Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Jante noi shitbox

Trinitas TV 4K

Dacia 1316 cu 6 usi ...

Frecventa modificata radio
 Un nou pericol pt batrani

Ar trebuii sa vindem imobiliarele...

Dupa renuntarea la aparat dentar

pelerinaj in Balcik
 Noul format Jpegli iși propu...

Dade, dade

Probleme accesare nr test telefon

Parola la lock screen
 Deparazitare externa pisici fara ...

Seriale turcesti/coreene online H...

Merita un Termostat Smart pentru ...

Sfat achizitie MTB Devron Riddle
 

Recomandare PC gaming 3500-3800 RON

- - - - -
  • Please log in to reply
14 replies to this topic

#1
GamL

GamL

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 17
  • Înscris: 30.06.2017
Salutări şi bine v-am găsit!

Doresc să-mi achiziţionez un pc pe care îl voi folosi, în mare parte, pentru gaming. În viitor am de gând să mă apuc şi de nişte editare video. Achiziţia o voi face maximum duminica aceasta, iar bugetul este în jurul a 3500 RON (maximum 3800), fără periferice. Monitorul pe care îl am acum este un Dell U2312, rezoluţie 1920x1080, cu ieşire HDMI. Ca magazin de achiziţie, aş prefera PC Garage.

Momentan, am primit această sugestie: click aici.

Întrebările mele sunt dacă se înţeleg bine procesorul cu placa video, dacă e calitativă plăcuţa aceea de memorie de la ADATA şi dacă nu cumva ar trebui să iau o sursă mai puternică.

De asemenea, dacă aveţi alte recomandări sau îmbunătăţiri, v-aş fi recunoscător.

Mulţumesc!

Edited by GamL, 30 June 2017 - 13:51.


#2
andrei_ionut

andrei_ionut

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,085
  • Înscris: 29.10.2016
Nu merge linkul.

#3
GamL

GamL

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 17
  • Înscris: 30.06.2017
Ups, acum ar trebui să meargă: click aici.

#4
sandokan965

sandokan965

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 383
  • Înscris: 04.07.2010
GTX 1060 6GB e best-buy pentru orice monitor cu rezolutie Full HD 1920x1080. Pacat insa ca s-au lichidat stocurile la alte modele.
Ai putea merge pe sursa de 550W.
Iar venind vorba despre RAM, ar trebui sa iei in calcul si un viitor upgrade (2-3 ani) in care sa mai pui un modul de inca 8GB.

Edited by sandokan965, 30 June 2017 - 14:49.


#5
Hider141

Hider141

    trolling here since 2008

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,867
  • Înscris: 06.01.2008

View PostGamL, on 30 iunie 2017 - 14:32, said:

Ups, acum ar trebui să meargă: click aici.
Nu sunt probleme cu compatibilitatea intre placa video si procesor, iar procesorul din cate stiu nu ar face bottleneck nici cu o placa video mai puternica.
De asemenea, cauta sa vezi daca nu cumva vine placa de baza cu mai multe cabluri SATA, fiindca sunt destul de sigur ca sunt mai bune decat cablul din wishlist.

View Postsandokan965, on 30 iunie 2017 - 14:48, said:

GTX 1060 6GB e best-buy pentru orice monitor cu rezolutie Full HD 1920x1080. Pacat insa ca s-au lichidat stocurile la alte modele.
Ai putea merge pe sursa de 550W.
Nu are absolut deloc de 550W. Sistemul lui nu va consuma mai mult de 250-300W in full load, doar daca ar trece la GTX 1070 si ar vrea SLI trebuie gandit upgrade-ul la o sursa mai puternica, pentru marja de siguranta.

#6
GamL

GamL

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 17
  • Înscris: 30.06.2017

View Postsandokan965, on 30 iunie 2017 - 14:48, said:

GTX 1060 6GB e best-buy pentru orice monitor cu rezolutie Full HD 1920x1080. Pacat insa ca s-au lichidat stocurile la alte modele.
Ai putea merge pe sursa de 550W.
Iar venind vorba despre RAM, ar trebui sa iei in calcul si un viitor upgrade (2-3 ani) in care sa mai pui un modul de inca 8GB.

În maximum două-trei luni mai iau o plăcuţă de RAM de 8GB, uitasem să specific Posted Image

#7
roxanaRabinowitz

roxanaRabinowitz

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,414
  • Înscris: 21.02.2016
Daca nu ai neaparat nevoie de unitate DVD, mai scazi 65 de lei din pret.
Daca nu ai neaparat nevoie de carcasa cu geam lateral, mai scazi 30 de lei din pret si iei modelul Tesseract simplu.
Cablul SATA suplimentar pentru ce este ?
Poate ai deja la placa de baza.
Stii ca ai 15% reducere la placa video, da ? ;)

#8
GamL

GamL

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 17
  • Înscris: 30.06.2017

View PostroxanaRabinowitz, on 30 iunie 2017 - 15:19, said:

Daca nu ai neaparat nevoie de unitate DVD, mai scazi 65 de lei din pret.
Daca nu ai neaparat nevoie de carcasa cu geam lateral, mai scazi 30 de lei din pret si iei modelul Tesseract simplu.
Cablul SATA suplimentar pentru ce este ?
Poate ai deja la placa de baza.
Stii ca ai 15% reducere la placa video, da ? Posted Image

Am nevoie de unitatea DVD - mai fac nişte comisioane de editări foto pentru nişte unii care îmi dau materialele pe DVD (old school people :)) )
Cablul SATA e dacă rămâne DVD writer-ul. Placa de bază vine cu două cabluri şi am nevoie pentru HDD, SSD si DVD-writer.
Da, Doamne ajută cu reducerea :))

#9
super8

super8

    Senior Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 10,000
  • Înscris: 14.04.2016

View PostGamL, on 30 iunie 2017 - 13:49, said:

Doresc să-mi achiziţionez un pc pe care îl voi folosi pentru gaming.
În viitor am de gând să mă apuc şi de nişte editare video.
Achiziţia o voi face maximum duminica aceasta, iar bugetul este în jurul a 3500 RON (maximum 3800), fără periferice.
Monitorul pe care îl am acum este un Dell U2312, rezoluţie 1920x1080, cu ieşire HDMI.
Ca magazin de achiziţie, aş prefera PC Garage.

Momentan, am primit această sugestie:

View PostGamL, on 30 iunie 2017 - 14:32, said:

Ups, acum ar trebui să meargă: click aici.

Întrebările mele sunt dacă se înţeleg bine procesorul cu placa video, dacă e calitativă plăcuţa aceea de memorie de la ADATA şi dacă nu cumva ar trebui să iau o sursă mai puternică.
De asemenea, dacă aveţi alte recomandări sau îmbunătăţiri, v-aş fi recunoscător.
Mulţumesc!
Eu ti-as recomanda asa:
1] sa schimbi SSD-ul Kingston cu ADATA
(pt. ca nu au Kingston pe stock si nu cred ca-l mai aduc !);
2] memoria ADATA Premier 8GB ddr4-2400 cu Corsair Vengeance 8GB ddr4-2666 sau Corsair Vengeance 16GB ddr4-2666
(procesorul va fi limitat de memoria Adata cu Frecventa 2400 pt. ca proceoarele AMD Zen suporta minim ddr4-2666 !);
3] carcasa Deepcool Tesseract cu Zalman Z1 ori Zalman Z3
(carcasele Zalman au tabla mai groasa si plasticul mai bun, am avut eu !)

Desigur, bugetul va depasi putin 3.800 Lei dar eu zic ca merita.
Iata lista 1:
Spoiler
[ https://s13.postimg.org/f7qcivr9x/image.png - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

Si lista 2:
Spoiler
[ https://s8.postimg.org/6581l8bfn/image.png - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

Vezi ca intre timp magazinu' a modificat lista de preturi Posted Image
Insa pt. a ramane sub 3.900 Lei "invarti" carcasa si memoria Ram.
Poate te ajuta si reducerea aia mentionata mai sus !


l.e.:
cauta aici pe Softepdia useri cu coduri de vouchere si mai primesti o reducere mica  Posted Image

Attached Files


Edited by super8, 30 June 2017 - 16:19.


#10
GamL

GamL

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 17
  • Înscris: 30.06.2017
Mulţumesc pentru sfaturi! Am ajuns aici cu lista, s-a dus undeva cu satelitul şi bugetul, dar sper să mă ţină mini-racheta asta ceva timp Posted Image

Wishlist final: click.

#11
jegmihai

jegmihai

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,536
  • Înscris: 03.09.2013
Wishlist-ul tau nu este in regula.
  • Carcasa este o semi-conserva.

  • Sursa este cel mult mediocra. Thermaltake SE, Corsair VS/CX, Enermax MaxP, toate folosesc electronica slaba a celor de la CWT. Iti sugerez sa iei in considerare Seasonic S12II, mult mai sanatoasa.

  • R5 1600 nu este suportat by-default de placa de baza, ai nevoie de BIOS-ul V1.

  • De ce SSD pe M.2? Nu te avantajeaza cu absolut nimic fata de unul SATA 2,5", ba chiar se incinge mai tare. SSD-urile veritabile pe M.2 sunt cele pe interfata PCI-E, cu viteze net superioare SATA.

Edited by jegmihai, 30 June 2017 - 16:37.


#12
jegmihai

jegmihai

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,536
  • Înscris: 03.09.2013
Este imperativ serviciul de asamblare? Poti sa cumperi o carcasa mai solida si mai dotata cu acei bani.

Eu iti recomand urmatoarea configuratie, mai echilibrata decat lista ta finala. Placa de baza suporta R5-ul din start.

http://www.pcgarage....shlist/2740490/

#13
GamL

GamL

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 17
  • Înscris: 30.06.2017
Nu, nu e imperativ serviciul de asamblare, era strict de comoditate. Apucasem să dau comanda, dar m-ai cam întors un pic cu treaba asta.

Edited by GamL, 30 June 2017 - 17:39.


#14
super8

super8

    Senior Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 10,000
  • Înscris: 14.04.2016

View PostGamL, on 30 iunie 2017 - 16:24, said:

Mulțumesc pentru sfaturi! Am ajuns aici cu lista, s-a dus undeva cu satelitul și bugetul, dar sper să mă țină mini-racheta asta ceva timp Posted Image

Wishlist final: click.
Bag de seama ca nu ai citit postul meu, #9, unde pretul e sub 4.000 Lei cu tot cu asamblare.
Dar faci cum crezi, doar sunt banii tai  Posted Image

#15
GamL

GamL

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 17
  • Înscris: 30.06.2017

View Postsuper8, on 30 iunie 2017 - 17:45, said:

Bag de seama ca nu ai citit postul meu, #9, unde pretul e sub 4.000 Lei cu tot cu asamblare.
Dar faci cum crezi, doar sunt banii tai  Posted Image


Damn it, chiar nu-l văzusem Posted Image la procesor o să rămân la R5 1600, că nu e diferenţa mare de preţ între el şi 1500. Cel puţin, astăzi nu mai e, ieri era Posted Image

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate