Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
pelerinaj in Balcik

Noul format Jpegli iși propu...

Dade, dade

Parola la lock screen
 Deparazitare externa pisici fara ...

Seriale turcesti/coreene online H...

Merita un Termostat Smart pentru ...

Sfat achizitie MTB Devron Riddle
 Problema mare cu parintii= nervi ...

switch microtik

Permis categoria B la 17 ani

Sfaturi pentru pregatirea de eval...
 Crapaturi placa

cum imi accesez dosarul electroni...

Momentul Aprilie 1964

Sursa noua - zgomot ?
 

Site-ul Ikea Romania e o porcarie

- - - - -
  • Please log in to reply
25 replies to this topic

#1
Ahasverus

Ahasverus

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,360
  • Înscris: 22.10.2006
Mda, am de mobilat un apartament si dupa ce am vizitat Casa Rusu, am hotarat ca voi cumpara Ikea fara dubii.

Si am intrat eu pe Ikea.ro, unde am facut wishlist.
Si am adaugat pana mi s-a acrit.

Cand am terminat de adaugat si am injurat copios sistemul inutil de cautare, am zis sa dau comanda, apasand iconita clasica cu cosul de cumparaturi!

SOC si GROAZA!
Da click aici sa o iei de la capat!

Ca sa cumperi online, mergi pe alt site, alt cont, unde exista ALT Wishlist.

O iei de la capat, pt ca Ikea "e destepti"!

1. Intre cele doua site-uri nu se pot importa/exporta wishlist!
Iar copy & paste si click-uri o multime de produse cu nume de nepronuntat...
2. Nu toate produsele de pe Ikea.ro pot fi comandate online! (ma depaseste de ce, mai ales ca erau niste rahaturi mici).

Am o vaga banuiala ca acest sistem deosebit, e "Made in Romania".

Am dat mail la CS, de unde promt am primit un mesaj care parafraza exact problemele de care m-am plans eu, adica impresionant de inutil si batjocoritor.

Alooou, domnii ce monitorizeaza brandul Ikea (pe bani multi) ca aparitii in media, va rog sa dati mai departe acest subiect!

Poate Ikea da 1000 eur pt un freelancer, ca sa faca un sistem de import/export wishlisturi. Nu poate fi asa de greu, totusi!

My Digital Life SUX!

#2
zyppster

zyppster

    viața este o contradicție

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,972
  • Înscris: 02.02.2008
a devenit o comoditate cumparatu' online...

#3
Adm

Adm

    Property Caretaker

  • Grup: Administrators
  • Posts: 24,137
  • Înscris: 22.05.2003
Ar fi fost comod daca mergea sistemul cum trebuie, acum e doar incalcit!

Uitasem de porcaria asta, m-am lovit si eu de ea acum cateva luni.
Oricum, search-ul de pe site-ul Ikea zici ca da rezultate random.

In alta ordine de idei, eu urasc ca dispar fara urma unele produse de pe site.

#4
samebo

samebo

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,434
  • Înscris: 08.05.2017
Siteul intradevar e o porcarie.
Dar totusi de unde si pana unde ai ajuns de la Casa Rusu la IKEA... nu mai logic era sa te indrepti catre Lems/Lemet?

#5
corinadaniela

corinadaniela

    Guru Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 11,524
  • Înscris: 05.06.2009
eu iti inteleg pe de o parte nemultumirea, dar daca erai un pic atent la site-ul ikea, vedeai in coltul de sus-dreapta cosul de cumparaturi sub care scrie "cumpara on-line", care te redirectioneaza pe site-ul unde se pot face comenzi on-line.

#6
Bursul

Bursul

    alias Petrov, zilier in DE

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 51,532
  • Înscris: 30.10.2003
Nici eu n-am inteles de ce se incapataneaza sa lase numele produselor in klingoniana .... pardon suedeza.

#7
arg

arg

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 38,149
  • Înscris: 19.09.2005
@Ahasverus
pe ikea.ro faci cont de utilizator si ai acolo cate liste de cumparaturi vrei.

#8
loock

loock

    Unas

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,662
  • Înscris: 29.03.2006

 samebo, on 05 iulie 2017 - 10:43, said:

Siteul intradevar e o porcarie.
Dar totusi de unde si pana unde ai ajuns de la Casa Rusu la IKEA... nu mai logic era sa te indrepti catre Lems/Lemet?

Primele afirmatii sunt rezonabile, dar termini cu una care e chiar true random...
Sunt sute sau mii de alte firme de mobilier.
Probabil ca unele sunt chiar mai proaste decat casa Rusu - chit ca e foarte greu de imaginat asa ceva... (mind boggling...), insa sunt si altele mult mai bune decat Lems/Lemet - care are o prezentare (spoiala) decenta dar limitata si cu limite si mai evidente daca te apuci sa faci ceva, si eventual sau mai ales cand evaluezi rezultatul.

Intradevar nu se vede logica trecerii de la prima varianta la Ikea.
Sigur ca cine are ochi sa vada fuge de prima varianta...dar oricat ar parea ca orice e mai bine, poti sa sari si din lac in putz.
La Ikea calitatea nu a fost niciodata extraordionara, iar in ultima vreme a scazut ridicol la unele produse.
Au mai multe game de produse, marcate cu preturi diferite si cu garantie diferita.
Cunosc cazuri de oameni care au luat bucatarie de 8000+ lei de la Ikea, cu MDF vopsit, cu garantie 25 ani, si dupa 8 luni erau cojite, exfoliate, aproape toate usile (culmea era afectata cel mai putin cea care teoretic ar fi avut cel mai mult de suferit...).

Edited by loock, 05 July 2017 - 10:56.


#9
arg

arg

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 38,149
  • Înscris: 19.09.2005

 loock, on 05 iulie 2017 - 10:54, said:

Cunosc cazuri de oameni care au luat bucatarie de 8000+ lei de la Ikea, cu MDF vopsit, cu garantie 25 ani, si dupa 8 luni erau cojite, exfoliate, aproape toate usile (culmea era afectata cel mai putin cea care teoretic ar fi avut cel mai mult de suferit...).
si le-au acordat garantia?

#10
loock

loock

    Unas

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,662
  • Înscris: 29.03.2006

 arg, on 05 iulie 2017 - 11:01, said:

si le-au acordat garantia?

La unul cu bucatarie de 8000 lei stiu sigur ca i-au dat banii inapoi pt ca omul nu avea chef sa tot schimbe usile...
Dar avea o meserie prin care putea sa puna presiune mare..., asa ca nu e obligatoriu un exemplu comun, si oricum e o aberatie sa te incurci cu recuperari, refacut mobila cu alta firma, etc.

Edited by loock, 05 July 2017 - 11:12.


#11
shiva

shiva

    Nameless hero. Professional bug slayer mom.

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,861
  • Înscris: 06.10.2003
Deci ikea are 2 siteuri cu (aproape) aceleasi produse? Lolololol... Oare cine le asigura consultanta IT? Siveco?

#12
Karhu

Karhu

    Heretic member

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 39,930
  • Înscris: 25.06.2007

 Bursul, on 05 iulie 2017 - 10:48, said:

Nici eu n-am inteles de ce se incapataneaza sa lase numele produselor in klingoniana .... pardon suedeza.
Hmmm, ar trebui si astia, de exemplu, sa-si schimbe in Ro numele in Ionut Piele-de-lup? :habarnam:
Numele marcilor si produselor se pastreaza in forma originala...

#13
radunic

radunic

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,044
  • Înscris: 09.08.2005

 corinadaniela, on 05 iulie 2017 - 10:43, said:

eu iti inteleg pe de o parte nemultumirea, dar daca erai un pic atent la site-ul ikea, vedeai in coltul de sus-dreapta cosul de cumparaturi sub care scrie "cumpara on-line", care te redirectioneaza pe site-ul unde se pot face comenzi on-line.
Da, dar... stilul ăsta de site în care ai de fapt două site-uri identice cu o singură diferență - pe unul doar vezi, pe celălalt poți să și cumperi - e ciudat. De ce nu e unul pe care să poți face și liste de preferințe și cumpăraturi?
Asta pe lîngă faptul că nu au pe site tot ce au în magazin - unele obiecte nu se vînd online, chestie confirmată de un angajat IKEA fără să poată să spună de ce. Și nu e vorba de să zicem chestii voluminoase ci de variante de culoare - poți comanda versiunile maro și alb dar versiunea lemn natur doar fizic în magazin. Mister...

#14
corinadaniela

corinadaniela

    Guru Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 11,524
  • Înscris: 05.06.2009

 radunic, on 05 iulie 2017 - 13:17, said:

Da, dar... stilul ăsta de site în care ai de fapt două site-uri identice cu o singură diferență - pe unul doar vezi, pe celălalt poți să și cumperi - e ciudat. De ce nu e unul pe care să poți face și liste de preferințe și cumpăraturi?
Asta pe lîngă faptul că nu au pe site tot ce au în magazin - unele obiecte nu se vînd online, chestie confirmată de un angajat IKEA fără să poată să spună de ce. Și nu e vorba de să zicem chestii voluminoase ci de variante de culoare - poți comanda versiunile maro și alb dar versiunea lemn natur doar fizic în magazin. Mister...

probabil din cauza faptului ca posibilitatea de a cumpara on-line de la ikea a aparut mai tarziu, nu o data cu magazinul fizic sau la scurt timp dupa deschiderea acestuia.
cum site-ul ikea era deja facut, probabil a fost mai ieftin sa adauge/conecteze site-ul de cumparaturi, decat sa-l modifice/up-gradeze pe cel original/initial.

#15
sfantu.dracu

sfantu.dracu

    Taur de Balaur

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,173
  • Înscris: 28.06.2005

 samebo, on 05 iulie 2017 - 10:43, said:

Dar totusi de unde si pana unde ai ajuns de la Casa Rusu la IKEA... nu mai logic era sa te indrepti catre Lems/Lemet?
Nu toata lumea are chef/timp de asteptat intre 4-5 saptamani pana cand e gata mobila si alte 2-3 pana cand se face livrarea si montajul.

#16
User107

User107

    Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 990
  • Înscris: 13.01.2017
Exista 2 site-uri Ikea pentru ca primul este un site in special de prezentare, care este versiunea in limba romana a site-ului oficial. Site-ul de prezentare isi permite sa dea mai multe sugestii de combinatii, de design etc. Este un site care iti da idei!
Al doilea site este un simplu magazin online, in care te misti cat mai usor, fara complicatii inutile pentru cel care vrea sa cumpere obiecte, nu idei.
Pe primul site Ikea (cel de prezentare) iti spune la Lista de preferinte: "Imprimă lista şi vino cu ea la magazin sau salveaz-o pentru mai târziu. Nu uita să verifici online disponibilitatea în stoc înainte de a merge la magazin."
Scrie foarte clar ca este o lista pe care ti-o faci cand mergi sa cumperi din magazin, nu cand cumperi online. De aia si mergi in magazinul fizic, pentru a compara ideile pe care le-ai vazut pe site.
Ikea a vrut sa ne ofere o experienta cat mai bogata, nu sa ii injuram ca se complica inutil pentru cei care vor doar sa cumpere.

Edited by User107, 05 July 2017 - 15:51.


#17
rosix

rosix

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,873
  • Înscris: 01.02.2008

 Ahasverus, on 05 iulie 2017 - 10:32, said:

Mda, am de mobilat un apartament si dupa ce am vizitat Casa Rusu, am hotarat ca voi cumpara Ikea fara dubii.

Nu inteleg de ce ai hotarat ca vei cumpara de la IKEA "fara dubii". Cu ce au reusit sa te prosteasca ?
Sa stii ca la IKEA calitatea produselor e cam similara cu calitatea site-ului.

Mai bine ca n-ai reusit sa comanzi - ai salvat o carutza de bani.

#18
Ahasverus

Ahasverus

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,360
  • Înscris: 22.10.2006
@rosix - am vrut sa mobilez complet un apartament, iar asta in Romania e o aventura.
Am fost la Casa Rusu pt ca pe site era promotie la un pat frumusel.

Am ajuns la magazin, unde am aflat ca:
- promotia este doar pt cele de pe stoc, adica niste vinilin si culori turbate
- pretul era doar pt cadru pat, iar alternativa era cotnra cost: somiera sau o bucata de pal. iese semnificativ mai scump decat la Ikea.
- daca vrei ceva custom, nu e promotie si vine in 30 de zile!

Apoi m-am dus la Dedeman, care au oferta la o bucatarie draguta, cu doar 900 lei.
Astia alti rumani neaosi: ti-o livreaza in fata blocului si nu ofera montaj.
Cum blocul apartamentul e la etajul 4, fara lift... iti inchipui ca am zis pas.

Attached File  cross.jpg   195.46K   23 downloads
Bucataria respectiva e la promotie, dar nu e pe site, si singurul loc unde o poti vedea montata e Dedeman Baneasa.

Cam asa se fac afacerile in Romania.

Am cumparat electrocasnicele de la Altex pt ca se mandresc ca iti aduc in casa produsele.
A venit un curier subnutrit de la Nemo Express, care s-a uitat la mine ca la extraterestru cand i-am explicat ca trebuie sa urce produsele la etajul 4.
Mentionez ca scrisesem clar in comanda detaliul et 4, fara lift!
Au venit a doua zi 2 curieri si au urcat produsele cu bratele.

Azi o sa fie distractiv, pt ca marfa de la Ikea vine prin Fan Curier si presimt ca o sa se repete povestea cu Nemo Express, in plus 80% sanse ca oglinda de la sifonier sa fie sparta (mi s-a intamplat de doua ori, cu alte ocazii).

Am cumparat de 10 000 lei mobila pt un apt cu 3 camere. Nu cel mai ieftin, dar nici cel mai scump.
Cu siguranta cel mai comod, mai ales ca am optat si pt montajul din partea Ikea.
Cand ai de montat 1-2 piese e nervant, dar cand trebuie sa montezi atata mobilier iKea... risti sa jungi la urgente din cauza tensiunii.

Edited by Ahasverus, 10 July 2017 - 08:48.


Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate