Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Dacia 1316 cu 6 usi ...

Frecventa modificata radio

Un nou pericol pt batrani

Ar trebuii sa vindem imobiliarele...
 Dupa renuntarea la aparat dentar

pelerinaj in Balcik

Noul format Jpegli iși propu...

Dade, dade
 Parola la lock screen

Deparazitare externa pisici fara ...

Seriale turcesti/coreene online H...

Merita un Termostat Smart pentru ...
 Sfat achizitie MTB Devron Riddle

Problema mare cu parintii= nervi ...

switch microtik

Permis categoria B la 17 ani
 

Mașină neradiată din DE

- - - - -
  • Please log in to reply
10 replies to this topic

#1
eduardandrei

eduardandrei

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 3
  • Înscris: 02.07.2017
Bună seara!

Pe de-o parte îmi sună a țeapă, pe de altă parte...trebuie să se poată face ceva, nu? Am găsit pe internet o mașină care are numere de rezidență în Germania. Proprietarul este neamț. El este trecut în toate actele și este...neamț, nu român.
Spune că e foarte simplă toată procedura, dar, evident, are nevoie de plăcuțe și să radieze mașina din DE ca s-o pot înmatricula eu. Adică rămân și cu banii dați, și fără numere, și fără garanția că omul îmi mai trimite fiscalul.

Mai mult, este ok contractul de vânzare-cumpărare nemțesc de pe mobile.de?

Ce pot face în situația de față? Este util să merg la un birou notarial unde să dea o declarație și să își asume că face cutare lucru în perioada de timp X?

Vă mulțumesc! Nu vreau să pierd banii...

#2
alexandrualexww2

alexandrualexww2

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 759
  • Înscris: 15.05.2017
De evitat 100%....cauta alta si ai rabdare, si eu inca mai caut ce doresc, am prins si eu BOMBE dinastea "ATRACTIVE" , gandeste un pic la rece, si iti revi :).

#3
eduardandrei

eduardandrei

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 3
  • Înscris: 02.07.2017
Merci pentru răspuns. Nu e așa ”bombă”. Nu e nici ieftină, nici la vreo super-ofertă. Doar că îmi place mașina. Sunt curios dacă se poate face ceva la notariat astfel încât să am garanția că nu duc mașina la fiare vechi după ce pleacă în Germania.

#4
eireman

eireman

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,741
  • Înscris: 11.10.2016

View Posteduardandrei, on 03 iulie 2017 - 18:52, said:

Bună seara!

Pe de-o parte îmi sună a țeapă, pe de altă parte...trebuie să se poată face ceva, nu? Am găsit pe internet o mașină care are numere de rezidență în Germania. Proprietarul este neamț. El este trecut în toate actele și este...neamț, nu român.
Spune că e foarte simplă toată procedura, dar, evident, are nevoie de plăcuțe și să radieze mașina din DE ca s-o pot înmatricula eu. Adică rămân și cu banii dați, și fără numere, și fără garanția că omul îmi mai trimite fiscalul.

Mai mult, este ok contractul de vânzare-cumpărare nemțesc de pe mobile.de?

Ce pot face în situația de față? Este util să merg la un birou notarial unde să dea o declarație și să își asume că face cutare lucru în perioada de timp X?

Vă mulțumesc! Nu vreau să pierd banii...

Ce treaba ai tu cu radiatul lui?

#5
f300

f300

    30k si ma duc

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,000
  • Înscris: 27.09.2008
Ce fiscal visezi, crezi ca-s multe tari (mai ales tari normale) sa te frece ca nu iti inmatriculeaza masina ca are ALTCINEVA datorii la fisc?!
Numerele in Germania in general nu se dau, mai ales la straini - omul trebuie sa-si radieze el masina altfel ii curge impozitul, ii explodeaza asigurarea daca faci vreun accident, ii vin amenzi, etc.
Procedura e clara: te duci si scoti numere rosii (sau ce culoare sint) si te duci si ti-o inmatriculezi unde vrei (sau o iei pe platforma). Si un contract standard de mina de la privatul cu care ai facut tranzactia. Singurul lucru pe care trebuie sa-l faci daca nu ai incredere e sa ii ceri un act de identitate ca sa demonstreze ca el e proprietarul care face contract cu tine.

#6
Bombalurina

Bombalurina

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,288
  • Înscris: 08.11.2016

View Posteireman, on 03 iulie 2017 - 19:57, said:

Ce treaba ai tu cu radiatul lui?
Ai citat dar n-ai citit:

View Posteduardandrei, on 03 iulie 2017 - 18:52, said:

Are nevoie de plăcuțe și să radieze mașina din DE ca s-o pot înmatricula eu. Adică rămân și cu banii dați, și fără numere, și fără garanția că omul îmi mai trimite fiscalul.

Daca totul e OK nu vad de ce n-ar radia-o, de ce sa plateasca in continuare pentru o masina pe care n-o mai are?

#7
eireman

eireman

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,741
  • Înscris: 11.10.2016
Eu am citit bine,dar unii habar nu au despre cumpararea unei masini de afara....viseaza fiscaluri si povesti romanesti...cu toate astea blameaza intemediarii...
Ala in mod normal vinde masina fara numere,doar daca e neam cu el sau prieten foarte bun i-ar lasa numerele sa vina cu masina in Ro.

#8
eduardandrei

eduardandrei

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 3
  • Înscris: 02.07.2017

View Posteireman, on 03 iulie 2017 - 21:44, said:

Eu am citit bine,dar unii habar nu au despre cumpararea unei masini de afara....viseaza fiscaluri si povesti romanesti...cu toate astea blameaza intemediarii...
Ala in mod normal vinde masina fara numere,doar daca e neam cu el sau prieten foarte bun i-ar lasa numerele sa vina cu masina in Ro.

EL este proprietarul, este neamț, este cu ”afaceri” pentru o săptămână în România. EL mi-a spus că îmi va lua numerele și actele ca să poată radia mașina din Germania. Cu toate astea, eu să îi dau suma integrală.

Eu întrebam mai mult din punct de vedere al legalității unor documente notariale, mai puțin despre plăcuțe și fiscal.

Edited by eduardandrei, 03 July 2017 - 21:49.


#9
grigsound

grigsound

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 271
  • Înscris: 30.07.2003
La înmatricularea în România nu are nimeni treabă dacă mașina este sau nu radiată din statul de origine. Contează doar să ai toate documentele necesare. (brief mic+brief mare+contract legal+plăcuțele de înmatriculare)
Singura ta problemă e că nu o cumperi direct de la proprietar. Spui că se completează contractul de pe mobile.de. Între cine și cine? Între tine și proprietarul din Germania cu care nu te-ai întâlnit niciodată? Dacă da, atunci e fals... Tocmai faptul ăsta trebuie să te pună puțin pe gânduri. Lasă-l pe cel de la care cumperi mașina să îți aducă un contract între el și neamț, iar tu faci contract cu românul, să fii liniștit că e relativ ok.
Dar, repet, la înmatriculare nu interesează radierea din Germania.


Later edit. Acum am văzut că o cumperi de la proprietar. E ok, dacă te asiguri cumva că îți trimite actele înapoi. De exemplu poți să iei numere provizorii, caz în care la poliție va exista contractul între voi, cel puțin.

Edited by grigsound, 03 July 2017 - 21:54.


#10
Lowrider

Lowrider

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,439
  • Înscris: 22.05.2005
Raspunsul la problema ta il gasesti aicisi aici. Cred ca acolo ai toate informatiile de care ai nevoie pt a-l convinge si pe vanzator ca nu e nicio problema sa-ti lase numerele albastre. Eventual merge cu tine la inmatriculari in Ro si primeste direct hartia care-i trebuie pt Zulassungsstelle in Germania.

#11
f300

f300

    30k si ma duc

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,000
  • Înscris: 27.09.2008

View Posteduardandrei, on 03 iulie 2017 - 21:48, said:

EL mi-a spus că îmi va lua numerele și actele ca să poată radia mașina din Germania. Cu toate astea, eu să îi dau suma integrală.

Suma "integrala" pentru ce, pentru fier sau si pentru faptul ca tine masina pe numele lui perioada X in timp ce o folosesti tu?

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate