Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Deparazitare externa pisici fara ...

Seriale turcesti/coreene online H...

Merita un Termostat Smart pentru ...

Sfat achizitie MTB Devron Riddle
 Problema mare cu parintii= nervi ...

switch microtik

Permis categoria B la 17 ani

Sfaturi pentru pregatirea de eval...
 Crapaturi placa

cum imi accesez dosarul electroni...

Momentul Aprilie 1964

Sursa noua - zgomot ?
 A fost lansat Ubuntu 24.04 LTS

Pareri apartament in zona Berceni?

Free streaming SkyShowtime de la ...

Skoda Fabia 1.0 TSI (110 CP)- 19 ...
 

contractor UK - SRL RO

- - - - -
  • Please log in to reply
12 replies to this topic

#1
quantico2708

quantico2708

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,148
  • Înscris: 15.07.2008
As vrea sa stiu daca un SRL din Romania poate presta servicii catre companii din UK prin delegarea/ detasarea  unui angajat care presteaza serviciile la sediul clientului (persoana juridica) din UK .

Contractele ar avea o durata mai mica de 6 luni sau cel putin detasarea / delegarea angajatului roman ar fi mai mica de 6 luni / an .
Serviciile prestate catre firma din UK ar cele care sunt descrise de cod CAEN 7112 : Activitati de inginerie si consultanta tehnica legate de acestea .

(Intrebarea mea se refera la situatia actuala in care UK este inca membra UE )

#2
tiupedix

tiupedix

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 527
  • Înscris: 01.04.2017
Un S.R.L. din romania poate presta servicii prin delegarea?detasarea unui angajat  in china, ukraina, bulgaria, etc.
Nu-i important daca tarile respective sunt sau nu membre UE.
Singura interdictie sunt tarile aflate sub embargo.

#3
quantico2708

quantico2708

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,148
  • Înscris: 15.07.2008

 tiupedix, on 25 iunie 2017 - 10:43, said:

Un S.R.L. din romania poate presta servicii prin delegarea?detasarea unui angajat  in china, ukraina, bulgaria, etc.
Nu-i important daca tarile respective sunt sau nu membre UE.
Singura interdictie sunt tarile aflate sub embargo.
ma refer fara plata de taxe vamale , TVA , contributii sociale , impozite in statul gazda

#4
Nytro84

Nytro84

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,635
  • Înscris: 07.07.2016
Daca un delegat sta peste 3 zile in alt oras decat cel de domiciliu trebuie sa-i asiguri salar plus diurna

#5
_Smiley_

_Smiley_

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 20,033
  • Înscris: 24.02.2006
...si angajatul trebuie sa aiba drept de munca in tara beneficiarului.

#6
quantico2708

quantico2708

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,148
  • Înscris: 15.07.2008

 _Smiley_, on 25 iunie 2017 - 17:45, said:

...si angajatul trebuie sa aiba drept de munca in tara beneficiarului.
fiind inca vorba de UE .....cred ca dreptul de munca nu este o problema .... inca

#7
LukRo

LukRo

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,851
  • Înscris: 23.10.2015

 quantico2708, on 25 iunie 2017 - 10:23, said:

As vrea sa stiu daca un SRL din Romania poate presta servicii catre companii din UK prin delegarea/ detasarea  unui angajat care presteaza serviciile la sediul clientului (persoana juridica) din UK .

Contractele ar avea o durata mai mica de 6 luni sau cel putin detasarea / delegarea angajatului roman ar fi mai mica de 6 luni / an .
Serviciile prestate catre firma din UK ar cele care sunt descrise de cod CAEN 7112 : Activitati de inginerie si consultanta tehnica legate de acestea .

(Intrebarea mea se refera la situatia actuala in care UK este inca membra UE )

Pe scurt: DA.

Altfel:

Dpdv UK: daca persoana depaseste 6 luni/an, devine resident fiscal in UK si trebuie sa se inregistreze si sa plateasca taxe in UK
Dpdv RO (handicapati ca de obicei): daca persoana vrea sa se inregistreze fiscal in alta tara, trebuie depusa nustiuce declaratie cu 30 de zile inainte.

#8
_Smiley_

_Smiley_

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 20,033
  • Înscris: 24.02.2006

 quantico2708, on 25 iunie 2017 - 22:01, said:

fiind inca vorba de UE .....cred ca dreptul de munca nu este o problema .... inca
ma refeream atat la permisul de munca (cel care, intr-adevar, nu mai este o problema in UE) cat si la diverse restrictii specifice fiecarei meserii (atestate, calificari etc)

#9
quantico2708

quantico2708

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,148
  • Înscris: 15.07.2008

 LukRo, on 26 iunie 2017 - 09:04, said:


Pe scurt: DA.

Altfel:

Dpdv UK: daca persoana depaseste 6 luni/an, devine resident fiscal in UK si trebuie sa se inregistreze si sa plateasca taxe in UK
Dpdv RO (handicapati ca de obicei): daca persoana vrea sa se inregistreze fiscal in alta tara, trebuie depusa nustiuce declaratie cu 30 de zile inainte.

pai asta incerc sa evit ori prin rotirea angajatilor ori prin contracte care nu depasesc 6 luni .

#10
LukRo

LukRo

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,851
  • Înscris: 23.10.2015
ne-am prins, dar vezi ca pt delegari in străinătate sunt niste chestii prin codul muncii românesc

iar englezii nu gusta smecherii dinastea... pentru ei, evazionistii sunt niste târâtoare...

#11
yndy

yndy

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,447
  • Înscris: 17.05.2010
Mai e si o chestie complicata cu contributiile sociale. Nu stiu precis ca nu m-a interesat dar daca o delegatie dureaza mai mult de 30 zile sau ceva de genul, trebuie sa platesti pentru angajatul respectiv contributiile din tara in care e delegat (pt UE valabil). E de studiat cum spuneam mi-a trecut doar pe la ureche.

#12
Nytro84

Nytro84

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,635
  • Înscris: 07.07.2016
@yndy probabil vorbesti de legile milog si macron care se aplica pe teritoriul german (milog) si francez (macron) prin care te obliga sa platesti angajatului salariul minim pe economie din tara respectiva. Nu trebuie sa treaca 30 de zile legile se aplica din momentul in care a calcat in tara respectiva

#13
quantico2708

quantico2708

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,148
  • Înscris: 15.07.2008

 yndy, on 28 iunie 2017 - 16:50, said:

Mai e si o chestie complicata cu contributiile sociale. Nu stiu precis ca nu m-a interesat dar daca o delegatie dureaza mai mult de 30 zile sau ceva de genul, trebuie sa platesti pentru angajatul respectiv contributiile din tara in care e delegat (pt UE valabil). E de studiat cum spuneam mi-a trecut doar pe la ureche.

2 ani ......

 Nytro84, on 28 iunie 2017 - 19:09, said:

@yndy probabil vorbesti de legile milog si macron care se aplica pe teritoriul german (milog) si francez (macron) prin care te obliga sa platesti angajatului salariul minim pe economie din tara respectiva. Nu trebuie sa treaca 30 de zile legile se aplica din momentul in care a calcat in tara respectiva
venitul total  (salariu + diurna +etc)   trebuie sa fie mai mare ca si salariul minim in tara unde se face delegarea

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate