Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Un nou pericol pt batrani

Ar trebuii sa vindem imobiliarele...

Dupa renuntarea la aparat dentar

pelerinaj in Balcik
 Noul format Jpegli iși propu...

Dade, dade

Parola la lock screen

Deparazitare externa pisici fara ...
 Seriale turcesti/coreene online H...

Merita un Termostat Smart pentru ...

Sfat achizitie MTB Devron Riddle

Problema mare cu parintii= nervi ...
 switch microtik

Permis categoria B la 17 ani

Sfaturi pentru pregatirea de eval...

Crapaturi placa
 

Fonetica - foneme

- - - - -
  • Please log in to reply
6 replies to this topic

#1
George02

George02

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 356
  • Înscris: 09.01.2011
Salut!

Imi poate explica si mie cineva cum sta treaba cu transcrierea sunetelor folosite in limba romana ? Stiu ca exista AFI (Alfabetul Fonetic international) care se poate folosii pentru transcrierea sunetelor dar acest tip de sistem de reprezentare necesita folosirea unor caractere speciale.

Ceva carti in romana catre care ma puteti indruma? (de preferat in format electronic)

Imi puteti spune cum s-ar scrie d.p.d.v fonetic urmatoarele cuvinte?

- unu
- doi
- trei
- patru
- cinci
- șase
- șapte
- opt
- noua
- zece
- unsprezece
- doisprezece
- douăzeci
- o sută
- o mie
- zece mii
- o sută de mii
- un milion

#2
floyd69

floyd69

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 388
  • Înscris: 15.12.2010
https://ro.wikipedia..._limbii_romĂąne

#3
George02

George02

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 356
  • Înscris: 09.01.2011
Pentru asta imi trebuie:  https://cmusphinx.gi...i/tutorialdict/

#4
AdiJapan

AdiJapan

    Active member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,055
  • Înscris: 27.02.2006

View PostGeorge02, on 25 iunie 2017 - 14:23, said:

Imi poate explica si mie cineva cum sta treaba cu transcrierea sunetelor folosite in limba romana ? Stiu ca exista AFI (Alfabetul Fonetic international) care se poate folosii pentru transcrierea sunetelor dar acest tip de sistem de reprezentare necesita folosirea unor caractere speciale.

Ceva carti in romana catre care ma puteti indruma? (de preferat in format electronic)
În lucrările românești destinate publicului larg se folosește un alfabet fonetic rudimentar, și nici pe acela nu-l aplică nimeni consecvent, nici măcar autorii lucrărilor respective. Îl găsiți de exemplu în primele pagini din DOOM2 și transcris la Wikipedia aici (nu e articol, ci pagină de serviciu pentru cei care contribuie la scrierea enciclopediei).

În lucrările de specialitate se folosește AFI. Faptul că folosește caractere speciale este practic inevitabil, din moment ce un alfabet fonetic trebuie să fie capabil să noteze un număr mare de sunete. Sigur, există opțiunea de a folosi majuscule și minuscule pentru a nota sunete diferite, sau secvențe de litere pentru a nota cîte un singur sunet, dar memorarea unor astfel de convenții e mai grea decît folosirea unor simboluri speciale.

View PostGeorge02, on 25 iunie 2017 - 14:23, said:

Imi puteti spune cum s-ar scrie d.p.d.v fonetic urmatoarele cuvinte?
Vi le dau pe primele zece, în AFI:

[ˈunu]
[doj]
[trej]
[ˈpatru]
[t͡ʃint͡ʃʲ]
[ˈʃase]
[ˈʃapte]
[opt]
[ˈnowə]
[ˈzet͡ʃe]

Restul le faceți singur, ca exercițiu: :-)

#5
George02

George02

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 356
  • Înscris: 09.01.2011
Exista posibilitatea sa le scriu folosind doar caractere alfanumerice (litere de la A la Z (mari) si cifrele 0-9)?

Imi pot crea propriul meu alfabet fonetic?

In transcrierea fonetica nu intervine si despartirea cuvintelor in silabe?

Ce specifica apostroful in transcrierea pentru cuvantul unu? Cand si de ce se pune apostrof ?

Edited by George02, 25 June 2017 - 19:42.


#6
AdiJapan

AdiJapan

    Active member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,055
  • Înscris: 27.02.2006

View PostGeorge02, on 25 iunie 2017 - 19:28, said:

Exista posibilitatea sa le scriu folosind doar caractere alfanumerice (litere de la A la Z (mari) si cifrele 0-9)?

Imi pot crea propriul meu alfabet fonetic?

In transcrierea fonetica nu intervine si despartirea cuvintelor in silabe?

Ce specifica apostroful in transcrierea pentru cuvantul unu? Cand si de ce se pune apostrof ?
Sigur că vă puteți crea propriul alfabet fonetic, în care să folosiți doar caractere alfanumerice. De altfel deja există ceva similar, se numește SAMPA (Speech Assessment Methods Phonetic Alphabet) și folosește pe lîngă alfanumerice și cîteva semne de punctuație dintre cele ASCII pe 7 biți. Dar dacă alfabetul este destinat unor oameni, nu unor calculatoare, atunci va trebui să prezentați transcrierea fonetică într-o convenție pe care o cunosc ei. Iar acea convenție, la nivel internațional, este AFI.

Uite varianta de alfabet SAMPA pentru română: http://www.phon.ucl....mpa/rom-uni.htm

Silaba este o noțiune fonetică insuficient de bine definită. În multe limbi e greu de stabilit dacă o anumită consoană face parte din silaba anterioară sau cea următoare (de exemplu în cuvîntul monstru nu e clar în ce silabă punem s-ul, chiar dacă ortografic există reguli convenționale). Simbolul pentru despărțirea în silabe este punctul, dar nu se folosește în transcrieri fonetice decît pentru a semnala un hiat, ca de exemplu în [ˈa.er]. Altfel despărțirea în silabe în transcrieri fonetice este inutilă.

Apostroful acela de fapt doar seamănă cu un apostrof; este o bară verticală scurtă, pusă sus. E simbolul pentru accent și se plasează înaintea silabei care poartă vocala accentuată din cuvînt. (Observați o ușoară contradicție între paragraful acesta și cel de deasurpa. Asta e, lucrurile nu sînt perfect stabilite nici în știința asta.) La cuvintele care au o singură vocală, de exemplu cuvîntul doi, nu se notează accentul pentru că informația ar fi inutilă.

Edited by AdiJapan, 29 June 2017 - 12:22.


#7
George02

George02

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 356
  • Înscris: 09.01.2011
Multumesc frumos pentru timpul acordat si pentru raspunsurile primite! M-am lamurit! Va multumesc!

Edited by George02, 29 June 2017 - 17:47.


Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate