Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Jante noi shitbox

Trinitas TV 4K

Dacia 1316 cu 6 usi ...

Frecventa modificata radio
 Un nou pericol pt batrani

Ar trebuii sa vindem imobiliarele...

Dupa renuntarea la aparat dentar

pelerinaj in Balcik
 Noul format Jpegli iși propu...

Dade, dade

Probleme accesare nr test telefon

Parola la lock screen
 Deparazitare externa pisici fara ...

Seriale turcesti/coreene online H...

Merita un Termostat Smart pentru ...

Sfat achizitie MTB Devron Riddle
 

Karate Shotokan auto-aparare?

- - - - -
  • Please log in to reply
70 replies to this topic

#37
Leoneladv

Leoneladv

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 119
  • Înscris: 08.07.2017

View Postlil debul, on 15 iulie 2017 - 14:40, said:

Ai sa rizi, ori esti Mama Omida, ori esti vizionar, DA , sa dea dreaq' de nu am practicat si Judo ������✌✌✌. Cum naiba de mi-ai pus tocmai intrebarea asta ???
Serios vorbind, Shotokanul e doar o treapta pe scara unui razboinic si in nici un caz stilul ultimativ, este absolut limitat. Am inceput cu Shotokan si am invatat chestii, am trecut la Kyokushin si am invatat alte chestii, dupa aia am trecut la altele si am invatat chestii, am tras de fiare si am prins putere, am rupt sacu' in 2 si am prins deja puteri paranormale, am studiat filozofia Krav Maga (ca tot se discuta pe aici) si am si probat-o ������.
Daca ramineam STRICT la Shotokan acum eram deja batut ca carnea de snitel, sau ma lasam de zmardoieli.
"Profesional" vorbind Shotokanul te ajuta o phula sa vezi atacuri, distantele de lupta sint 3 iar Shotokanul se raporteaza doar la o (1) distanta, plus ca in Shotokan nu prea exista eschive.
De cit timp practici ???

Fratele meu rar mai dau de persoane intelepte si de treabă pe acest forum trimite cerere.
Nu stiu ce vrei sa spui prin dinstante dar de exemplu daca te certi cu unu , si ala prinde tupeu parca vezi unde loveste.
Nu prea exista eschive dar exista blocaje pentru asta am mers la karate si normal ca te limitat , dar te limitează in general karate pentru ca te invată  sa te disciplinezi.
Nu practic de mult timp... de putin pot spune , destul sa invat ceva blocaje si contra-atacuri .
As vrea sa-ma apuc de judo deaia te-am intrebat.
Am ras la faza aia cu Mama omida =)))

Edited by Leoneladv, 15 July 2017 - 19:17.


#38
lil debul

lil debul

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,662
  • Înscris: 29.09.2005
Exista 3 distante de lupta , gen' Shotokan, box si lupte, Shotokanul e ok dar din pacate se lupta "de departe", ai timp sa intuiesti sau macar sa blochezi, daca inchide unu' distanta si iti livreaza un bombardament de lovituri nu mai vezi nimic, ce blocaje sa mai faci ?
Din pacate vorbesc din experienta , e dureros sa te crezi bun in sala si sa dai peste unu' care ce sa vezi, nu a auzit de Shotokan dar le are cu genunchii si capatinile in gura 😭😭😭

Nu prea am inteles, ce cerere sa trimit ???

#39
Leoneladv

Leoneladv

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 119
  • Înscris: 08.07.2017
Nu am destulă experientă nu ma pot baga oricum mi-ar face placere sa nu mai facem off topic aici , daca ai un id de fb sau ceva sa vorbim despre arte martiale care sunt bune si care nu ,
cat despre shotokan

SHOTOKAN este bun dar nu destul de bun combinal cu ceva.

#40
AlexandruMartialARt

AlexandruMartialARt

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 45
  • Înscris: 13.07.2017
un T/C KARATE NU-I BUN DE NIMIC

#41
overseas

overseas

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 38,104
  • Înscris: 09.01.2007

View PostPiticVerde, on 14 iulie 2017 - 19:41, said:

Cum iti explici ca majoritatea campionilor de K1 sunt practicanti de Shotokan - Fudokan/karate Do?

Cum iti explici ca nu prea vezi procedee clasice de Shotokan in K1 ? Concluzia te las sa o incerci tu singur.
Sa numeri tu yoko geri in ring cate se dau pe meci.

View PostLeoneladv, on 15 iulie 2017 - 12:40, said:

Luptatori de K1 sunt full contact  normal să bata unu de la karate

Deci e clara treaba.

Lyoto Machida provine din Shotokan. Uite meci recent, ia sa vedem procedee de Shotokan ?!
[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/3SKn60joIPw?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

Edited by overseas, 17 July 2017 - 09:49.


#42
overseas

overseas

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 38,104
  • Înscris: 09.01.2007
Uite-l pe asta, e scurt filmul si recent, mardeala pe bune. Canadianul urias e cu Ving Tsun, ala micu asiatic maestru karatist (bravo lui ca a avut curaj la diferenta de gabarit).
Nu conteaza ca ala mic si-o ia grav, ideea e ca la ananghie da ca Morosanu, desi e centura neagra & shit - vezi la 0:50. Merita vazut pana la final. Am citit in alta parte ca dupa meciul demosntrativ (?!) au luat masa impreuna ca fratii; ala micu era cu capul vanat si umflat in poze, dar nu mai gasesc linkuk.

[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/QFu4PnIwCrY?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

Asta e linkul cu articolul, e si poza de pe FB pe acolo dupa meci:

https://www.bloodyel...odong-asia-news

#43
overseas

overseas

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 38,104
  • Înscris: 09.01.2007
Fratica, astia au UFC-ul lor.
Canadianul a batut mai multi asiatici pana acum, ii cam provoaca la ei acasa.
Intre timp, asiaticii au un nebun de-al lor, Xu Xiaodong, care e MMA-ist de cartier si-i bate pe aia cu stilul cocor, Tai Chi etc sunt clipuri pe net.
Acuma, canadianul l-a provocat pe chinezul nebun. Circul lumii.

#44
ch0s3n

ch0s3n

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 208
  • Înscris: 26.12.2006
[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/SGpDVCkhtD4?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

Baiatu' stie despre ce vorbeste.

#45
Pengoon

Pengoon

    Ударник

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,939
  • Înscris: 11.06.2003
lasa shotokan, mai bine faci goju-ryu.

#46
vinciun

vinciun

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,663
  • Înscris: 24.10.2015
Cand vad cate un vin ciun de asta ma loveste asa o tristete. E foarte putin vin ciun serios in in lumea asta. Ăștea strica stilul.

#47
vinciun

vinciun

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,663
  • Înscris: 24.10.2015
http://mobile.lemond...35_4832693.html

Acel Xu Xiaodong e luptator de mma. A spus ca majorotatea maestrilor de arte martiale sunt niste sarlatani iar restul pur si simplu nu au tehnici eficiente de lupta.

A anuntat ca se bate cu oricine va vrea sa apere onoarea artelor martiale traditionale.

S-a gasit un doritor, cica mare maestru de tai chi. Maestrul si-a luat-o foarte rapid. Un miliardar chinez ( parca) a spus ca ofera echivalentul a 1,3milioane de euro pentru acel reprezentat de arte martiale care il va invinge pe Xu. Deocamdata niciun norocos.

Edited by vinciun, 18 July 2017 - 13:16.


#48
overseas

overseas

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 38,104
  • Înscris: 09.01.2007
Miliardarul e fan Tai Chi, oricum e jenant pentru traditionalisti ca ala inca nu si-a luat-o. Mistocareala nu e ca MMA e eficient, ci ca au rezistat atata timp cu enerjiile alea fantastice.
Prin armata si politie au niste baieti vanjosi.

Jack Ma, homme le plus riche de Chine et adepte du tai-chi, a insisté sur le fait qu’il n’y avait aucune comparaison possible des deux disciplines :
« Une bagarre de rue comme ça ne peut mettre un terme au débat. On ne peut comparer les techniques d’attaque du MMA et du tai-chi. Les règles sont différentes (…). Ce serait comme comparer les points entre un match de basket et un match de football, et conclure que le football est inférieur. »

Multumim ca l-ati confirmat pe Xu care asta spune, ca Tai Chi e centrat pe altceva decat smardoiala. Dar cand iti ia banii pe cursuri iti induce asteptarea ca vei deveni o arma mortala...

Jiang Lugui, président du Taohua Tai Chi Research Institute, a remis un peu de perspective dans la discussion. Au South China Morning Post, il a expliqué que le tai-chi n’est plus depuis longtemps une technique de combat, mais « un exercice pour la santé ».
« Les arts martiaux traditionnels nécessitaient de longues heures d’entraînement pour développer des gestes létaux et vaincre rapidement un rival. Mais cela n’est plus approprié à l’ère moderne. »

Dap, exact. In schimb MMA te instruieste in 10 sedinte cum sa-l pui jos pe unul. Asta e avantajul.

#49
vinciun

vinciun

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,663
  • Înscris: 24.10.2015
Problema in arte martiale e ca nu au luptatori buni. De la inceput vreau sa le lasam deoparte pe alea care doboara adversarul de la distanta. Alea sunt sarlatanii curate, nu avem ce discuta. Raman totusi multe tipuri de karate si de kung fu care intradevar au fost create pentru a omora cat mai rapid, spre deosebire de sporturile de contact ( box, lupte libere etc) care au aparut ca un mijloc pentru barbatu de a-si masura puterile fara a-si provoca daune corporale foarte mari.

Artele martiale, fiind folosite pentru a neutraliza dusmanul cat mai rapid, includeau obligatoriu lupte cu arme ( sabii, cutite, bastoane, bate etc). Pe timpuri, luptatorii adevarati, care practicau arte martiale erau foarte eficienti in lupta. Datorita mediului in care traiau, puneau des in practica si perfectionau artele martiale. Acum, in societatea in care traim, nu se mai aplica legea junglei, sa omori un om e o problema mare, iti distrugi viata.

Acum artele martiale se invata si se transmit din generatie in generatie fara a le pune in practica. Ceea ce ajunge la noi, din pacate, sunt niste umbre. Fara sa pui in practica si sa vezi cum functioneaza inevitabil denaturezi forma miscarii. Si asa transmitandu-se mai departe se primeste exact ca la telefonul stricat. Pot sa dau ca exemplu bong sao din ving chun. Cate scoli atatea moduri de aplicare.

Este nevoie de practica, insa artele martiale nu prea le poti pune in practica de dragul jocului. Ca sa nu-to ranesti adversarul vei fi nevoit sa stabilesti niste reguli, indata ce au aparut niste reguli trebuie modificat tot sistemul de lupta cap-coada. De exemplu de ce karatistii tin mainile jos, aproape de centura? Probabil pentru ca erau inarmati cu o sabie si ținneau mana mai aproape de ea, din cauza asta si-au antrenat si lovitura de pumn din pozitia aia. Odata ce ai scos sabia din joc va fi mai eficient sa tii mâinile sus, sa apere capul.

Am vazut o lupta asa usoara, dintre un karatist goju riu ( imi cer scuze de scriere) si un luptator de mma. S-au batut un pic cu pumnii si picioarele si la un moment mma-istul s-a aruncat sa-l puna la sol, celalt imediat l-a apucat de cap si l-a apasat cu degetele mari de ochi. Mma-istul nu a mai putut face nimic. Deci toata lupta la sol nu prea are rost in strada, uitati-va singuri cum se calaresc in ring fara nicio grija ca poate fi apucat de oua, de ochi, chiar nici cu cotul vertical nu-i permis sa lovesti in mma.

Totusi vedem pe youtube filmulete cum diversi luptatori ai sporturilor de contact ii bat pe practicanti de arte martiale. Problema nu ar fi in artele martiale neaparat ci in oameni. Acei care practica un sport de contact au competitii, ei isi verifica mereu puterile in ring cu altii, se corecteaza, isi dezvolta calitatile fizice in primul rand si devin foarte buni in ceea ce fac. Practicantii de arte martiale pe de alta parte nu prea pun in practica ceea ce invata. Din cauza ca nu au competitii nu prea isi bat capul de fizic. Majoritatea arata ca niste soareci de birou dar fara un corp bine pregatit nu faci nimic in lupta.

In concluzie, daca un practicant de arte martiale s-ar antrena la acelasi nivel ca un luptator de rong profesionist si ar avea un mediu bun sa-si puna in practica cunostintele cat mai des, pai ar fi alta situatia.

#50
overseas

overseas

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 38,104
  • Înscris: 09.01.2007

View Postvinciun, on 18 iulie 2017 - 17:43, said:

1. spre deosebire de sporturile de contact ( box, lupte libere etc) care au aparut ca un mijloc pentru barbatu de a-si masura puterile fara a-si provoca daune corporale foarte mari.

2. Pe timpuri, luptatorii adevarati, care practicau arte martiale erau foarte eficienti in lupta.

3. Acum artele martiale se invata si se transmit din generatie in generatie fara a le pune in practica. Ceea ce ajunge la noi, din pacate, sunt niste umbre.

4. De exemplu de ce karatistii tin mainile jos, aproape de centura? Probabil pentru ca erau inarmati cu o sabie si ținneau mana mai aproape de ea,

5. Am vazut o lupta asa usoara, dintre un karatist goju riu ( imi cer scuze de scriere) si un luptator de mma. S-au batut un pic cu pumnii si picioarele si la un moment mma-istul s-a aruncat sa-l puna la sol, celalt imediat l-a apucat de cap si l-a apasat cu degetele mari de ochi. Mma-istul nu a mai putut face nimic. Deci toata lupta la sol nu prea are rost in strada, uitati-va singuri cum se calaresc in ring fara nicio grija ca poate fi apucat de oua, de ochi, chiar nici cu cotul vertical nu-i permis sa lovesti in mma.

6. In concluzie, daca un practicant de arte martiale s-ar antrena la acelasi nivel ca un luptator de rong profesionist si ar avea un mediu bun sa-si puna in practica cunostintele cat mai des, pai ar fi alta situatia.

1. Cata vreme contactul permite KO nu sunt de acord cu tine. Noi acum in discutie amestecam AM alea vechi care functionau cu AM astea noi de opereta si le comparam cu diverse stiluri de contact actuale, e varza mare.

2. Mi se pare relevant ca din vechime au ramas legende cu oameni, nu cu procedee. Stiu ca s-au transmis stiluri intregi si manuscrise, dar niciodata nu am auzit "maica, la ananghie baga yoko-geri ca asa au rezolvat problema stramosii nostri". Mereu auzi de un CiakNoris care rupea tot, deci omul sfinteste stilul.
Aici as face o mentiune despre tot felul de "campioni" de wushu/ kung fu care de fapt sunt foarte eficienti fiindca de fapt baga niste crosee puternice si cam atat. Ei sunt buni batausi si rezistenti la incasat, dar fac asta sub umbrela unui club de wushu.

3. Cum adica fara a le pune in practica ? Se face sparring la greu in multe cluburi, pot sa puna orice in practica. Pana la lovituri mortale in ochi, ar fi bine sa ajunga la eficienta boxului - care nici el nu loveste la ochi sau la oo.

4. Aici am alta parere, karate in general merge pe lovituri decisive, nu au tatonare, teasing etc. Lovitura de la nivelul centurii e cea mai puternica, fata de un jab plecat de sus.

5. Exemplul e valabil, dar argumentul nu. Exista muay thai care e declarat cel mai eficient stil in picioare.

6. Nu pot valida argumentul. Ce-i impiedica sa se antreneze in mod real. Nu e bun argumentul ca un karatist nu e eficient fiindca nu e lasat sa loveasca la oo => vezi pct 5 cu muay thai.

#51
vinciun

vinciun

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,663
  • Înscris: 24.10.2015
1. Nu am inteles cu ce nu esti de acord? Ia zi-mi atunci cu ce scop a aparut lupta libera?  A aparut ca o modalitate de testare a fortei, curajului,tenacitatii etc. Se intalnesc mai multi cocosi si nu stiu care e cel mai tare, astfel ca si-au zis "hai sa ne luam la tranta" dar atentie sa nu lovesti, sa nu indoi mana, degetul etc, pentru a ramane intregi.

Pe de alta parte unii chiar aveau probleme, erau atacati de straini,li se luau bunurile, teritoriul, femeile etc. Acestia au dorit sa gaseasca mijloace de ai omora pe raufacatori nu de a-si incerca puterile cu ei. Nu-s lucruri inventate de mine astea.

3. Se pun in practica la greu asta cum? Fac sparring intre ei. Dar nu ies regulat la competitii profesionale cum o fac sportivii de contact. In artele martiale care nu s-au transformat in sport nu exista competitii. Eu am practicat ving tsun 3 ani si niciodata nu a am vazut pe un coleg sa faca macar un sparring asa oficial cu un luptator de ring.  Faceam sparring la greu intre noi, nu zic nu. Eu faceam des si cu altii ca aveam un prieten practicant de taekwondo, unul de box si mai multi de lupte libere, chiar si eu am facut un pic de lupte cand eram la liceu.

Dar sparringurile astea erau egal zero pe langa competitiile profesionale,acolo sportivii sunt obligati sa se pregateasca serios, nu au incotro, prin asta isi castiga existenta.

Arunca o privire prin salile de kung fu si vezi cine se antreneaza acolo. Sunt maturi sau tineri care au alta ocupatie in general. Vin in sala ca sa invete si ei un pic de autoaparare, altii pur si simplu ca sa faca miscare in loc de fitness. Sportivii de performanta fac antrenamente de doua ori pe zi toata saptamana, nu se compara nivelul de pregatire cu al amatorilor.

4. E parerea ta. Dar uite ca toate artele martiale folosesc arme astfel ca si garda e adaptata corespunzator. Imagineaza-ti ca tu si adversarul aveti doua cutite fluture in mâini, vei mai tine mainile la cap?

5. Cine a declarat muay thai cel mai eficient stil in picioare? In ring ( pe ce reguli?) sau in strada?

Cum adica exemplul e valabil si argumentul nu? Pai daca ai sti ca nu exista nicio regula absolut si scopul principal e sa-ti omori adversarul cat mai rapid te-ai mai lua la tavaleala cu cineva? La mma luptatorii la sol au foarte mare avantaj dupa cum se vede, dar in lupta reala nu prea iti permiti sa te imbratisezi cu inamicul si sa te mai tavalesti cu el. Iti poate baga in tine orice obiect ascutit si nu prea ai cum sa te aperi.
Muay thai o fi eficient nu zic, dar nu-i singurul. Apoi exista si muay thai traditional care nu-i sport ci arta martiala. Eu nu m-am referit la niciun stil ca ar fi cel mai eficient.

Sunt multe eficiente si desigur ca sunt si proaste ca in orice domeniu.

6. Pai sa te antrenezi in mod real ar insemna sa fii in campul de razboi. Cand mimezi lupta nu-i aceeasi cu realitatea. Daca noi ne jucam cu cutitele si eu te ating la burta am considera ca te-am invins, dar stii tu exact cum ar fi in realitate? Poate ca tu sub efectul adrenalinei nu cazi imediat ci ma omori pe mine.. E complicat sa te antrenezi in mod real.

Edited by vinciun, 19 July 2017 - 13:26.


#52
overseas

overseas

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 38,104
  • Înscris: 09.01.2007
1. Cata vreme se permite KO-ul sau lesinul la MMA, nu poti spune ca este "limitat de reguli", cel putin nu comparativ cu AM traditionale.
3. Aia este autolimitare a acelor sportivi traditionali, nu-i opreste nimeni sa se smardoiasca intre ei, macar la nivelul din MMA. Faptul ca AM traditionale sunt practicate de amatori e o chestie fara legatura; toti care fac trecerea de la amatori la profesionisti clar abandoneaza stilul pur - de ce ? fiindca nu functioneaza.
4. Daca un ditai centura neagra tine garda la brau fiindca samuraii aveau sabii => pai isi merita soarta, daca atata discernamant are.
5. Muay Thai cam a fost declarat cel mai eficient in mod unanim, mai da un search pe net.
La asta ca nu te tavalesti cu unul care are arma alba te inseli=> am vazut niste clipuri reale care exemplifica filozofia BJJ (nu spun ca BJJ e miezul universului) si filozofia lor practica e A) sa indepartezi vectorul periculos in directia contrara si B) sa imbratisezi adversarul ca sa-l paralizezi.
6. P-asta nu o inteleg. Bine, ok, nu te poti antrena in conditii de razboi, dar te poti trozni pe bune.

#53
overseas

overseas

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 38,104
  • Înscris: 09.01.2007
Uite Muay Thai in MMA, omul se misca clar ca in Muay Thai, garda, deplasare, low kick, coate, clinciuri etc; poti recunoaste stilul fiindca e realist si trece de gardul custii; aia care vin din Kung Fu sau Shotokan isi lasa stilul in afara custii"
[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/_I-LOhvQmjc?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

#54
AlexandruMartialARt

AlexandruMartialARt

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 45
  • Înscris: 13.07.2017
Nu stiu daca v-am povestit sau nu ,
Am un prieten care este practicant karate traditional shotokan-fudokan.
Si am vrut sa-i pun stilul in aplicare sa vad cat de eficient este , cum am facut asta?
Am rugat unu de la muay thay sa se bată cu el in curtea din spate a sali de fortă (BATAIE DE STRADĂ nu in ring si alte chesti.)
Si el cel de la karate a fost de acord.
Au venit in spate acolo si a inceput bataia , cel de la muay thay a lovit picior pumn etc ,, dar cel de la karate s-a ferit deci orice miscare facută de cel de la muay thay era barată
M-am mirat sa vad ca dă rezultate , si l-am intrebat cum si mi-a spus ca , karate traditional te ajută sa vezi miscarile adversarului din timp.
Deci nu stiu la ce concluzie sa ajung mai sunt oameni care zic ca ce se intamplă in dojo nu se aplică in lupta de stradă...

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate