Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Frecventa modificata radio

Un nou pericol pt batrani

Ar trebuii sa vindem imobiliarele...

Dupa renuntarea la aparat dentar
 pelerinaj in Balcik

Noul format Jpegli iși propu...

Dade, dade

Parola la lock screen
 Deparazitare externa pisici fara ...

Seriale turcesti/coreene online H...

Merita un Termostat Smart pentru ...

Sfat achizitie MTB Devron Riddle
 Problema mare cu parintii= nervi ...

switch microtik

Permis categoria B la 17 ani

Sfaturi pentru pregatirea de eval...
 

Cum trec un hard pe GPT?

- - - - -
  • Please log in to reply
8 replies to this topic

#1
KaraLIOs

KaraLIOs

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 13
  • Înscris: 13.07.2017
Cautam niste reviewuri la laptopul meu sa vad ce zice lumea despre el in legatura cu performantele la gaming, caci la mine mi se pare ca nu e dupa cum zice lumea.
Oricum,caut si il gasesc pe omul asta care zice cum a facut laptopul sa mearga mai bine:"Singurul mod de a-l face sa mearga cum trebuie a fost pe Win10 64 biti si hard trecut pe GPT." Windows 10 am,dar nu inteleg la ce se refera cu "hard trecut pe GPT".

Cum il trec pe GPT?? Si chiar va optimiza laptopul? Mentionez ca HDD e de 500GB.

#2
_Smiley_

_Smiley_

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 20,033
  • Înscris: 24.02.2006
http://www.thewindow...mbr-to-gpt-disk

#3
modoran

modoran

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,401
  • Înscris: 08.02.2011
Va optimiza pe dracu' trecerea la GPT, stai linistit cu prostiile gasite pe net, GPT e musai daca ai hard peste 2TB. Daca vrei performanta iei un SSD si bineinteles, nu-l formatezi ca GPT ca nu e nevoie.

#4
waterman

waterman

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 28,372
  • Înscris: 17.05.2004
1. HOW TO:

https://technet.micr...y/dn336946.aspx

2. Parerea mea e ca cel mai bine cumperi un SSD si il pui in locul hardului. Asta il va accelera.
Ce laptop este ?

#5
red46

red46

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,557
  • Înscris: 06.03.2016
Atunci mai bine stai în banca ta.
Convertirea asta o sa te lase cu bootloader incompatibil şi cu partiții specifice EFI lipsă, pe care nu cred că ştii cum să le repari.

#6
KaraLIOs

KaraLIOs

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 13
  • Înscris: 13.07.2017

View Postmodoran, on 13 iulie 2017 - 15:29, said:

Va optimiza pe dracu' trecerea la GPT, stai linistit cu prostiile gasite pe net, GPT e musai daca ai hard peste 2TB. Daca vrei performanta iei un SSD si bineinteles, nu-l formatezi ca GPT ca nu e nevoie.
Mda,nu prea imi permit eu sa imi cumpar un SSD. Incercasem sa imi iau 4GB de RAM si panaramele de la Altex(de unde am cumparat laptopul) mi-au cerut 140lei pentru montare. Asa ca decat sa sa dau 400lei pe un SSD si apoi inca 140pentru montare...ma duc sa joc Mario.

View Postexceswater, on 13 iulie 2017 - 15:30, said:

1. HOW TO:

https://technet.micr...y/dn336946.aspx

2. Parerea mea e ca cel mai bine cumperi un SSD si il pui in locul hardului. Asta il va accelera.
Ce laptop este ?
Laptop LENOVO 100-15IBD, Intel® Core™ i3-5005U 2.0GHz, 15.6", 4GB, 500GB, NVIDIA GeForce 920MX 2GB, Free Dos

Edited by KaraLIOs, 13 July 2017 - 15:43.


#7
e_miron

e_miron

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,221
  • Înscris: 13.03.2010
140 pt montare memorii? Doar manopera sau sunt si ele incluse? Ti le montez eu cu 135  :)

#8
eiffel

eiffel

    BusyWorm

  • Grup: Moderators
  • Posts: 68,574
  • Înscris: 15.06.2004
Si fac pariu ca hardul ala de 500 Gb e de 5400 rpm....

Hard-ul trecut in GPT si BIOS-ul in UEFI va accelera bootarea daca optiunea Fast Boot este activa. Dupa care nu vei mai simti nimic. Asta daca nu se buseste HDD-ul inainte si pierzi tot ce e pe el.

#9
viceroy56

viceroy56

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,014
  • Înscris: 28.10.2006
Vin eu cu oferta shock: 150 memorie + montaj.
Si ai sa constati ca ai dat banu' degeaba.
Ala nu e laptop de gaming si nu o sa castigi mare lucru cu memorie si HDD partitionat GPT. DIn contra, vei avea numai probleme in cazul in care vrei vrea sa faci o reinstalare, pentru ca vad ca nu te pricepi de loc.
Ceva castig cu un SSD, dar spui ca nu ai bani. Ghinion de nesansa.

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate