Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Merita un Termostat Smart pentru ...

Sfat achizitie MTB Devron Riddle

Problema mare cu parintii= nervi ...

switch microtik
 Permis categoria B la 17 ani

Sfaturi pentru pregatirea de eval...

Crapaturi placa

cum imi accesez dosarul electroni...
 Momentul Aprilie 1964

Sursa noua - zgomot ?

A fost lansat Ubuntu 24.04 LTS

Pareri apartament in zona Berceni?
 Free streaming SkyShowtime de la ...

Skoda Fabia 1.0 TSI (110 CP)- 19 ...

Mezina familiei, Merida BigNine

The Tattooist of Auschwitz (2024)
 

Pareri pro/contra Prestashop si Hostinger

- - - - -
  • Please log in to reply
9 replies to this topic

#1
SSimonaV

SSimonaV

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 13
  • Înscris: 29.05.2015
Buna ziua ce parere aveti despre Prestashop si Hostinger se preteaza sa le folosesc pentru un magazin online cu articole de imbracaminte ?
Care sunt plusurile si minusurile ?
Alte recomandari si costurile incluse?:S

#2
OriginalCopy

OriginalCopy

    I'm harmful, fear me please! :))

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 27,268
  • Înscris: 10.08.2006
Orice e ok daca scopul tau nu e sa castigi market share, ci doar sa faci niste bani de buzunar.

Minusul acestor solutii e ca nu poti inova cu usurinta, nu poti fi agil pe piata si deci nu poti lua fata concurentei.

#3
A-d-r-i-a-n

A-d-r-i-a-n

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 849
  • Înscris: 26.09.2014

View PostOriginalCopy, on 10 iulie 2017 - 20:27, said:

Orice e ok daca scopul tau nu e sa castigi market share, ci doar sa faci niste bani de buzunar.

Minusul acestor solutii e ca nu poti inova cu usurinta, nu poti fi agil pe piata si deci nu poti lua fata concurentei.
Da, stim. Si ar trebui sa-i plateasca 50.000 de euro unui programator.

La hostinger daca nu e gazuirea free e ok.

#4
tigerheart

tigerheart

    Savage Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,896
  • Înscris: 07.08.2008

View PostA-d-r-i-a-n, on 10 iulie 2017 - 20:30, said:

Da, stim. Si ar trebui sa-i plateasca 50.000 de euro unui programator.
Nici chiar asa, dar daca vrei sa ai profit mai mare atunci si trebuie sa investesti. Profitul nu il faci cu o gazduire gratis sau aproape gratis si un site facut in 2-3 zile. Trebuie sa bagi bani in gazduire, sa iei de la o firma care iti poate oferi uptime 99.99% si sunt dispusi sa te ajute la orice ora, poti avea oricand o problema cu site-ul si daca il tii mai mult de 2-4h offline cum crezi ca iti va afecta vanzarile? Daca tu vrei 1-2 comenzi la cateva zile, atunci da, nu merita sa te chinui cu gazduirea. Apoi trebuie sa bagi bani in site... conteaza si platfoma, dar pentru clienti conteaza si aspectul magazinului, pune un site facut pe tema default a oricarei platforme versus un site ingrijit, care sa te atraga de la prima pagina, sa gasesti usor informatiile care te intereseaza, sa fie usor de navigat si sa se incarcare foarte rapid, mai ales daca intri de pe mobil. Ca sa pui un magazin la punct, te costa destui bani si o poti face si pe parcurs, dar si de la inceput trebuie sa le oferi ceva clientilor, in afara de niste produse la pret bun. Apoi urmeaza promovarea...

Edited by tigerheart, 10 July 2017 - 21:02.


#5
SSimonaV

SSimonaV

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 13
  • Înscris: 29.05.2015
Inainte sa postez aici am verificat in amanunt platforma Presta (atat cat ma pricep) si se pot face site-uri prezentabile care nu arate chiar ieftin . Ideea nu este de a testa riscurile, da pot sa platesc o persoana avizata sa faca asta dar trebuie sa iau in calcul costul initial si lunar + cheltuielile pentru firma si nu ma tenteaza sa ma supun riscului de a nu avea profit si de a munci pentru "patrie" (degeaba). Am vazut magazine facute cu Presta si aratau foarte bine. Si ma tenteaza mai mult sa vand articole de calitate pe un site prezentabil pe care sa stiu sa mi-l administrez singura, clientul oricum nu cred ca alege sa cumpere sau nu in functie de cat de sofisticat este site.ul pana la urma nu imbraca site.ul dar desigur nici site-ul nu este de neglijat. ( nu pot vinde calitate la taraba:)) )

#6
baliosss

baliosss

    Unstoppable

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,374
  • Înscris: 30.01.2016
Eu as evita hostinger. Nu stiu la pachetul business cum merge insa la premium site-ul cade cel putin o data pe zi. E adevarat, 10-15 minute, dar e frustrant. Si suportul e cam slabut.

LE: Asta se intampla acum vreun an. Poate ma insel si acum sunt ok.

Edited by baliosss, 11 July 2017 - 00:30.


#7
OriginalCopy

OriginalCopy

    I'm harmful, fear me please! :))

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 27,268
  • Înscris: 10.08.2006

View PostSSimonaV, on 10 iulie 2017 - 23:12, said:

Inainte sa postez aici am verificat in amanunt platforma Presta (atat cat ma pricep) si se pot face site-uri prezentabile care nu arate chiar ieftin . Ideea nu este de a testa riscurile, da pot sa platesc o persoana avizata sa faca asta dar trebuie sa iau in calcul costul initial si lunar + cheltuielile pentru firma si nu ma tenteaza sa ma supun riscului de a nu avea profit si de a munci pentru "patrie" (degeaba). Am vazut magazine facute cu Presta si aratau foarte bine. Si ma tenteaza mai mult sa vand articole de calitate pe un site prezentabil pe care sa stiu sa mi-l administrez singura, clientul oricum nu cred ca alege sa cumpere sau nu in functie de cat de sofisticat este site.ul pana la urma nu imbraca site.ul dar desigur nici site-ul nu este de neglijat. ( nu pot vinde calitate la taraba:)) )
Raționamentul tău e corect, dar se extinde, nu se limitează doar la aspectul site-ului.

Să zicem că ai o persoană de marketing genială care ți-a mai crescut vânzările în trecut cu 20% în ultimul trimestru, deci ai încredere în ea.

Ei, această persoană îți spune că știe tactici de a crește chiar și 50-60% în următorul trimestru, mulțumită unor schimbări pe piață.

Încerci să încropești soluția cu prestashop și bani puțini, trec 2 luni, dar nu iese exact așa cum trebuie. Proiecțiile spun că veți ajunge la 5% în ritmul acesta.

Cauți un om capabil să facă adaptările. Trec 2 luni până îl găsești. Da, știu, toți Doreii sunt buni la prestashop. Not.

Îi ia 1 lună să facă modificările. Tot nu merge exact așa cum ți-a zis persoana de marketing. Îi mai ia 1 lună să facă exact așa.

După tot acest timp, s-a dus și mama ei de oportunitate, concurența a profitat de ea și ți-a luat fața.


Cu o soluție proprie și doi oameni in-house (in designer și un programator bun) ți-ar fi luat 1 lună. Ați fi fost agili și ați fi atins 50%.



Apropo, nu e poveste inventată, e situație pe care am întâlnit-o des  la start-ups.

Prestashop sau orice altceva pre-made merge ca să tatonezi piața, sau dacă ai noroc, să faci ceva profit, nicidecum ca să cucerești piața și să faci o afacere.

#8
business11

business11

    Info Austria

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,838
  • Înscris: 13.07.2011
eu am folosit prestashop + godaddy la inceput. Am avut cel mai ieftin tarif de hosting de la godaddy, undeva la 7$ / luna. Imi smulegeam parul din cap la ce viteza avea. Mai ales ca temele prestashop au multe bannere, poze, etc, iar loading-ul este incredibil. Ca sa ma loghez in admin panel, imi lua 2-3 minute.

Am schimbat hosting-ul cu ClausWeb si am ales cel mai scump pachet de hosting cu 6,5€ / luna si ies cam la fel ca si pe godaddy unde primeam cel mai slab pachet. Merge mult mai bine si probleme cu hostingul nu mai am.

Acum problema cu Prestashop, mi se pare super limitat, cam toate add-onurile care sunt utile costa, cand vine o comanda nu primesti e-mail, newsletter doar cu addonuri costisitoare, etc etc. Mi se pare instabil si are cam multe probleme, etc.

Am schimbat pe oxid care mi se pare mult mai rapid si il pot combina si cu un software pentru stocare.

#9
OriginalCopy

OriginalCopy

    I'm harmful, fear me please! :))

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 27,268
  • Înscris: 10.08.2006

View Postbusiness11, on 11 iulie 2017 - 15:26, said:

eu am folosit prestashop + godaddy la inceput. Am avut cel mai ieftin tarif de hosting de la godaddy, undeva la 7$ / luna. Imi smulegeam parul din cap la ce viteza avea. Mai ales ca temele prestashop au multe bannere, poze, etc, iar loading-ul este incredibil. Ca sa ma loghez in admin panel, imi lua 2-3 minute.

Am schimbat hosting-ul cu ClausWeb si am ales cel mai scump pachet de hosting cu 6,5€ / luna si ies cam la fel ca si pe godaddy unde primeam cel mai slab pachet. Merge mult mai bine si probleme cu hostingul nu mai am.

Acum problema cu Prestashop, mi se pare super limitat, cam toate add-onurile care sunt utile costa, cand vine o comanda nu primesti e-mail, newsletter doar cu addonuri costisitoare, etc etc. Mi se pare instabil si are cam multe probleme, etc.

Am schimbat pe oxid care mi se pare mult mai rapid si il pot combina si cu un software pentru stocare.

Impresionant. Si, profitul cat e?

#10
business11

business11

    Info Austria

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,838
  • Înscris: 13.07.2011

View PostOriginalCopy, on 11 iulie 2017 - 21:44, said:


Impresionant. Si, profitul cat e?

stai calm ca nu detin amazon.de. Pentru profitul pe care il am, mult peste salariul mediu in Romania, hosting-ul ofera mai mult decat necesar.

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate