Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Dacia 1316 cu 6 usi ...

Frecventa modificata radio

Un nou pericol pt batrani

Ar trebuii sa vindem imobiliarele...
 Dupa renuntarea la aparat dentar

pelerinaj in Balcik

Noul format Jpegli iși propu...

Dade, dade
 Probleme accesare nr test telefon

Parola la lock screen

Deparazitare externa pisici fara ...

Seriale turcesti/coreene online H...
 Merita un Termostat Smart pentru ...

Sfat achizitie MTB Devron Riddle

Problema mare cu parintii= nervi ...

switch microtik
 

[ruby on rails] creare camp ora intr-o pagina

- - - - -
  • Please log in to reply
3 replies to this topic

#1
colombo2003

colombo2003

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,312
  • Înscris: 16.07.2008
Intr-o pagina de new events, exista mai multe campuri, printre care si unul de ora (ora de start a evenimentului). Si functioneaza (datele se salveaza in baza).

Mai trebuie adaugat inca un camp, tot de ora, pentru ora, dar ora de sfarsit a aceluiasi eveniment.
Problema e ca nu stiu ruby (stiu html, php, css si un pic de java) si nu inteleg mare lucru.

Imi puteti da o idee despre ce si cum trebuie facut, la ce sa ma uit si sa fiu atent.
Ideea e ca acest camp (ora de sfarsit) trebuie sa o salvez si in baza de date si, evident, sa o si afisez ulterior cand voi vizualiza eventimentul creat.

Orice sfat este binevenit,
Multumesc

PS. Cred ca pot pune (din cauza confidentialitatii proiectului) la dispozitie parte din cod daca este necesar, dar nu stiu ce anume.

#2
red46

red46

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,557
  • Înscris: 06.03.2016
Care este structura bazei de date? Dă un exemplu.
Restul câmpurilor cum ai reușit să le scrii dacă nu cunoști Ruby?

Edited by red46, 27 June 2017 - 20:57.


#3
colombo2003

colombo2003

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,312
  • Înscris: 16.07.2008
Eu nu am scris nimic pana acum. Aplicatia a fost scrisa de altcineva (de care nu se mai poate da).
Se doreste intr-o pagina (form), doar adaugarea inca unui camp de ora (ora de sfarsit) si salvarea in baza (campul de ora de inceput al evenimentului exista deja).
Am crezut ca e mai simplu, dar mi-am prins urechile...! Inca ma mai documentez si pe net despre ruby, ca sa pot descifra si intelege ceva.
E greu si intortocheat, codul fiind scris si aiurea, fara comentarii etc.

#4
red46

red46

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,557
  • Înscris: 06.03.2016
Lasă-mi în PM codul sursă al aplicației dacă doreşti, sau pot intra cu TeamViewer să te ajut.

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate