Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Jante noi shitbox

Trinitas TV 4K

Dacia 1316 cu 6 usi ...

Frecventa modificata radio
 Un nou pericol pt batrani

Ar trebuii sa vindem imobiliarele...

Dupa renuntarea la aparat dentar

pelerinaj in Balcik
 Noul format Jpegli iși propu...

Dade, dade

Probleme accesare nr test telefon

Parola la lock screen
 Deparazitare externa pisici fara ...

Seriale turcesti/coreene online H...

Merita un Termostat Smart pentru ...

Sfat achizitie MTB Devron Riddle
 

upgrade Galaxy Note 4 (pentru ceva probleme hardware)

- - - - -
  • Please log in to reply
60 replies to this topic

#19
TruculMagic

TruculMagic

    Egalitatea nu există decât în matematică

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,669
  • Înscris: 24.11.2015

 Hider141, on 04 iulie 2017 - 14:03, said:

Nu mai are rost sa-mi racesc gura degeaba, faceti cum vreti.
Sper doar sa nu-l vedem curand pe colegul cu un subiect de genul "Probleme cu LG G6, blocat in bootloop".


Are snapdragon 821, nu 810. Hai sa nu mai fim carcatasi, daca G4 si V10-le au avut aceste probleme, nu inseamna ca g5 si g6 au. Sau la G5 ce probleme i-ati mai descoperit ? Am LG G3 de 1 an (luna trecuta a implinit) si nu am probleme cu petele galbene pe ecran si nici bootloop cum mai spun unii. In afara de fisurile alea insesizabile din carcasa nu am avut nimic la el, sunt foarte multumit de telefon.

#20
glumetu

glumetu

    Jedi sora-mea!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,958
  • Înscris: 27.04.2005
Am fost fan seria Note pana si-au batut joc Samsung de acest brand in ultimul hal (Note 5 lansat in ciuda p*lii, Note 6 absent, Note 7 nu mai vorbim). Asa ca - adio Samsung.

Am trecut pe Xiaomi Mi Mix - cu 6GB RAM, 256GB fast storage onboard, baterie de 4400mAh si o interfata foarte light peste Android stock - pur si simplu lasa fum in jurul oricarui Note, este un monstru!

Ti-l recomand doar daca stii la ce te bagi - nu-i usor de strunit si de manuit, decat daca esti power user (unlock bootloader, root, clean custom ROM). Dar raspunsul este pe masura.

#21
YOUR_GOD

YOUR_GOD

    Not assigned

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,920
  • Înscris: 01.01.2010
6 este numar cu ghinion la ei. Au sarit direct la 7, adica din lac in put ;)
Totusi, Note 4 este extraordinar. Un fel de all inclusive al telefoanelor. Daca nu se defecta, il tineam pana la moarte.

Daca ai Nte 4, tine-l si bucura-te de el.

Am uitat de HTC si nuste corect. Fac telefoane bune.

#22
R10

R10

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,683
  • Înscris: 29.03.2010
Intrebarea este de ce vrei alt telefon? Ce te nemultumeste la acesta? Ce vrei sa faci cu el si nu poti?

#23
kiario

kiario

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,531
  • Înscris: 19.08.2012

 glumetu, on 04 iulie 2017 - 15:55, said:

Am fost fan seria Note pana si-au batut joc Samsung de acest brand in ultimul hal (Note 5 lansat in ciuda p*lii, Note 6 absent, Note 7 nu mai vorbim). Asa ca - adio Samsung.

Am trecut pe Xiaomi Mi Mix - cu 6GB RAM, 256GB fast storage onboard, baterie de 4400mAh si o interfata foarte light peste Android stock - pur si simplu lasa fum in jurul oricarui Note, este un monstru!

Ti-l recomand doar daca stii la ce te bagi - nu-i usor de strunit si de manuit, decat daca esti power user (unlock bootloader, root, clean custom ROM). Dar raspunsul este pe masura.
Dar la camera e vai de mama lui, nici macar stabilizare optica nu are. Note 4 ii da fum.

#24
eduard_w

eduard_w

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,689
  • Înscris: 24.03.2009
Motivul ( sau motivele )  pt care vreau să-l schimb :
Primul,  update Android. Poate ca pentru unii sună amuzant, dar as vrea sa trec la Android 7, cu interfață TouchWiz
Doar un custom ROM AOSP am reușit să instalez.
Al doilea motiv : camera are probleme, chiar dacă am cumpărat recent un aparat foto...
Al treilea motiv : microfonul îmi face probleme,  recunosc, e vina mea,  l-am scăpat pe jos de vreo 2 ori

Mulțumesc mult pentru sfaturi, nu vreau să fiu ironic, absolut deloc, dar repet :
Nu mă interesează edge screen, full HD  sau mai mic de 5,7 inch


#25
geo579

geo579

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,149
  • Înscris: 10.06.2013
Dar Huawei mate 9 ce are? Nu ar fi mai ok?

#26
eduard_w

eduard_w

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,689
  • Înscris: 24.03.2009
Full HD la 5,9 inch ?
Mersi

#27
geo579

geo579

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,149
  • Înscris: 10.06.2013
Pai da, dar ai autonomie mai mare pe full hd decat pe 2k.

#28
glumetu

glumetu

    Jedi sora-mea!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,958
  • Înscris: 27.04.2005

 kiario, on 04 iulie 2017 - 16:29, said:

Dar la camera e vai de mama lui, nici macar stabilizare optica nu are. Note 4 ii da fum.
E adevarat ca e slaba camera, dar ma doare-n basca. Nu fac poze cu tableta.
Si Note 4 e mediocru la camera, a avut nevasta-mea si l-a schimbat dupa doua ecrane cu probleme. Note 3-ul meu a fost mult mai longeviv (acum il are unul din copiii mei).

#29
kvlboy

kvlboy

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 175
  • Înscris: 26.05.2016

 YOUR_GOD, on 04 iulie 2017 - 16:08, said:

6 este numar cu ghinion la ei. Au sarit direct la 7, adica din lac in put Posted Image
De ce zici ca 6 este cu ghinion la Samsung? Din cate stiu eu, s-a sarit peste cifra asta ca sa se alinieze la numaratoare cu gama S. De fapt 4 inseamna "moarte" la asiatici, de aceea OnePlus a sarit peste cifra respectiva.


 glumetu, on 04 iulie 2017 - 19:37, said:

Si Note 4 e mediocru la camera, a avut nevasta-mea si l-a schimbat dupa doua ecrane cu probleme.
Note 4 nu e mediocru la camera. Are acelasi senzor produs de Sony ca S6. Si gandeste-te ca vorbim de un telefon de la sfarsitul lui 2014.

#30
YOUR_GOD

YOUR_GOD

    Not assigned

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,920
  • Înscris: 01.01.2010

 kvlboy, on 04 iulie 2017 - 20:13, said:

Da, ai dreptate. Am fost dezinformat.

Doar Sony bate Samsung la camera. Faceam poze cu Z1, noaptea, in nici o secunda. Doi ani mai tarziu, N4 procesa de se simtea, dar...are camere grozave, cu conditia sa fie Sony. Se poate verifica.

 glumetu, on 04 iulie 2017 - 19:37, said:

E adevarat ca e slaba camera, dar ma doare-n basca. Nu fac poze cu tableta.
Si Note 4 e mediocru la camera, a avut nevasta-mea si l-a schimbat dupa doua ecrane cu probleme. Note 3-ul meu a fost mult mai longeviv (acum il are unul din copiii mei).
Haters gonna hate us.

Am fost rautacios, dar iti spun din experienta ca Note 4 are o camera de milioane. Despre ecran, nu stiu, nu este o problema cunoscuta. Treaba cu Note 3 mai longeviv este ca si cea cu masinile de sub 2000.

#31
omrau

omrau

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,917
  • Înscris: 06.10.2015
Asteptati ca apare la sfarsitul lunii N7 Fan Edition..la vreo 400 dolari.. probabil 400 euro in Europa.. E singurul care poate inlocui N4 momentan :-)

#32
kvlboy

kvlboy

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 175
  • Înscris: 26.05.2016

 YOUR_GOD, on 04 iulie 2017 - 20:58, said:

Doar Sony bate Samsung la camera.
Cele mai mult telefoane produse de Samsung in ultimii ani au senzori de la Sony. O mica parte au senzori Isocell de la Samsung. Paradoxal e ca telefoanele produse de Samsung cu senzori Sony fac poze mai bune decat cele produse de Sony cu senzori Sony.

 omrau, on 04 iulie 2017 - 20:59, said:

Asteptati ca apare la sfarsitul lunii N7 Fan Edition..la vreo 400 dolari.. probabil 400 euro in Europa.. E singurul care poate inlocui N4 momentan :-)
540 de euro. Ma rog, estimativ.

Hai ca distrugem topicul baiatului. Parerea mea e ca ar trebui sa ramana tot la Note 4, asa cum a fost sfatuit mai sus.

#33
YOUR_GOD

YOUR_GOD

    Not assigned

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,920
  • Înscris: 01.01.2010

 kvlboy, on 04 iulie 2017 - 21:06, said:

Depinde de telefon. High end-urile Sony sunt grozave. Doar Nokia le batea. La Sony, procesarea gravica este majora. Cu Z2, monitorizam componenta grafica si la fiecare apasare a butonului, ziceai ca-si face overclock.

 omrau, on 04 iulie 2017 - 20:59, said:

Asteptati ca apare la sfarsitul lunii N7 Fan Edition..la vreo 400 dolari.. probabil 400 euro in Europa.. E singurul care poate inlocui N4 momentan :-)
Erau zvonuri ca va fi foarte scump. Oricum, nici asa nu-l iau. Miroase a islam telefonul ala ;)

#34
eduard_w

eduard_w

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,689
  • Înscris: 24.03.2009
Mă mir ca,  după 3 ani de la apariția lui Note 4, nu există soluții ( 5,7 inch, 2k, amoled )


#35
eduard_w

eduard_w

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,689
  • Înscris: 24.03.2009
Aș avea o întrebare, nu știu exact la ce se referă acea specificație
Ce înseamnă " screen to body aspect ratio"?
La Note 4 este de 73,4 % iar la LG G6 este de 78,6
Se referă cumva la suprafața totală a display-ului?
In caz că da,  atunci mi se pare puțin ciudat că la LG e mai mare,  din cauză că LG are soft buttons, si acolo pierde din start, comparativ cu Note 4


#36
kiario

kiario

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,531
  • Înscris: 19.08.2012
Tendinta producatorilor dupa ce si-au facut o reputatie a fost de a elimina din componente si dotari si uite asa in ziua de azi nu exista telefon cu dotarile lui Note 4.
Ca exemplu pot sa dau pe cei de la oneplus, au inceput cu un telefon dotat vandut la pret de dumping, cu el au spart gura targului si au ajuns acum la numarul 5, un telefon castrat, care nu mai are stabilizare optica, irda, cu probleme la ecran, etc, la pret dublu cat a fost primul lor telefon dar cu dotari lipsa.

" screen to body aspect ratio"  suprafata fizica acoperita de display in raport cu carcasa.

Edited by kiario, 05 July 2017 - 05:58.


Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate