Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Frecventa modificata radio

Un nou pericol pt batrani

Ar trebuii sa vindem imobiliarele...

Dupa renuntarea la aparat dentar
 pelerinaj in Balcik

Noul format Jpegli iși propu...

Dade, dade

Parola la lock screen
 Deparazitare externa pisici fara ...

Seriale turcesti/coreene online H...

Merita un Termostat Smart pentru ...

Sfat achizitie MTB Devron Riddle
 Problema mare cu parintii= nervi ...

switch microtik

Permis categoria B la 17 ani

Sfaturi pentru pregatirea de eval...
 

Indepartare vopsea intarita

- - - - -
  • Please log in to reply
28 replies to this topic

#19
ldpe

ldpe

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,580
  • Înscris: 08.03.2017
"Nu cred ca se mai gasesc astfel de rozete. Am intrebat la magazin si mi-au spus ca nu am sanse"
acela e robinet tip Armatura  produs de Armatura S.A Cluj-Napoca . Robinet 1/2 filet de atac lung cu garnitura de cauciuc - se gasesc la pretul de 8-10 lei doar ca sunt albi . Probabilitate de 120% sa gasesti l;a piata de vechituri montati pe baterii sau nu . Original a fost alb dar a fost vopsit de cineva , capurile de plastic erau turnate la Napochim Cluj si doar pe alb ce e din plastic si mai erau un gen , mult mai vechi stas-66 din bachelita , negru .
Iacata ...https://www.olx.ro/oferta/cap-armatura-cluj-obertain-ID1tJmN.html#83d1add0bc

Edited by ldpe, 07 July 2017 - 10:00.


#20
arg

arg

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 38,149
  • Înscris: 19.09.2005
cum ziceam, robinet nou de pe care iei rozeta.

#21
cspot

cspot

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,855
  • Înscris: 22.07.2004

View Postcornel465, on 07 iulie 2017 - 09:40, said:

Multumesc pentru raspunsuri.

Suflanta:
Sunt un individ simplu si locuiesc intr-o garsoniera. Nu pot sa fac astfel de investitii.

Inlocuire rozeta:
Caloriferele mele sunt din epoca ceausista. Nu cred ca se mai gasesc astfel de rozete. Am intrebat la magazin si mi-au spus ca nu am sanse. (atasez si o poza)

Decapant:
Din cate am vazut, decapantul se foloseste pentru metal. Se poate sa il incerc si pe acela dar mai intai cred ca voi incerca cu acetona. Nu ma gandisem sa cumpar, multumesc pentru sugestie.

     Exista substante care topesc vopseaua. Cel mai probabil vor ataca si plasticul.
      Robinetele de pe vremea lu Ceasca sunt la fel ca cele de azi.
       Daca te deranjeaza enorm faptul ca rozeta e vopsita ...o schimbi. Costa 2 lei.
        Faptul ca robinetii sunt de pe vremea aia si trebuie schimbati nu te deranjeaza?



#22
corinadaniela

corinadaniela

    Guru Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 11,524
  • Înscris: 05.06.2009
arg, vezi ca de saptamana trecuta kaufland nu mai tipareste revista pe format mare, pe hartie de ziar, au inceput sa faca economii si au scos-o acum in format A4, pe hartie usor lucioasa, gen revista.
scrie si in pliant ca au trecut la un nou format al revistei.
:-).

#23
ldpe

ldpe

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,580
  • Înscris: 08.03.2017
Personal as cumpara robinetul si cu o cheie de 21 sau franceza as da jos cel vechi si l-as pune nou cu totul , treaba de 10 minute cu tot cu facut curat .
Problema mare e ca dupa aprope 40 ani de functionare sunt atat de colmatate coturile de rugina ca te si miri cum mai trece apa prin ele , tevile de la interior de 20mm au maxim 7 mm restul depuneri ca si colesterolul . Am avut probleme de genul si am taiat jos racordul, mufa rapida , robinet si intrare noua plus demontat calorifer , spalat cu fosfat si merge altfel . Problema mare intervine la piulita centrala de aproximativ 55mm unde trebuie flacara si cheie adevarata sa o desfaci .

Edited by ldpe, 07 July 2017 - 10:12.


#24
arg

arg

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 38,149
  • Înscris: 19.09.2005

View Postcorinadaniela, on 07 iulie 2017 - 10:06, said:

arg, vezi ca de saptamana trecuta kaufland nu mai tipareste revista pe format mare,
sa fie sanatosi am un stoc de pliante de 50cm

#25
corinadaniela

corinadaniela

    Guru Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 11,524
  • Înscris: 05.06.2009
initiator, cred ca cel mai simplu ar fi sa vopsesti acea rozeta, eventual cu un spray cu vopsea, gasesti la piese auto.

#26
Erwin_Rommel

Erwin_Rommel

    Titlul membrului

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,499
  • Înscris: 17.04.2017

View Postarg, on 07 iulie 2017 - 10:11, said:

sa fie sanatosi am un stoc de pliante de 50cm
Eu inca le mai am pe alea gigantice din 2010, daca mai tineti minte...
In fine, singura sansa cu acel robinet este schimbarea lui. Dar daca stau sa ma gandesc mai bine, fiind un plastic vechi si probabil ''bine inchegat'' este foarte probabil ca un decapant de metal sa nu afecteze pe loc ce nu trebuie. Am mai patit-o cu lipiciul Moment care are acetone in el, in mod normal trebuia sa faca o ''sudura'' cu acel plastic vechi...nu a mers asa.
La pervaz e riscul cel mai mare.

View Postcorinadaniela, on 07 iulie 2017 - 10:17, said:

initiator, cred ca cel mai simplu ar fi sa vopsesti acea rozeta, eventual cu un spray cu vopsea, gasesti la piese auto.
Cu vopsea auto cred ca este potrivit, si cu o curatare cu diluant inainte (nu foarte mult).

#27
tinel231

tinel231

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 898
  • Înscris: 15.03.2009
Rozeta aia de calorifer comunista e facuta din ebonita - un plastic tare si casant ; se poate curata cu diluant fara pb. Diluantul trebuie sa fie de tip nitro( auto) , cel care se evapora rapid-gen acetona- , nu genul care miroase a gaz lampant. Se umezeste in mod repetat pata de vopsea si dupa ce se inmoaie se freaca cu ceva gen burete abraziv sau cu cif.Se poate curata cu orice chestie abraziva(smirghel) , dar se matuieste si arata urat.
Pt pata de vopsea de pe plastic ,se poate folosi doar alcool izopropilic (5lei/100ml la mag. de piese electronice), care dizolva vopseaua fara sa atace plasticul.

Edited by tinel231, 07 July 2017 - 10:21.


#28
ldpe

ldpe

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,580
  • Înscris: 08.03.2017

View Postcorinadaniela, on 07 iulie 2017 - 10:17, said:

initiator, cred ca cel mai simplu ar fi sa vopsesti acea rozeta, eventual cu un spray cu vopsea, gasesti la piese auto.
Spay-ul si decapantul depasesc achizitionarea unui nou robinet .
Eventual daca are vreun prieten care si-a vopsit jentile la masina si i-a ramas ceva vopsea , un spray trece de 20 lei .

#29
arg

arg

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 38,149
  • Înscris: 19.09.2005
merge curatat mecanic cu o lama de cuter...

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate