Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Zilele emailului

Best gaming laptop?

Humane (2024)

Recomandare casti 100-150 lei
 Schimbare bec far VW Touran 1T3

Plata impozit PF

Ce parere aveti de viteza/ modul ...

Love Lies Bleeding - 2024
 Cum sterg mails din Promotions

Vanzare cumparare fara transfer b...

Receptie ciudata, in functie de t...

Donez medicamente renale ptr pisica
 Ce componenta e asta si ce ziceti...

Dupa 20 ani de facultate, am uita...

Mobile.de ofera imprumut de bani ...

problema test grila
 

prognoza meteo cancan stiintific

- - - - -
  • This topic is locked This topic is locked
48 replies to this topic

#19
super8

super8

    Senior Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 10,000
  • Înscris: 14.04.2016

View PostMemeito, on 27 iunie 2017 - 20:51, said:

E imposibil ca omul sa poate prezice vreodata vremea cu perfecta exactitate, sunt multe mistere in aceasta lume care niciodata nu vor deslusite - nu stim de pilda de ce ploua, de ce fulgera, de ce apar cutremure, de ce soarele rasare, etc. - toate lucrurile acestea doar Dumnezeu le stie !
Prietene, tu esti serios ?
Tu chiar nu ai habar de ce ploua, de ce fulgera, de ce apar cutremure, de ce soarele rasare ?!
Pai, hai sa te informez eu:
1] apa marilor, oceanelor, raurilor, lacurilor si baltilor se evapora;
cand vine ceata se spune ca "au venit norii sa bea apa".
2] Fulgerul e un arc electric luminos rezultat de doi nori atunci cand acestia au sarcini electrice [curentu' ala de iti tine aprins PC-ul/laptopul sa postezi pe Softpedia !] diferite.
3] Cutremurele apar din cauza miscarilor placilor tectonice sau a activitatii vulcanice.
4] Soarele rasare datorita miscarii de revolutie si de rotatie a Pamantului in jurul Soarelui.

Ultima intrebare e de tot rasul ! ca pana si copii de clasa a V-a stiu "de ce rasare Soarele".


==============================================================

View PostLORELYAN, on 27 iunie 2017 - 19:43, said:

de ceva timp, urmaresc prognozele meteo cu alti ochi
ma intriga expresia "patrunde un front de aer foarte cald"
se anunta canicula, au dreptate meteorologii doar atata timp cat este insorit, nu explica nimeni cum frontul de aer foarte cald genereza spontan o racire cu aproape 10 grade
si chiar ploaie cu fenomenele adiacente sau chiar mai vitrege gen grindina si vijelie
urmarind hartile satelitilor, nu se constata interferenta aerului rece cu cel cald, lasand a se intelege ca doar convecția este generatoare
apoi, daca pui convecția in contextul enuntat mai sus, nici aceasta nu-si gaseste rostul !

altceva se intampla !
ce anume ?
"Prezicerile" meteorologice nu coincid mereu cu data la care se anunta.
Adica prognoza va fi minim cu o zi, doua sau trei mai tarziu decat s-a anuntat si rar va fi exact a doua zi de la data anuntului.

Eu asta am observat !

#20
LORELYAN

LORELYAN

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,704
  • Înscris: 15.08.2006

View Postsuper8, on 27 iunie 2017 - 21:50, said:

...
"Prezicerile" meteorologice nu coincid mereu cu data la care se anunta.
Adica prognoza va fi minim cu o zi, doua sau trei mai tarziu decat s-a anuntat si rar va fi exact a doua zi de la data anuntului.

Eu asta am observat !

ar fi trebui presupus ca prognozele nu sunt scoase din burta !
ca in spatele lor stau studii stiintifice !

daca in urma studiilor stiintifice se pot naste intrebari referitoare la masa de aer cald/foarte cald, atunci necononcordanta intre explicatii si fenomenul meteo in sine,  poate pune la indoiala ceea ce se presupune a se cunoaste !

#21
Dany_Darke

Dany_Darke

    ✠ Fear of the dark ツ

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 21,821
  • Înscris: 07.06.2014
pana si un eveniment din afara atmosferei pamantului iti poate schimba vremea. ce faci cu prognoza atunci?

te intelegem ca esti antistiinta si tot ce inseamna matematica si fizica, dar mai pune si capul la contributie cand emiti astfel de teorii.

#22
ASCENDED

ASCENDED

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,749
  • Înscris: 02.07.2010
Nea Mărin,a zis odată o vorbă:

"Vremea va fi probabilă!
Probabil va ploua,probabil nu va ploua."
Asta a înțeles el din starea vremii.

@LORELYAN,
Dacă tot îți plac chestiile astea,hai să-ți spun eu una auzită cu mulți ani în urmă la "Teleenciclopedia":
Cică la nivel global,nu pot exista mai mult de 7 "învârteli ale aerului"(că nu mai știu cum le zicea).Nu mă refer strict la taifune,uragane,cicloane.
Ce zici de asta?
Interesant,nu?

Edited by ASCENDED, 27 June 2017 - 23:08.


#23
crisstonne

crisstonne

    Ἀταραξία

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 40,297
  • Înscris: 13.01.2011

View PostLORELYAN, on 27 iunie 2017 - 21:08, said:

presupui ca exista explicatii ?

A, mă scuzi, cred că nu trebuia să mă bag in discuție, am impresia ca mergi pe direcția ocultului, absconsului, tu nu întrebi ca sa primești explicații și să înțelegi.

#24
XON-XOFF

XON-XOFF

    Big Fat Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,442
  • Înscris: 27.05.2006
Incă din anii '60 s-a demonstrat matematic că fenomenele meteorologice fac parte din categoria "sistemelor haotice" sau altfel zis, sisteme neliniare extrem de sensibile la condițiile inițiale.

Adică s-a demonstrat că NU se poate prezice cu precizie vremea, și nici nu se va putea vreodată, indiferent cît de mult se mai dezvoltă calculatoarele.

Cu cît termenul de predicție e mai lung, cu atît acuratețea predicției e mai mică.
Deci una e să ți se zică că peste max 1 oră începe să plouă - probabil așa va fi - și alta să ți se zică că "vara 2017 va fi în general ploioasă" - asta nu se poate ști sigur.

#25
Alucard

Alucard

    Steven Hyde

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,186
  • Înscris: 20.04.2004
Sunt proiectii, predictii, nu ar trebui sa i se spuna "vremea", mai potrivit ar fi "timpul probabil".
Am citit undeva mai demult ca procentul a ce se spune la "vremea" este de 45%, deci daca ar zice ceva pe dos ar avea mai multe sanse... Inca mai cred in chestia aia, chiar daca nu stiu cat de documentata afirmatia.

#26
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,284
  • Înscris: 08.10.2015

View PostAlucard, on 28 iunie 2017 - 07:34, said:

Am citit undeva mai demult ca procentul a ce se spune la "vremea" este de 45%,
Sa nu crezi asa ceva. Procentul de realizare este de peste 90% pe urmatoarele 24 de ore, pe la 80-90 % pentru urmatoarele 3 zile si scade cu cat se indeparteaza de timpul initial. Evident, cateodata acele 10 procente fac destul de mult.

#27
LORELYAN

LORELYAN

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,704
  • Înscris: 15.08.2006
ce credeti/stiti ca facea masa de aer cald. la ora 6 dimineata, aer cald responsabil de temperaturile atinse azi ?

dormita !
astepta un imbold !
razele soarelui !
la ora 6 dimineata era racoare !

#28
Ann0nyym0us

Ann0nyym0us

    Arrogant bastard

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,415
  • Înscris: 15.12.2009
E incredibil omul asta :lol:. Stii ce e aia o tangenta, si de ce o fac razele soarelui la un unghi mai mic dimineata decat la amiaza? Sau esti din echipa expertilor care cred ca Pamantul e plat?

#29
LORELYAN

LORELYAN

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,704
  • Înscris: 15.08.2006

View PostAnn0nyym0us, on 01 iulie 2017 - 16:55, said:

...Stii ce e aia o tangenta, si de ce o fac razele soarelui la un unghi mai mic dimineata decat la amiaza?

am luat in calcul, initial, masa de aer cald
nu si incidenta razelor soarelui
apoi chiar invers
efectul razelor soarelui asupra unei mase de aer rece
in oricare din cazuri, nu concorda explicatiile stiintifice

Edited by LORELYAN, 01 July 2017 - 17:47.


#30
Dany_Darke

Dany_Darke

    ✠ Fear of the dark ツ

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 21,821
  • Înscris: 07.06.2014
fa o schema si explica exact calculele, sa vedem si noi unde am gresit   :uhuhno:

#31
LORELYAN

LORELYAN

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,704
  • Înscris: 15.08.2006

View PostDany_Darke, on 01 iulie 2017 - 17:50, said:

fa o schema si explica exact calculele, sa vedem si noi unde am gresit   Posted Image

am fost trimis de atatea ori inapoi la scoala
ma intreb....cei ce m-au trimis, de-acolo vin, ori din alta parte ?

Edited by LORELYAN, 01 July 2017 - 18:02.


#32
Dany_Darke

Dany_Darke

    ✠ Fear of the dark ツ

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 21,821
  • Înscris: 07.06.2014

View PostLORELYAN, on 01 iulie 2017 - 17:41, said:

am luat in calcul, initial, masa de aer cald
nu si incidenta razelor soarelui
apoi chiar invers
efectul razelor soarelui asupra unei mase de aer rece
in oricare din cazuri, nu concorda explicatiile stiintifice

asta ai scris, da? eu pt asta ti-am cerut calcule, nu ma lua cu ce ti-au scris sau cerut altii. esti pe aria de stiinta, sustii ca ai calculat si ca nu bate cu stiinta, vreau sa vad si eu ce anume nu bate, sa vad calculele respective, sa vad demonstratia respectiva. poate vii cu o revolutie in domeniu, dar trebuie demonstrat stiintific, nu ca ai calculat si sigur e corect ce ai calculat tu, dar nu zici la nimeni cum ai ajuns la concluzia asta.

stiinta nu se bazeaza pe impresii, ci pe formule, calcule, matematica, fizica, chimie, etc. crezi ca satelitii, sondele si alte masinarii trimise in spatiu pt a studia diverse planete sau pt a fi lansate pe anumite orbite, au fost "aruncate" la nimereala in spatiu pe principiul ca: am impresia ca daca lansez un satelit, o sa ajunga pe undeva de unde pot vedea temperatura globala si miscarea maselor de aer?

de asemeni, te rog sa recitesti regulamentul ariei, cu precadere punctul 6.

#33
LORELYAN

LORELYAN

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,704
  • Înscris: 15.08.2006

View PostDany_Darke, on 01 iulie 2017 - 18:43, said:


..te rog sa recitesti regulamentul ariei, cu precadere punctul 6.

toata lumea vrea mura-n gura observatii !

ce treaba are punctul 6, care-mi cere ca in cazul in care combat o idee/teorie/experiment, sa postez link catre un articol stiintific public (sic !) , ori dupa caz, efectuarea in regim propriu a unui experiment in vederea sustinerii punctului de vedere si publicarea (pe forum sau alt mediu de informare public) datele de intrare si iesire ale acelui experiment, cat si conditiile in care s-a efectuat

?

nu cumva mi se cere "dovedirea" unei surse de inspiratie la compunerea unei poezii ?

pentru linistea celorlalti, am luat in considerare si ....
valoarea radiaţiei solare
circulaţia atmosferică
presiunea atmosferică
Q = (S + D + A) - (T + R)
constanta solara
fluxul termic

inclusiv coordonate geografice

un sumar al rezultatelor ar spune ca nu exista/n-a existat.... o masa de aer cald

#34
mdionis

mdionis

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,337
  • Înscris: 18.05.2009

View PostLORELYAN, on 02 iulie 2017 - 11:57, said:

toata lumea vrea mura-n gura observatii !

In general, este bine sa produci ceva analizabil, nu sa arunci fraze aiurea.

Quote

ce treaba are punctul 6[...]

Daca ii critici pe meteorologi sustinand ca prognozele lor ar fi nestiintifice, e bine sa iti argumentezi afirmatia cu ceva de tinuta stiintifica. Vorbele goale repetate nu servesc drept argument.

Quote

nu cumva mi se cere "dovedirea" unei surse de inspiratie la compunerea unei poezii ?

Iti atrag atentia ca nu te gasesti pe aria de literatura si ca retorismele gaunoase de acest gen nu au ce cauta aici.

Quote

pentru linistea celorlalti, am luat in considerare si ....
valoarea radiaţiei solare
circulaţia atmosferică
presiunea atmosferică
Q = (S + D + A) - (T + R)
constanta solara
fluxul termic

Cum? Explica. Cine este Q, care este semnificatia literelor, de unde ai luat valorile numerice, care este siguranta lor, ce rezultate numerice ai obtinut, ce model ai utilizat, de ce ar fi in contradictie cu stiinta meteorologiei?

Quote

un sumar al rezultatelor ar spune ca nu exista/n-a existat.... o masa de aer cald

Acesta nu este un sumar al rezultatelor ci o concluzie trantita fara argumentatie. E adevarat, ne aflam pe subsectiunea mai relaxata, dar nici chiar asa.

#35
LORELYAN

LORELYAN

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,704
  • Înscris: 15.08.2006

View Postmdionis, on 02 iulie 2017 - 14:43, said:


Cum? Explica. Cine este Q, care este semnificatia literelor, de unde ai luat valorile numerice, care este siguranta lor, ce rezultate numerice ai obtinut, ce model ai utilizat, de ce ar fi in contradictie cu stiinta meteorologiei?


cumva mi se cere "dovedirea" unei surse de inspiratie la compunerea unei poezii !

inainte de oricare intrebare, consider ca ar fi fost corect sa cunosti o formula "stiintifica " !
Q = (S + D + A) - (T + R)

altminteri...despre ce vorbim ?

#36
mdionis

mdionis

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,337
  • Înscris: 18.05.2009

View PostLORELYAN, on 02 iulie 2017 - 15:55, said:


cumva mi se cere "dovedirea" unei surse de inspiratie la compunerea unei poezii !

Stiinta nu este poezie. Ar fi foarte indicat sa nu le amesteci.

Quote

inainte de oricare intrebare, consider ca ar fi fost corect sa cunosti o formula "stiintifica " !
Q = (S + D + A) - (T + R)

altminteri...despre ce vorbim ?

Asta intreb si eu: despre ce anume vorbesti dumneata? Care este semnificatia literelor pe care le-ai scris acolo?

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate