Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Seriale turcesti/coreene online H...

Merita un Termostat Smart pentru ...

Sfat achizitie MTB Devron Riddle

Problema mare cu parintii= nervi ...
 switch microtik

Permis categoria B la 17 ani

Sfaturi pentru pregatirea de eval...

Crapaturi placa
 cum imi accesez dosarul electroni...

Momentul Aprilie 1964

Sursa noua - zgomot ?

A fost lansat Ubuntu 24.04 LTS
 Pareri apartament in zona Berceni?

Free streaming SkyShowtime de la ...

Skoda Fabia 1.0 TSI (110 CP)- 19 ...

Mezina familiei, Merida BigNine
 

Pot partitiona?

- - - - -
  • Please log in to reply
21 replies to this topic

#1
tarzaan

tarzaan

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 704
  • Înscris: 20.03.2009
Poate intrebarea e stupida, da vroiam sa fiu sigur, deci trebuia cand am instalat windows-ul 10 sa partitionez, ca sa il bag pe C sau pot partitiona si acum fara probleme, dupa ce am instalat chestii etc, folosind un program de partitionare (cel din windows mi se pare prost) ?

Edited by tarzaan, 06 July 2017 - 08:13.


#2
roxanaRabinowitz

roxanaRabinowitz

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,414
  • Înscris: 21.02.2016
Da, raspunsul este DA, indifirent care e intrebarea..... destul de confuza chestia aia scrisa mai sus.

#3
StickyFingaz

StickyFingaz

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,864
  • Înscris: 17.02.2016
Poti. De ce ti se pare cel din Windows 10 prost? Functioneaza fara probleme. Oricum, sunt destul programe gratuite pe net daca vrei.

#4
HAL9000

HAL9000

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,295
  • Înscris: 07.06.2013
Raspunsul corect este DEPINDE
Cat spatiu ai ocupat si respectiv la dispozitie? ce partitii vrei?
Partitionarea inteleapta se face in prealabil, nu dupa ce ai instalat un OS si alte programe

#5
xxvirusxx

xxvirusxx

    Retired

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,441
  • Înscris: 11.11.2005
Mai bine reinstall si gata.
Daca windows-ul este pe D, nu poti decat inversa literele.....D sa fie C, C sa fie D, apoi sa maresti spatiul

#6
Hider141

Hider141

    trolling here since 2008

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,864
  • Înscris: 06.01.2008

View Posttarzaan, on 06 iulie 2017 - 08:13, said:

Poate intrebarea e stupida, da vroiam sa fiu sigur, deci trebuia cand am instalat windows-ul 10 sa partitionez, ca sa il bag pe C sau pot partitiona si acum fara probleme, dupa ce am instalat chestii etc, folosind un program de partitionare (cel din windows mi se pare prost) ?
In mod normal se poate redimensiona spatiul si dupa instalare, dar cred ca pentru asta e nevoie ca partitia cu sistemul de operare sa fie prima, la inceputul hard discului. Daca tu aveai 2 partitii si ai instalat Windows-ul pe cea de-a doua atunci nu cred ca te va mai lasa sa redimensionezi cele 2 partitii.

#7
CeapaIndustries

CeapaIndustries

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 583
  • Înscris: 20.01.2016
MiniTool Partition Wizard

https://www.partitionwizard.com/

#8
tarzaan

tarzaan

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 704
  • Înscris: 20.03.2009
Deci nu e partitionat, am numai un disk C, pe care e si windows-ul, normal, deci pot partitiona fara probleme?

#9
roxanaRabinowitz

roxanaRabinowitz

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,414
  • Înscris: 21.02.2016
DA.

PS: sa stii ca este partitionat.
Ai o singur apartitie :)

#10
_-_

_-_

    - Magister Ludi -

  • Grup: Moderators
  • Posts: 22,901
  • Înscris: 21.03.2013

View Posttarzaan, on 06 iulie 2017 - 08:13, said:

Poate intrebarea e stupida, da vroiam sa fiu sigur, deci trebuia cand am instalat windows-ul 10 sa partitionez, ca sa il bag pe C sau pot partitiona si acum fara probleme, dupa ce am instalat chestii etc, folosind un program de partitionare (cel din windows mi se pare prost) ?

Care sunt criteriile dupa care Disk Management din Windows ti se pare "prost"?
Ai incercat sa il folosesti pentru micsorarea partitiei C: si crearea unei noi partitii in zona ramasa nealocata, dar nu a functionat? Daca s-a intamplat acest lucru, atunci inseamna ca disk-ul a fost partitionat in mod incorect (poate cu vreo aplicatie de proasta calitate), iar tool-ul din Windows nu poate efectua aceste operatiuni, mai ales daca implica modificari ce pot conduce la pierderi de date. Intr-adevar, exista si tool-uri 3rd party care pot efectua mai multe modificari, dar acelea le folosesti pe raspunderea ta, deoarece poti altera datele (cel putin in parte) sau te poti trezi ulterior cu pierderi de date sau in imposibilitatea de a mai utiliza disk-ul fara sa-l reinitializezi (in caz ca repartitionarea facuta cu astfel de tool-uri este efectuata in mod gresit).

Pun un screenshot din Disk Management ca sa vedem ce ai acolo!

#11
tarzaan

tarzaan

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 704
  • Înscris: 20.03.2009
Nu-mi placea ca scria parca Ingustare, era ciudat, poate ma trezeam ca il „ingusteaza (nu gasesc pe tastatura semnul de incheiere ghilimele, nici in romanian nici in english, ciudat windows 10) si asa ramane iar spatiul liber nu-l mai vad.
Problema e ca nu stiu cat o sa mearga windowsul 10, ca nu l-am activat (s-au razuit niste litere din licenta), sau sper sa mearga asa si sa nu mi-l blocheze, culmea vad ca merge

Edited by tarzaan, 06 July 2017 - 09:53.


#12
xxvirusxx

xxvirusxx

    Retired

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,441
  • Înscris: 11.11.2005
Ne-ai disperat cu razuiala.

Ai luat legatura cu cineva de la microsoft? Daca le dai date (pe care le cer ei) sigur rezolva.

LE. Link chat cu agenti...

https://partner.supp...ontact/chat/30/

Edited by xxvirusxx, 06 July 2017 - 10:05.


#13
_-_

_-_

    - Magister Ludi -

  • Grup: Moderators
  • Posts: 22,901
  • Înscris: 21.03.2013

View Posttarzaan, on 06 iulie 2017 - 09:51, said:

Nu-mi placea ca scria parca Ingustare, era ciudat, poate ma trezeam ca il „ingusteaza (nu gasesc pe tastatura semnul de incheiere ghilimele, nici in romanian nici in english, ciudat windows 10) si asa ramane iar spatiul liber nu-l mai vad.

Ce treaba are Windows 10 cu faptul ca tu nu cunosti layoutul tastaturii? Acelasi layout (standard) exista de la Vista in sus.
Termenul "ingustare" este traducerea pentru "Shrink" si aceasta este operatiunea pe care trebuie sa o faci mai intai. De ce nu folosesti Windows-ul in engleza, daca nu te descurci cu traducerile romanesti?
Posteaza screenshotul acela, deoarece nu sunt sigur ca stii cum este partitonat disk-ul. Din ce ai scris tu se deduce ca Windows-ul l-ai instalat pe alta partitie decat "C:".

View Posttarzaan, on 06 iulie 2017 - 08:13, said:

trebuia cand am instalat windows-ul 10 sa partitionez, ca sa il bag pe C sau pot partitiona si acum fara probleme, dupa ce am instalat chestii etc, folosind un program de partitionare (cel din windows mi se pare prost) ?

View Posttarzaan, on 06 iulie 2017 - 09:51, said:

Problema e ca nu stiu cat o sa mearga windowsul 10, ca nu l-am activat (s-au razuit niste litere din licenta), sau sper sa mearga asa si sa nu mi-l blocheze, culmea vad ca merge

Problema cu "razuiala" pastreaz-o pentru celalalt topic: https://forum.softpe...icenta-windows/
Pct. 2.e. din regulament interzice postarea de mesaje similare la mai multe topicuri, ca sa nu mai zic si de off-topic (plus ca deschisesesi acel subiect sau mai bine zis, subiecte care au fost reunite, pe aria Windows ca sa te plangi ca Microsoft isi bat joc oferind licente pe cartoane razuibile la care se sterg caracterele din numarul serial)...

Edited by _-_, 06 July 2017 - 10:08.


#14
xxvirusxx

xxvirusxx

    Retired

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,441
  • Înscris: 11.11.2005
Da i s-a dat si un soft mai sus....instalat...se trage de partitie de la dreapta la stanga si Voila...
Da cred ca nu prea se pricepe :)

#15
eiffel

eiffel

    BusyWorm

  • Grup: Moderators
  • Posts: 68,570
  • Înscris: 15.06.2004
Si Disk Managementul din 10 face exact ce fac si programele celelalte si cam in acelasi mod. Nu ma ie la prima versiune cand avea limitari.

Oricum trebuie intai micsorat spatiul si apoi facuta partitie noua in spatiul ramas. Asta INDIFERENT de programul folosit.

#16
xxvirusxx

xxvirusxx

    Retired

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,441
  • Înscris: 11.11.2005
Face si Disk Management...da nu prea am incredere....

#17
tarzaan

tarzaan

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 704
  • Înscris: 20.03.2009
Deci am numai un disc, c. O sa folosesc programul din windows,
Deci am 930 GB, din care 865 liber. Programul de part din windows zice, in MB:
Dimensiune totala inainte de reducere 953303
Dimensiune spatiu liber 474841
Introduceti volumul spatiului de redus: (aici apare deja 474841)
Dimensiune totala dupa reducere: 478462
Mai jos vad „Nu este posibila reducerea„ reducerea unui volum dincolo de punctul in care sunt amplasate fisierele imobile. Consultati evenimentul defrag (am dat defragmentare)

Deci de ce daca am 953303 MB, adica 930 GB cu 865 GB liber, imi apare 474841 ca maxim?...
La EaseUS Partition Master nu-mi apare o limitare
La MiniTool Partition Wizard imi apar, mare minune, ca in MB e frustrant, in GB dimensiunile, ca sa vada omul dar culmea, nu pot scrie nici o cifra in casete si nici sagetile nu fac nimic, parca ar fi mor
Sper sa raspunda cineva inainte sa incep si sa ma trezesc (deci vreau 3 partitii) cu niste dimensiuni ale partitiilor pe care nu le doream, aoleu, greu o fi sa fii programator si sa faci varzele astea neclare

Edited by tarzaan, 06 July 2017 - 10:41.


#18
xxvirusxx

xxvirusxx

    Retired

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,441
  • Înscris: 11.11.2005
E grele.....

Attached Files



Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate