Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Merita un Termostat Smart pentru ...

Sfat achizitie MTB Devron Riddle

Problema mare cu parintii= nervi ...

switch microtik
 Permis categoria B la 17 ani

Sfaturi pentru pregatirea de eval...

Crapaturi placa

cum imi accesez dosarul electroni...
 Momentul Aprilie 1964

Sursa noua - zgomot ?

A fost lansat Ubuntu 24.04 LTS

Pareri apartament in zona Berceni?
 Free streaming SkyShowtime de la ...

Skoda Fabia 1.0 TSI (110 CP)- 19 ...

Mezina familiei, Merida BigNine

The Tattooist of Auschwitz (2024)
 

GTA V Drop frames

- - - - -
  • Please log in to reply
7 replies to this topic

#1
maxb2000

maxb2000

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,452
  • Înscris: 14.01.2011
Salut !

Am o problema in cateva jocuri dar mai ales in GTA V. Creste FPS-ul pana la 50-60 si dupa bursc scade la 20 si creste din nou pana scade si tot asa. Asa ca l-am sters de tot si nu mai aveam chef sa-l instalez din nou ca dureaza mult pana se descarca.

Mi-am dat seama ca pe procesorul problema care este un Intel Pentium G3220. Si am incercat sa pun totul pe ultra dar aveam fix acelasi lag oricat de ciudat s-ar parea dar asa era exceptand ca au scazut FPS-urile de la 40-50 la 25-30.

Ideea este ca mi-a trecut prin cap sa fac underclock la placa video. Fix acum dupa doua luni.

Intrebarea mea este: Daca fac underclock la placa video rezolv problema cat de cat ?

Configuratie:
Gigabyte B85M-D2V
Intel Pentium G3220 @ 3.00 GHz
8 GB DDR3
NVIDIA Gigabyte GTX 750 Ti cu OC din fabrica:

http://www.pcgarage....ddr5-128-bit-1/

Si daca la intrebarea de mai sus raspunsul este da atunci cam cat de mult ar trebui sa le reduc ?

Multumesc !

#2
jeffy86able

jeffy86able

    True Evil

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,514
  • Înscris: 06.01.2012
Am avut si eu problema ta cu un 560Ti.
Solutia la mine a fost sa dezactivez long shadows din meniul "advanced video".

#3
Al3xandru35

Al3xandru35

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,325
  • Înscris: 30.09.2011
Pentiumul ala nu e stralucit. Nici placa video. Dar ar trebui sa pui Vsync sa vezi daca scade FPS-ul atunci. Zi mai multe despre sistem, mai ales ce OS ai.

#4
diegodanny

diegodanny

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,354
  • Înscris: 01.07.2015
Ce sursa ai ?

#5
maxb2000

maxb2000

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,452
  • Înscris: 14.01.2011

View PostAl3xandru35, on 11 iulie 2017 - 09:39, said:

Pentiumul ala nu e stralucit. Nici placa video. Dar ar trebui sa pui Vsync sa vezi daca scade FPS-ul atunci. Zi mai multe despre sistem, mai ales ce OS ai.

Daca pun v sync la 30 atunci ramane acolo fara probleme. Nu face fite daca las V sync la half. Am Windows 10 pe x64. Game DVR e dezactivat.

Mai am SSD Samsung 840 Evo, HDD Seagate Barracuda 1 TB care merge fara probleme, anti-virus nu, Ce sa mai zic ?


View Postdiegodanny, on 11 iulie 2017 - 09:39, said:

Ce sursa ai ?


Asta e:

http://www.pcgarage....ment-plus-500w/

#6
Al3xandru35

Al3xandru35

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,325
  • Înscris: 30.09.2011
Daca pui Vsync la 60, atunci ai probleme sa inteleg. Mai joaca-te cu setarile video si vezi unde nu ai frame drop-uri deloc si FPS spre 60.

#7
uNNNk

uNNNk

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 748
  • Înscris: 04.11.2014
Pentium-ul ala nu poate sa duca Gta-ul la mai mult de 30-40 fps. Pentru 50-60 fps iti trebuie ori un quad-core din ultimele generatii ori un dual core cu multi-thread. (i3/noile pentium-uri).
Seteaza vsync-ul pe half si joaca-l asa, ori, cauta un program care sa limiteze fps-ul la o valoare aleasa de tine. Poti sa ma incerci sa dezactivezi/sa scazi optiunile care afecteaza foarte mult CPU-ul : shadows,long shadows dar nu stiu cat de mult o sa te ajute. (Probabil o sa castigi 5 fps)

Totusi eu iti recomand sa dai vsync-ul pe half si sa te bucuri ca merge cu 30 fps locked pe procesorul tau :).

#8
djbiti1

djbiti1

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 851
  • Înscris: 27.06.2009
Cu temperaturile cum stai? Daca zici ca fluctueaza asa mult poate se incalzeste si face throttling .

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate