Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
O smecherie pe care nu o inteleg

Balcon parter fara acte

unde gasesc un speed bag in bucur...

Programe TV cu altfel de sporturi
 Laptop "bun la toate" max...

navigatie noua vw tiguan

ctfmon.exe - System Error (in Saf...

Ați prins vremurile cand 120 Volț...
 Whatsapp nu afișeaza numele ...

Medii admitere Politehnica Bucure...

Se extinde Baza de la Kogalniceanu

Politist mutilat de caine in curt...
 Trotineta- cat rezista?

Windows 11 si inregistrare de pe ...

Cont Facebook spart

Accesare Plex prin webstation
 

Poze cu copiii pe facebook, whatsapp etc... am dreptul sa ma opun?

- - - - -
  • This topic is locked This topic is locked
25 replies to this topic

#1
freenet363636

freenet363636

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 161
  • Înscris: 17.11.2006
Salut tuturor, am o intrebare: in calitate de parinte am dreptul din punct de vedere legal sa nu fiu de acord ca sotul (sau sotia, dupa caz...) sa posteze toata ziua fotografii cu copilul minor pe facebook, whatsapp sau alte?...  Daca da, in ce lege gasim asta? Va multumesc!

#2
notrust

notrust

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,731
  • Înscris: 09.11.2016
Drepturi tutoriale au ambii parinti, deci nu cred ca exista o asemenea lege.
Eu n-am copilul pus pe retelele de socializare, si am interzis tuturor celor care mi-au fotografiat copilul sa puna poze cu el pe facebook, asta pentru ca atunci cand o sa umble pe net, s-o faca singur daca el crede ca e de cuvinta sau daca asa doreste...

#3
`Giovanni

`Giovanni

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 577
  • Înscris: 22.12.2006
Sunt anumite tari in care copii si-au dat in judecata parintii pt pozele postate pe retelele sociale si au castigat. Parca in Franta s-a propus un proiect de lege prin care parintii pot ajunge in inchisoare pana la un an + amenda vreo cateva zeci de mii de euro.

#4
Ion_de_la_Raion

Ion_de_la_Raion

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 20,434
  • Înscris: 28.08.2005
Toata ziua buna ziua.

#5
arisel

arisel

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 579
  • Înscris: 19.12.2008

 notrust, on 25 iunie 2017 - 00:03, said:

Eu n-am copilul pus pe retelele de socializare, si am interzis tuturor celor care mi-au fotografiat copilul sa puna poze cu el pe facebook, asta pentru ca atunci cand o sa umble pe net, s-o faca singur daca el crede ca e de cuvinta sau daca asa doreste...
Idem!Pe facebook, whatsapp sau alte...(nimic pe internet,nimic in"nori")!

Edited by arisel, 25 June 2017 - 01:16.


#6
stlk

stlk

    Spartan Officer

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,434
  • Înscris: 15.07.2008

 freenet363636, on 24 iunie 2017 - 23:56, said:

Salut tuturor, am o intrebare: in calitate de parinte am dreptul din punct de vedere legal sa nu fiu de acord ca sotul (sau sotia, dupa caz...) sa posteze toata ziua fotografii cu copilul minor pe facebook, whatsapp sau alte?...  Daca da, in ce lege gasim asta? Va multumesc!
In Romania nu exista vreo lege speciala insa exista legea bunului simt ! daca facebook si alte retele de socializare spune ca trebuie sa ai minim 13 ani ca sa-ti faci un profil, de ce sa faci pe "desteptul" ca parinte sa-ti expui copilul la o gramada de lucruri fara voia lui ?

 notrust, on 25 iunie 2017 - 00:03, said:

Drepturi tutoriale au ambii parinti, deci nu cred ca exista o asemenea lege.
Eu n-am copilul pus pe retelele de socializare, si am interzis tuturor celor care mi-au fotografiat copilul sa puna poze cu el pe facebook, asta pentru ca atunci cand o sa umble pe net, s-o faca singur daca el crede ca e de cuvinta sau daca asa doreste...
Eu nu am pus imagini nici cu mine dar sa indraznesc sa pun imagini cu alte persoane cunoscute ! mi se pare o prostie sa completezi niste caziere vesnice , degeaba spui ca stergi ceva (date, imagini etc) de pe internet, ca nu poti face acest lucru ! stergerea e doar o iluzie !

Edited by stlk, 25 June 2017 - 03:41.


#7
Adm

Adm

    Property Caretaker

  • Grup: Administrators
  • Posts: 24,014
  • Înscris: 22.05.2003
Cred ca exagerati si asta va face sa va simtiti "altfel".

Intr-o lume in care "big brother" e peste tot, sa crezi ca copii tai vor scapa nedigitalizati e o utopie.
Facebook poate fi ceva util pt socializare personala, daca nu exagerezi.

1. Sorteaza-ti prietenii, doar persoane pe care le cunosti/familie.
2. Orice postezi sa fie vazut doar de prieteni.
3. Nu posta niciodata chestii care ar putea fi discutabile/compromitatoare.

#8
bogdan181180

bogdan181180

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 924
  • Înscris: 01.04.2017
CHIAR este RECOMANDAT sa nu pui poze cu minori pe internet. Cine vrea sa se pozeze si sa-si puna pozele pe Facebook fiind major nu are decat sa faca asta... da' unui minor este c-am ilegal sa-i pui pozele pe internet, mai ales in aceste spatii de socializare pline de boschetari, homosexuali, pedofili, zoofili si cine stie ce dracu mai au in mintea lor bolnava

Am vazut zilele trecute pe facebook, poze de la un botezul baiatului unei foste colege de munca, pozase copilu acela in cazanu acela cu apa in timp ce-l boteza popa... pai pozele alea pentru un pedofil sunt poze de "album' in mintea lui bolnava.... si exemplele pot continua. N-ati vazut la TV preot care pare intreg  la cap ca este homosexual/pedofil.... va dati seama ce inseamna spatiu virtual unde una este in poza de profil si altceva este in realitate. Deja spatiu acesta virtual ma pune pe ganduri si tare mi-e ca maine poimaine ma pomenesc cu fimiu sau fimea ca-mi prezinta vreun partener de acelasi sex ca... "asa este la moda pe net"... ca generatia asta a lor este si proasta, si idioata, munca nu le place si vor sa castige un sac de bani peste noapte daca s-ar putea stand pe net si band cafele si fumand tigari behaindu-se ca prostii ca le-a dat cineva un like la un rahat de selfie

Edited by bogdan181180, 25 June 2017 - 07:25.


#9
STARTREK1

STARTREK1

    căutător pe gugăl

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,136
  • Înscris: 27.06.2007
http://legeaz.net/no...lor-ei-inerente
ca tutore legal poti interzice ca poze cu propiul copil sa apara in mediul online sau media (radio/tv)

ps. la o gradinita, niste trepadusi de la politia locala au venit sa le explice copiilor reguli de circulate (semafor, zebra, pe care parte sa circule) etc..
si unu dintr-e ei (politist) cu o camera foto facea poze la copii si politisti; s-a dus un parinte (cred ca era avocat sau jurist, oricum stia legislatie) si ia explicat frumos ca daca vede vreo poza pe internet sau la tv o sa-i tarasca prin tribunale pana le iese pe nas chefu de pozat;
cea mai ofuscata a fost directoarea, avea saraca o fața de curca plouata ca nu mai apare poze cu activitatile din gradinita

Edited by STARTREK1, 25 June 2017 - 09:24.


#10
YourFan

YourFan

    [♛] Universal user ✔

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,325
  • Înscris: 30.01.2017
De ce nu divortezi daca vrei s-o dai in judecata, mai cunosc cativa ca tine.

#11
tzopinel

tzopinel

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 405
  • Înscris: 02.03.2017
Adevărul e că trebuie să ai ceva timp să îți pui întrebări din astea.

#12
borreddog

borreddog

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 627
  • Înscris: 28.03.2005
bai, lumea s-a tampit...dar rau, nu asa...

asta-i din ciclul "de ce nu-s camere de alaptat la Vatican"...

#13
Mr_Who

Mr_Who

    The One

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,728
  • Înscris: 24.11.2005

 STARTREK1, on 25 iunie 2017 - 09:10, said:

ps. la o gradinita, niste trepadusi de la politia locala au venit sa le explice copiilor reguli de circulate (semafor, zebra, pe care parte sa circule) etc..
si unu dintr-e ei (politist) cu o camera foto facea poze la copii si politisti; s-a dus un parinte (cred ca era avocat sau jurist, oricum stia legislatie) si ia explicat frumos ca daca vede vreo poza pe internet sau la tv o sa-i tarasca prin tribunale pana le iese pe nas chefu de pozat;
cea mai ofuscata a fost directoarea, avea saraca o fața de curca plouata ca nu mai apare poze cu activitatile din gradinita

Mi se pare total deplasat.
Ce-i asa mare chestie ca a facut ala poze cu o activitate la gradinita, unde apar niste copii care asculta ce le spune unu' sau se joaca?
Apar zilnic reportaje la tv cu copii implicati in diverse activitati si nu se zborseste cate unu' ca parintele ala mare scula de avocat cu amenintari goale si lipsite de temei legal, ca face el si drege.

Edited by Mr_Who, 25 June 2017 - 09:36.


#14
STARTREK1

STARTREK1

    căutător pe gugăl

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,136
  • Înscris: 27.06.2007

 Mr_Who, on 25 iunie 2017 - 09:33, said:

lipsite de temei legal, ca face el si drege.
cine ti-a spus tie ca nu are temei legal?
http://legeaz.net/no...lor-ei-inerente

#15
Mr_Who

Mr_Who

    The One

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,728
  • Înscris: 24.11.2005

 STARTREK1, on 25 iunie 2017 - 09:47, said:

cine ti-a spus tie ca nu are temei legal?
http://legeaz.net/no...lor-ei-inerente

Aha, ok, acuma uita-te si la art. 74, ca sa intelegi care-i treaba cu ce imi arati tu.
Iti dai seama, de pilda, ca daca tu mergi si faci o poza pe strada sau in orice alt spatiu public si prinzi in poza, sa zicem, un copil care trece pe-acolo de mana cu mama lui, nimeni n-are nicio treaba si nu te poate acuza ca ai folosit imaginea fara acordul persoanelor.
De asemenea, dreptul asta la imaginea personala vizeaza protejarea imaginii persoanei utilizata intr-un mod rauvoitor, in intentia de a aduce atingeri de imagine sau vietii private. Cum anume a adus politistul ala "atingeri" pentru ca a facut niste poze la o activitate educationala?

Edited by Mr_Who, 25 June 2017 - 10:06.


#16
STARTREK1

STARTREK1

    căutător pe gugăl

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,136
  • Înscris: 27.06.2007
citeste art. 22
http://www.mmuncii.r...I/L272-2004.pdf
apropo, stiai ca daca vrei sa faci un reportaj sau sa filmezi intr-o scoala/gradinita nu poti fara acordu inspectoratului scolar si al celor din conducere? si cei care filmeaza blureaza imaginile cu copii
scoala/gradinita este o instutie publica dar interioru se considera domeniu privat, in afara de personal (profesori, invatatori, femei de serviciu etc) si elevi nimeni nu are voie in interior fara invitatie sau fara a anunta in prealabil

Edited by STARTREK1, 25 June 2017 - 10:16.


#17
Mr_Who

Mr_Who

    The One

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,728
  • Înscris: 24.11.2005

 STARTREK1, on 25 iunie 2017 - 10:15, said:

apropo, stiai ca daca vrei sa faci un reportaj sau sa filmezi intr-o scoala/gradinita nu poti fara acordu inspectoratului scolar si al celor din conducere? si cei care filmeaza blureaza imaginile cu copii

Aberatii. In primul rand aia nu faceau niciun reportaj, faceau o activitate educativa, si nici nu filmau (nu ca nar fi putut sa o faca), au facut si ei niste poze. Cred ca intelegi ca au facut acele poze ca sa isi justifice activitatea, nu sa le vanda unei retele de pedofili.
Acordul conducerii scolii, cel mult. Si cand vezi tu reportaje in care fetele persoanelor sunt blurate e cand subiectul reportajului e controversat, prezinta o problema, si demnitatea persoanei ar putea fi pusa in pericol. Sa nu imi zici ca nu ai vazut la televizor reportaje fara continut potential atentator la imagine, prezentand copii la diverse activitati educative, cu fetele ne-blurate.

Sa te intreb altceva: parintele ala care s-a dus sa ameninte cu nu stiu ce, de ce nu s-a dus frumusel sa ii acopere aluia cu aparatul foto obiectivul cand a vrut sa faca poze si nu si-a scos copilul din cadru, daca are nu stiu ce rezerve? Si pana la urma, ce justificare are sa se puna pe aberat cu tribunale&shit, in ce fel pozele alea i-qr fi lezat imaginea copilului? Ca aparea alaturi de colegii lui la o activitate la gradinita, sub supravegherea atenta a adultilor? S-a bagat in seama absolut gratuit, si, in afara de cazul in care era complet incompetente felia lui, era perfect constient ca ameninta aiurea, ca n-ar putea merge niciodata cu povestea asta in fata unei instante, ar rade judecatorii de el.
Tu crezi ca politistii aia nu cunosc legea, si ar fi faut ceva ilegal cand au facut pozele alea?

 STARTREK1, on 25 iunie 2017 - 10:15, said:

scoala/gradinita este o instutie publica dar interioru se considera domeniu privat, in afara de personal (profesori, invatatori, femei de serviciu etc) si elevi nimeni nu are voie in interior fara invitatie sau fara a anunta in prealabil

Credeam ca e de la sine inteles ca aia nu au venit neinvitati si neanuntati. Despre ce naiba vorbim? Posted Image
In plus vorbim de niste politisti. Tu crezi ca reprezentantii autoritatilor n-au acces in scoala, numa' femeia de serviciu? Posted Image

Edited by Mr_Who, 25 June 2017 - 10:37.


#18
cristi712

cristi712

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 927
  • Înscris: 08.03.2007

 STARTREK1, on 25 iunie 2017 - 10:15, said:

citeste art. 22
http://www.mmuncii.r...I/L272-2004.pdf
apropo, stiai ca daca vrei sa faci un reportaj sau sa filmezi intr-o scoala/gradinita nu poti fara acordu inspectoratului scolar si al celor din conducere? si cei care filmeaza blureaza imaginile cu copii
scoala/gradinita este o instutie publica dar interioru se considera domeniu privat, in afara de personal (profesori, invatatori, femei de serviciu etc) si elevi nimeni nu are voie in interior fara invitatie sau fara a anunta in prealabil
Cand sunt zilele politiei, jandarmeriei, pompierilor..., "porti deschise", ni se arata la TV zeci/sute de copii care se joaca cu arme, cu masini, cu tancuri, cu costumele acelor institutii. Nu le mai blureaza nimeni fetele, fiind o activitate de informare & fun. In scoala aia nu se faceau poze copiilor pt a promova vreo napolitana, ci pt a promova o activitate de informare a politiei. Nu se denigra imaginea niciunui copil, poate doar a vreunui mucos care se scobea in nas.

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate