Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Frecventa modificata radio

Un nou pericol pt batrani

Ar trebuii sa vindem imobiliarele...

Dupa renuntarea la aparat dentar
 pelerinaj in Balcik

Noul format Jpegli iși propu...

Dade, dade

Parola la lock screen
 Deparazitare externa pisici fara ...

Seriale turcesti/coreene online H...

Merita un Termostat Smart pentru ...

Sfat achizitie MTB Devron Riddle
 Problema mare cu parintii= nervi ...

switch microtik

Permis categoria B la 17 ani

Sfaturi pentru pregatirea de eval...
 

Cine este compozitorul?

- - - - -
  • Please log in to reply
5 replies to this topic

#1
homar09

homar09

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 22
  • Înscris: 18.06.2009
Bună seara. Ieri seară ascultam o lucrare difuzată de România Cultural. Din păcate, mai multe apeluri telefonice m-au întrerupt și nu am reușit să aflu despre ce e vorba. Am reușit totuși să înregistrez cu telefonul două mici fragmente, la interval de 2-3 minute distanță (bănuiesc că aparțin aceleași lucrări, că nu s-a schimbat între timp). Mă poate cineva ajuta cu numele compozitorului și al lucrării? Acordurile de la începutul celei de-a doua înregistrări (pare a fi Hora de la moară prelucrată cult, ce apare și în Rapsodia română ) mă fac să mă gîndesc la Enescu, dar nu sunt sigur și nu am identificat lucrarea. Mulțumesc.

https://www.dropbox....roba 1.m4a?dl=0
https://www.dropbox....roba 2.m4a?dl=0


#2
rosix

rosix

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,873
  • Înscris: 01.02.2008
Cred ca e vorba de Romania Muzical

cam in ce interval orar ai ascultat?

Edited by rosix, 15 July 2017 - 20:00.


#3
homar09

homar09

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 22
  • Înscris: 18.06.2009
Eram în mașină, așa că am văzut numele postului pe display. Era Romania Cultural, dar e posibil să fi fost același lucru ca pe Romania Muzical (preia uneori transmisia). Undeva între 20:40-20:50, ieri.

#4
homar09

homar09

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 22
  • Înscris: 18.06.2009
Mulțumesc de sugestie ! Am găsit în fine arhiva cu programul de ieri de la Romania Muzical (la Cultural n-am găsit arhiva :-) ). E vorba de Haciaturian, Concertul în re minor pentru vioară și orchestră.

#5
rosix

rosix

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,873
  • Înscris: 01.02.2008
Daca tot te apuci de studiat Khachaturian, incearca si Masquerade, Sabre Dance (compozitii pe care se evolueaza la patinaj artistic). Lezginka from Gayane... etc

Edited by rosix, 15 July 2017 - 21:39.


#6
homar09

homar09

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 22
  • Înscris: 18.06.2009
N-am pretenții  și nivel de competență pentru studiu :-). Dar le-am ascultat de-a lungul timpului. Însă preferatul meu din acea epocă rămîne Shostakovich. Mulțumesc. Toate cele bune.

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate