Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Premier Energy se listeaza la bursa

Unde recomandati un CT cu Casa de...

Adaptare masina pentru o persoana...

Bios laptop Myria MY8315
 Folie display laptop in Bucuresti?

Pagina Wikipedia

Incalzire cu Boiler cu PDC + IPAT...

Salariu de șofer Uber 8000 l...
 Problema token semnatura electron...

Incarcator diy China

Unde au disparut tancurile federa...

RMN Decontat
 Jgheab clasic forma "U"- ...

Reparatie plafoniera LED

Problema PC - se blocheaza sau re...

Notebook HP 840G2 - Upgrade RAM, ...
 

LG K4 (2017)

- - - - -
  • Please log in to reply
23 replies to this topic

#19
flomelomanul

flomelomanul

    Opera lover

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,718
  • Înscris: 12.07.2011
A-ha, de-asta nu gaseam nimic in meniu, ca trebuia instalata o aplicatie? Am inteles, o s-o instalez si eu. Va multumesc!

#20
teogorghin

teogorghin

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,095
  • Înscris: 12.06.2016

View Postflomelomanul, on 21 august 2018 - 10:38, said:

Nu stiu daca cineva de pe-aici va sti sau va avea amabilitatea sa raspunda (observ postari mai vechi care n-au primit raspunsuri), dar am si eu doua probleme cu al meu LG K4 2017:

1. Nu pot transfera fisiere prin cablul de date intre telefon si alte dispozitive (desktop sau laptop). Cand conectez cablul de date, pe calculatoare imi apare telefonul, dar cand dau click pe pictograma imi apare mesajul ca dispozitivul este blocat si mi se cere deblocarea sa. M-m uitat prin toate setarile, dar n-am gasit nimic legat de asta. Mentionez ca, din decembrie anul trecut, de cand am telefonul, de fiecare data cand am vrut sa transfer fisiere pe sau de pe cardul de memorie al telefonului, a trebuit sa-l scot si sa-l conectez la laptop prin cititorul de carduri, ceea ce este foarte incomod. Poate cineva sa ma ajute?

2. Din motive legate de protectia consumatorului, voi fi nevoit sa inregistrez o convorbire telefonica pe care o voi avea in perioada urmatoare cu reprezentantii unei agentii de turism. N-am mai facut niciodata asa ceva si n-am gasit nimic in setarile telefonului care sa-mi explice cum trebuie procedat. Poate ma ajuta cineva dintre cei care se pricep mai bine decat mine.

Multumesc anticipat.
Stiu ca aceste intrebari sunt de mult puse pe acest topic, dar raspund pentru cine va citi acest topic, care are aceleasi probleme.
In legatura cu sembalizarea prin bliț a apelurilor pierdute/preluate, este in Setari/Accesibilitate/Auz, optiunea "Alerte flash". Nu stiu daca lumineaza cand ai pierdut apelul.

In legatura cu problema 1, cand conectezi cablul USB la calculator, ar trebui sa-ti apara in bara de stare, notificare cu tipul conectivitatii USB (doar incarcare sau tranfer fisiere). Daca nu iti apare aceasta notificare, ori este o problema la cablul USB, ori la mufa telefonului, ori de la portul USB din calculator.
Verifica daca iti apare ceva in Device Manager.
Daca nu, poti incerca sa transferi fisiere ADB. Pe calculator trebuie sa ai instalat driverele ADB si descarcate fisierele ADB (le poti descarca de pe adbshell.com , sau oficial, de la google, instalezi android studio si ai descarcate fisierele in folderul "platform"). Pe telefon trebuie sa ai activat "USB Debugging", din Developer settings.
O alta metoda, poti transfera fisierele prin bluetooth (daca lucrezi pe laptop).

Daca se incarca greu telefonul, problema poate fi de la incarcator. Si eu am un LG m160. Mi se incarca de la 0 la 100 % intr-o ora jumate si ma tine 3 zile. Si incarcatorul este de 2 A. In timpul incarcarii, tin inchis datele mobile, wifi si bluetooth.

Attached Files


Edited by teogorghin, 25 April 2019 - 16:53.


#21
Turnatoriu_de_orza

Turnatoriu_de_orza

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,873
  • Înscris: 14.10.2010
De mai multa vreme, nu pot preciza momentul, se aude un semnal/notificare(?) gen buumbuum la intervale neregulate(30s...4....7min, chiar mai mult). Am inchis Date mobile si tot se aude. WiFI, inchis.
Nu atat prin sonoritate cat prin repetabilitate acest semnal este suparator.
Ar cineva vreo idee? Multumesc.

#22
teogorghin

teogorghin

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,095
  • Înscris: 12.06.2016

View PostTurnatoriu_de_orza, on 04 mai 2019 - 18:10, said:

De mai multa vreme, nu pot preciza momentul, se aude un semnal/notificare(?) gen buumbuum la intervale neregulate(30s...4....7min, chiar mai mult). Am inchis Date mobile si tot se aude. WiFI, inchis.
Nu atat prin sonoritate cat prin repetabilitate acest semnal este suparator.
Ar cineva vreo idee? Multumesc.
Cred ca e de la o aplicatie sau ceva. Ai incercat un reset?

#23
Turnatoriu_de_orza

Turnatoriu_de_orza

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,873
  • Înscris: 14.10.2010

View Postteogorghin, on 12 mai 2019 - 21:42, said:

Cred ca e de la o aplicatie sau ceva. Ai incercat un reset?
Am gasit butonul: copie de siguranta & resetare. Ce face efectiv acesta(dincolo de enunt; ce se copie, unde se stocheaza,  ce reseteaza, ce aplicatii se pot pierde, etc.)?
Sunt rezervat in a butona daca nu stiu exact ce urmeaza sa se intample.

#24
teogorghin

teogorghin

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,095
  • Înscris: 12.06.2016
Cred ca iti face backup la mesaje, contacte sau ce mai ai tu in telefon.
Nu iti stochează aplicațiile.

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate