Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Dacia 1316 cu 6 usi ...

Frecventa modificata radio

Un nou pericol pt batrani

Ar trebuii sa vindem imobiliarele...
 Dupa renuntarea la aparat dentar

pelerinaj in Balcik

Noul format Jpegli iși propu...

Dade, dade
 Parola la lock screen

Deparazitare externa pisici fara ...

Seriale turcesti/coreene online H...

Merita un Termostat Smart pentru ...
 Sfat achizitie MTB Devron Riddle

Problema mare cu parintii= nervi ...

switch microtik

Permis categoria B la 17 ani
 

Intrebare achizitie

- - - - -
  • Please log in to reply
9 replies to this topic

#1
Victor19R

Victor19R

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 115
  • Înscris: 04.03.2016
Salutari colegi , a venit vremea sa se schimbe si batrana din parcare ( un astra f ) , bugetul nu e chiar foarte mare , dar este suficient pentru "placerile mele" , vreau pareri despre Ford focus 1.0(125cp) varianta din programul lor rabla daca stie cineva ceva de detalii despre masina fiabilitate etc , test drive posibil sa ma duc saptamana viitoare si Kia cee'd motorizarea de 1.4 100 cp ( intra la rabla ) pe care tot saptamana viitoare o sa merg la un drive test , mentionez ca am fost la un drive test cu kia cee'd 1.6 am ramas foarte placut de masina si stilul ei , numai ca nu se incadreaza la rabla , daca sunt multumit de 1.4 voi ramane la aceea sau la ford depinde cum se comporta , daca nu , voi face un efort pentru 1.6 . Masina va fii noua , buget maxim 14.000 ( echiparea best probabil pe cee'd pentru a-mi permite si niste dotari decente la ea cum ar fi camera spate , senzori , bluetooth , si alte tampenii de acolo .


Ce stiti despre ford? cum se comporta cea de 1.0 ?

#2
farausername

farausername

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,661
  • Înscris: 04.01.2017
Pai este al saselea an consecutiv motorul anului in Europa, deci....
La buget de 14mii te incadrezi la un megane4 echipare zen motor benzina 1.2 130cp sau 1.5 diesel, sau clasicul 1.6 la 12-13mii, dublu clima,nav,etc. Sau Mazda 3 cu 1.5 aspirat. Depinde cat vrei sa tii masina, la 7+ ani nu stiu cum se comporta turbatele astea moderne!
Spor la testat!

#3
Claudiu998

Claudiu998

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 731
  • Înscris: 02.09.2016
Motorul ala de 1.0 doar pentru un hatchback e bun. Pe break, sedan, suv e o gluma.
Consum relativ ok. Mai plusezi cu 2% peste producator. Motorul este nou, in 2-3 ani nu prea are ce sa pice. Asta e riscul unei masini noi, ca habar n-ai cat e de fiabila. Daca ne luam dupa ce face Ford din 2010 incoace pe motoare mici turbo atunci da...sunt destul de fiabile

Edited by Claudiu998, 24 June 2017 - 10:52.


#4
gabrieln2016

gabrieln2016

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,224
  • Înscris: 04.11.2016
La Rabla banii s-au cam terminat. Daca va fi o suplimentare sau nu anul asta greu de spus.

Mie imi plac mai mult Cee'd, i30, Megane.

Edited by gabrieln2016, 24 June 2017 - 11:16.


#5
Victor19R

Victor19R

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 115
  • Înscris: 04.03.2016
Daca e sa se termine rabla ma duc direct pe cee'd 1.6 , nu sunt interesat de Megane. Am vazut mai multe detalii despre motorul de 1.0 de la Ford , ma intereseaza si varianta de 140 cp

#6
Yo86

Yo86

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 2
  • Înscris: 25.06.2017
Buna ziua doresc sa achzitionez un autoturism adus din Germania,are brif mic-mare si contractul cu neamtul.Masina a fost adusa in tara si inregistrata pe numele unei doamne care s a scos un rand de numere rosii,dansa a vandut altui domn de la care acum urmeaza sa cumpar eu masina.Au intre ei contract de vanzare cumparare si fiscalul doamnei.Intrebarea este daca actele sunt in regula(am fost si la o firma de inmatriculari)exista vreo posibilitate sa fie respinsa la RAR sau la inmatriculare?Si care ar fi motivele.Multumesc

Edited by Yo86, 25 June 2017 - 12:03.


#7
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,284
  • Înscris: 08.10.2015

 Yo86, on 25 iunie 2017 - 12:02, said:

Buna ziua doresc sa achzitionez un autoturism adus din Germania,are brif mic-mare si contractul cu neamtul.Masina a fost adusa in tara si inregistrata pe numele unei doamne care s a scos un rand de numere rosii,dansa a vandut altui domn de la care acum urmeaza sa cumpar eu masina.Au intre ei contract de vanzare cumparare si fiscalul doamnei.Intrebarea este daca actele sunt in regula(am fost si la o firma de inmatriculari)exista vreo posibilitate sa fie respinsa la RAR sau la inmatriculare?Si care ar fi motivele.Multumesc
Motivele:
1. Probleme mici si ... multe
2. Diverse adaptari neomologate
3. Posibil motor schimbat cu altul pentru care rar-ul n-a dat ok-ul.
4. Sa fie facuta din 2 bucati
5. Posibil masina sa fie vinduta din mina-n mina deoarece a avut pret bun si fiecare a ciupit cite ceva.

#8
Yo86

Yo86

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 2
  • Înscris: 25.06.2017
Daca as merge la un dealer Skoda pentru verificare m ar ajuta cumva?

#9
tatalor51

tatalor51

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,316
  • Înscris: 01.01.2014
Vezi si Hyundai i30, masina are echipare OK si cel mai probabil motorul de 1l turbo e echivalent la performante cu Ecoboostul Ford.

#10
Victor19R

Victor19R

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 115
  • Înscris: 04.03.2016

 tatalor51, on 25 iunie 2017 - 12:57, said:

Vezi si Hyundai i30, masina are echipare OK si cel mai probabil motorul de 1l turbo e echivalent la performante cu Ecoboostul Ford.

M-am uitat , am pus o cu semn de intrebare pe lista , momentan astept sa ma sune astazi de la reprezentanta asa mi s a spus , oricum daca s a terminat rabla , ma voi duce cel mai sigur pe cee'd 1.6

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate