Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Deparazitare externa pisici fara ...

Seriale turcesti/coreene online H...

Merita un Termostat Smart pentru ...

Sfat achizitie MTB Devron Riddle
 Problema mare cu parintii= nervi ...

switch microtik

Permis categoria B la 17 ani

Sfaturi pentru pregatirea de eval...
 Crapaturi placa

cum imi accesez dosarul electroni...

Momentul Aprilie 1964

Sursa noua - zgomot ?
 A fost lansat Ubuntu 24.04 LTS

Pareri apartament in zona Berceni?

Free streaming SkyShowtime de la ...

Skoda Fabia 1.0 TSI (110 CP)- 19 ...
 

TOP STATIUNI Romania

- - - - -
  • Please log in to reply
28 replies to this topic

#1
claudiu2012

claudiu2012

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,370
  • Înscris: 03.05.2012
Buna seara,
Tot incerc sa imi dau seama care este cea mai frumoasa statiune din Romania si nu reusesc sa o identific. Am gasit pe ****.ro notele si respectiv mediile acordate si le prezint mai jos.
  • TUSNAD - 9.45
  • BALVANYOS - 9.92
  • COVASNA - 9.61
  • GEOAGIU BAI - 8.16
  • OCNA SIBIU - 8.14
  • POIANA BRASOV - 9.35
  • PALTINIS - 9.63
  • SANGEORZ BAI - 8.88
  • SOVATA - 9.31
  • HERCULANE - 8.84
  • POIANA MARULUI - 8.51
  • SEMENIC - 9.18
  • CAMPULUNG MOLDOVENESC - 9.86
  • VATRA DORNEI - 9.62
  • BAILE FELIX - 8.79
  • MONEASA - 8.29
  • SULINA - 9.35
  • OCNA SUGATAG - 9.38
  • BRAN - 9.26
  • MOIECIU - 9.80
  • FUNDATA - 9.41
  • ZARNESTI - 9.55
  • CHEILE BICAZULUI - 9.86
  • DURAU - 9.40
  • SLANIC MOLDOVA - 9.44
  • SOVEJA - 9.42
  • AMARA - 8.18
  • CAMPULUNG MUSCEL - 9.82
  • PUCIOASA - 9.17
  • SARATA MONETORU - 7.88
  • CALIMANESTI CACIULATA - 9.15
  • BAILE OLANESTI - 8.53
  • BAILE GOVORA - 7.57
  • RANCA NOVACI - 8.73
  • VOINEASA - 8.94
  • SINAIA - 9.82
  • PREDEAL - 9.15
  • CAMPINA - 9.68
  • BUSTENI - 9.27
  • CHEIA - 9.55
  • SLANIC PRAHOVA - 8.61
  • VALEA DOFTANEI TELEGA - 9.20
  • BAZNA - 9.74
  • BORSEC - 8.99
  • BALTATESTI - 9.64
  • AZUGA - 9.65
  • STRAJA - 6.17
  • DAMBOVICIOARA - 9.77
  • LEPSA - 8.99
  • ARIESENI - 9.91
  • GURA PORTITEI - 9.55
  • MAMAIA - 7.65
  • COSTINESTI - 7.70
  • EFORIE SUD - 8.09
  • EFORIE NORD - 6.76
  • MANGALIA - 9.14
  • VAMA VECHE - 7.85
  • 2 MAI - 6.17
  • TECHIRGHIOL - 8.75
  • NEPTUN - 6.62
  • OLIMP - 5.25
  • JUPITER AURORA - 8.49
  • VENUS SATURN - 5.81
  • CAPUL MIDIA - 9.36
  • FAGARAS - 9.77
  • STANA DE VALE - 8.94
  • LACUL SARAT - 5.53
MUNTE: 1 BALVANYOS:))))))))))2.ARIESENI 3.CHEILE BICAZULUI SI CAMPULUNG MOLDOVENESC
MARE: 1 GURA PORTITEI 2.CAPUL MIDIA 3.MANGALIA

#2
pasilla

pasilla

    Superior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 55,778
  • Înscris: 31.03.2012
Cea mai frumoasa statiune depinde de cum o vede/ce isi doreste fiecare. Nu ai cum sa compari Mamaia cu Gura Portitei, ori Poiana Brasov cu Voineasa.

Edited by pasilla, 21 July 2017 - 20:20.


#3
claudiu2012

claudiu2012

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,370
  • Înscris: 03.05.2012
Recomandati pt o familie cu un copil de 2 ani...ma intereseaza sa ii pot da drumul in curte si sa se joace..pe gazon....fara pericole....ceva la altitudine...un fel de complex turistic la inaltime cu multe facilitati...exterioare pt copii...

#4
Adm

Adm

    Property Caretaker

  • Grup: Administrators
  • Posts: 24,137
  • Înscris: 22.05.2003
Cand intr-un top de statiuni Tusnad e pe primul loc, ceva e in neregula...

#5
adisz

adisz

    Targu Mures

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 24,027
  • Înscris: 07.11.2006
Lista aia cuprinde localitati care n-au nici o tangenta cu statutul de statiune.De asemenea,multe n-au nici o tangenta cu frumusetea.

#6
DIVX2006

DIVX2006

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,598
  • Înscris: 15.07.2007
Fiecare statiune si/sau localitate(zona)are frumusetea ei. Cu multi ani in urma am fost la Baltatesti. Mi s-a parut o mare porcarie ideea de a merge acolo si am sfarsit prin a ramane profund atasat de acea zona.

#7
bobalex18

bobalex18

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,487
  • Înscris: 18.06.2007
Si herculane in primele.....

#8
argentum

argentum

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,400
  • Înscris: 25.05.2015
urmariti notele pt clasament, nu ordinea in care sunt prezentate statiunile

#9
unknown_35

unknown_35

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,851
  • Înscris: 20.05.2013

 claudiu2012, on 21 iulie 2017 - 20:09, said:

Buna seara,
Tot incerc sa imi dau seama care este cea mai frumoasa statiune din Romania si nu reusesc sa o identific. Am gasit pe ****.ro notele si respectiv mediile acordate si le prezint mai jos.

  • MAMAIA - 7.65


  • EFORIE SUD - 8.09

MUNTE: 1 BALVANYOS:))))))))))2.ARIESENI 3.CHEILE BICAZULUI SI CAMPULUNG MOLDOVENESC
MARE: 1 GURA PORTITEI 2.CAPUL MIDIA 3.MANGALIA

Eforie Sud are 8 si Mamaia 7 ? de cand dateaza "clasamentul" ? Ai fost in ultimii 5 ani in Eforie Sud?

#10
maccip

maccip

    46 ani

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 33,263
  • Înscris: 06.01.2007
HERCULANE - 8.84 ???


hahahaha
Voi ati fost la Herculane mai recent?
Am fost eu acum o luna.
Cel mai mare si bun restaurant e Vasi XXL.
Cred ca asta spune totul.Nu?

Aaa. stai un pic, n-as vrea sa zic doar atat.
Sunt vreo 4 restuarante si hoteluri Vasi XXL sau XXXL. Cred ca patronii sunt frati. Ei detin grosul horeca din herculane.
N-ai unde te caza decent, n-ai unde manca decent, nicio terasa decenta, babe si mosi mocirlindu-se in niste gropi cu noroi.
Pungi, si sticle de plastic peste tot.
Slapi baloane, chiloti, prosoape cu sirene, magneti de frigider peste tot de vanzare. Peste tot adica.. pe drum.
Daca vrei sa mananci linistit la un restaurant(jegos) si ai un rucsac cu tine, te intrerup vreo 50 de localnici sa te-ntrebe daca vrei cazare.
Mirosul de sulf impreunat cu moirosul de cacat.
Cea mai buna ciorba se gaseste la Mehadia la 10 km, la un popas de tiristi.
Niciodata sa nu te duci la veceu la o terasa din zona 7izvoare. Pentru ca.. dupa ce vei vedea corola de cacat din jurul gropii turcesti, tot mirosul de sulf din statiune o sa ti se para total altceva. E greu de distins intre una si alta.
Daca nu vezi, macar ramai cu impresia ca e miros de sulf. Se poate trai cu asa ceva.
Daca vrei sa faci o drumetie usoara, ai cateva trasee pline de hartie igienica, tampoane, prezervative, pungi, sticle, copaci scrijeliti cu Ana+Ion=Love, ziduri scrise cu acelasi lucru, pestera.. la fel plina de cacat. Exista baile romane dar sunt inchise de regula. Nu le-am vizitat acum, dar acum cativa ani erau vai de mama lor.


Daca n-ar fi locuit insa.. ar fi superb Herculane. Muntii de pe-acolo arata superb. Superb!

Edited by maccip, 21 July 2017 - 23:20.


#11
maccip

maccip

    46 ani

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 33,263
  • Înscris: 06.01.2007

 claudiu2012, on 21 iulie 2017 - 20:36, said:

Recomandati pt o familie cu un copil de 2 ani...ma intereseaza sa ii pot da drumul in curte si sa se joace..pe gazon....fara pericole....ceva la altitudine...un fel de complex turistic la inaltime cu multe facilitati...exterioare pt copii...
Eu pot sa-ti recomand unde am fost eu. Nu stiu daca e cea mai buna recomandare, dar.. mie mi-a placut.
Pensiunea Belvedere Sovata e genul asta de loc. Gasesti pe net detalii, imagini, etc.
E cam in padure, poti lasa copii nesupravegheati.. cat de cat, nu chiar total nesupravegheati, desigur, dar ai mai multa libertate.
Drumul spre statiune se face foarte usor prin padure, .. 10-15 min. Altfel se poate cu masina dar e cu mult mai lung.
Au piscina interioara incalzita. Decenta ca aspect.
Au si exterioara neincalzita.
Au saune(una nu functiona cand am fost eu), au bazin sarat de plutesti ca oul, ceva loc de joaca, liniste.
Personalul.. depinde pe cine nimeresti. Alea de la bar sunt cam acrituri din pacate.

Ce e bun la Belvedere? Cam tot in afara de mancare. Mancarea e nasoala din pct meu de vedere.
In schimb poti manca la restaurantul Dracula, dupa ce faci drumul prin padure, noi acolo am mancat, noroc cu Dracula, altfel cred ca injuram ca.. am dat de 1-2 restaurante mai ..hmm.. naspa iar la Belvedere era chiar nasoala mancarea, inacceptabil de nasoala din pct meu de vedere. Aveam insa micul dejun inclus, pe ala l-am mancat, era OK, chestii "pentru de dimineata"

La Dracula mancarea e excelenta, cred ca au si astia site. Coada de vaca, vita in sos iute, ciorbe excelente, fructe de mare(mie nu-mi plac, dar nevasta-mea zicea ca-s excelente), miel la cuptor, o tocanita de vita excelenta, Tot ce-am mancat eu a fost bun. Berea..  au Nenea Iancu, berea mea preferata. Ce sa mai? La Dracula e calumea, poti petrece acolo 2 ore/zi, atmosfera e placuta, privelistea la fel, ospatatii merita bacsis.
Muzica au si live dar .. din aia soft jazz, cantata foarte usor, in surdina. Cu vedere la Lacul Ursu, te uiti sa vezi cum se balacesc astia.

Statiunea arata bine. Nu gasesti tot felul de ambulanti pe strada. Adica se vinde inghetata, sucuri, gogosi si inca cateva chestii, nu e nenorocirea aia ca la Eforie unde nu mai ai loc de slapi sutiene colaci si hamsii.
Nustiu ce sa zic mai mult despre statiune, arata OK. Te poti plimba pe la mai multe lacuri pe-acolo, au o tiroliana misto peste un lac, un parc din ala de aventuri unde te poti da ca adult dar si din ala pentru copii.
Ai unde sa te plimbi in natura. Trasee mai aglomerate dar si pentru cei care prefera singuratatea.
Ai plimbare cu barca pe lacul ala, un jogging in jurul Lacul Ursu. Poti inota si in lacul ala, eu am preferat sa nu.
Mai sunt cateva lacuri, merita vizitate, am vazut si pescari pentru cine gusta asa ceva. Destul de bine ingrijite. Multi straini din care multi unguri. Oamenii sunt de toate culorile, nu numai mosi obositi, sunt placuti ca si aspect, nu toti sarantocii(am ales acest cuvant  in incercarea de a descrie exact realitatea, nu din alte considerente)

Edited by maccip, 21 July 2017 - 23:45.


#12
xmanyacs77

xmanyacs77

    *Roman Patriot*

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 36,127
  • Înscris: 10.07.2013
Recomand si eu Sovata.Posted Image
Despre statiunea Sovata sunt mai multe detalii aici: https://www.ghiduri-...canta-la-sovata

Edited by xmanyacs77, 22 July 2017 - 06:29.


#13
Kobra2602

Kobra2602

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,355
  • Înscris: 09.11.2006
@maccip daca mergi la herculane sa te cazezi la hotel Afrodita si apoi sa zici ca nu gasesti mancare si cazare buna.

@initiator tot la Sovata/Praid zic si eu sa mergi pentru munte, daca vrei la apa cauta alta tara ca la noi Marea Neagra isi cam ia tributul zilnic si nu e de "balacit" in ea.

#14
Lipsum

Lipsum

    Moderator extrem de rău

  • Grup: Moderators
  • Posts: 4,722
  • Înscris: 29.01.2008

 maccip, on 21 iulie 2017 - 23:16, said:

Voi ati fost la Herculane mai recent?
Am fost eu acum o luna.
Cel mai mare si bun restaurant e Vasi XXL.
Cred ca asta spune totul.Nu?
Ai uitat de Restaurant "Cezar", vis-a-vis de Vasy XXL. Posted Image

Attached Files



#15
petrenjel

petrenjel

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 176
  • Înscris: 31.05.2017

 Adm, on 21 iulie 2017 - 20:41, said:

Cand intr-un top de statiuni Tusnad e pe primul loc, ceva e in neregula...

Nu neaparat, e destul de vizitat locul, mai ales de pensionari. Si spre deosebire de alte statiuni din zona respectiva, in Tusnad chiar s-au facut cateva investitii serioase. Mai e o statiune in apropiere la Carei.

#16
Erwin_Rommel

Erwin_Rommel

    Titlul membrului

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,499
  • Înscris: 17.04.2017
Ciudat cum unii critica statiunile din secuime, cand e vorba de ''Valea Prahovei'' - cu accent specific - esti cel mai bun prietenas al lor.

Haideti ma, ati mai crescut de cand erati mici?

#17
claudiu2012

claudiu2012

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,370
  • Înscris: 03.05.2012
cred ca eram NR 1 IN LUME cu incasarile din turism daca cele 70 de statiuni de sus erau puse la punct
am gasit ceva interesant adica profilul pe care il caut: complex turistic cu teren mult in curte, loc de joaca pt copii, piscina daca exista..., sa fie la altitudine cat de cat, sa aiba restaurant sa pot servi masa acolo...sa nu alerg bezmetic cu copilul peste tot...

Izvorul cu Păstrăvi  Poiana Tapului

Lac de Verde Breaza

Gura Diham Busteni

Valea Sipotului Moroeni

Complex Robinson Predeal

Piatra Soimului Sinaia

Raza de Soare Breaza

Taverna Pietrei Craiului Zarnesti

NeaMarin Magura

Dumbrava Timisul de Jos

Edited by claudiu2012, 22 July 2017 - 08:54.


#18
maccip

maccip

    46 ani

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 33,263
  • Înscris: 06.01.2007

 Kobra2602, on 22 iulie 2017 - 07:16, said:

@maccip daca mergi la herculane sa te cazezi la hotel Afrodita si apoi sa zici ca nu gasesti mancare si cazare buna.

Arata bine din poze. N-am stiut de el.
Da, o fi.. eu eram cu munca (topograf) si au cautat colegii ceva din scurt si aveam nevoie sa nu fim cazati la etajul 7 din motive de... specificul muncii noastre, aveam multe aparate de carat si trebuia sa ne miscam repede.
Bine.. noi nici nu cautam hoteluri de 5stele, dar nici jeguri unde sa nu poti sta. Ne intereseaza sa dormim, sa ne spalam, sa mancam tot acolo, seara sa bem ceva tot acolo sa nu stam sa bantuim.

Acum multi ani (vreo 7) am gasit o pensiune a unui neamt, faina dar acum nu am mai gasit-o. nu stiam cum se cheama dar.. nici nu cred ca mai era. Era pe malul celalalt al Cernei, am cautat-o dar nu am mai gasit-o.

Insa.. la hotel Afrodita n-o sa ma duc din motiv ca .. nu ma duc acolo decat cu munca, ca si vacanta? Exclus! Statiunea arata jalnic!

 Lipsum, on 22 iulie 2017 - 07:19, said:

Ai uitat de Restaurant "Cezar", vis-a-vis de Vasy XXL. Posted Image
Pai nush cum se cheama alea pe-acolo, dar sunt .. de categoria a3a.
Hai sa zicem ca unele sunt maxim de tiristi.
Insa  mai e si aspectul faptului ca vin toti ciumetii si nu te lasa in pace sa manaci, toti vor sa-ti ofere cazare.
Deci noi preferam sa mergem la Mehadia sa mancam ciorba de fasole. Dura putin, nu te tineau aia o ora la masa, plateai si fugeai. Adica un fel de popas si atat!
Ma rog.. cand mergi la munca, merge, dar cand te duci la relaxare.. nu merge. N-as alege Herculane, doar sa fii nebun!

Edited by maccip, 22 July 2017 - 09:44.


Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate