Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Digi24 a disparut de pe TV Lg

Drept de proprietate intelectuala...

Jante noi shitbox

Trinitas TV 4K
 Dacia 1316 cu 6 usi ...

Frecventa modificata radio

Un nou pericol pt batrani

Ar trebuii sa vindem imobiliarele...
 Dupa renuntarea la aparat dentar

pelerinaj in Balcik

Noul format Jpegli iși propu...

Dade, dade
 Probleme accesare nr test telefon

Parola la lock screen

Deparazitare externa pisici fara ...

Seriale turcesti/coreene online H...
 

Constructie bolta pe vie, din teava, larga si inalta

- - - - -
  • Please log in to reply
31 replies to this topic

#1
sebims

sebims

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 49
  • Înscris: 26.04.2017
Stimati domni,

Vreau sa imi fac in curtea de la tara in fata casei o bolta de teava pe dimensiuni ceva mai generoase. Pentru minunata vita de vie de masa pe care am reusit sa o cresc in ultimii ani.
Ma puteti ajuta cu ceva schite sau poze daca ati construit/proiectat asa ceva in trecut?

In mod normal o bolta pe acolo pe la tara e facuta mai modest asa, adica latime 3-3.5m si inaltime maxim 2,5m.

Eu as vrea sa o construiesc ceva mai ampla, cel putin 5m latime si 4 inaltime. Ca atare ma gandesc ca nu pot sa ma apuc sa sudez la intamplare orice dimensiune de teava si in orice fundatie la stalpi.
Partea de acoperis sa fie tipica de tip trapez, nu arcada.

Stima!
Seb

Edited by sebims, 23 June 2017 - 15:57.


#2
PoeOvidiu

PoeOvidiu

    Sunt de la țară și îmi place așa.

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,568
  • Înscris: 07.12.2014
Pai bagi stalpii in beton, pusi la fir cu plumb si aliniati . Acum trebuie vazut in functie de cati stalpi pui difera constructia. Adica pui pe fiecare parte stalpi din 2 in 2 m sau pui doar la colturi?
Oricum peste curte trebuie sa faci ferme. La lungimea aia nu prea sta altfel.  pe laterale poti sa pui stalpi de o parte si de alta iar fiecare ferma sa o prinzi pe 2 stalpi, adica asa:
Attached File  126590830_1_644x461_nou-oferta-hala-metalica-10m-20m-hala-metalica-ferme-metalice-focsani.jpg   27.29K   160 downloads

Ori pui stalpii la 6 m si faci o grinda intre ei, tot ferma dar dreapta nu ascutita si pe aia asezi fermele ce trec peste curte.  Avantajul e ca nu ai atatia stalpi prin curte, dezavantajul e ca e mai mult de lucru si e nevoie de stalpi mult mai grosi deoarece 4 stalpi vor sustine intreaga structura. Grinzile ce vin pe o parte si alta e de preferat sa le faci din 3 bari lungi fiecare si impletite in triunghi sau 4 in dreptunghi ca sa reziste si la solicitari laterale nu doar verticale.
Adica asa :
Attached File  Screenshot_1.jpg   16.43K   133 downloads

Dezavantajul e ca te cam arde la buzunar ca intra mult material.

Edited by PoeOvidiu, 23 June 2017 - 16:33.


#3
XTH

XTH

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,687
  • Înscris: 23.01.2010
5 m latime,destul de mult,dar din rectangular de 2/4cm cu contre pe laterale la 45gr -1m iti ramine suspendat doar 3m,suficient.
Inaltime de 4mPosted Image ,hmm..,tare as vrea sa te vad cum culegi via aia ,sa stai la 4m inaltime si sa te intinzi dupa struguri...Un 2,2...2,7m suficient de inalta.Distanta dintre stilpi 2...2,3m aliniati perfect,contravintuiri la capete.Stilpii din ceva teava mai groasa sa reziste macar un 25ani.Spor la treaba!Posted Image

A...si inca ceva,sa nu pui bolta pe vie asa cum scrie la deschiderea topicului

Edited by XTH, 23 June 2017 - 16:18.


#4
sebims

sebims

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 49
  • Înscris: 26.04.2017

 PoeOvidiu, on 23 iunie 2017 - 16:06, said:

Pai bagi stalpii in beton, pusi la fir cu plumb si aliniati . Acum trebuie vazut in functie de cati stalpi pui difera constructia. Adica pui pe fiecare parte stalpi din 2 in 2 m sau pui doar la colturi?

Am uitat sa spun lungimea aleei masinii: aprox 8m.
As pune stalpi de teava mai grosi si mai rari si as veni cu niste paiante pana la 1/3 din tranversala dintr ei laterala.

Atasez o poza.

Bolta va fi cam de la jumatea masinii cum e acum pana unde se vede ca se termina actualii spalieri de beton de langa trotuar. Nu vreau sa ajunga pana la porti, mai las vreo 5m.
Ar putea fi nevoie sa trec cu o parte din bolta peste foisorul in dreptul caruia e oprita masina in poza. Caz in care la cei 8m mai adaug 4-5m.

[ https://s22.postimg.org/r3hzbwgyp/DSC_0085.jpg - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]


Stima!
Seb

 XTH, on 23 iunie 2017 - 16:14, said:

5 m latime,destul de mult,dar din rectangular de 2/4cm cu contre pe laterale la 45gr -1m iti ramine suspendat doar 3m,suficient.
Inaltime de 4mPosted Image ,hmm..,tare as vrea sa te vad cum culegi via aia ,sa stai la 4m inaltime si sa te intinzi dupa struguri...Un 2,2...2,7m suficient de inalta.Distanta dintre stilpi 2...2,3m aliniati perfect,contravintuiri la capete.Stilpii din ceva teava mai groasa sa reziste macar un 25ani.Spor la treaba!Posted Image

A...si inca ceva,sa nu pui bolta pe vie asa cum scrie la deschiderea topicului


Am zis sa nu fie mai joasa de 3,5m, sau 3m minim, asa cu indulgenta pentru ca uneori mai aduc acolo si un tractor cu remorca, si cu omu din ea care sta in picioare cand descarca sa nu fie foarte incomod.

Nu am in grija culesul de struguri, pentru momentele alea am de unde sa fac rost de o masa inalta cu picioare pe rotile, plus inaltimea omului, se ajunge ok la struguri, daca nu, ii culeg din remorca, mut tractorul de 3 ori si aia e.

Stima!
Seb

Edited by sebims, 23 June 2017 - 16:30.


#5
PoeOvidiu

PoeOvidiu

    Sunt de la țară și îmi place așa.

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,568
  • Înscris: 07.12.2014
Eu la 5 m intre 2 stalpi am facut o ferma dreapta pe care am facut o structura pentru a acoperi cu tigla o terasa.  Am pus 600 kg doar pe ferma aia si nu a cedat deloc. Toata e facuta din teava patrata de 30x30x2.  Latimea grinzii 20cm.

Asa faci pe lateral si poti pune stalpii la 4-5m unul de altul dar atentie ca stalpul sa se suprapuna cu elemetul vertical al fermei ca altfel se va indoii teava de jos daca e greutate pe ea. Daca nu se suprapun atunci sudezi in dreptul stalpului doua pladbande mai groase pe verticala de o parte si alta a fermei
  Elementele verticale le pui cam la 50 cm intre ele .

.Attached File  Ferma.jpg   45.16K   110 downloads

Alta solutie e sa pui bara simpla sus si sa faci stalpii mai inalti si sa ancorezi bara de varful stalpilor.  Bara o pui dreapta, curbata, trapez, cum iti place tie.
Attached File  Ancorare.jpg   22.58K   97 downloads

Edited by PoeOvidiu, 23 June 2017 - 16:37.


#6
sebims

sebims

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 49
  • Înscris: 26.04.2017
:D "pentru vie" am vrut sa scriu in Titlu Topic dar neatentia... scuze! :)

#7
JurasikMan

JurasikMan

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,289
  • Înscris: 30.10.2006
Bre , asculta aci:
- faci patru gauri pe fiecare parte cam la 60 - 80 cm adancime si 30x30  ( imparti lungimea totala la 4 ).
- torni beton in ele si pui in picioare la boloboc teava cumparata de la fier vechi ca gasesti fara probleme. Nu te zgarcesti la dimensune ...sa aiba macar 5 mm carne si macar 7 cm diametrul .  
- le unesti( sudezi )  in partea de sus la lungime pe fiecare parte cu aceeasi dimensune de  teava , sudate cu simt de raspundere.
- cele doua randuri le sudezi intre ele cu alte patru tevi , de aceleasi caracterstici.
- cumperi sarma tratata si vita in sine o intinz pe sarma , legata tovaraseste intre cele doua laturi de sus ale scheletului. Crede-ma , tine fara probleme daca sarma este harnica .
- nu te chinui sa faci acoperis trapez pentru ca vrei ca soarele sa o bata uniform toata ziua ...asa ca ai nevoie de acoperis absolut plat .
Vita in sine nu este grea . Structura trebuie sa fie zdravana in sensul sa stea in picioare . Nu ai nevoie de contrafise daca pui teava groasa .

#8
XTH

XTH

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,687
  • Înscris: 23.01.2010

 JurasikMan, on 23 iunie 2017 - 17:13, said:

Bre , asculta aci:

- cele doua randuri le sudezi intre ele cu alte patru tevi , de aceleasi caracterstici.
.
Nu ai nevoie de contrafise daca pui teava groasa .
Asta din categoria: asa NU!
Sa o crezi doar tu ca va rezista la o furtuna zdravanaPosted Image cu via crescuta/lastari/desis..mai ales fara contravintuiri.

#9
alexpet

alexpet

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,358
  • Înscris: 07.05.2007
scheletul il construiesti cumva, dar sa vad ce vita de vie gasesti ca sa acopere structura intr-un orizont previzibil de timp

#10
spik1

spik1

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,634
  • Înscris: 12.08.2012
Mare atentie la stalpi...daca nu sunt solizi, la deschiderea asta,  incepe si "danseaza" toata constructia cu toate contravantuirile!
Eu am facut bolte si la 5 m deschidere din teava rectangulara de 40×20, dar roluita arcada cu sageata de  60-70 cm.
Arcadele din metru in metru apoi traverse peste din teava de 20×20.
Numai ca pe o parte arcadele se sprijineau pe un zid de gard iar in partea cealalta  stalpii erau din teava de cc.100 diametru cu 5 in carne.
Personal nu imi plac contravantuirile, arata urat..."prea ca ca tara"!

#11
PoeOvidiu

PoeOvidiu

    Sunt de la țară și îmi place așa.

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,568
  • Înscris: 07.12.2014
Nu lua nici o țeavă de la fier vechi.  Nu merita.  E prețul aproape cât la aia noua.
Ideea lui Jurasic cu sârmă e buna și tine. Eventual iei cablu de otel de 5mm și îl întinzi bine.

Edited by PoeOvidiu, 23 June 2017 - 19:57.


#12
xmanyacs77

xmanyacs77

    *Roman Patriot*

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 36,127
  • Înscris: 10.07.2013
Ceva de genul din teava rectangulara costa mai putin......Posted Image

Attached Files


Edited by xmanyacs77, 23 June 2017 - 20:00.


#13
spik1

spik1

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,634
  • Înscris: 12.08.2012

 PoeOvidiu, on 23 iunie 2017 - 19:57, said:

Nu lua nici o țeavă de la fier vechi.  Nu merita.  E prețul aproape cât la aia noua.
Ideea lui Jurasic cu sârmă e buna și tine. Eventual iei cablu de otel de 5mm și îl întinzi bine.
Cat poti sa intinzi un cablu cu mana...pe la mijlocul confectiei se deformeaza profilul...o sa aiba una intinsa, doua lasate...
Zic si eu...

#14
jobist

jobist

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,746
  • Înscris: 23.04.2010
Cu vreo 3 săptămâni înainte de cules să defoliezi tot ca să vadă și strugurii ăia soarele, că altfel vei mânca aguridă.Posted Image

Edited by jobist, 23 June 2017 - 22:32.


#15
gladiatore

gladiatore

    Moldovean !! Ceva probleme ???

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,449
  • Înscris: 01.10.2016
Cata tehnologie stiti , si nu strica , dar cand ma gandesc ca la tara la parintii mei , aveau '' arcada '' facuta pe stalpi de lemn , la 2,5 mt , inaltime , si intarita doar cu ceva traverse tot de lemn , ajutate de ceva sarme . Si la noi la Moldova , bate vantul , nu se incurca . niciodata nu a daramat '' arcada '' . Eu cred ca va amagiti prea repede , sau unii fac prea repede trecerea de la normalul ce era acu 20 de ani , la tehnologia ce e azi . Parerea mea .

#16
cspot

cspot

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,855
  • Înscris: 22.07.2004
Eu propun sa faci structura  din lemn. Cand o sa cada la toamna macar ai lemne de bagat pe foc.

#17
PoeOvidiu

PoeOvidiu

    Sunt de la țară și îmi place așa.

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,568
  • Înscris: 07.12.2014
Xmaniacs@  merge perfect acel model, problema e ca omul vrea "trapez". Daca pune rectangular de 50x20 sau 60x20 pusa pe cant practic are doar bucata de 3 m care are tendinta sa se arcuiasca. La 3 m eu cred ca nu se arcuieste prea mult  sau chuar daca se arcuieste nu o face asa mult sa fie vizibil. Attached File  Trapez.jpg   23.36K   98 downloads

#18
sebims

sebims

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 49
  • Înscris: 26.04.2017
Va multumesc tutuor pentru ideile furnizate.
M-ar ajuta si poze daca aveti careva asa o bolta mai ampla.

stima!
seb

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate