Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Frecventa modificata radio

Un nou pericol pt batrani

Ar trebuii sa vindem imobiliarele...

Dupa renuntarea la aparat dentar
 pelerinaj in Balcik

Noul format Jpegli iși propu...

Dade, dade

Parola la lock screen
 Deparazitare externa pisici fara ...

Seriale turcesti/coreene online H...

Merita un Termostat Smart pentru ...

Sfat achizitie MTB Devron Riddle
 Problema mare cu parintii= nervi ...

switch microtik

Permis categoria B la 17 ani

Sfaturi pentru pregatirea de eval...
 

Ce lentile progresive heliomate să aleg ?

- - - - -
  • Please log in to reply
9 replies to this topic

#1
ionut_buzescu

ionut_buzescu

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 313
  • Înscris: 01.07.2004
Oscilez între trei modele:
1) HOYA Summit Pro Trueform
2) HOYA ID Lifestyle și
3) ZEISS Precision Plus

Lăsând la o parte faptul că lentilele 1) sunt ceva mai ieftine decât 2) și 3), ce diferențe majore sunt între acestea (performanțe, calitate, claritate etc.) și ce ar fi recomandabil să aleg, dat fiind că intenționez să îi port atât la computer cât și pentru privit la televizor și șofat ?
Menționez că nu am purtat niciodată ochelari cu lentile progresive ci doar de citit.

#2
silesax

silesax

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 47,162
  • Înscris: 15.10.2009
Este o userită yseult care se pricepe la asa ceva,pe ea să o întrebi.

#3
viceroy56

viceroy56

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,014
  • Înscris: 28.10.2006
intai testeaza lentile progresive si apoi revino cu intrebarea.
Eu am renuntat dupa 2 zile la ochelari cu lentile progresive pentru ca nu m-am putut adapta de loc.
Norocul meu a fost ca aveam o relatie business cu firma de optica si am putut sa schimb setup-ul!
Acum folosesc 2 perechi de ochelari: una pentru PC si citit(bifocale) si una pentru condus(de distanta). Totul super OK.
Posibil ca tu sa te poti acomoda, dar nu recomand sa achiti progresivii si apoi sa te lupti sa recuperzi banii(nu putini) daca nu merge!
Propune o perioada de test, cu cele mai ieftine lentile, cu precizari clare in contractul cu firma de optica, si la final te decizi.

#4
86-APP

86-APP

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,278
  • Înscris: 01.03.2017

 viceroy56, on 22 iunie 2017 - 19:24, said:

intai testeaza lentile progresive si apoi revino cu intrebarea.
Eu am renuntat dupa 2 zile la ochelari cu lentile progresive pentru ca nu m-am putut adapta de loc.
........
La prima pereche de progresive , nu se stia daca " le accept " , si a durat cca 2 sapatamini pina m-am adaptat .
Acum la ultima , cam in 3 zile , a fost ok .
Chestia este de vointa si creier , cum spune doctorul !
Eu nu recomand lentile scumpe decit daca ai meserie de " pianist " , ceva in care nu le afectezi cu praf , loviri . O pereche daca o scoti la cca 1000 lei , cam asta este pretul la ceva mediu dar ok .
Eu am acum Rhein si vad ok , se comporta bine avind in vedere ca le cam " agresez " .

#5
iladi

iladi

    Guru Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 31,436
  • Înscris: 29.04.2008
Folosesc progresive. Am avut noroc si m-am acomodat repede. Ce iți recomand eu este să îți ie rame mai generoase: ale mele sunt cam mici si din cauza asta partea de apropiere e cam mică și dau din cap ca Stevie Wonder

#6
Quantum

Quantum

    verklarung

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,543
  • Înscris: 24.05.2005

 ionut_buzescu, on 22 iunie 2017 - 19:03, said:

ce diferențe majore sunt între acestea (performanțe, calitate, claritate etc.)
Caracteristici importante:
-latimea campului vizual clar (dupa cel clar, incep aberatiile si trebuie sa rasucesti capul pentru a ramane in zona clara). La cele scumpe latimea e mai mare.
-grosimea lentilei (cele scumpe sunt mai subtiri; 1,65 sau mai mult sunt OK).
-distantele pentru care le iei: ori optezi pentru 0,3-1,5 metri + departare (cam asta ti-ar trebui...) , ori 4-15 m + departare.

Marcile Hoya si Essilor sunt bune, la fel unele italienesti (nu stiu nume) de la Swiss Optics (cam asa se numesc)

#7
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,284
  • Înscris: 08.10.2015

 iladi, on 22 iunie 2017 - 21:07, said:

Folosesc progresive. Am avut noroc si m-am acomodat repede. Ce iți recomand eu este să îți ie rame mai generoase: ale mele sunt cam mici si din cauza asta partea de apropiere e cam mică și dau din cap ca Stevie Wonder

N are legatura. Pt rame mici, inguste exista varianta de short sau canal scurt. :) Depinde si de aditie. Ati fost consiliat prost.

 ionut_buzescu, on 22 iunie 2017 - 19:03, said:

.... și ce ar fi recomandabil să aleg, dat fiind că intenționez să îi port atât la computer cât și pentru privit la televizor și șofat ?
Menționez că nu am purtat niciodată ochelari cu lentile progresive ci doar de citit.

Ce prescriptie aveti? Atasati o poza cu reteta.

Personal, nu recomand lentila progresiva pt lucru la pc. Ochelarii progresivi sunt niste ochelari de toata ziua. Dar daca munciti 8 ore la pc, aveti nevoie de o lentila degresiva care va ofera confort maxim. :)

#8
ionut_buzescu

ionut_buzescu

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 313
  • Înscris: 01.07.2004
Prima pereche de progresivi, da.

Distanță: OD -1, OS +0,25, DIP 68
Apropiere: OD +0,70, OS +2, DIP 67
ADD: +1,75DST

#9
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,284
  • Înscris: 08.10.2015
Ok, haideti sa continuam discutia pe privat.

#10
86-APP

86-APP

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,278
  • Înscris: 01.03.2017

 iladi, on 22 iunie 2017 - 21:07, said:

Folosesc progresive. Am avut noroc si m-am acomodat repede. Ce iți recomand eu este să îți ie rame mai generoase: ale mele sunt cam mici si din cauza asta partea de apropiere e cam mică și dau din cap ca Stevie Wonder
Nici nu poti face lentilele cit capacul de la oala de sarmale , asa ca sigur vei avea o limitare , care se manifesta in partea de jos .
Eu le am acceptabile ca marime , si patesc des sa iau ceva in picioare ...dar te inveti .

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate