Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Dade, dade

Parola la lock screen

Deparazitare externa pisici fara ...

Seriale turcesti/coreene online H...
 Merita un Termostat Smart pentru ...

Sfat achizitie MTB Devron Riddle

Problema mare cu parintii= nervi ...

switch microtik
 Permis categoria B la 17 ani

Sfaturi pentru pregatirea de eval...

Crapaturi placa

cum imi accesez dosarul electroni...
 Momentul Aprilie 1964

Sursa noua - zgomot ?

A fost lansat Ubuntu 24.04 LTS

Pareri apartament in zona Berceni?
 

Pilotarea dronelor in in orase mai este ilegala?

- - - - -
  • Please log in to reply
23 replies to this topic

#19
Dariudarys

Dariudarys

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 15
  • Înscris: 13.07.2017
Dar, aceasta drona este mai buna Hubsan X4 H107P PLUS [ Link : https://www.banggood...D-p-964393.html ], avand in vedere ca are autonomie 11 minute, giroscop in 6 axe si altitude hold ?

#20
rz

rz

    Moderator

  • Grup: Moderators
  • Posts: 22,172
  • Înscris: 05.05.2003
Aia este  jucarie... nici camera nu are.
107C+ are cameră dar nu și GPS... 502E are insă atat camera cat și  gps  (costa 100 și ceva euro) dar calitatea filmarii nu este prea stralucita

Edited by rz, 16 July 2017 - 21:25.


#21
EaglePk

EaglePk

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 175
  • Înscris: 13.03.2007
eu am citit si recitit .. si tot confuz am ramas.

Eu am un Dji Phantom 4  1380g
Are camera functie RTH, HOLD raza pana in 3.5km (testat) precum si multe alte minuni.

Eu daca ma intorc in Romania (fiind in UK) momentan am voie sa filmez monumente, munti, partii, cosuri si uzine baraje, orase etc??

#22
mellbo

mellbo

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 885
  • Înscris: 07.06.2010
doar dacă te înregistrezi cu ea. procedurile sunt exact la fel ca si când ai avion personal. alta lege deșteaptă, precum număr de câini după formula radical din oaie/2

#23
Kean

Kean

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,883
  • Înscris: 14.09.2016
Era o reglementare europeana care trebuia sa intre in vigoare la 1 iulie 2020.dar din cauza Covidului s-a amanat pana pe 01.01.2021.
La dronele peste 1kg va fi nevoie de examen la sala si asigurare de accidente ca si la masini.Nasolia la mine in austria e ca pentru autorizatia de zbor se plateste pe an 300 de euro indiferent ca drona are 100g sau 10kg.
De aia mi-am luat una miniatura sa nu se vada de la distanta.Sper sa scap un an jumate pana vin in Ro ca acolo nu mai am probleme.

Attached Files


Edited by Kean, 22 May 2020 - 16:02.


#24
mellbo

mellbo

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 885
  • Înscris: 07.06.2010
nu mai ai probleme in sensul ca fentezi legea pentru ca si la noi e de toata jena.
eu de ce mama cucului tin dronele fix in cui ? nu pentru ca nu as putea sa mi le înregistrez. dar mi se pare penibil ideea asta.
in felul asta, vreau sa vad si masinutele RC conduse de cei care au permis categoria RC+ sau B-RC sau te miri ce alt nume.
la fel cu asigurare, si ITP anual.

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate