Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Parola la lock screen

Deparazitare externa pisici fara ...

Seriale turcesti/coreene online H...

Merita un Termostat Smart pentru ...
 Sfat achizitie MTB Devron Riddle

Problema mare cu parintii= nervi ...

switch microtik

Permis categoria B la 17 ani
 Sfaturi pentru pregatirea de eval...

Crapaturi placa

cum imi accesez dosarul electroni...

Momentul Aprilie 1964
 Sursa noua - zgomot ?

A fost lansat Ubuntu 24.04 LTS

Pareri apartament in zona Berceni?

Free streaming SkyShowtime de la ...
 

Sistem gaming 3000 de lei

- - - - -
  • Please log in to reply
111 replies to this topic

#109
ro_explorer

ro_explorer

    Membru impartial

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 29,665
  • Înscris: 15.12.2009

View Postantrax_beta23, on 20 iulie 2017 - 13:21, said:

PS: nu inteleg ce treaba are ca CPU-ul e la 75% mai are pana la 100% deci nu vad eu botleneck acolo O_o
Cand un procesor ajunge in utilizare mare timpii de acces ai RAM-ului se fac simtiti in performanta. Cand ai timpi morti (utilizare lejera a procesorului) iti permiti sa astepti dupa ram caci chiar daca iti vin datele mai repede sau mai tarziu, pana se executa urmatoarea instructiune oricum stai sa astepti. Cand insa totul se intampla repede (utilizare mare) si procul trebuie sa execute instructiune dupa instructiune, timpii "morti" nu mai exista si daca stai sa astepti dupa RAM, atunci urmatoarea instructiune se va executa un pic mai tarziu, rezulta ceea ce vezi tu acolo. Cu cat urci mai sus in utilizarea procesorului, mai ales la procesoarete cu HT (unde nucleele logice practic profita de timpii morti din nucleele fizice) cu atat viteza de acces a ram-ului se face simtita in performanta generala.

La Fallout 4 nu am absolut nici o problema cu framedrops chiar si in zone "aglomerate" din orase si folosesc moduri grafice care pun si mai multa presiune pe sistem.
Da-mi exemplu de o zona din fallout unde ai probleme de frame drops si ma duc acolo sa o testez (daca am ajuns in zona aia pe PC ... caci l-am terminat numai pe PS4 :) ).

#110
antrax_beta23

antrax_beta23

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,465
  • Înscris: 28.01.2007
corvega power plant go go go , urcate sus pe turnul de apa si uitate in jos spre oras :D , sa vezi acolo diferenta

#111
elbjorn

elbjorn

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,085
  • Înscris: 02.09.2016
In cazul de fata vb de un sistem cu HDD de 7200RPM, la care am considerat ca diferenta de bani merita investita in alta parte!
Propun mutarea ultimelor discutii pe sectia de memorii. Unde apartin, ne-avand nimic de  a face cu achizitia acestui sistem!

#112
ro_explorer

ro_explorer

    Membru impartial

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 29,665
  • Înscris: 15.12.2009

View Postantrax_beta23, on 20 iulie 2017 - 13:56, said:

corvega power plant go go go , urcate sus pe turnul de apa si uitate in jos spre oras Posted Image , sa vezi acolo diferenta
Facut ... am caderi temporare la 55 frame-uri. In rest, 60 fps rock solid. 2560x1440 ultra settings.

Edited by ro_explorer, 20 July 2017 - 16:11.


Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate