Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Deparazitare externa pisici fara ...

Seriale turcesti/coreene online H...

Merita un Termostat Smart pentru ...

Sfat achizitie MTB Devron Riddle
 Problema mare cu parintii= nervi ...

switch microtik

Permis categoria B la 17 ani

Sfaturi pentru pregatirea de eval...
 Crapaturi placa

cum imi accesez dosarul electroni...

Momentul Aprilie 1964

Sursa noua - zgomot ?
 A fost lansat Ubuntu 24.04 LTS

Pareri apartament in zona Berceni?

Free streaming SkyShowtime de la ...

Skoda Fabia 1.0 TSI (110 CP)- 19 ...
 

Loc de munca in strainatate!

- - - - -
  • Please log in to reply
21 replies to this topic

#1
robertman56

robertman56

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 2
  • Înscris: 30.06.2017
Buna ziua oameni buni ! Doresc sa plec la lucru in strainatate mai exact Irlanda, Anglia ,etc (unde se vorbeste lb engleza).Daca ati putea sa imi recomandati o agentie sau ceva de genul ( de preferat din Arad). Am mai sunat la cateva anunturi de pe Olx de la o agentie din Cluj si una din Arad dar sunt sigur ca amandoua sunt tepe deoare au cerut 700 de lei din inainte cica ptr copiat acte. Am depus CV la AJOFM dar inca nu am gasit nimic care sa mi se potriveasca deoarece stiu doar lb engleza am 10 clase, nu am permis de conducere si nici calaficare. As fi foarte recunoscator daca ati puta sa ma ajutati si poate mai ajutati in 2017-18 si pe altii care o sa citeasca topicul.

#2
McNaught

McNaught

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 116
  • Înscris: 29.06.2017
Eu zic să nu apelezi la agenții că îți pierzi și banii și rămâi și în România.
Dacă nu sunt indiscret, ca ce vrei să lucrezi?

#3
demaigret

demaigret

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 27
  • Înscris: 30.06.2017
Intra pe "Romani in Londra" (grup facebook).
Gasesti locuri de munca la spalatorii auto, depozite, restaurante (ospatar, spalator vase), constructii, om de serviciu, paznic etc. Nu ai nevoie de agentie, at all. :)

#4
Memeito

Memeito

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,106
  • Înscris: 20.05.2017
Romanii fug acum din Anglia, ca iese din UE, si tu vrei sa te duci acolo sa muncesti?

#5
demaigret

demaigret

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 27
  • Înscris: 30.06.2017

View PostMemeito, on 30 iunie 2017 - 20:52, said:

Romanii fug acum din Anglia, ca iese din UE, si tu vrei sa te duci acolo sa muncesti?
Si daca iese ce ?

#6
McNaught

McNaught

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 116
  • Înscris: 29.06.2017

View Postdemaigret, on 30 iunie 2017 - 20:54, said:

Si daca iese ce ?
Adică românii nu or să mai poată să meargă acolo să lucreze "la negru".
O să avem nevoie de work permit ca în Norvegia.

#7
unucelalalt

unucelalalt

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,768
  • Înscris: 14.05.2015

View PostMemeito, on 30 iunie 2017 - 20:52, said:

Romanii fug acum din Anglia, ca iese din UE, si tu vrei sa te duci acolo sa muncesti?
A spus Terezica sa nu se teama nimeni in afara de derbedei ca se va lucra la planuri reciproc avantajoase . Am vazut si niste interviuri cu romani facute acolo care spun ca e nevoie de ei si va fi ok .

Edited by unucelalalt, 30 June 2017 - 21:02.


#8
robertman56

robertman56

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 2
  • Înscris: 30.06.2017
#Memeito Anglia ii mai mult o ultima optiune, mai mult am vrut sa o ofer ca exemplu ptr tarile vorbitoare de engleza unde exista multe locuri de munca.
#McNaught Nu sunt pretentios ! Ma duc oriunde unde nu trebuie calificare si este salariu mare, desigur exceptie locurile unde imi pun sanatatea in pericol, ca de expl miner, la fabrica de lipici,etc.
Iar referitor la agentii, sunt ele cu gramada , dar cat o fi ele de agentii sunt o gramada care dau teapa mai ales in Arad. Am verificat doar pe cele active la Inspectoratul teritorial a fortelor de munca si apoi am cautat topicuri foarte multi care au luat teapa sau care sau retras cand au vazut contractul care este doar in favoarea lor. La venituri nici nu ma uit ca probabil or fi bani facuti din tepe!

Edited by robertman56, 30 June 2017 - 21:05.


#9
roxlol

roxlol

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 231
  • Înscris: 25.02.2016
https://maintec.net

#10
Tort

Tort

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 998
  • Înscris: 02.01.2016
Anglia merita doar daca ai calificare in vreun domeniu. Altfel o sa stai cu 7.50 pe ora la agentii (cand iti dau si alea de lucru) si la final de luna o sa ramai cu fix...

Cauta  HOPS Romania pe Google si fa o incercare.

Edited by Tort, 30 June 2017 - 21:54.


#11
YourFan

YourFan

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,326
  • Înscris: 30.01.2017
Invata si un pic de germana daca vrei sa supravetuiesti in ziua de azi.

#12
Friskey

Friskey

    Guru Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 11,500
  • Înscris: 11.01.2013

View Postrobertman56, on 30 iunie 2017 - 21:03, said:

Ma duc oriunde unde nu trebuie calificare si este salariu mare
Nu exista asa ceva.

#13
Michidoo

Michidoo

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,425
  • Înscris: 15.01.2008
Iti cauti aici, iar daca nu te descurci, te duci la AJOFM si iei legatura cu consilierul EURES (daca nu exista fizic, gasesti pe cineva online). E datoria lor sa te ajute.

#14
eireman

eireman

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,741
  • Înscris: 11.10.2016
Eu zic sa stai acasa.Pe bune.Daca nu ai o meserie cautata mori de foame in UK si Irl.

#15
Zippo_100

Zippo_100

    Junior Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 123
  • Înscris: 12.11.2016

View Postrobertman56, on 30 iunie 2017 - 20:28, said:

Buna ziua oameni buni ! Doresc sa plec la lucru in strainatate mai exact Irlanda, Anglia ,etc (unde se vorbeste lb engleza).Daca ati putea sa imi recomandati o agentie sau ceva de genul ( de preferat din Arad). Am mai sunat la cateva anunturi de pe Olx de la o agentie din Cluj si una din Arad dar sunt sigur ca amandoua sunt tepe deoare au cerut 700 de lei din inainte cica ptr copiat acte. Am depus CV la AJOFM dar inca nu am gasit nimic care sa mi se potriveasca deoarece stiu doar lb engleza am 10 clase, nu am permis de conducere si nici calaficare. As fi foarte recunoscator daca ati puta sa ma ajutati si poate mai ajutati in 2017-18 si pe altii care o sa citeasca topicul.
Evita pe cat posibil agentiile, deoarece cer comisioane si nu stii unde ajungi. Mai incearca pe la AJOFM.

O alta varianta ar fi sa intrebi pe la rude, prieteni etc. Asa poate gasesti ceva.

#16
roxlol

roxlol

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 231
  • Înscris: 25.02.2016
Direct fără intermediari:http://www.mansfields.net/vacancies/

#17
Zippo_100

Zippo_100

    Junior Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 123
  • Înscris: 12.11.2016

View Postrobertman56, on 30 iunie 2017 - 20:28, said:

Buna ziua oameni buni ! Doresc sa plec la lucru in strainatate mai exact Irlanda, Anglia ,etc (unde se vorbeste lb engleza).Daca ati putea sa imi recomandati o agentie sau ceva de genul ( de preferat din Arad). Am mai sunat la cateva anunturi de pe Olx de la o agentie din Cluj si una din Arad dar sunt sigur ca amandoua sunt tepe deoare au cerut 700 de lei din inainte cica ptr copiat acte. Am depus CV la AJOFM dar inca nu am gasit nimic care sa mi se potriveasca deoarece stiu doar lb engleza am 10 clase, nu am permis de conducere si nici calaficare. As fi foarte recunoscator daca ati puta sa ma ajutati si poate mai ajutati in 2017-18 si pe altii care o sa citeasca topicul.


Revin cu o alta informatie.

Spui ca ai 10 clase si nu ai permis. Nu e nicio rusine, dar incearca mai bine sa termini 12 clase, sa iti dai bac-ul si sa iei permisul , apoi poate iti vei gasi mai usor de munca.

#18
RaulPV

RaulPV

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,597
  • Înscris: 26.06.2016
Ce sa faca cu bac ul in UK/IRE ? Acolo esti platit dupa eficienta si productivitatea de care dai dovada: daca nu la gramada nepregatitilor cu salariu minim pe economie. Nu apela la dadaca/agentie , mergi tu pe cont propriu si croiesteti drumul. Daca vrei cu adevarat si te evidentiezi , vei avea success. Daca nu vei fi o statistica din selectia naturala a societatii. Invata sa lupti pentru tine si dezvoltati aptitudinele necesare dupa circumstante. Nu exista o solutie magica/prescrisa ptr success. Adapteazate la necesitati, un inceput ar fi permisul de conducere, altfel vei fi sluga sistemului. Locuri de munca nu sunt girla , se cere personal descurcaret si de preferinta cu experienta.

Edited by RaulPV, 01 July 2017 - 14:56.


Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate