate e exclus ca am folie. Terminatia care imi trebuie in radio e cea din imaginile atasate. Practic, are tot ce e nevoie. Dar nu stiu cat de buna e receptia, din ce se alimenteaza (am vazut ca scrie de alim la 12v), unde se pune si cat de eficienta e.

Antena mea exterioara e ok, dar am probleme cu cablul, cel din bord. Si nu stiu cat de scump e de inlocuit si, mai ales, ce presupune ca manopera (timp si bani, in cazul in care ma depaseste operatiunea) pt ca as vrea sa il schimb pe tot. Nu stiu nici cum este, din cate bucati, imbinari. Am inteles ca vine pe langa pragul din stanga, dar nu stiu pe unde urca, ce acces am la el, cat deranj pt a ajunge la el, etc. E dintr-o singura bucata sau mai multe parti care se imbina ? In bord, cablul e prins intr-un manunchi si e foarte greu accesibil doar prin golul de la radio. Cred ca trebuie sa demontez torpedoul sau alte zone din bord doar ca sa il scot din manunchi sau sa il vad cum vine.

Attached Files


Edited by Magicwisewolf, 22 July 2017 - 16:17.


#5
mihaicozac

mihaicozac

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,596
  • Înscris: 05.12.2005
Antena ar trebui să stea vertical, pe aia dacă o pui în bord şi stă orizontal va recepţiona mult mai prost.
Poate ar fi mai simplu să încerci prelungirea cablului existent cu un ciot mai rezistent (rimă involuntară).

#6
Magicwisewolf

Magicwisewolf

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,100
  • Înscris: 29.01.2016

View Postmihaicozac, on 22 iulie 2017 - 16:19, said:

Antena ar trebui să stea vertical, pe aia dacă o pui Ăźn bord și stă orizontal va recepționa mult mai prost.
Poate ar fi mai simplu să Ăźncerci prelungirea cablului existent cu un ciot mai rezistent (rimă involuntară).
Asta spun, ca cea din bord are in mijloc o lita f proasta care se rupe in mufa de multe ori cand scot radioul d-apai s-o innadesc, nu tine. Eu as vrea s-o inlocuiesc cu ceva gen coaxial, ca cea de tv, care e mult mai rezistenta. Dar am gasit varianta asta cu antena din poze si nu stiu daca s-o incerc sau sunt bani aruncati.

Edited by Magicwisewolf, 22 July 2017 - 16:29.


#7
Wotan

Wotan

    Io n-am cerut sa ma nasc argyelean. Amu, am avut noroc...

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 21,763
  • Înscris: 01.10.2002
Lasa cablul vechi asa cum e si trage un cablu nou de la antena de pe plafon pe la pilon (sub tapiserie sau plastice) pana la radio. Poti sa folosesti cablu pentru antene CB, de exemplu. http://magazin-stati...ml#.WXNinISPLDc

Edited by Wotan, 22 July 2017 - 16:35.


#8
Magicwisewolf

Magicwisewolf

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,100
  • Înscris: 29.01.2016

View PostWotan, on 22 iulie 2017 - 16:33, said:

Lasa cablul vechi asa cum e si trage un cablu nou de la antena de pe plafon pe la pilon (sub tapiserie sau plastice) pana la radio.
La asta m-am gandit, dar nu stiu pe unde vine traseul pana la antena din spate. Daca stii sau poti sa imi explici cum ar fi cel mai simplu, fara sa scot plastice de la praguri, mocheta sau altele.

#9
BogzaG

BogzaG

    nu pot trăi fără multiculti

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,357
  • Înscris: 03.07.2016

View Postneagu_laurentiu, on 22 iulie 2017 - 15:37, said:

Antena prin definitie  e exterioara. Cea din interior e cand ai semnal garla. Da' nu prea intra semnalul intr-o cusca metalica.

ai uitat de geamuri.
pe acolo intra si iese semnalul.
daca nu crezi, verifica cu o statie radio.

#10
Magicwisewolf

Magicwisewolf

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,100
  • Înscris: 29.01.2016
Deci, a incercat cineva antenele radio de interior cu amplificator ? Sunt bune de ceva, merita investitia ?
Daca cineva are, rog sa imi dea detalii cu privire la locul de amplasare si mod de montaj, etc

#11
Wotan

Wotan

    Io n-am cerut sa ma nasc argyelean. Amu, am avut noroc...

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 21,763
  • Înscris: 01.10.2002

View PostBogzaG, on 22 iulie 2017 - 18:34, said:

ai uitat de geamuri.
pe acolo intra si iese semnalul.
daca nu crezi, verifica cu o statie radio.
Dimensiunile geamurilor sunt mai mici decat lungimea de unda a benzii FM, asa ca e o cusca Faraday destul de eficienta. Testat cu doua statii PMR din interiorul a doua masini, distanta de comunicare e la jumate decat doua statii in camp deschis.

#12
mihaicozac

mihaicozac

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,596
  • Înscris: 05.12.2005
Singurul care merge mai bine aşa e modulatorul FM din brichetă, dacă ai.

#13
BogzaG

BogzaG

    nu pot trăi fără multiculti

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,357
  • Înscris: 03.07.2016

View PostWotan, on 22 iulie 2017 - 23:19, said:

Dimensiunile geamurilor sunt mai mici decat lungimea de unda a benzii FM, asa ca e o cusca Faraday destul de eficienta. Testat cu doua statii PMR din interiorul a doua masini, distanta de comunicare e la jumate decat doua statii in camp deschis.

pe acolo intra si iese semnalul.
ca nu intra tot si nu iese tot, asta e.
dar functioneaza si din auto, ...

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate