Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
O smecherie pe care nu o inteleg

Balcon parter fara acte

unde gasesc un speed bag in bucur...

Programe TV cu altfel de sporturi
 Laptop "bun la toate" max...

navigatie noua vw tiguan

ctfmon.exe - System Error (in Saf...

Ați prins vremurile cand 120 Volț...
 Whatsapp nu afișeaza numele ...

Medii admitere Politehnica Bucure...

Se extinde Baza de la Kogalniceanu

Politist mutilat de caine in curt...
 Trotineta- cat rezista?

Windows 11 si inregistrare de pe ...

Cont Facebook spart

Accesare Plex prin webstation
 

masina second-hand buget 3000 euro

- - - - -
  • Please log in to reply
19 replies to this topic

#1
radusound

radusound

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 186
  • Înscris: 16.02.2011
Buna ziua , nu prea ma pricep in ceea ce priveste masinile si as vrea sa va cer sfatul in vederea achizitionarii unei masini. Am inceput incet incet sa caut si am gasit cam 3 modele : polo , corsa , Ford fiesta.Alegerea e facuta in urma a ceea ce am mai citit si eu pe net , nu stiu daca sunt cele mai bune optiuni .Oricum nu-i graba abia in sept.-oct. va fi achizitionata masina dar am zis sa ma informez si sa cer sfaturi. M-am gandit sa fie pe benzina ...

#2
Magicwisewolf

Magicwisewolf

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,039
  • Înscris: 29.01.2016
1. Ce varianta, in 2 sau 4 usi ?
2. Ce motorizare : benzina sau motorina ?
3. Cati km estimezi ca cei face pe an ?
Daca nu faci macar 12000 km pe an, eu iti recomand o masina pe benzina, mai ales ca e sh. Dieselul e mai pretentios ca motor si mai scump de intretinut. Practic, cu economia pe care o faci cu diferenta de consum de la benzina la diesel, ajungi mai devreme sau mai tarziu sa o intorci in piese.Si la diesel sunt mai scumpe si inlocuiesti mai multe o data, de obicei.
Opel Corsa e o varianta buna si destul de ieftina, usor de intretinut si fiabila in timp. Am avut una timp de 4 ani si nu am bagat mai nimic in ea in afara de consumabile. Tine bine de tot cu casa. Am facut cam 30000 cu ea si ar mai fi dus dar am vandut-o ca sa trec la un Opel Astra G pt va aveam nevoie de ceva mai mult spatiu. Iti recomand si Opel Astra G. De asemeni sunt usor si ieftin de intretinut, si, daca ai grija de ele sunt foarte fiabile. Cu 3000 eur poti lua si un Astra G. Oricum, ca ani te incadrezi la un 2004-2006.

#3
Baxon

Baxon

    Dachshund

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,720
  • Înscris: 01.03.2017
Citroen C3 benzinar , gasesti mai nou si in stare tehnica mai buna ca orice Polo ( din acelasi an de fabr ) .

#4
gcom61

gcom61

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,824
  • Înscris: 21.01.2007
Si eu recomand tot Opel...Am un corsa din 2000 si un astra H din 2005   ,ambele benzinare de 1 si 1,4 l.La ambele am schimbat distributia pe lant la achizitionare(cam 1000 lei/fiecare) si consumabilele.Cu corsa am depasit de 235000 km si nu ma pot despartii de ea.Cu astra am 190k km insa am condus-o doar 60-70k km.
Citroen...,nu recomand;am avut coleg de serviciu care a avut f multe probleme pe partea electrica...
Si...inca o precizare: orice masina pe motorina,indiferent cati km arata pe bord(manarit) va avea in mod sigur,mai multi km decat un benzinar;logica fiind simpla.Cine face drumuri lungi,prefera motorina;pt invartit pe local,este preferata benzina si cilindrea mai mica...

Edited by gcom61, 22 July 2017 - 19:25.


#5
radusound

radusound

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 186
  • Înscris: 16.02.2011
Multumesc de raspunsuri si eu inclin tot spre un Opel corsa , ar mai fi si fiesta de care nu stiu prea multe...As vrea o varianta cu 4 usi pe benzina , la opel am vazut diverse modele  1.2 , 1.3 si parca am vazut o discutie undeva legat de faptul ca sunt modele mai joase si putin mai inalte ( nu stiu sigur )...

#6
Magicwisewolf

Magicwisewolf

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,039
  • Înscris: 29.01.2016
La Corsa iti recomand minim 1.2, are 75 CP, cea de 1.3 este motorina. Contrar asteptarii, sa stii ca e o masina destul de grea, are 980 kg, deci 75 CP pt greutatea sunt ok. Mai mult, motorul de 1.2 are distributia pe lant. Eu am avut motorul de 1.4, de 90 CP, acelasi motor de pe Astra G. Oricum, ca e 1.2 sau 1.4, sunt ok ca motoare. consumul la drum e de 6-6.2, iar mixtul iese pana in 8. La 3000 eur cred ca gasesti din 2007-2008 in 4 usi. Te poti orienta si la o Astra G, din 2004-2005 poate chiar 2006.

#7
Magicwisewolf

Magicwisewolf

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,039
  • Înscris: 29.01.2016
Pentru detalii tehnice pentru fiecare masina in parte, iti recomand
www.auto-data.net

#8
JPelorat

JPelorat

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 212
  • Înscris: 13.07.2017
E greu sa primesti sfaturi bine când dai amănunte putine.
Spune cati km aproximezi ca vei face, urban sau extra, daca e strict pt sofer, daca e de naveta, daca e si pt concedii...


#9
radusound

radusound

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 186
  • Înscris: 16.02.2011
Nu prea stiu nici eu , e prima masina , sa zic 10-12000 pe an , mai mult urban decat extra, nu e pentru naveta , 1-2 concedii pe an ...

#10
radusound

radusound

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 186
  • Înscris: 16.02.2011
Am mai citit si eu ici colo diverse pareri , nu stiu daca e decizia cea mai buna dar cred ca raman la Opel corsa . As vrea acum un sfat referitor la care model sa ma uit , care ar fi cele mai reusite modele , bineinteles care se incadreaza in buget si sa fie pe benzina. Este adevarat ca opel corsa c 1.2 benzina consuma mult ?Intreb pt. ca am citit diverse pareri legate de un consum cam mare si ca motoarele 1.2 ar fi cam mici pt. greutatea masinii...

#11
radusound

radusound

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 186
  • Înscris: 16.02.2011
Legat de Skoda Fabia imi poate spune cineva cateva pareri in comparatie cu Opel Corsa ?

#12
radusound

radusound

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 186
  • Înscris: 16.02.2011
Bugetul l-am marit pana 3500 euro si am ramas la 2 modele corsa si polo . Sunt asa de impartite parerile incat chiar nu stiu ce sa aleg , stiu ca s-a mai dezbatut parca polo vs. corsa dar va mai cer sfatul inca o data.

#13
Magicwisewolf

Magicwisewolf

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,039
  • Înscris: 29.01.2016
Banuiesc ca vrei Opel Corsa D, nu C. In banii astia te incadrezi la un Corsa D din 2007-2008, maxim 2009, in varianta de 4 usi. Daca mergi pe 2 usi, posibil sa te duci pana la 2010.
Sunt subiectiv si iti recomand Corsa. Motorul de 1.2 e posibil sa fie ok, stiu ca are distribuita pe lant. E de ajuns, daca nu vrei sa faci liniute cu ea. Daca vrei putere mai mare, mergi pe 1.4. Consumul la 1.2 (80 CP) e mai mic decat la 1.4, nu stiu de ce, dar mi s-a confirmat ca e mai mic.
Eu unul, am avut Corsa C din 2001, 1.4 benzina, 90 CP. Am fost foarte multumit de ea. Consumul este de 6-6.5% in afara si cam 9-10% in oras, depinde de oras. Mixtul, la o naveta de cateva zeci de km poate fi de 8%. Nu e nici mult, nici putin. Poti pune pe ea gaz, instalatie toroidala de 25 L, in locul rotii de rezerva.
Cum spuneam, am fost foarte multumit de ea, in afara de consumabile si ici colo un cap de bara, o bieleta (care sunt tot consumabile pana la urma si costa destul de putin), am schimbat radiatorul de aer conditionat care s-a gaurit din exterior din cauza mizeriilor de pe drum iarna (sare + substante). La mine a tinut din plin cu casa.
Sunt si rezistente la tabla. A mea, in 15-16 ani de viata, avea doar o infloritura de rugina pe usa (cam 4-5 cm in diametru) si un pic pe langa busonul de benzina, in rest nimic. Am vandu-o pentru a-mi lua un Astra G din 2003 pentru ca aveam nevoie de spatiu in plus pentru ca mi s-a marit familia. Altfel, nu o dadeam. Cum ti-am scris si mai sus, iti recomand si Astra G, e doar cu 30 cm mai lunga, dar e mai lata si parca mai asezata la drum, mai stabila. Acum, in functie de gusturi, Astra G poate fi o masina placuta sau nu. Unii o iubesc, altii o urasc (strict ca aspect si interior).
Orice ai alege, iti recomand benzina. Economia pe care o faci la alimentari si consum intre benzina si motorina, va fi una destul de mica, dar, la un moment dat, in motorul diesel va trebui sa bagi bani. Si va depasi economia pe care o faci si va trebui sa ii bagi pe toti odata.

Edited by Magicwisewolf, 23 August 2017 - 10:55.


#14
dem3ntor

dem3ntor

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,109
  • Înscris: 16.04.2007
Pt initiator:
Mergi prin targuri sau prin zonele unde sunt masini de vanzare si invartete pe langa ele, urca in ele si vezi cum te simpti.
Spre exempli mie nu-mi place Fabia, la interior, in schimb imi place fiesta. cu toate ca fabia ar fi peste fiesta.
Daca mergi sa cumperi din targ, trebuie sa ai 2 modele, unul de baza si unul de rezerva.
Intra pe forumurile specializate, Opel, Ford, vwforum si cauta la sectiunea masinii pe care o urmaresti probleme posibile etc...
Conteaza foarte mult cum a fost intretinuta masina, ca e opel, ca e ford sau altele.
Oricum, mergi pe un motor mai puternic decat pe unul lesinat, din cate stiu corsa aia 1.2 papa cat un golf 4 1.6.
Si mai ales, nu te grabi, fii chitibusar.

#15
radusound

radusound

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 186
  • Înscris: 16.02.2011
Multumesc inca o data pt. raspunsuri.

#16
partyman

partyman

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,026
  • Înscris: 17.10.2004
gandeste-te la o Toyota corola, nu te uita neaparat la anul de fabricatie

#17
vimann

vimann

    Feed on Tragedy

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,690
  • Înscris: 06.07.2005

View Postpartyman, on 23 august 2017 - 19:46, said:

gandeste-te la o Toyota corola, nu te uita neaparat la anul de fabricatie
Sper ca nu te referi la una mai veche de  Corolla IX. Plasticul si cauciucul nu-s nemuritoare, chiar daca masina are reputatia asta.

#18
partyman

partyman

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,026
  • Înscris: 17.10.2004

View Postvimann, on 24 august 2017 - 16:09, said:

Sper ca nu te referi la una mai veche de  Corolla IX. Plasticul si cauciucul nu-s nemuritoare, chiar daca masina are reputatia asta.
Nu, era vorba chiar de Corolla IX.

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate