Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Dade, dade

Parola la lock screen

Deparazitare externa pisici fara ...

Seriale turcesti/coreene online H...
 Merita un Termostat Smart pentru ...

Sfat achizitie MTB Devron Riddle

Problema mare cu parintii= nervi ...

switch microtik
 Permis categoria B la 17 ani

Sfaturi pentru pregatirea de eval...

Crapaturi placa

cum imi accesez dosarul electroni...
 Momentul Aprilie 1964

Sursa noua - zgomot ?

A fost lansat Ubuntu 24.04 LTS

Pareri apartament in zona Berceni?
 

Alipire terenuri - procedura notariala

- - - - -
  • Please log in to reply
12 replies to this topic

#1
mariachi'

mariachi'

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 239
  • Înscris: 02.07.2007
Buna tuturor,

Vrem sa alipim 2 parcele de teren, insumand aproape 3000 mp. Motivul fiind obtinerea unui front mai mare. Nu ne-a cerut nimeni sa facem asta, dar viitoarea casa vrem sa fie pozitionata pe parcela momentan mai ingusta (front de 10 m), si stim ca nu avem cum sa ne incadram din cauza limitelor prevazute in certif. de urbanism de informare pe care l-am ridicat acum vreo luna. Parcelele unite ar avea un front de 25 m, ceea ce este perfect pentru construire.
Avem documentatia cadastrala si am fost azi la notar pentru a demara procedura. Spre surpriza noastra, ni s-a cerut un certif. de urbanism "in vederea alipirii", dar, evident, nu aveam, pentru ca nu ne spusese nimeni de el pana in acel moment (inclusiv alti 3 notari cu care am discutat despre alipire).
Asistentul d-lui notar (notarul lipsea din cabinet) ne-a spus ca se poate face alipirea si asa (fara CU), dar ca pe CF-ul nou va fi mentionat faptul ca "alipirea NU s-a facut in vederea construirii".
Intrebandu-l de consecintele juridice ale acestei mentiuni, raspunsul lui a fost destul de ambiguu: intai a spus ca am putea avea probleme daca vrem sa obtinem un credit ipotecar cu acel teren sau cu constructia pe care o vom face, pentru ca oricine poate cere anularea alipirii si banca nu va acorda creditul, apoi ca de fapt nu vom avea nici un fel de probleme (ca "traim in Romania" si totul se rezolva), si ca in caz de probleme nu-i mare baiul, facem din nou documentatia cadastrala si o noua alipire (!).
Am lasat documentele asa la notar si avem programare peste 3 zile ca sa semnam actele.

Discutand ulterior cu inginerul care s-a ocupat de documentatia cadastrala, ne-a spus ca CU pentru operatiuni notariale, inclusiv de alipire, se cere doar daca se alipesc mai mult de 2 parcele, ceea ce nu e cazul nostru. Si ca oricum, pe CF-ul nou nu se fac mentiuni de acest gen, pentru ca notarul nu poate limita dreptul de construire.

Care este adevarul? Notarul poate pune acea mentiune pe CF si daca da, ce implicatii juridice are? Ne poate opri de la construire (vrem sa depunem documentatie pentru autorizatia de construire peste cateva saptamani) ? Ne poate face probleme daca vrem sa obtinem un credit ipotecar cu acel teren? Sau daca, desi nu e de datoria lui, notarul va insista sa faca acea mentiune, ce argument legislativ ii pot da ca sa-l conving?

Va multumesc anticipat pentru orice informatii lamuritoare. :)

Ana C.

#2
StickyFingaz

StickyFingaz

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,866
  • Înscris: 17.02.2016
Art.29 (2) din Legea nr.350/2001

Quote

Certificatul de urbanism este obligatoriu pentru adjudecarea prin licitaţie a lucrărilor de proiectare şi de execuţie a lucrărilor publice, precum şi pentru întocmirea documentaţiilor cadastrale de comasare, respectiv de dezmembrare a bunurilor imobile în cel puţin 3 parcele. În cazul vânzării sau cumpărării de imobile, certificatul de urbanism cuprinde informaţii privind consecinţele urbanistice ale operaţiunii juridice, solicitarea certificatului de urbanism fiind în acest caz facultativă.

Sper ca nu au mai aparut modificari de atunci.

#3
mariachi'

mariachi'

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 239
  • Înscris: 02.07.2007
Multumesc! :)
La noi fiind 2 parcele, inseamna ca nu se aplica, deci nu are motiv sa ne ceara CU sau sa mentioneze ceva in CF legat de lipsa acestuia...

#4
StickyFingaz

StickyFingaz

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,866
  • Înscris: 17.02.2016
Din cate stiu nu are notarul ce sa-ti ceara tie CU. CU il cerea eventual OCPI-ul. Notarul are nevoie de documentatia cadastrala de alipire receptionata de OCPI.

#5
pasilla

pasilla

    Superior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 55,778
  • Înscris: 31.03.2012
Schimba notarul !

#6
mariachi'

mariachi'

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 239
  • Înscris: 02.07.2007
Va multumesc tuturor pentru lamuriri!

 pasilla, on 18 iulie 2017 - 17:05, said:

Schimba notarul !
Ce il salveaza deocamdata este faptul ca n-am discutat direct cu el, ci cu un asistent. Notarul nu era inca la lucru, inca nu era 9 dimineata :D.

#7
althea

althea

    Guru Member

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 11,660
  • Înscris: 30.10.2009

 StickyFingaz, on 18 iulie 2017 - 13:26, said:

Art.29 (2) din Legea nr.350/2001
...
Sper ca nu au mai aparut modificari de atunci.
Au apărut, acum e așa:
(2) Certificatul de urbanism trebuie emis pentru adjudecarea prin licitație a lucrărilor de proiectare și de execuție a lucrărilor publice, precum și pentru întocmirea documentațiilor cadastrale de dezmembrare a terenurilor situate în intravilanul localităților, în cel puțin 3 parcele, atunci când operațiunile respective au ca obiect realizarea de lucrări de construcții și de infrastructură. În cazul vânzării sau cumpărării de imobile, oricare dintre părțile actului juridic are posibilitatea, conform dispozițiilor alin. (3), de a solicita emiterea certificatului de urbanism.

(la 04-11-2016, Alineatul (2) din Articolul 29 , Sectiunea a 4-a , Capitolul III a fost modificat de Punctul 1, Articolul III, Punctul 9, ARTICOL UNIC din LEGEA nr. 197 din 31 octombrie 2016, publicată în MONITORUL OFICIAL nr. 874 din 01 noiembrie 2016 )
http://legislatie.ju...iDocument/29453

Nu mai scrie nimic de comasare aici. Nu-mi dă niciun rezultat nici căutarea după comasare în tot textul, sper că n-am vreun ''gândac''.
Inițiator, cere baza legală în caz că insistă. Ar trebui să le fie ușor să ți-o dea dacă există.

#8
cataspo

cataspo

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,045
  • Înscris: 29.01.2017
AGENTIA NAl"IONALA
DE CADASTRU $[
PU8L1CITATf.IMOBII.IARA
Catre:
e-mail:
Spre ~tiin~a:
Referitor la:
AGENTlIl NATIONAI:,rOE CAf)A~TRU
~I PUBUCITATE IMOBILIARA
INTRARE Nt•••.••••i)!J.Q .
Zi:~So.€ Luna ..,.. ,O.?., AnulJ.Q.1Y
Doamna xxxxxx
Oficiilor de Cadastru ~iPublicitate Imobiliara
solicitarea certificatului de urbanism la comasarea imobilelor
Stimata Doamna,
Referitor la adresa dumneavoastra, Inregistrata la Agentia Nationala de Cadastru
~iPublicitate Imobiliara sub nr. 980/21.01.2014, cu privire la solicitarea certificatului de
urbanism la comasarea mai multor imobile, va comunicam:
Potrivit art. 6, alin. (6), lit. c) din Legea privind autorizarea executarii lucrarilor de
constructii nr. 50/1991, republicata, cu modificarile ~i completarile ulterioare, "certificatul
de urbanism se emite pentru cereri In justitie ~i operatiuni notariale privind circulatia
imobiliara atunci cand operatiunile respective au ca obiect Imparteli ori comasari de
parcele solicitate In scopul realizarii de lucrari de constructii, precum ~i constituirea unei
servituti de trecere cu privire la un imobil. Operatiunile juridice mentionate, efectuate in
lipsa certificatului de urbanism, sunt lovite de nulitate (... )".
De asemenea, art. 29, alin. (2) din Legea privind amenajarea teritoriului ~i
urbanismul nr. 350/2001, cu modificarile ~i completarile ulterioare, dispune ca "certificatul
de urbanism trebuie em is pentru adjudecarea prin licitatie a lucrarilor de proiectare ~i de
executie a lucrarilor publice, precum ~i pentru intocmirea documentatiilor cadastrale de
comasare, respectiv dezmembrare a terenurilor In cel putin 3 parcele, atunci cand
operatiunile respective au ca obiect Imparteli ori comasari de parcele solicitate In scopul
realizarii de lucrari de constructii ~i de infrastructura, precum ~i constituirea unei servituti
de trecere cu privire la un imobil. in cazul vanzarii sau cumpararii de imobile, certificatul
de urbanism cuprinde informatiile privind consecintele urbanistice ale operatiunii juridice,
solicitarea certificatului de urbanism atunci cand operatiunile de Imparteli ori comasari de
parcele fac obiectul ie~irii din indiviziune este facultativa, cu exceptia situatiei in care
solicitarea este facuta In scopul realizarii de lucrari de constructii ~i/sau de lucrari de
infrastructura" .
Avand In vedere cele de mai sus, daca se solicita receptia unei documentatii
cad astra Ie de alipire a doua sau mai multe imobile, consideram ca, In lipsa certificatului
de urbanism, cere rea trebuie sa aiba ata;;ata declaratia autentica a proprietarului
ANCPI/Str. Splaiullndependen~ei, Nr. 202 A, Etaj 1, Sector 6, Cod po~tal 060022, Bucure~ti. RoMANIA
Telefon: (+4021) 317 7339; Fax: (+4021) 3165224; e-mail: [email protected]; www.ancoLro
Certificat SR EN ISO 9001 :2008
Nr. 27921!09fR

#9
althea

althea

    Guru Member

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 11,660
  • Înscris: 30.10.2009

Quote

Referitor la adresa dumneavoastra, Inregistrata la Agentia Nationala de Cadastru  Publicitate Imobiliara sub nr. 980/21.01.2014,
Art. art. 29, alin. (2) a fost modificat în 2016.

#10
cataspo

cataspo

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,045
  • Înscris: 29.01.2017

 althea, on 18 iulie 2017 - 18:51, said:

Art. art. 29, alin. (2) a fost modificat în 2016.
Dap, ai dreptate.

#11
StickyFingaz

StickyFingaz

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,866
  • Înscris: 17.02.2016

 althea, on 18 iulie 2017 - 18:14, said:

Nu mai scrie nimic de comasare aici. Nu-mi dă niciun rezultat nici căutarea după comasare în tot textul, sper că n-am vreun ''gândac''.

Daca nu apare comasare, dispare obligatia de a se scoate certificat de urbanism si pentru comasarea a mai mult de 3 parcele, eu asa o citesc in forma pe care ai pus-o aici. Te rog sa ma corectezi daca gresesc.

 althea, on 18 iulie 2017 - 18:14, said:

Inițiator, cere baza legală în caz că insistă. Ar trebui să le fie ușor să ți-o dea dacă există.

Asta ar fi cel mai indicat.

#12
althea

althea

    Guru Member

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 11,660
  • Înscris: 30.10.2009

 StickyFingaz, on 19 iulie 2017 - 07:52, said:

Daca nu apare comasare, dispare obligatia de a se scoate certificat de urbanism si pentru comasarea a mai mult de 3 parcele, eu asa o citesc in forma pe care ai pus-o aici. Te rog sa ma corectezi daca gresesc.

Nu te corectez că nu știu din cap Posted Image Speram și eu să fie așa ca să-i fie bine inițiatorului.  
Alipirea a dispărut din lege dar există în Ordinul 700/2014 al dg ANCPI , acolo scrie:
ART. 135
(1) Din punct de vedere tehnic:
Posted Image alipirea este operaţiunea prin care două sau mai multe imobile alăturate înscrise în cărţi funciare distincte se unesc într-un singur imobil, rezultând o singură carte funciară.

dar mai departe e cu minunatul dacă este cazul și ca să ne dăm seama când e cazul ar trebui citit și mai mult, or cam greu cu timpul liber:  
(2) Documentaţia cadastrală de dezlipire/alipire conţine:
h) certificatul de urbanism, dacă este cazul;

Na, când este cazul? Poate dacă e timp ne lămurim și cu asta, dar e treaba cadastristului să-l ajute și a notarului să-i dea clar baza legală.

LE: Răspunsul postat de cataspo cred că e de prin februarie/martie 2014, dacă era cel mai devreme din august 2014 era perfect pentru inițiator... ordinul a fost publicat în MO în 31 iulie 2014 dar răspunsul avea ca bază legea 350/2011 unde scria clar cel puțin 3 parcele.

Edited by althea, 19 July 2017 - 14:45.


#13
StickyFingaz

StickyFingaz

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,866
  • Înscris: 17.02.2016
Pai am spus deja ca nu are ce sa-i ceara notarul CU, daca acesta nu a fost solicitat la OCPI cand a receptionat documentatia cadastrala pentru alipire.

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate