Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Deparazitare externa pisici fara ...

Seriale turcesti/coreene online H...

Merita un Termostat Smart pentru ...

Sfat achizitie MTB Devron Riddle
 Problema mare cu parintii= nervi ...

switch microtik

Permis categoria B la 17 ani

Sfaturi pentru pregatirea de eval...
 Crapaturi placa

cum imi accesez dosarul electroni...

Momentul Aprilie 1964

Sursa noua - zgomot ?
 A fost lansat Ubuntu 24.04 LTS

Pareri apartament in zona Berceni?

Free streaming SkyShowtime de la ...

Skoda Fabia 1.0 TSI (110 CP)- 19 ...
 

AUDI A4 sport 3.0 TDI quattro 200kW/272ch- model 2018

- - - - -
  • Please log in to reply
66 replies to this topic

#19
edi10000

edi10000

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,883
  • Înscris: 06.09.2008
Exista masina care nu vine cu presuri din fabrica? Eu nu am auzit niciodata de asa ceva.

#20
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,284
  • Înscris: 08.10.2015
Vw, skoda, BMW ... merc :)
Si mai cer pe ele si 200 euro... da de obicei ca o ultimă negociere ti le da moka :))))

#21
cris26

cris26

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 568
  • Înscris: 08.03.2015
Pretul e cam mare, culoarea neagra se murdareste usor, rotile pe 19 cu suspensie sport iti tabacesc fundul, n ai ACC, consum mai mare ca la 2 tdi, esti primul utilizator deci in caz de defect de fabricatie grav tu il descoperi, prea multi cai deci viteza mai mare cu riscuri +++ ... etc :))
Hai felicitari totusi :) drumuri line.
Ps: ce usor e de criticat !

#22
Skytalker

Skytalker

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,711
  • Înscris: 10.11.2007
Multumesc tuturor pentru urari. Va doresc si eu km multi,  fara incidente!

View Postfigo1988, on 22 iulie 2017 - 06:15, said:

Felicitări și sa o folosești cu placere! Posted Image

Masina era pe stock de a venit asa repede?
Masina a fost fabricata pe data de 28 iunie 2017. Nu era pe stoc. Si mie mi s-a parut ca a venit relativ repede.

View PostMembruAnonim, on 22 iulie 2017 - 02:36, said:

Nu pot insa sa nu zambesc, si chiar nu vreau sa te superi da am vazut ca in benelux toti, dar absolut toti, va luati climatronic d-ala cu butoane, model 2000. Cu rotite... ce aveti frate cu moda asta???? Posted Image))
Si ce eu mi-as fi luat era acc, atat, ma rog..., in rest optiuni nu stiu ce ai mai pune pe ea.

O sa rizi dar ai dreptate. Fiecare tara are pachetele customizate chiar dacaele se numesc la fel. Ele sint diferite usor, unele de altele, desgur bazate pe cererile cumparatorilor.
Aceeasi chestie este si cu Klima. Mi s-a spus de catre aegntul e vinzari ca aici in Lux. asta se pune in general si asta a fost. Intr-adevar alea digitale sint mai sexi...

View Posttfmercedez, on 23 iulie 2017 - 11:24, said:

Spor la multi km, si have fun la volan.

Apropo, eram curios daca a venit cu presuri din fabrica sau aia e dotare extra?
Presurile costa separat deci nu vin automat din fabrica. Uneori agentul iti face cadou presurile si inmatricularea. Asa am patit cu toate masinile pe care le-am cumparat in ultimii 10 ani mai putin la BMW 330i, unde nestiindu-le obiceiurile am ramas fara presuri. A trebuit sa le cumpar mai tirziu.

La Audi ele au venit din fabrica, avind in vedere pretul relativ ridicat,  dar daca voiam sa iau cele speciale Audi "exclusiv"  tb sa le comand separat.

View Postedi10000, on 23 iulie 2017 - 12:11, said:

Exista masina care nu vine cu presuri din fabrica? Eu nu am auzit niciodata de asa ceva.

Astia vor sa cistige bani din orice. Presurile tb. sa le negociezi separat. Uneori vin din fabrica alteori, nu.

View Postcris26, on 23 iulie 2017 - 16:40, said:

Pretul e cam mare, culoarea neagra se murdareste usor, rotile pe 19 cu suspensie sport iti tabacesc fundul, n ai ACC, consum mai mare ca la 2 tdi, esti primul utilizator deci in caz de defect de fabricatie grav tu il descoperi, prea multi cai deci viteza mai mare cu riscuri +++ ... etc Posted Image)
Hai felicitari totusi Posted Image drumuri line.
Ps: ce usor e de criticat !

Foarte de acord cu pretul care a fost cam mare- nu am reusit nici cum sa o iau cu 20.000eur
Foarte de acord cu culoare care se murdareste usor
Nu sint de accord cu roile de 19 care NU iti tabacesc curul, pe audi select AUTO sint inca prea confortabile pt. gustul meu.

ACC daca se refera la adaptive cruise control... nu mi-a trebuit.

In fine ai un umor fin, il apreciez!

Edited by Skytalker, 23 July 2017 - 17:09.


#23
Skytalker

Skytalker

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,711
  • Înscris: 10.11.2007

View Postbobalex18, on 22 iulie 2017 - 11:38, said:

scuzele mele pentru întârziere (dar deh, copil, cumpărături etc).

mașina arată superb. Scaunele sunt cu piele nappa, dar standard sau sport?

Clima are aceeași funcționalitate ca cea digitală, nicio pierdere.

Jantele și cauciucurile sunt superbe. Împreună cu sline exterior și farurile cu led are un look foarte agresiv. îmi place la nebunie.

nici tu nu ai senzori parcare față?! dar autohold?

Culoarea este foarte frumoasă. Dar momentan îmi palce la nebunie acel „vișiniu metalizat”/„vișină putredă”.

Știi cumva codul de la suspensie? Este normală, sport sau s-line (standart -2 cm, -3cm)?

Felicitări pentru achiziție și milioane de km fără probleme.  

Poze cu interiorul...........

Multumesc pentru urari. Apreciez comentariile tale.

Scaunele sint sport nappa, au un "S" pe ele. In atasament urc o poza ca sa le vezi.
Nu am senzori pe fata pentru ca nu au venti in pachet. Mi se pare straniu la pretul asta, dar mi s-a spus asa e BNL. Si pentru ca nici o masina de a mea nu are senzori pe fata nu am dat bani pe ele. Sigur sint utili daca ii ai . Se pot face retrofit in viitor pentru cine doreste.

Are autohold si este foarte util.
Suspensia este adaptative Sport. Suspensia adaptiva la noi putea fi Sport sau Confort, am ales Sport. Dupa cum prea bine stii cu Audi select poti selecta modul de exploatare. Pe audi select "auto" sint foarte confortabile, chiar mai confortabile decit as dori, fiind obisnuiy cu BMW M sport.

Mai are sistemul Predictive, iti semnalizeaza sa iei piciorul de pe acceleratie daca ai mai mult decit viteza restrictiva.
Avem si noi scrumiera de aia smechera dar nu fumam! Posted Image

Attached Files


Edited by Skytalker, 23 July 2017 - 18:00.


#24
figo1988

figo1988

    Guru Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 23,874
  • Înscris: 10.10.2003

View PostSkytalker, on 23 iulie 2017 - 17:10, said:

Masina a fost fabricata pe data de 28 iunie 2017. Nu era pe stoc. Si mie mi s-a parut ca a venit relativ repede.

Posted Image Si mie mi s-au lungit urechile asteptand din aprilie!  Probabil ca au avut o alocare pe A4 pe care altfel nu ar fi folosit-o. Mai ales ca, atunci cand am intrebat la dealer in Romania, timpul de livrare era de 3-4 luni (pentru S5).

Edited by figo1988, 23 July 2017 - 18:01.


#25
edi10000

edi10000

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,883
  • Înscris: 06.09.2008
Vw vin cu presuri. La Highline masinile vin cu presuri din material textil foarte bune, in jos (Confortline, Trendline) cu presuri din cauciuc. Skoda avem la firma pe flota si toate au venit cu presuri din cauciuc. De BMW nu stiam.

#26
bobalex18

bobalex18

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,487
  • Înscris: 18.06.2007
La senzorii de parcare față și afișarea pe display a distanței, este mai mult de lucru. la generație precedentă era foarte simplu, acum este mai complicat.

nu ai autohold. trebuie să fie butonul în spatele manetei și în dreapta butonului pentru frâna de mână.
Eu uneori mi-aș dori ca suspensia să fie ceva mai tare, dar îmi aduc aminte că în spate am o fetiță de 2 ani și îmi trece....

Sunt foarte curios, de ce ai ales diesel și nu benzină? Doar datorită consumului mai mic pe autostradă?

Scaunele sunt superbe.

#27
emil_sv

emil_sv

    Senior Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 5,663
  • Înscris: 19.12.2012
Misto, arata bine, si ti-ai luat si un motor ca lumea, s-o stapanesti sanatos! Sunt curios ce parere are dealerul Audi de resoftare, si ce se intampla cu garantia in eventualitatea unei situatii nefericite?

#28
petre69

petre69

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 35,785
  • Înscris: 27.01.2009
sa o stapanesti sanatos iar de presuri nu iti face probleme ca se gasesc
si fordul meu a venit tot fara presuri - ka-Posted Image

Edited by petre69, 23 July 2017 - 21:17.


#29
tfmercedez

tfmercedez

    BUFU

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 72,561
  • Înscris: 15.06.2007

View Postedi10000, on 23 iulie 2017 - 20:00, said:

Vw vin cu presuri. La Highline masinile vin cu presuri din material textil foarte bune, in jos (Confortline, Trendline) cu presuri din cauciuc. Skoda avem la firma pe flota si toate au venit cu presuri din cauciuc. De BMW nu stiam.
Uite ca la mine a venit fara presuri skoda. Si la reprezentanta cereau dublu pretul fata de ce am gasit ulterior la rimi.

#30
Skytalker

Skytalker

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,711
  • Înscris: 10.11.2007

View Postemil_sv, on 23 iulie 2017 - 21:02, said:

Misto, arata bine, si ti-ai luat si un motor ca lumea, s-o stapanesti sanatos! Sunt curios ce parere are dealerul Audi de resoftare, si ce se intampla cu garantia in eventualitatea unei situatii nefericite?

Multumesc.

Cind am avut Ford Focus resoftarea/chiptuning  s-a facut oficial de catre "Wolf racing" cu mentinerea garantiei Ford. Cei de la Ford mi-au facut proounerea contra unei sume adtionale de bani. Nu am avut niciodata probleme la controlul tehnic.

La Audi nu este o resoftare ci este un powerbox care se numeste m-cantronic, care fie se poate demonta sau decupla printr-o aplicatie de telefon.
MTM sint cei mai celebri  tuneri VAG, ofera ei garantie 2 ani sau 100.000 km, sau mai multe combinatii.

Edited by Skytalker, 23 July 2017 - 21:52.


#31
figo1988

figo1988

    Guru Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 23,874
  • Înscris: 10.10.2003
Sky,

Vorbește franc cu dealerul la care plănuiești sa rezolvi eventuale probleme de garanție și vezi ce zice. Dacă ai ghinionul sa crape ceva serios la motor atunci vor încerca să se lege de orice pentru a refuza garanția și în principiu nu vor avea probleme sa demonstreze ca ai avut modificări făcute la motor dacă chiar vor asta. Abt cred ca e tuner oficial Audi, dar nu bag mana în foc.

Ca exemplu pentru situația anterioara e un tip cu un m4 de pe un forum din US, a cărui garanție a fost refuzata pentru aproape jumătate de an pentru ca motorul a fost supraturat cu ~100 RPM in timpul unei retrogradări. Motorul a cedat însă la ceva vreme după, aparent fără legătură, dar ei au putut sa vadă acel eveniment analizând logurile din ECU.

#32
Skytalker

Skytalker

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,711
  • Înscris: 10.11.2007

View Postbobalex18, on 23 iulie 2017 - 20:45, said:

La senzorii de parcare față și afișarea pe display a distanței, este mai mult de lucru. la generație precedentă era foarte simplu, acum este mai complicat.

nu ai autohold. trebuie să fie butonul în spatele manetei și în dreapta butonului pentru frâna de mână.
Eu uneori mi-aș dori ca suspensia să fie ceva mai tare, dar îmi aduc aminte că în spate am o fetiță de 2 ani și îmi trece....

Sunt foarte curios, de ce ai ales diesel și nu benzină? Doar datorită consumului mai mic pe autostradă?

Scaunele sunt superbe.

Nu vreau sa te contrazic intrucit este evident ca stii mai mult decit mine despre A4.
In ceea ce priveste acel buton de care faci vorbire, m-am uitat pe youtube, m-am uitat in manualul masinii  si in nicio poza nu exista nimic linga  butonul de parking. Stiu ca Audi tipurile anterioare aveau un A incercuti linga butonul P, dar butonul se numea autobrake. Incarc o poza.

In ceea ce priveste acest autohold, este acelasi lucru cu "Audi hold assist" ? Pt. ca asta intra automat, cind e deal. Am vazut azi.
Manualul modul de functionare, arunca o privire in poza.

Am ales Diesel din cauza cuplului in primul rind, mai putin al consumului.
Am facut 100 km ieri iar consumul este 7.2%

Apropo ai manualul ? Pot sa ti-l trimit.

Attached Files


Edited by Skytalker, 24 July 2017 - 01:19.


#33
Skytalker

Skytalker

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,711
  • Înscris: 10.11.2007
M-am informat intre timp. Tarasenia se numeste "Auto Release/ Assistant de demarage" care este o optiune si care costa 76 euro.
Si iti multumesc ca ai adus in discutie acest aspect.

Azi am constatat ca spre deosebire de masina care am testat-o si care nu trebuia sa o tii din frina la semafor, a mea, daca ridici piciorul de frina si e in viteza, pleaca. Lucru  care nu  imi place. Si acum am aflat si de ce: pt, ca nu am acest autorelease care iti tine masina pe loc automat in orice situatie.

Nu stiu daca se poate pune aceaste functionalitate acum, dar este "nice to have".

Edited by Skytalker, 24 July 2017 - 02:01.


#34
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,284
  • Înscris: 08.10.2015
Se poate pune. :)
Numai ca nu stim codarile... Eu am butonul pe masa si ma uit la el :)

Wecomw to the jungle :)

#35
cris26

cris26

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 568
  • Înscris: 08.03.2015
Hill assist/ assistant de demarage cred ca o avem cam toti, te ajuta cand urci sa nu fuga masina la vale si e diferit de auto hold care intra cand opresti la semafor ( chit ca principiul e acelasi cred ca s optiuni diferite).

#36
bobalex18

bobalex18

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,487
  • Înscris: 18.06.2007
Am atașat poză cu autohold. Butonul a fost cam 35 euro (știe cristimate) și cablajul e 25 de euro (sau 5 euro părțile componente necesare).

Ce lipsește? Codul de acces/securitate pentru modulul abs. am încercat pe toate forumurile externe și nimeni nu-l știe. platforma de nouă și mai trebuie să mai treacă ceva timp.

Hill assist parcă folosește ceva de la cutia de viteză, pe când autohold folosește pompa de abs.

Vezi că mașina are „launch control” - dar nu îi face bine la cutie.

manualul îl am în format electronic pe myaudi.


Attached File  AUDI-A4-B9-8W-Hill-Hold---Berganfahrassistent---Auto-Hold-Kabelsatz1.png   542.34K   83 downloads

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate