Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Dade, dade

Parola la lock screen

Deparazitare externa pisici fara ...

Seriale turcesti/coreene online H...
 Merita un Termostat Smart pentru ...

Sfat achizitie MTB Devron Riddle

Problema mare cu parintii= nervi ...

switch microtik
 Permis categoria B la 17 ani

Sfaturi pentru pregatirea de eval...

Crapaturi placa

cum imi accesez dosarul electroni...
 Momentul Aprilie 1964

Sursa noua - zgomot ?

A fost lansat Ubuntu 24.04 LTS

Pareri apartament in zona Berceni?
 

ce contributii se practica in Italia ?

- - - - -
  • Please log in to reply
10 replies to this topic

#1
iongiurca

iongiurca

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 366
  • Înscris: 23.06.2010
va salut, daca puteti sa-mi spuneti ce contributii se practica in Italia din partea unui angajat si din partea unui angajator daca exista un contract de munca legal incheiat intre parti ?, daca puteti sa-mi spuneti pe limba noastra nu in italiana cit ar fi procentele din salariu pentru CAS, CASS, si alte retineri atit la angajat cit si la angajator ?, stima

#2
YourFan

YourFan

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,326
  • Înscris: 30.01.2017
Eh, s-a mai smecherit lumea, au plecat toti in Germania si Uk.

#3
iongiurca

iongiurca

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 366
  • Înscris: 23.06.2010
nici o problema , fiecare pe drumul sau !, eu v-am intrebat ceva ?, pot sa primesc un raspuns avizat ?

#4
doruvacarenco

doruvacarenco

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 574
  • Înscris: 27.02.2012
exista contracte de munca...sunt diferite in functie de munca prestata, ramura industriala din care face parte, etc
daca poti fi mai explicit despre ce este vorba...

#5
iongiurca

iongiurca

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 366
  • Înscris: 23.06.2010
dle.Doru, la noi in tara macar retinerile  pentru CAS, CASS, somaj, etc. sunt in procent identic si nu depind de profesia sau meseria practicata !, dar sa revin la subiect, este vorba de o cumnata care munceste ca badanta in sicilia pe un contract de munca facut de o persoana fizica cu timp partial de 26h/sapt.desi desfasoara activitatea non-stop si ar fi trebuit sa fie de 56h/sapt. dar asa se procedeaza de cei care-ti fac contractul de munca sa nu plateasca impozite la stat pe salariile oferite, problema este ce procent de retineri pe salariu trebuie sa se faca ,cred ca de administratia financiara locala ?, asftel incit la finalul perioadei sa existe continuitate in munca cu tot ce inseamna legal retineri, banuiesc ca trebuie sa existe tot ceva cam ca la noi cu CAS, CASS, etc.   ,  pentru pensii, sanatate, somaj ,etc....?, ca sa fie sigura persoana ca i se platesc toate taxele si impozitele = contributiile ce trebuie sa ceara de la persoana angajatoare ? si asta cind ?, lunar, trimestrial, semestrial sau anual ? , desi am mai studiat cite ceva si am aflat ca daca se face contrac de munca de catre o pers. fizica atuci contributiile catre stat trebuiesc varsate personal de angajat !?, cu stima

#6
doruvacarenco

doruvacarenco

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 574
  • Înscris: 27.02.2012
se poate duce la INPS sa controleze daca sunt platite partile sociale
referitor la contract se poate duce la sindicat sa vorbeasca despre legalitatea contractului in functie de cat munceste

fratilor !!! fugiti cand auziti de sudul Italiei...

#7
iongiurca

iongiurca

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 366
  • Înscris: 23.06.2010
dle. Doru, nu prea stiti multe in domeni dar v-ati dat silinta si pentru asta va multumesc !, stima

#8
doruvacarenco

doruvacarenco

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 574
  • Înscris: 27.02.2012
e imposibil sa spuna cineva ce contribute sunt de platit atata timp cat nu se cunoaste tipul de contract
in functie de domeniu exista o salarizare minima
contributele sunt platite de catre angajator
pentru orele muncite in plus  daca nu primeste nimic atunci se poate adresa la sindicat sa faca o reclamatie
I.N.P.S.-ul gestioneaza toate partile sociale ( somaj, pensie;vechime in munca) , iar I.N.A.I.L.-ul se ocupa doar de accidente de munca
in Italia sunt alte legi decat in Romania

#9
iongiurca

iongiurca

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 366
  • Înscris: 23.06.2010
v-am precizat ca lucreaza ca badanta interna !, contractul este cu timp partial de 108h/luna iar pentru ca-i facut de o pers. fizica se pare ca angajatul trebuie sa-si plateasca contributiile ?

#10
doruvacarenco

doruvacarenco

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 574
  • Înscris: 27.02.2012
m-am interesat...
are contract partial de munca si ar trebui sa plateasca 40 de euro pe luna, de obicei se platesc la trei luni cate 120 euro, acesti bani sunt platiti de catre badanta, angajatorul plateste la randul lui 520 euro tot la trei luni.....in acest caz vechimea din campul muncii se maturizeaza pentru cat platesti
referitor la cat munceste in plus...ar trebui sa se duca la sindicat sa-si rezolve problema, sunt birouri cu "functionari" care fac pe mediatorul intre angajat si angajator
cu un contract partial sau part-time angajatul nu beneficiaza de somaj sau alte ajutoare sociale...pe scurt "contractul" este o mare teapa
a nu se uita ca toata actiunea se petrece in Sicilia...e ca si cum ai intra la "x" in casa si vrei sa faci tu legea

ma repet...decat sa muncesc in sudul Italiei mai bine stau in Romania
italienii se plang ca au venit strainii si le-au ocupat posturile de munca, dar nici un italian nu se duce sa spele merda (a se citi c--at) sa castige un ban cinstit, prefera sa ia ajutoare de la stat
sper ca am fost destul de inteles

#11
iongiurca

iongiurca

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 366
  • Înscris: 23.06.2010
da , va multumesc cu respect !

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate