Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Noul format Jpegli iși propu...

Dade, dade

Parola la lock screen

Deparazitare externa pisici fara ...
 Seriale turcesti/coreene online H...

Merita un Termostat Smart pentru ...

Sfat achizitie MTB Devron Riddle

Problema mare cu parintii= nervi ...
 switch microtik

Permis categoria B la 17 ani

Sfaturi pentru pregatirea de eval...

Crapaturi placa
 cum imi accesez dosarul electroni...

Momentul Aprilie 1964

Sursa noua - zgomot ?

A fost lansat Ubuntu 24.04 LTS
 

Analize neacreditate - mergem pe "incredere"?

- - - - -
  • Please log in to reply
19 replies to this topic

#1
Tywin

Tywin

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,342
  • Înscris: 29.05.2017
Ok, am facut niste analize la Medlife. Au costat ceva. Nu ar fi o problema, dar pe buletinul de analize am observat ca 95% din ele nu au fost facute in reteaua Medlife ci au fost subcontractate si nu sunt acreditate RENAR. Pai ce-i asta tovarasi! Eu m-am dus la Medlife si am platit 150-si-ceva de euro ca sa le faceti voi la Medlife, nu sa le subcontractati.
Sau daca le subcontractati macar aveti bunul simt sa lucrati cu niste laborate ACREDITATE! Si sa precizati cine e subcontractorul. Asa poate fi si Laboratoarele Dorel SRL....

Deci acum ce fac, merg pe incredere?

#2
Ion_de_la_Raion

Ion_de_la_Raion

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 20,434
  • Înscris: 28.08.2005
Medlife - facem Romania bine.

#3
iliketoforkmyself

iliketoforkmyself

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 671
  • Înscris: 30.08.2016
Synevo e la 2 pasi de Medlife. Sunt cei mai buni.

#4
Tywin

Tywin

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,342
  • Înscris: 29.05.2017

 iliketoforkmyself, on 23 iunie 2017 - 00:11, said:

Synevo e la 2 pasi de Medlife. Sunt cei mai buni.

Or fi cei mai buni, dar sunt acreditati RENAR? Obisnuiesc sa-si subcontracteze analizele?
Si Medlife e acreditat RENAR, de-asta n-am avut nici o pbl sa merg la ei, dar - surpriza! - isi subcontracteaza analizele. Asta nu stiam si nu ma asteptam. Pe buletinul de analize scrie micut in josul paginii ca cele subcontractate nu sunt acreditate. Ok.... wtf.

#5
iliketoforkmyself

iliketoforkmyself

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 671
  • Înscris: 30.08.2016
Da Sherlock, sunt acreditati. Crede-ma pe cuvant  ;)

#6
samebo

samebo

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,434
  • Înscris: 08.05.2017
Mereu am urat MedLife, probabil din cauza ca stiam prea multe despre "businessul" lor balcanic.
Am calcat de cateva ori pe la ei, nu mi-a placut. Prost organizati.

PS: smenarii de la MedLife au contracte cu spitalele de stat, care le trimit probe pentru analize pe care dupa cum ai constatat si tu, MedLife le retrimite la altii.
Eu sincer nici nu cred ca se fac pe bune analizele la astia, si nu numai la ei.

#7
Tywin

Tywin

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,342
  • Înscris: 29.05.2017

 samebo, on 23 iunie 2017 - 00:35, said:

Mereu am urat MedLife, probabil din cauza ca stiam prea multe despre "businessul" lor balcanic.
Am calcat de cateva ori pe la ei, nu mi-a placut. Prost organizati.

PS: smenarii de la MedLife au contracte cu spitalele de stat, care le trimit probe pentru analize pe care dupa cum ai constatat si tu, MedLife le retrimite la altii.
Eu sincer nici nu cred ca se fac pe bune analizele la astia, si nu numai la ei.

La mine n-au fost probleme cu organizarea, personalul din clinica sau alte tipuri de investigatii medicale efectuate in clinica, chiar mi-a placut comparativ cu o clinia de stat la care fusesem acum cativa ani. Doar precizarea aia de pe buletinul de analize m-a dezamagit rau la ei.

Nu cred ca nu fac analizele deloc (la mine s-au incadrat dintr-un anumit punct dvdr la ce stiam dinainte/ma asteptam), dar daca le fac cu laboratoare neacreditate pot fi si erori... lasa o urma de indoiala inacceptabila pt. pretentiile lor.

 iliketoforkmyself, on 23 iunie 2017 - 00:32, said:

Da Sherlock, sunt acreditati. Crede-ma pe cuvant  Posted Image

Ok, mersi! Deci sunt acreditati. Acum problema doi: si astia subcontracteaza analize? Daca ai buletin de analize de la ei uita-te cu atentie si spune-mi si mie te rog daca exista o astfel de precizare acolo, cred ca peste 6 luni imi fac iar analize sa fiu linistit. :(

#8
britneysbitch

britneysbitch

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,295
  • Înscris: 06.01.2012
Depinde de analize! Dacă ați făcut ceva de rutină (HDL, LDL, glicemie, VSH etc), nu-i nici o problemă. Echipamentele folosite sunt ieftine și orice laborator și le permite. Citometrie de flow [hemoleucogramă etc] face orice aparat (chiar și cele second-hand sunt bune dacă-s omologate și întreținute cum trebuie), spectrofotometrie [glicemie, trigliceride] iarăși face orice aparat ieftin, și chiar nu-s mari costurile de operare.

Dacă sunt analize mai fancy, gen vitamina D, acolo e posibil să se zgârcească unele laboratoare, că sunt scumpe microfarfuriile folosite în scopul testării (din acest motiv dacă mergeți să vă testați vitamina D, cum la noi în România nu se face des, majoritatea laboratoarelor nu le fac zilnic din motive logistice, le fac doar o dată pe săptămână sau de două ori). Acolo este posibil să fie probleme; am văzut că inclusiv la unele spitale de stat au cumpărat anticorpi de unde era mai ieftin, ca mai târziu să se constate că nu-s buni de nimic. Cine știe cum o fi la un Dorel SRL atunci ...

Cel mai important e factorul logistic: pentru unele analize trebuie să speli anumite plăcuțe de analize cu mașină specială care stropește, apoi trebuie spălată mașina de spălat, apoi trebuie aplicate anumite substanțe cu pipete dedicate etc., iar asta costă "mai mult decât face" pentru unele laboratoare. Este posibil deci ca unele să facă analizele, dar să se p pe el de protocol și să apară erori și inexactități.

De analize unde trebuie electroforeză sau alte componente chimice speciale nici nu mai zic. Majoritatea laboratoarelor din România transmit astfel de analize (e.g. LDH izoenzime, 5 Nucleotidază) direct în străinătate.

În principiul dacă nu-s făcute cu un scop anume (deci sunt făcute mai mult preventiv decât pt. diagnostic), nu mi-aș face griji. Dar dacă aveți orice dubiu, pentru liniștea internă puteți să le refaceți. La Bioclinica le fac în laboratoarele proprii tot timpul, cred că și la Synevo (sau evident la spitalele de stat mai de Doamne-ajută, dar acolo nu fac în regim ambulatoriu tot timpul).

Edited by britneysbitch, 23 June 2017 - 01:12.


#9
Tywin

Tywin

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,342
  • Înscris: 29.05.2017

 britneysbitch, on 23 iunie 2017 - 01:12, said:

Depinde de analize! Dacă ați făcut ceva de rutină (HDL, LDL, glicemie, VSH etc), nu-i nici o problemă. Echipamentele folosite sunt ieftine și orice laborator și le permite. Citometrie de flow [hemoleucogramă etc] face orice aparat (chiar și cele second-hand sunt bune dacă-s omologate și întreținute cum trebuie), spectrofotometrie [glicemie, trigliceride] iarăși face orice aparat ieftin, și chiar nu-s mari costurile de operare.

Dacă sunt analize mai fancy, gen vitamina D, acolo e posibil să se zgârcească unele laboratoare, că sunt scumpe microfarfuriile folosite în scopul testării (din acest motiv dacă mergeți să vă testați vitamina D, cum la noi în România nu se face des, majoritatea laboratoarelor nu le fac zilnic din motive logistice, le fac doar o dată pe săptămână sau de două ori). Acolo este posibil să fie probleme; am văzut că inclusiv la unele spitale de stat au cumpărat anticorpi de unde era mai ieftin, ca mai târziu să se constate că nu-s buni de nimic. Cine știe cum o fi la un Dorel SRL atunci ...

Cel mai important e factorul logistic: pentru unele analize trebuie să speli anumite plăcuțe de analize cu mașină specială care stropește, apoi trebuie spălată mașina de spălat, apoi trebuie aplicate anumite substanțe cu pipete dedicate etc., iar asta costă "mai mult decât face" pentru unele laboratoare. Este posibil deci ca unele să facă analizele, dar să se p pe el de protocol și să apară erori și inexactități.

De analize unde trebuie electroforeză sau alte componente chimice speciale nici nu mai zic. Majoritatea laboratoarelor din România transmit astfel de analize (e.g. LDH izoenzime, 5 Nucleotidază) direct în străinătate.

În principiul dacă nu-s făcute cu un scop anume (deci sunt făcute mai mult preventiv decât pt. diagnostic), nu mi-aș face griji. Dar dacă aveți orice dubiu, pentru liniștea internă puteți să le refaceți. La Bioclinica le fac în laboratoarele proprii tot timpul, cred că și la Synevo (sau evident la spitalele de stat mai de Doamne-ajută, dar acolo nu fac în regim ambulatoriu tot timpul).

Mersi pt. raspuns!
Intr-adevar nu-mi fac griji in privinta celor de rutina.
Mai importanta in cazul meu (pt linistea mea) e certitudinea in privinta rezultatelor la testele cu markeri infectiosi.

#10
britneysbitch

britneysbitch

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,295
  • Înscris: 06.01.2012
Dacă este ceva "comun" gen anticorpi pt. HIV, anticorpi pentru hepatită, nici aia nu necesită prea multe resurse (dar oricum dacă un medic dă, de exemplu, trimitere pt. analize cu suspiciune de hepatită și iese negativă, eu aș repeta-o de siguranță, sau aș citi-o neapărat în lumina altor teste hepatice). Dacă e H. pylori în materii fecale, iarăși merge treaba bine, căci testele sunt ieftine și pot fi comandate sute de dispozitive pt. imunocromatografie la prețuri "de nimic".

#11
maccip

maccip

    46 ani

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 33,263
  • Înscris: 06.01.2007
Astia nu fac decat analize si atat.
Daca vrei sa te faci bine... ei nu se ocupa cu asa ceva. Ei se ocupa doar cu oameni sanatori, nu cu bolnavi.
Acum aflu de la voi ca .. se ocupa dar nu le fac ei neaparat.
Da.. convenabila medicina.
E ca si cum ai duce calculatorul la depanator pentru o .. evaluare, maxim o stergere de praf.

#12
samebo

samebo

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,434
  • Înscris: 08.05.2017
Fac si operatii, dar din alea banale.
La chestii complicate nu se baga, nu are rost, e profitul mult prea mare la chestii simple, banale, de rutina... ce rost are sa te complici :D

#13
argentum

argentum

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,400
  • Înscris: 25.05.2015
Medicina privata, acolo unde pacientul e client

#14
roxanaRabinowitz

roxanaRabinowitz

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,414
  • Înscris: 21.02.2016
Ai intrebat direct la Medlife ce s-a intimplat cu analizele tale ????
Adica, exact ce ai intrebat aici pe forum (relativ inutil, dupa parerea mea), ai intrebat la ei ?

#15
Tywin

Tywin

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,342
  • Înscris: 29.05.2017

 roxanaRabinowitz, on 23 iunie 2017 - 08:47, said:

Ai intrebat direct la Medlife ce s-a intimplat cu analizele tale ????
Adica, exact ce ai intrebat aici pe forum (relativ inutil, dupa parerea mea), ai intrebat la ei ?

Ce anume sa-i mai intreb? Ce s-a intamplat cu ele? In ce sens, nu s-a intamplat nimic.
Pe forum n-am pus decat o intrebare retorica in privinta Medlife (acum ce fac, merg pe incredere?). Restul intrebarilor au fost despre Synevo recomandat de alt utilizator.
Intrebarea retorica o fi fost inutila, eu am vrut doar sa ii avertizez si pe alti amatori de analize la Medlife si acestia sa-i ia la intrebari pe cei de acolo in privinta asta inainte de a plati analizele la ei.
Medlife spune clar ca e acreditat RENAR, pe buletinul de analize apar o multime de analize neacreditate RENAR. Asta era problema.

Edited by Tywin, 23 June 2017 - 09:52.


#16
roxanaRabinowitz

roxanaRabinowitz

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,414
  • Înscris: 21.02.2016
WTF, sa-i intrebi de ce au subcontractat pana mea alea la un laborator care nu are patalama renar sau pisici.
O intrebare retorica, pentru asa ceva, parerea mea este ca e inutila, cum am mai spus.

#17
Tywin

Tywin

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,342
  • Înscris: 29.05.2017

 roxanaRabinowitz, on 23 iunie 2017 - 15:03, said:

WTF, sa-i intrebi de ce au subcontractat pana mea alea la un laborator care nu are patalama renar sau pisici.
O intrebare retorica, pentru asa ceva, parerea mea este ca e inutila, cum am mai spus.

Ti-am spus, nu am nevoie de raspunsuri de la Medlife, e prea tarziu sa schimbe ceva, am deschis thread-ul pt. ca cei care se duc acolo cu gandul sa-si faca analize la ei sa-i intrebe (inainte de a plati analize, cand o astfel de discutie ar fi intr-adevar relevanta, post-factum nu mai e) daca analizele (sau care analize) vor fi lucrate in reteaua Medlife.

#18
roxanaRabinowitz

roxanaRabinowitz

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,414
  • Înscris: 21.02.2016
Din enuntul tau nu se intelega asa ceva - avertisment pentru altii.
Era chiar o intrebare la final, care se referea direct la tine, nu la altii.
Poate nu e prea tarziu.
Poate le faci nitel scandal si iti repeta analizele, gratis, cu echipamentele lor.
Poate iti faci tu separat, din nou, la cineva acreditat, 1-2-3... analize si compari rezultatele, eventual le dai cu ele in cap, daca sint diferente.
Asa, dupa cum vad, este doar o discutie sterila si inutila.

Edited by roxanaRabinowitz, 24 June 2017 - 10:51.


Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate