Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Frecventa modificata radio

Un nou pericol pt batrani

Ar trebuii sa vindem imobiliarele...

Dupa renuntarea la aparat dentar
 pelerinaj in Balcik

Noul format Jpegli iși propu...

Dade, dade

Parola la lock screen
 Deparazitare externa pisici fara ...

Seriale turcesti/coreene online H...

Merita un Termostat Smart pentru ...

Sfat achizitie MTB Devron Riddle
 Problema mare cu parintii= nervi ...

switch microtik

Permis categoria B la 17 ani

Sfaturi pentru pregatirea de eval...
 

Problema boot at ssd

- - - - -
  • Please log in to reply
8 replies to this topic

#1
doruptd

doruptd

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 14
  • Înscris: 21.05.2010
Salut.  Am ceva timp de  cand am probleme cu bootul de pe un ssd.  Totul a inceput cand am deconectat unitatea si a stat asa vreo 4 5 zile. Cand am conectat o  nu a mai vrut sa mai booteze. Mentionez ca mai am inca 2 hdd uri. Unul de 1 tb si unul de 600 .  Prima data nu mi l vedea in windows desi in bios era sau in disk management. Am reinstalat win 10 pe ssd ,am dat un format la hdd ul de 1gb si au inceput sa functioneze. Acum ... aceeasi problema nu mai booteaza ssd si nu mai vad hdd ul de 600. In bios sunt vizibile toate 3 .  Sper ca am fost destul de explicit si ms de rsp uri .

#2
jeffy86able

jeffy86able

    True Evil

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,514
  • Înscris: 06.01.2012
Ce sistem ai?
Ai instalat Windows cu cele 2 hdd deconectate?

#3
doruptd

doruptd

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 14
  • Înscris: 21.05.2010
Am un proc i5 4670k 12 ram  pl video e integrata o sursa ms tech de 950watt .
Am mai incercat acum sa schimb cablurile sata intre ele si a bootat pe ssd dar  acum nu mai vad deloc hdd ul de 600. Ma gandesc sa nu fie si sloturile de pe placa de baza cu probleme sau chiar ssd ul ... noci nu stiu ce sa cred . Win ul l am instalat  atunci cu toate hdd conectate si vazute  in bios.

Edited by doruptd, 25 June 2017 - 12:59.


#4
Cojocel

Cojocel

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 413
  • Înscris: 18.03.2009
Daca ai schimbat cablurile sata intre ele (ideal ar fi sa incerci cu altele) si le-ai schimbat si slot-urile, eu zic sa verifici sursa. Recomand sa o faci la cineva priceput, care stie sa foloseasca un multimetru si stie cum arata un condensator umflat (google it, apoi poti arunca singur o privire in sursa). Sau roaga un prieten sa-ti imprumute sursa putin.

#5
rosix

rosix

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,873
  • Înscris: 01.02.2008

View Postdoruptd, on 25 iunie 2017 - 10:36, said:

Salut.  Am ceva timp de  cand am probleme cu bootul de pe un ssd.  Totul a inceput cand am deconectat unitatea si a stat asa vreo 4 5 zile. Cand am conectat o  nu a mai vrut sa mai booteze. Mentionez ca mai am inca 2 hdd uri. Unul de 1 tb si unul de 600 .  Prima data nu mi l vedea in windows desi in bios era sau in disk management. Am reinstalat win 10 pe ssd ,am dat un format la hdd ul de 1gb si au inceput sa functioneze. Acum ... aceeasi problema nu mai booteaza ssd si nu mai vad hdd ul de 600. In bios sunt vizibile toate 3 .  Sper ca am fost destul de explicit si ms de rsp uri .

Probabil ai o problema cu unul din cele doua HDD.  Verifica-le atent cu HDD Tune, daca nu cumva au inceput sa dea erori sau rateuri. Am fix aceeasi problema intr-un calculator in care stiu ca am un HDD bolnav (dar de care mai trag o perioada pana o crapa). Din motive pe care nu le-am elucidat sunt momente in care calculatorul nu vrea nici mort sa booteze de pe SSD (acolo unde am Win 7 Pro) spunandu-mi ca nu stiu ce fisier lipseste, e corupt, sau alte aberatii similare. In momentul in care deconectez fizic HDD cu defect, din cablu, calculatorul booteaza fara probleme.  Uneori, din aceleasi motive (HDD cu probleme) calculatorul ingheata din senin in timpul functionarii si trebuie dat restart.  Iti recomand sa incerci sa bootezi doar cu SSD (celelalte scoase din cablu) si daca booteaza fara probleme inseamna ca unul din harduri are defect.

Edited by rosix, 25 June 2017 - 15:32.


#6
eiffel

eiffel

    BusyWorm

  • Grup: Moderators
  • Posts: 68,574
  • Înscris: 15.06.2004

View Postdoruptd, on 25 iunie 2017 - 12:58, said:

Win ul l am instalat  atunci cu toate hdd conectate si vazute  in bios.

Windowsul se instaleaza cu toate celelalte HDD-uri DECONECTATE, in caz ca sunt mai multe. Motivul e simplu - se intampla destul de frecvent ca Widnowsul sa isi creeze partitia de boot sau sectorul de boot pe un alt hdd din sistem. Si apar probleme - gen schimbi HDD-ul respectiv, sistemul nu mai booteaza, pica HDD-ul, iar nu mai booteaza, muti HDD-ul pe alt slot, iar nu mai booteaza.

Clar problem e la unul din HDD-uri, si poate fi mecanica - din moment ce electronica functioneaza - apare in BIOS, sau de conectica - cablu, mufa HDD sau mufa de pe palca de baza.

#7
doruptd

doruptd

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 14
  • Înscris: 21.05.2010
Am sa le verific cu hdd tune sa vad care din ele au erori. Multumesc ! O sa revin cu rezultate

#8
eiffel

eiffel

    BusyWorm

  • Grup: Moderators
  • Posts: 68,574
  • Înscris: 15.06.2004
Daca sunt contacte imperfecte ori iti va trece testul ori il va pica - depinde cum va fi conexiunea in momentul ala.

Testul cu HDD Tune nu va fi concludent.

#9
doruptd

doruptd

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 14
  • Înscris: 21.05.2010
Mare lucru nu am rezolvat. Cu hd tune imi arata ca sunt toate ok fara probleme. Totusi am deconectat hdd ul de 600gb care tot disparea. Am instalat win ul din nou fara nici un hdd conectat. Acum astept sa vad daca mai apar probleme . Multumesc tuturor pt raspunsuri !

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate