Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Jante noi shitbox

Trinitas TV 4K

Dacia 1316 cu 6 usi ...

Frecventa modificata radio
 Un nou pericol pt batrani

Ar trebuii sa vindem imobiliarele...

Dupa renuntarea la aparat dentar

pelerinaj in Balcik
 Noul format Jpegli iși propu...

Dade, dade

Probleme accesare nr test telefon

Parola la lock screen
 Deparazitare externa pisici fara ...

Seriale turcesti/coreene online H...

Merita un Termostat Smart pentru ...

Sfat achizitie MTB Devron Riddle
 

Cafeneaua RTV DX

* * * * * 1 votes
  • Please log in to reply
3749 replies to this topic

#37
Energy

Energy

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,335
  • Înscris: 23.11.2003
Dany, n-are rost sa punem suflet la astfel de exprimari ale lui Nea 007 si a celor care se mai iau de noi. Eu am observat o chestie: cand sunt rezultate spectaculoase la DX apare si invidia unora si a altora. Am trecut si eu prin asta dar fara sa pun suflet si fara sa reactionez la presiunile psihologice care s-au exercitat si la adresa mea, chiar inainte s-o "comit" cu Antalya (aia cu capturile, ca am mai vazut-o de doua ori, odata inainte si odata dupa, dar nu le-am mai trambitat).
S-a zis si la adresa mea ca nu stiu sa verific locatiile de parca as fi venit adineauri cu pluta pe Dambovita sa fac DXde o saptamana sau de un an doi, nu de peste 20 si n-as cunoaste diferentele intre emitatoare, de parca nu as fi avut tabelul de la CNA-ul turcesc cu toate licentele TV, etc. Ma asteptam sa aud si ca le-as fi facut cu modulatorul. Da, aveam modulator dar n-aveam ce sa bag in el, ca "strachina de satelit" se dusese la aratura (nu mai era reglat bine sudul pe motor) si nu mai ajungea la 42 est sa am turcii la indemana. Sa nu mai zic ca foloseam modulatorul TV in cu totul alt scop, avela de a baga un anumit canal TV (ala la care ma tot uitam eu mereu) de pe satelitpe o anumita frecventa sa-l am la indemana si cand stau pe cablu. Nu ca as fi stat sa fac de-astea, nu imi sta in caracter, spun doar ca daca aveam nevoie puteam s-o fac. Dar nu am avut nevoie. De fapt, eu ma conduc dupa un principiu simplu, care mi-as fi dorit sa-l impartaseasca TOATA comunitatea DX romaneasca, anume acela ca atunci cand facem un DX si "prindem" ceva spectaculos (pentru mine nimic ce e pe tropo sub 100 de mile nu e spectaculos, e performanta DX dar nimic care sa intreaca regulile naturii) NU e meritul nostru exclusiv, nu e meritul aparaturii ci e meritul mamei Natura, care ea face si desface propagarile, nu noi. Noi doar trebuie sa fim pe faza sa prindem momentul cand se deschide propagarea, cand se intampla sa vina semnal de la distante "colosale". In rest... nimic. De multe ori poti sa ai superantene facute special pentru NASA si receptoare superperformante, daca propagarea NU ajuta iese o mare fasaiala si-atat. Orice ar zice si Hepburn, atoatestiutorul si atoateghicitorul in ghioc. Nu Hepburn creaza propagarea, ci Mama Natura. Deci...
Stii, unii cand prind cate ceva se bat dupa aia cu caramida in piept ca vai ce super DX'eri sunt ei. Nu, dragilor, nu sunteti super experti in DX, ci norocosi. Atat. Norocosi ca ati fost pe faza cand a venit propagarea, ati avut noroc sa aveti antena pe directia care trebuie, etc.
Fiecare dintre noi are rezultate la DX, fiindca fiecare dintre noi a avut norocul sa fie pe faza intr-un moment la propagare si poate ca a avut si inspiratia sa faca, preventiv, o captura la ce a prins. Ca-n momentul cand ai semnalul venit deja pe radio sau pe TV nu mai ai timp sa stai sa-l cauti in liste, sa te uiti daca harta lui Hepburn iti da voie sa ai astfel de propagare, te pui repede sa faci o captura si vezi dupa aia daca nu cunva a fost ceva unic ce vezi sau auzi o data sau de doua ori in viata.
O sa dau exemple concrete... Cand am vazut prima data pe TV Antalya (in vara lui 2013) nu am comentat. Aveam doar TRT Okul pe 53 detul de slab, celelalte nu le vedeam, am zis ca e Balikesir si da-l dracu. Cand am zis insa ca e propagare catre Balikesir, cineva, un prieten radioamator, mi-a raspuns ca el a vorbit pe statia de ultrascurte cu un turc de langa Antalya. Deci daca-l capturam de atunci, cu toata enigma de rigoare, "e Antalya sau Balikesir?" il aveam cu cateva luni inainte pus in rama, da? Bun, a doua oara cand s-a vazut, in acel "spectaculos" 25 Octombrie 2013, am avut 3 confirmari cu privire la locatie. Una a venit inainte de eveniment chiar de la nenea 007 cel care ulterior imi contesta cu vehementa receptia de Antalya. Eh, bine, el cu ceva timp inainte a aratat niste poze (din pacate nu filmari) cu posturi turcesti ramase enigmatice la acel moment (chiar el se intreba "de unde or fi receptiile astea ciudate"). Dupa eveniment, analizand listele, am gasit si ce prinsese nenea 007, erau statii din Kutahiya si Isparta, deci tot "pe drum", tot pe traiectoria aia. Dar nenea s-a dus la treaba si eu in timpul asta, intamplator, am dat o verificare sa vad ce misca si erau toate cele 4 TRT-uri (nu doar 3 cum avem la Balikesir pe acele frecvente). Apoi a doua confirmare am avut-o in VHF3 unde nu aveam TRT1 (deci nu era Balikesir). A treia confirmare a venit din insusi reglajul (modulatia) emitatoarelor, diferita de a celor din Balikesir. Si ca sa fie clara treaba, seara am avut Balikesir (si ala e clar ca a fost Balikesir, nu Antalya, adica fara TRT1 pe 49 dar cu el in VHF3) la semnal mare astfel ca am putut sa pun capturile una langa alta si sa vad ca TRT Spor de la Antalya are sunet supramodulat, ca TRT Haber de la Antalya de pe 47 e mai puternic decat TRT Okul de pe 53 (la Balikesir e exact invers). Deci suficiente argumente sa "ma bat cu caramida in piept" ca am comis un "mamut" dx de 950km. Ca de acele TRT-uri din 4 August 2009 (aproape sigur Erzurum Merkez) n-am mai latrat desi de la inceput eram sigur despre ce a fost vorba. Tot asa cum n-am zisdespre a treia receptie de Antalya (vara lui 2014), de data asta sigur din prima clipa de ce am pe ecran. Cum tot asa n-am vorbit mult de cele 2 receptii de statii turcesti din Eskishehir, prima doar cu TRT Cocuk pe 33 si mixuri zdravene pe 22 si 25 (deja destul de clara, doar nu era Isparta Posted Image ), a doua deja edificatoare cu TRT Okul pe 33 si TRT Spor pe 25 + celebrul mix pe 22 (deci aici nu exista nici un fel de dubiu).
Darrepet, nu e meritul meu, sau al superantenei Telekanak (made in Turkey, deci facuta special pentru receptiile turcesti...), nu e meritul TV tunerului (o amarata de placa pe pci) ci meritul naturii. Ea ne da fenomenele astea, nu le generam noi in "salonul de la O'Bregia", cum crede cineva p-aici Posted Image

Sa mai zic? Care se mai ia de noi? Hai, cu argumente, nu cu jigniri, ca acestea nu-s bune decat sa le bage in seama moderatorii si, eventual, sa ia si ceva masuri in consecinta. Vreti sa facem treaba buna? Vreti sa facem DX? Vreti sa fim o echipa unita? Sau fiecare trage pentru el si-atat? Ca nu-i concurs de b**** p*** la urs Posted Image

Edited by Energy, 09 July 2017 - 22:50.


#38
007/Ro

007/Ro

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,294
  • Înscris: 27.01.2006
Breiching Niuz ot O'Bregia Scato-Deics Radio Club

Agitatie mare in salonul deics-ologilor cu scattere mintale acute in reprize variabile pe fondul insomniilor cronice cauzate de eludarea medicatiei.
Spindlerii falsificatori obregisti recidiveaza atacand violent asistentii de ordine.
Ghiogarul genuine cu casca rosie se agita furios cu-n praz mare si gros oltenesc in gura, dorind agitatie si delir colectiv, in echipa.
Posted Image
In final, spre dimineata,  coplesiti de numarul crescut al scatterelor mintale, deics-ologii obositi si epuizati au adormit.
Cei care doresc o comedie pe cinste pot urmari ultima " creatie intru aberatie " de la O'Bregia Scato-Deics Productions lansata ieri on-line de marele scatofagiu falsificator obregist, numitul D. Bialov.

Distractie placuta !

A doua stire ...

Misuna turci si nu numai prin Bucuresti !
Vom reveni cu capturi.
Stati departe ....
De O'Bregia

Posted Image

Edited by 007/Ro, 10 July 2017 - 06:57.


#39
Zvartoshu

Zvartoshu

    DXFMROMANIA helper

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 25,266
  • Înscris: 23.09.2006
ce sa mai zic... esti tare domnu mosneag. mai facut sa rad. :lol:

#40
Energy

Energy

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,335
  • Înscris: 23.11.2003
Daca e cafenea, sa bem cafea. Deci 3 in 1, d-ala rece, c-asa-i bun vara. Dulce si bun.
Fratilor, vreau sa spun ca bineinteles ca pot sa zic ca, de cele scrise cu atata drag si sarguinta "revolutionara" de domnul Sifir Sifir Yedi, am ras atat de copios cum n-am mai ras de multa vreme. Multumim, arkadash, pentru ca ne-ai inveselit, ca eu azi nu eram in toane bune. Deh, se fac 11 ani de la moartea unui mare luptator al insurgentei anti-rusesti si eram trist. Dar ai reusit sa ma inveselesti.

A misunat turceste la panduristan? Foarte bine c-a misunat. Dimineata dormeam, c-a fost cald azi noapte (afara, mah, nu in casa, ca-n casa e bine, datorita aerelor conditionate care este ele la ei acolo, la boborul arab brieten.
Sunt 32 de grade acum afara. Cam cald si unii pot s-o ia razna sa creada ca propagarea e ceva asa, pentru oricine, pentru orice mosneag cu antena cu jdemii de elemente incarligate si imbarligate ca sa poata receptiona polarizarea incarligata de productie noua din panduristan. Sau pandurisburg, daca mosneagul doreste asa.

Daca e sa ma uit la ghiocul lu' piranda Hepburn ar trebui sa imi dea cu virgula si cu minus pentru zilele viitoare. La propagarea aia cu galben si portocaliu, ar fi culmea sa nu prindeti toti turcii. Doar Risalet n-o sa vedeti. Ca ala nu-i pentru orisicine Posted Image Bahtallo!

Edited by Energy, 10 July 2017 - 17:09.


#41
007/Ro

007/Ro

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,294
  • Înscris: 27.01.2006
Breiking Niuz ot O'Bregia

Delir colectiv acut in salonul " dehicserilor " de la Radio Clubul O'Bregia !
Protagonistul principal, cine altul decat ...

Дан Биалов aka Звартош, най голямата фалшив ДX-ер !

Quote

releee ale romaniei moldovei , bulgariei , turciei
releul kissdoaia , sau ceapa
releul cerbul cel novaci
releul caprioara
releul basita
releul prostila
releul minisolnita
releul pishtritza , sau pishata
releul vacaresti
releul bahmudia
releul ciulamerighiol sau kissderighiol
releul mangaliţa
releul tâmpita
releul sugestzeveni sau mlumiloveni
releul frânghita
releul berbeleacu
releul pietricelele
releul pissdricica
releul ăl mai micu
releul şi mai micu
releul râjnitza
releul măgărele
releul magura beţivesti drojdieni
releul sloboaza
releul turtucoaia sau turtuchelnitza
releul găineţ sau sau găinaţ
releul rvic del cahul
releul căpuseni
releul băltoacele sau borborositoarele
hotelul râgâita de la ruse
releul dăi la brici
releul canilistra
releul shuvelniţa
releul buca
releul aurolachia sau colectanlia sau kissdanlia
relul istambul pamblica culegi A B C si altele
releul zongpulac
releul votcanchino sau stalinskino
releul franghia
releul hardughita
releul hardughioaia
releul horghito
releul pietricele vis a vis de releul  bolovanica stancuta sau kisstricica
releul pishria ,
releul shireata
releul cosnitza
releul cosekissnitza
releul kissovitza
releul kissrang
releul novaca si ranci
releul pleniputza
releul mosmartineni
releul ursuseni
releul kisseni
releul kissdanlia
releul hodorogea sud
releul barlogea sud
releul mormoloc tulcea
releul rât
releul bot
releul shuseanu
releul sashieni
releul shashiu
releul al mai rau
releul laptr?u
releul heliu
releul heniliu
releul l?bus
releul laptosh
releul varzeni
releul kissavezi
releul paltonish
releul cu p... ma.. pi...

Zvartoshu, 08 March 2009 - 23:31.

Alo, O'Bregia, pregatiti urgent camasile de forta !

A doua stire ...

Misuna in Bucuresti pe langa turci si ucrainieni si ... sarbii

[ https://i.imgur.com/QWVJn8y.jpg - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

[ https://i.imgur.com/RBZ5Jye.jpg - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

Edited by 007/Ro, 11 July 2017 - 08:45.


#42
Energy

Energy

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,335
  • Înscris: 23.11.2003
Aloooooo! Sifir Sifir Yedi, dorim sa anuntam la Dumneata, arkadash, `ca Hepburn a dat-o in bara raaaaau cu lipsa lui de inspiratie in a ghici (in ghiocul lui cel magic) propagarile. Cu un background mai negru decat noaptea pe harta lui, la noi se auzeau turcii, erau de toate, si Moral, si Virgin ala de place la matale, si Radyo Bir si Trafik si mai multe posturi. De fapt era tot Stanbulul, era si Demirkoy (Kirklareli, vasazica) dara la era slab si Uzunkopru (adica judetul Edirne). Ce sa mai zic de ghiocul clar-vazatorului? Mai mare incredere as avea in baba Vanda decat in vraciul de peste ocean. Sai in vrajitoarea aia... cum o cheama? aia care se certa cu Zavoranca, ca-mi scapa cum se numeste piranda respectiva.
Attached File  eur012.jpg   120.7K   5 downloads

Edited by Energy, 15 July 2017 - 03:07.


#43
marsel90

marsel90

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,897
  • Înscris: 20.12.2012
Buna dimineata !


Copii sunt rugati sa-si ia suzetele si sa mearga la culcare, scaterele dauneaza grav sanatatii.
Unde sunt receptiile alea cu multi turci ?

[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/aENWWG0cc0g?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/goKgtMiokt8?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

Edited by marsel90, 15 July 2017 - 08:18.


#44
Zvartoshu

Zvartoshu

    DXFMROMANIA helper

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 25,266
  • Înscris: 23.09.2006
filmele cu istanbul demirkoy si uzunkopru sunt in canalul de youtube. curand si aici pe forum.
turceasca de aseara indica ploaia ce va veni.

#45
007/Ro

007/Ro

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,294
  • Înscris: 27.01.2006
Turcalete
Adica sugiuk nu suzeta !

Posted Image

[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/QVm9_m_Jos0?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]
[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/4sciH4y0Y2s?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]
[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/cMod0cXiALE?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]
[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/qYN9Tl1oN1I?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]
[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/rDyrXgYMQsQ?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]


More to come ...

Receptii nu scattere in extenso aici

Site-ul Hepburn, ( scrIe si pe site ) foloseste un soft complex de predictie cu tasking-uri automate si mai multe variabile fiind  bazat  si pe o analiza statistica a propagarii ( aflata in faza de pionierat fata de statstica METEO ) si pe datele meteo fiind evident, la fel ca predictiiile METEO,  o estimare PROBABILA  !
Numai retardatii de la O'Bregia nu stiu sa citeasca ce scrie acolo si sa inteleaga cum functioneaza.!
Intrebarea este, de ce retardatii carora  le repungna scula lui Hepburn I-o molfaie zilnic alaturi de cea a mosului ?

Posted Image

Q.E.D

Edited by 007/Ro, 15 July 2017 - 13:39.


#46
Energy

Energy

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,335
  • Înscris: 23.11.2003
Auzi nene? Las-o naibii de treaba. Nu eu sunt ala care se uita intr-una in ghiocul de cocalar al lui Hepburn. Dumneata il tii in brate, nu eu. Eu doar ziceam un exemplu de propagare de care cocalarul de peste balta nici n-a ba***. Macar de era singura data cand o dadea, cocalareste, in bara, mai ziceam. Dar nu, nenea cu ghiocul, prieten bun, din ce se pare, cu Doamna Vrajitoarea Bratara (mi-am amintit cum o chema pe ghicitoare, vezi?) e lqa a nustiu cata chifla pe care o da. De atatea ori (majoritar, statistic vorbind) s-a intamplat ca sa arate mazgaleala chiar verde-prazulie (nu praziliana, atentie) de la Bucuresti pana dupa Bursa si la mine pe Telekanak se vedea doar nenorocitul de Burgas, si poate ca abia se mijea, in cel mai bun caz, o palpaire vaga de turci pe 35 (NTV Spor ala e cel mai puternic, la Istanbul, sau, cel putin, pe vremuri asa era, apoi veneau 48 cu TRT1, 63 cu NTV, 69 cu CNBC si pe urma alea mai slabe gen Kanalturk pe 37 sau Flash TV pe 24). Sau se intampla sa arate ghiocul pirandei Hepburn o usoara mazgaleala de mov de pe la Bucuresti pana-n Burgas sau mai aproape si eu vedeam pe tembelizor si canalele slabe de la Sisli, nu doar ce e pe Camlica si pe Adalar. Veneau si scarbele alea mici, cat sa faca mix peste tot pe saturate. Mai prinde ceva daca poti. Asteptam cu cafelele si pachetul de tigari sa se amplifice una din locatii in detrimentul celorlalte sa pot sa fac si eu acolo o mana de capturi mai cum trebuie.
Vezi? Turceasca de noaptea trecuta ne-a confirmat-o si Marsel. Daca s-au auzit pan' la Craiova... in Bucuresti era semnal sa dam la tot forumul. Cum ai vazut si dumneata de altfel. Deci? Care are dreptate? Eu sau ghiocul lui Bratara, pardoon, lui Hepburn?
Si mai termina-te cu O'Bregia. Glumim odata, glumim de 2 ori dar parca are o limita, in pana mea, si gluma asta. Cum ar fi sa ma iau si eu de dumneata sa le zic p e sleau p-alea grele? Am mai facut eu mai de mult n video unde le-am zis de-a dreptul. Iti e dor sa ma vezi? Nu m-am ingrasat  cat am fost plecat afara, poate c-am slabit un pic, ca nu mi-a priit. Cum sunt eu nationalist abia asteptam sa ma intorc in Romania sa ma iau iar de psd si de toti comunistii astia.

Daca e cafenea, cafea sa fie. Sau Mirinda de ananas, in caaazul meu. Am mai schimbat reteta de suc, nu mai beau Cola toata ziua. Nu ca nu ma mai tine sau faze d-astea dar vreau sa mai schimb si eu gustul, nu?

Edited by Energy, 15 July 2017 - 21:57.


#47
007/Ro

007/Ro

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,294
  • Înscris: 27.01.2006
Intrebarea era adresata  exclusiv retaradatilor care nu inteleg ce este o prognoza  !

Q.E.D.

Inca te mai visezi presedintele Romaniei ?

Posted Image Posted Image Posted Image

Apropo, cate receptii ai facut pe propagarea neprognozata despre care comentezi ?
Zero barat !
Dar te bagi in seama  ca musca-n curu' calului.
Pardon, in cafeaua DX  !
Ia-ti bata "genuine" si canta la alta masa !
Cand o sa faci tu un site sau macar o aplicatie  de prognozare a propagarii  cu procentaj de adeverire de macar 90% atunci sa mai deschizi pliscul !
Pana atunci mucles !

Edited by 007/Ro, 15 July 2017 - 23:23.


#48
007/Ro

007/Ro

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,294
  • Înscris: 27.01.2006
TV DX analog - Istanbul

[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/FRCdakbznwE?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

Pentru  prietenii mosneagului ...

[ https://i.imgur.com/VJ7ySgi.jpg - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

Edited by 007/Ro, 15 July 2017 - 23:39.


#49
Energy

Energy

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,335
  • Înscris: 23.11.2003

View Post007/Ro, on 15 iulie 2017 - 22:54, said:

Intrebarea era adresata  exclusiv retaradatilor care nu inteleg ce este o prognoza  !

Q.E.D.

Inca te mai visezi presedintele Romaniei ?

Posted Image Posted Image Posted Image

Apropo, cate receptii ai facut pe propagarea neprognozata despre care comentezi ?
Zero barat !
Dar te bagi in seama  ca musca-n curu' calului.
Pardon, in cafeaua DX  !
Ia-ti bata "genuine" si canta la alta masa !
Cand o sa faci tu un site sau macar o aplicatie  de prognozare a propagarii  cu procentaj de adeverire de macar 90% atunci sa mai deschizi pliscul !
Pana atunci mucles !
Mda, meteahna de a fi arogant ai pastrat-o de pe vremea cand mai bagam in seama securismele astea. De facut site nu e asa mare scofala cum crezi, intamplator la site-uri ma pricep asa ca nu ar fi greu. Dar sa fac aplicatie care sa prezica propagarea ar fi ceva partial inutil. Sa fac ceva pentru cine? Cata vreme comunitatea stie doar sa fie dezbinata, stiti doar sa va certati si-atat. Asa ca... la ce bun? Mai bine ma uit la ce faceti voi, ca-i randul vostru acum sa scoateti macar cat am scos eu si pe urma mai vedem. Fara trucaje, da? Ca-s vulpoi batran si ma prind de trucaje destul de usor... Posted Image
N-am facut nimic pe propagarea asta? Am stat cu Dany si am ascultat turci, atat. Ce altceva voiai sa fac? N-am facut destul pentru comuinitatea DX? Cine dadea ora exacta la propagari pe TV anii trecuti? Da, asa-i, e gresala mea ca am stat sa dau materiale, sa arat poporului ca se poate receptiona de la distante la care majoritatea celor care se lauda ca fac DX nici nu viseaza sa prinda ceva...Ah, si nici macar nu stateam sa ma uit in gura lui piranda Hepburn pe care dumneata il tot ridici in slavi. Stand acum, peste timp, sa ma gandesc, mare chestie ce am facut si eu, aprope 1000km pe tropo. Dar faceti si voi macar atat si dupa aia sa contestati rezultatele alora care chiar au reusit ceva. Ha, care mai vine cu receptii pe tropo din Antalya? Sau Mugla? Sau Aydin? Sau care ne arata, din Bucuresti, rusi prinsi peste Ucraina? Ah? Nu, nu Crimeea, aia nu se pune, rusi d-aia de la Soch, Krasnodar, ca sa nu zic Ingushetia... Ah? E greu cand le zic de-a dreptul? E greu sa zic ca se poate face treaba buna?
Ma uit la Marsel si vad ce prinde pe FM, deja treaba cu Bosnia e joaca, nene. Bravo. I-am vazut receptiile de Albania si asta-i chiar bine. Vezi cum e cand se intampla sa mearga propagarile? Si Austria, am vazut-o la voi amandoi si aia e prima care chiar imi place. Cam cu asta incepe sa devina interesant, e peste 800km deci e pe unde trebuie. Dar ce sa zic? Ca ziceti voi amandoi "propagare, nu scatere". Bine, va astept cu propagare cu Linz, cand o fi sa fie si atunci intr-adevar o sa zic ca e bine... Stiu ca-ntr-o zi cand s-o deschide propagarea cum trebuie o sa ne arate Marsel tropo cu italieni. Si asta va pune pumnul in gura la multi de p-aici care nu vrea muschiul lor sa creada ca se poate. Ce, americanii sunt mai breji? Stii, Tovarase 007, care sunt recordurile de tropo pe la yankei? Aha, vezi? Asa ca, si-n Bucuresti, n-o sa ma mire cand o sa mai vadpe la careva, receptie de turci din Erzurum. Stii ca se poate? Ah, depaseste teorema lui pitagora generalizata sau legile lui Kepler? Ce depaseste? Orgoliul DX'erului roman "mediu" de a accepta ca e "cate unu in ograda" care prinde DX de la maaaare distanta? Asta era. Si nu e rezultatul vreunei intruniri de CSAT (asta apropo de presedintie Posted Image ) ci rezultatul logicii mele. La real sunt bun, tovarase colonel, OK? Deci...

Ah, era sa uit, ca m-am luat de Tovarasul Banu zis 007 si am uitat sa intreb (sper ca nu doar retoric): moderatorii vad limbajul lui nenea acesta?

Sa fiti iubiti. Si sa vedem rezultate DX, nu fotosinteza fara rost...
Si, apropo, propagarea se poate, cat de cat, prevede, nu e cum sunt cutremurele :)

Edited by Energy, 17 July 2017 - 00:11.


#50
007/Ro

007/Ro

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,294
  • Înscris: 27.01.2006
Link pt.cei de la O'Bregia care se cred dehicseri si care nu au aflat sau sunt incapabili sa inteleaga ca nu exista in lume un model matematic precis in materie de predictie METEO si cu atat mai mult a propagarii radio acolo unde datele, variabilele si ecuatiile sunt si mai complexe, procesarea fiind extrem de laborious, peiorand intr-una unul dintre cele mai prestigioase si utile site-uri de profil din lume, cel al lui Hepburn

Citez:

A more fundamental problem lies in the chaotic nature of the partial differential equations that govern the atmosphere. It is impossible to solve these equations exactly, and small errors grow with time (doubling about every five days).
Present understanding is that this chaotic behavior limits accurate forecasts to about 14 days even with perfectly accurate input data and a flawless model. In addition, the partial differential equations used in the model need to be supplemented with parameterizations for solar radiation, moist processes (clouds and precipitation), heat exchange, soil, vegetation, surface water, and the effects of terrain. In an effort to quantify the large amount of inherent uncertainty remaining in numerical predictions, ensemble forecasts have been used since the 1990s to help gauge the confidence in the forecast, and to obtain useful results farther into the future than otherwise possible. This approach analyzes multiple forecasts created with an individual forecast model or multiple models.

Evident ca moderatorii vad toate aberatiile si amenintarille unui mic grup de dezaxati care terorizeaza pasionatii acestui hobby,  din care face parte si legionarul  declarant Radu Erdely aka energy,, care in dementa lui se viseaza presedintele Romaniei si nu se da in laturi de la amenintari de tip terrorist in mediul virtual, mergand CHIAR pana la amenintari cu bombe artizanale,  in zeci de mesaje postate pe internet in care ostentativ afiseaza un ciomag de beizbol,
Doar o minte bolnava se exprima astfel.
Caci de normalitate nu poate fi vorba.
Asta vede toata lumea normala la cap, nu numai moderatorii.
Este simptomatic cazul colegului din acest mic grup de dezaxati, care se lauda cand este banat ca are o suta de clone si revine intr-o frenezie patologica hilara.de care nu sunt contienti spre deliciul celor care se amuza copios pe spinarea acestor nefericiti !
Problema este ca in mediul virtual exista si multi naivi, fara pregatirea necesara de specialitate, care pun botul si cred aberatiile acestui mic grup de dezaxati .

Q.E.D


.

Edited by 007/Ro, 17 July 2017 - 05:12.


#51
007/Ro

007/Ro

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,294
  • Înscris: 27.01.2006
E normal ca cel mai mare DX-er din Banie, care, spre deosebire de spindlerii retardati obregisti, e perfect sanatos mintal si are si carte superioara cu patalama la mana, chiar daca nu in domeniu, sa aiba si rezultate notabile in acest hobby. avand in vedere ca antenele au performante similare, aproape identice cu unele din Bucuresti !
Alea peiorate de patzientzii falsiificatori de receptii DX de la O'Bregia ca au "jdemii de elemente"

[ http://s24.postimg.org/99zx6oa8l/20151107_163659.jpg - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]
Cam seamana, nu ?

Poate ca intr-o zi va primi si dobandi si restul de invataturi despre tuning-ul extrem precum si micile mari secrete, trucuri marunte dar istete care reduc zgomotul indus de statiile locale ... si va prinde si italienii pe tropo  Posted Image
Dar toate la timpul lor, cand va invata sa-si tina gura !

Altfel vai de ucenicul care nu-si depaseste maestrul ... cum zice o vorba !

Posted Image


Bonus !

Niste receptii umile TROPO

[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/hsPF77NO_a8?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/K1MG94kXJlQ?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]
( pe forumul cel batran sunt si pozele cu meniul de pe TV :) )

Si mai sunt si alte capturi la fel de umile tot acolo, in acealsi loc !

Adica tropo, tropo ... lontano !

Edited by 007/Ro, 17 July 2017 - 06:49.


#52
rz

rz

    Moderator

  • Grup: Moderators
  • Posts: 22,172
  • Înscris: 05.05.2003
A fost odată... Italia pe tropo (iarna), seara pe răcoare
12 ianuarie 2015

[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/Z16VEct0rFU?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/DZGtpZZ-qRo?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

A fost odată și Austria... prima recepție raportata in Romania (tot seara)
30 septembrie 2014

[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/FVqgowFGtYQ?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/KX3oJga97E8?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

Bineînțeles că au fost contestate... au fost ceva extraordinar in materie de DX și au fost pentru prima data afisate in Romania!.
Ulterior, Austria a fost prinsa și de către alți dx-eri... s-a dovedit astfel că am avut dreptate - Austria dar și Italia pot sa ajunga pe tropo (nici nu mai contează dacă e scatter sau altceva).

Așa cum și Slovenia (850km+) ajunge in Romania... chiar daca foarte rar

[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/exr2SOsESGc?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

Edited by rz, 17 July 2017 - 13:11.


#53
rz

rz

    Moderator

  • Grup: Moderators
  • Posts: 22,172
  • Înscris: 05.05.2003
Sau Polonia... din iarna lui 2014!

[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/PfH6jZszQT8?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

Si, mai recent (2016), Cehia via tropo

[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/AL-ael6SrW8?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

sau Grecia (tot 2016)

[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/zMFj76M5Il8?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

Turcia 2016

[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/MRHQKS0VrA8?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

Bosnia aproape zilnic

[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/2jWEVJxMRfw?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

Cam asta ajunge la mine, in Brasov... unele mai rar iar altele mai des - chiar zilnic, daca vorbim despre Croatia, Bosnia, Serbia, Ungaria, Bulgaria)

Decat sa facem cearta, mai bine am face o harta cu tot ce a ajuns in Romania... sa adaugam la cele de mai sus si Albania, Macedonia, Muntenegru, etc. (receptionate in Craiova)

Edited by rz, 17 July 2017 - 09:18.


#54
rz

rz

    Moderator

  • Grup: Moderators
  • Posts: 22,172
  • Înscris: 05.05.2003
Croația la 700km+... recepții care vin mai rar (din Labinstica și Ivanscica)

[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/fDsnrPHvGV4?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

Ungaria cu Budapesta este deja la ordinea zilei

[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/nxQa9SaMBLs?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

Slovacia nu mai este ce a fost dar acum 1-2 ani intra perfect in Brașov

[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/xPl63DAvZEo?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

Pe TV, am avut DVB-T Rusia la 700km+ (Novorossiysk) anul trecut in Eforie Nord

[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/rarVwBNnESw?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

Iar din Postăvarul au intrat sârbii din Jastrebac (400km+)

[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/Nkv8b88d3UY?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

Edited by rz, 17 July 2017 - 13:13.


Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate