Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Dade, dade

Parola la lock screen

Deparazitare externa pisici fara ...

Seriale turcesti/coreene online H...
 Merita un Termostat Smart pentru ...

Sfat achizitie MTB Devron Riddle

Problema mare cu parintii= nervi ...

switch microtik
 Permis categoria B la 17 ani

Sfaturi pentru pregatirea de eval...

Crapaturi placa

cum imi accesez dosarul electroni...
 Momentul Aprilie 1964

Sursa noua - zgomot ?

A fost lansat Ubuntu 24.04 LTS

Pareri apartament in zona Berceni?
 

Garantie TV Samsung UE32j5500

- - - - -
  • Please log in to reply
17 replies to this topic

#1
iThorr

iThorr

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 220
  • Înscris: 14.11.2013
Salut. Lamuriti-ma si pe mine intr-o situatie. Am un tv luat la oferta magentaone de la Telekom care inca e in garantie. Cum trebuie sa procedez pentru garantie? merg la samsung cu el sau la vreun magazin telekom? Nu e nimeni care a patit ceva similar?

#2
eiffel

eiffel

    BusyWorm

  • Grup: Moderators
  • Posts: 68,571
  • Înscris: 15.06.2004
Ai un certificat de garantie unde scrie unde te duci cu el.

#3
iThorr

iThorr

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 220
  • Înscris: 14.11.2013

View Posteiffel, on 10 iulie 2017 - 16:57, said:

Ai un certificat de garantie unde scrie unde te duci cu el.


Problema este ca am doua certificate, cel de la samsung si unul de la Telekom. In cel de la samsung spune ca trebuie sa il trimit la un service de al lor si in certificatul de garantie de la telekom scrie sa merg cu el intr-un magazin telekom... Faza nasoala este ca in judet la mine nici nu am service, trebuie sa il trimit tocmai la buzau pe banii mei prin curier.

#4
Ciubex

Ciubex

    Senior Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 9,883
  • Înscris: 03.02.2005
Este valid certificatul completat si stampilat de vanzator.
Cu siguranta au cei carora trebuie sa le trimiti TV-ul un numar de telefon, suna-i si vezi poate exista o chestiune legata de transport, cum ar fi spre exemplu ca tu suni la o firma de curierat, aia vin sa ia pachetul si la destinatie se face plata expeditie.

#5
eiffel

eiffel

    BusyWorm

  • Grup: Moderators
  • Posts: 68,571
  • Înscris: 15.06.2004
Dac e in garantie legea prevede ca taxele de curier sunt in sarcina vanzatorului - daca defectiunea tine de garantie.

#6
iThorr

iThorr

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 220
  • Înscris: 14.11.2013

View PostCiubex, on 10 iulie 2017 - 17:03, said:

Este valid certificatul completat si stampilat de vanzator.
Cu siguranta au cei carora trebuie sa le trimiti TV-ul un numar de telefon, suna-i si vezi poate exista o chestiune legata de transport, cum ar fi spre exemplu ca tu suni la o firma de curierat, aia vin sa ia pachetul si la destinatie se face plata expeditie.


Nici unul din ele nu este completat si nici stampilat, cei de la service samsung cand i-am spus de chestia asta, mi s-a spus ca nu e o problema daca este si factura tv-ului. Iar legat de curier, trebuie sa il chem eu si la fel trebuie sa suport eu transportul.

#7
feribalint

feribalint

    Il Consigliere

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 20,457
  • Înscris: 24.05.2010
Trimite direct la samsung, probabil ESD ROM. Inainte de a trimite poti lua legatura cu ei, ei suporta taxele de curierat.
http://www.esdservice.ro/

#8
iThorr

iThorr

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 220
  • Înscris: 14.11.2013

View Postferibalint, on 10 iulie 2017 - 17:17, said:

Trimite direct la samsung, probabil ESD ROM. Inainte de a trimite poti lua legatura cu ei, ei suporta taxele de curierat.
http://www.esdservice.ro/


Mi-ai luminat ziua... nu ai idee cat de mut m-ai ajutat, pentru ca nu mai stiam cum sa fac.. azi toata ziua am tot fost trimis ba de la samsung la service buzau, de la service la samsung inapoi, de ei la telekom si tot asa am tinut-o toata ziua, iar acum pe seara nici nu mai stiam ce si cum sa fac.. pana acum cand am sunat la ESD ROM si mi-au spus ca se ocupa ei de tot, transport gratuit, etc. Multumesc mult pentru ajutor, daca ne-am cunoaste in real, ti-as face cinste cu un bax de bere Posted Image multumesc tututor pentru sfaturi.

Edited by iThorr, 10 July 2017 - 17:36.


#9
feribalint

feribalint

    Il Consigliere

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 20,457
  • Înscris: 24.05.2010
Eu pt produse Samsung, LG...etc, doar la ei apelez. De exemplu la un telefon reparatia a durat o saptamana cu tot cu curierat dus/intors Timisoara-Bucuresti.
Ma bucur ca am fost de ajutor.

Edited by feribalint, 10 July 2017 - 17:41.


#10
pclife

pclife

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 273
  • Înscris: 10.07.2017

View PostiThorr, on 10 iulie 2017 - 17:00, said:



Problema este ca am doua certificate, cel de la samsung si unul de la Telekom. In cel de la samsung spune ca trebuie sa il trimit la un service de al lor si in certificatul de garantie de la telekom scrie sa merg cu el intr-un magazin telekom... Faza nasoala este ca in judet la mine nici nu am service, trebuie sa il trimit tocmai la buzau pe banii mei prin curier.
Telekom adica Germanos Service? Ca Germanos Service e centru autorizat. Il poti preda in orice magazin Germanos si il trimit ei mai departe in service si te anunta cand vin si cu ce rezolutie.
Ce service Samsung in Buzau? Ca ei au in Bucuresti, acel ESD.

View PostiThorr, on 10 iulie 2017 - 17:35, said:

Mi-ai luminat ziua... nu ai idee cat de mut m-ai ajutat, pentru ca nu mai stiam cum sa fac.. azi toata ziua am tot fost trimis ba de la samsung la service buzau, de la service la samsung inapoi, de ei la telekom si tot asa am tinut-o toata ziua, iar acum pe seara nici nu mai stiam ce si cum sa fac.. pana acum cand am sunat la ESD ROM si mi-au spus ca se ocupa ei de tot, transport gratuit, etc. Multumesc mult pentru ajutor, daca ne-am cunoaste in real, ti-as face cinste cu un bax de bere Posted Image multumesc tututor pentru sfaturi.
Eu nu inteleg cum ai ajuns la acel service din Buzau, nu are nici un sens.
Prima data incerci la comerciant sau Serviceul Samsung, si astia niciodata nu te indruma spre un service local, il preiau ei in magazine sau prin curier.

#11
iThorr

iThorr

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 220
  • Înscris: 14.11.2013

View Postpclife, on 10 iulie 2017 - 17:44, said:

Telekom adica Germanos Service? Ca Germanos Service e centru autorizat. Il poti preda in orice magazin Germanos si il trimit ei mai departe in service si te anunta cand vin si cu ce rezolutie.
Ce service Samsung in Buzau? Ca ei au in Bucuresti, acel ESD.

Eu nu inteleg cum ai ajuns la acel service din Buzau, nu are nici un sens.
Prima data incerci la comerciant sau Serviceul Samsung, si astia niciodata nu te indruma spre un service local, il preiau ei in magazine sau prin curier.


Tot cei de la samsung m-au "trimis" la cei din buzau, chipurile este cel mai aproape de mine. Ce nu inteleg eu, de ce cei de la buzau (care este tot service autorizat de samsung) nu acorda transport gratuit si cei de la ESD acorda...

#12
Ion_de_la_Raion

Ion_de_la_Raion

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 20,434
  • Înscris: 28.08.2005

View PostiThorr, on 10 iulie 2017 - 17:00, said:



trebuie sa il trimit tocmai la buzau pe banii mei prin curier.

De ce pe banii tai ? Ei garanteaza ca televizorul, pe care ai dat X lei va functiona 2 ani. Ai platit X lei,nu X + curier in cazul in care se strica.

#13
iThorr

iThorr

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 220
  • Înscris: 14.11.2013

View PostIon_de_la_Raion, on 10 iulie 2017 - 17:54, said:


De ce pe banii tai ? Ei garanteaza ca televizorul, pe care ai dat X lei va functiona 2 ani. Ai platit X lei,nu X + curier in cazul in care se strica.

Cei de la Buzau au spus ca ei acorda transport gratuit numai pentru tv-urile de peste 40 inchi diagonala.

#14
Ion_de_la_Raion

Ion_de_la_Raion

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 20,434
  • Înscris: 28.08.2005
Pai cum asa ? Legea precizeaza lucrul asta ? Tu ai platit o suma pe televizorul asta. De ce sa platesti in plus pentru cei doi ani in care are garantie ? Eu stiu ca legea (mai ales la obiecte grele) arunca in sarcina vanzatorului preluarea si livrarea obiectelor in garantie.

Nu te lasa. Cauta sa ii presezi. S-ar putea sa ai dreptate legal, dar ei sa incerce marea cu degetul. Cei care se pricep mai bine pot confirma sau infirma cum sta legea in cazul asta. Eu parca asa stiam, vanzatorul plateste transportul.

Edited by Ion_de_la_Raion, 10 July 2017 - 19:07.


#15
iThorr

iThorr

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 220
  • Înscris: 14.11.2013

View PostIon_de_la_Raion, on 10 iulie 2017 - 19:05, said:

Pai cum asa ? Legea precizeaza lucrul asta ? Tu ai platit o suma pe televizorul asta. De ce sa platesti in plus pentru cei doi ani in care are garantie ? Eu stiu ca legea (mai ales la obiecte grele) arunca in sarcina vanzatorului preluarea si livrarea obiectelor in garantie.


Nu stiu ce sa mai spun.. bine ca se poate rezolva cu cei de la ESD ROM, si sper sa nu am iar probleme cu el dupa ce se termina garantia, ca asta este ultima luna. Am citit tot aici pe forum ca au fost probleme tot asa cu tv-uri samsung in care s-au defectat in mod repetat de 2-3 ori pana a trebuit sa fie schimbat.

#16
pclife

pclife

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 273
  • Înscris: 10.07.2017
Dar ce judet e ala care e aproape de judetul Buzau dar care nu are nici service si nici magazine Germanos in care sa predai produsul spre reparare in garantie?

#17
iThorr

iThorr

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 220
  • Înscris: 14.11.2013

View Postpclife, on 10 iulie 2017 - 20:36, said:

Dar ce judet e ala care e aproape de judetul Buzau dar care nu are nici service si nici magazine Germanos in care sa predai produsul spre reparare in garantie?

Judetul Ialomita. Germanos avem dar nu primesc pentru garantie, te trimit spre service samsung.

Edited by iThorr, 11 July 2017 - 00:22.


#18
cezar0707

cezar0707

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 676
  • Înscris: 11.09.2016
cumva defectul la al tau e cu pete gri pe ecran?

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate