Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Deparazitare externa pisici fara ...

Seriale turcesti/coreene online H...

Merita un Termostat Smart pentru ...

Sfat achizitie MTB Devron Riddle
 Problema mare cu parintii= nervi ...

switch microtik

Permis categoria B la 17 ani

Sfaturi pentru pregatirea de eval...
 Crapaturi placa

cum imi accesez dosarul electroni...

Momentul Aprilie 1964

Sursa noua - zgomot ?
 A fost lansat Ubuntu 24.04 LTS

Pareri apartament in zona Berceni?

Free streaming SkyShowtime de la ...

Skoda Fabia 1.0 TSI (110 CP)- 19 ...
 

incarcator pt Bioptron

- - - - -
  • Please log in to reply
11 replies to this topic

#1
canishu

canishu

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 282
  • Înscris: 08.01.2005
Salut.

Socra-miu are un aparat de lumina polarizata. destul de vechi dar functioneaza si isi face treaba.
mufa de la incarcator s-a stricat si acum cand are nevoie de el dupa o operatie, nu il poate folosii.
pe net nu mai gasesc nimic despre incarcatoru pt asta. (Bioptron Type : SB48-289)
cablul incarcatorului are doua fire: albastru si maro.
a gasit el ceva mufa de incarcator de laptop , probabil, se potriveste, dar firele sunt alb si negru.
imi poate spune cineva care culoare merge la care? sa incerc sa il lipesc eu, si care e riscul daca gresesc polaritatea.

multumesc.
B

Edited by canishu, 03 July 2017 - 20:40.


#2
r_murphy

r_murphy

    ANTENIST SPALAT PE CREIER

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,112
  • Înscris: 30.04.2007
un aparat de masura te-ar ajuta infinit mai mult si mai sigur decit orice presupunere a tuturor celor de pe forum ..

#3
95-DMC

95-DMC

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 672
  • Înscris: 31.05.2008
Poti masura tensiunea pe firele incarcatorului(cu un aparat de masura). Pe curent continuu iti va arata polaritatea(care din fire este + si care - ). In general Maro este +, albastru este - . In cazul mufei, alb +, negru - .

     Dar asa cum am spus, un aparat de masura te va ajuta. In general, la pin-ul din mijlocul mufei se leaga firul de +.

#4
canishu

canishu

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 282
  • Înscris: 08.01.2005
am pus multimetrul pe el si sunt mai confuz decat la inceput.
cred ca output e tot curent alternativ. se poate asta?

[ http://i67.tinypic.com/2rc0551.jpg - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]
[ http://i67.tinypic.com/2rc0551.jpg - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ][IMG]http://i67.tinypic.com/2rc0551.jpg[/img]
[ http://i67.tinypic.com/2rc0551.jpg - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ][ http://i67.tinypic.com/2rc0551.jpg - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ][ http://i67.tinypic.com/2rc0551.jpg - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ][ http://i67.tinypic.com/2rc0551.jpg - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

Edited by canishu, 03 July 2017 - 21:43.


#5
r_murphy

r_murphy

    ANTENIST SPALAT PE CREIER

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,112
  • Înscris: 30.04.2007
conform informatiilor din poza, 120% DA!!

#6
canishu

canishu

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 282
  • Înscris: 08.01.2005

 r_murphy, on 03 iulie 2017 - 21:45, said:

conform informatiilor din poza, 120% DA!!

in cazul asta conteaza cum fac legatura?

#7
r_murphy

r_murphy

    ANTENIST SPALAT PE CREIER

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,112
  • Înscris: 30.04.2007
la priza, are importanta cum bagi stecherul ?
hai, macar daca tot dialogam, sa gindim si cu neuronii din dotare (eu am doar unul, din pacate) poate cu ocazia asta mai invatam cite unele pe care  .. le-am ignorat in scoala generala, nu zic de liceu .. acolo se faceau lucruri complexe. daca as fi avut si eu norocul si oportunitatea sa-l fac.. poate stiam ceva mai multe

#8
tytysor

tytysor

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 21,512
  • Înscris: 02.09.2006
poti folosi chiar un alimentator de 14-16Vcc daca ai cu unul cu mufa adecvata, pe care il poti conecta oricum din motiv de diode!
Dar am inteles ca acel aparat este suficient de inzestrat incit functioneaza si fara alimentare folosind energia lansata in eter de Tesla acum muuulti ani!

#9
canishu

canishu

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 282
  • Înscris: 08.01.2005

 r_murphy, on 03 iulie 2017 - 21:59, said:

la priza, are importanta cum bagi stecherul ?
hai, macar daca tot dialogam, sa gindim si cu neuronii din dotare (eu am doar unul, din pacate) poate cu ocazia asta mai invatam cite unele pe care  .. le-am ignorat in scoala generala, nu zic de liceu .. acolo se faceau lucruri complexe. daca as fi avut si eu norocul si oportunitatea sa-l fac.. poate stiam ceva mai multe

nu fii rau.

cand ai in mana aparat de 5-600 de euro prefer sa intreb de 10 ori pana il bag in priza.

am pus o baterie pe mufa veche sa vad care din fire e exteriorul si asa am verificat si celalat cablu. acum merge.

merci de ajutor.


P.S. - aici nu ai cum sa bagi stecherul decat intr-o pozitie. invers nu incape. si vine si cu instructiuni pe care din picioare sa ai faza.

Edited by canishu, 03 July 2017 - 22:52.


#10
r_murphy

r_murphy

    ANTENIST SPALAT PE CREIER

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,112
  • Înscris: 30.04.2007

 canishu, on 03 iulie 2017 - 22:43, said:

nu fii rau.

cand ai in mana aparat de 5-600 de euro prefer sa intreb de 10 ori pana il bag in priza.
IARTA-MA!  asa cum vezi, sunt antenist spalat pe creier si reactionez urit cind persoane care isi permit sa dea o scufitza de bani pe o lanterna care emite o "lumina controlata", pun intrebari de care, pe vremurile mele comuniste, intunecate de mare rahat, ridea si un copil de clasa a 7, dar cu "studii" la cercul electronistului de la casa pionierilor ..

IARTA-MA INCA O DATA ..

am o vorba, daca dai procesoare la papuasi, nu o sa se apuce sa le monteze pe o placa de baza ci si le vor pune in par, ca pe podoabe ..

P.S. - aici nu ai cum sa bagi stecherul decat intr-o pozitie. invers nu incape. si vine si cu instructiuni pe care din picioare sa ai faza.

tocmai pentru ca acolo ai 3 "faze", adica ... faza, nulul si impamantarea. sa-ti spun cum se numeau "gaselnitzele" astea pe vremea comunistilor ? dispozitiv anti ... iu fil in ză blencs ..

Edited by r_murphy, 04 July 2017 - 07:00.


#11
canishu

canishu

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 282
  • Înscris: 08.01.2005
pai despre aparat, personal cred ca o lanterna "nepolarizata" de 2 lire are cam acelasi efect. Dar nu pot sa ii spun asta. e ca si cum i-ai spune unui preot ca nu exista Dumnezeu.(nici asta nu am vioe sa ii spun).

revenind la subiect (eu), dupa cum am spus, prefer sa arat ca un idiot decat sa trebuiasca sa ii cumpar alta lanterna de asta.
ce sa faci, neuroni care nu-s folositi se duc.

faza cu 3 faze nu e chiar asa. adica sunt cele 3 : faza, nul, earth dar motivul pt care au forma ciudata a stecherukui e ca atunci cand nu e nimic in priza, gaurile pt faza si nul se acopera. de asta pe impamantare, pinul e mai lung decat celelalte si ala se introduce primul moment in care se "deschid" celelalte 2 gauri.

Edited by canishu, 04 July 2017 - 20:01.


#12
porumbescu

porumbescu

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 3
  • Înscris: 17.09.2017
Am reparat asa ceva... simplu. L-am desfacut atent (carcasa e copusa din 2 parti cu cleme din plastic care se pot rupe), am scos mufa mama si am legat pe direct firele la adaptor (este de curent alternativ). In felul acesta nu mai sunt probleme cu mufa. Atentie cum pozitionezi firele in interior sa nu blocheze ventilatorul.

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate