Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Dupa renuntarea la aparat dentar

pelerinaj in Balcik

Noul format Jpegli iși propu...

Dade, dade
 Parola la lock screen

Deparazitare externa pisici fara ...

Seriale turcesti/coreene online H...

Merita un Termostat Smart pentru ...
 Sfat achizitie MTB Devron Riddle

Problema mare cu parintii= nervi ...

switch microtik

Permis categoria B la 17 ani
 Sfaturi pentru pregatirea de eval...

Crapaturi placa

cum imi accesez dosarul electroni...

Momentul Aprilie 1964
 

zbor cu legatura (companii diferite)

- - - - -
  • Please log in to reply
6 replies to this topic

#1
Talkabout

Talkabout

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,688
  • Înscris: 20.09.2006
Maine voi zbura Bucuresti - Budapesta, apoi Budapesta - Oslo.
Primul cu Wizz, al doilea cu Norwegian.
Primul checkin a fost facut online, cu pasaportul (puteam chiar si cu buletinul).
La al doilea zbor, nu mi-a cerut nicaieri informatiile de pasaport, pentru ca cele 2 tari sunt in spatiul Schengen.
Acum eu daca tara mea initiala e Romania (si nu e in schengen), mai departe, la ala spre Oslo, nu am nevoie nicaieri de pasaport? Sau cum se procedeaza in cazuri din astea?
La controlul de pasapoarte, ala de unde stie ca nu plec de fapt din Romania? Adica ma intreaba si tara de origine, de unde vin si care e destinatia finala?
Adica voiam sa stiu legatura intre necesitatea pasapoartelor la companiile aeriene si necesitatea lor la controlul pasapoartelor (aici oricum e obligatoriu). Pot zbora cu pasaportul romanesc de la BUD la OSL, chiar daca la checkinul online nu mi-a cerut nicaieri nimic?

Mersi

Edited by Talkabout, 20 June 2017 - 18:47.


#2
radunic

radunic

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,044
  • Înscris: 09.08.2005
La check-in te duci cu ce act ai la îndemînă - pe aceia îi interesează să fii același cu ăl de a plătit biletul. Verificarea la graniță e altă mîncare de pește și cel mai sigur afli de la norvegieni - pe site-ul ministerului lor de interne trebuie să scrie undeva ce acte acceptă. Sau site-ul ambasadei norvegiene în România.

#3
Talkabout

Talkabout

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,688
  • Înscris: 20.09.2006
Teoretic pe site-ul MAE zice ca merge si cu buletinul. Insa din Oslo, zbor si mai departe, catre Svalbard, unde trebuie pasaport, chiar daca tine de Norvegia.
Checkin-urile toate sunt facute online, deci le mai prezint pasaportul doar la poarta de imbarcare banuiesc.


#4
Afrikaner76

Afrikaner76

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 912
  • Înscris: 25.02.2016
Cand am zburat din Norvegia in Danemarca nu am mai trecut prin control de frontiera, ci doar cel de securitate.

#5
dani.user

dani.user

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,238
  • Înscris: 24.02.2007

View PostTalkabout, on 20 iunie 2017 - 18:46, said:

La controlul de pasapoarte, ala de unde stie ca nu plec de fapt din Romania? Adica ma intreaba si tara de origine, de unde vin si care e destinatia finala?

Ala ... cine? La Budapesta mai mult ca sigur prezinti pasaportul/actul de identitate.

#6
ElTren

ElTren

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 27
  • Înscris: 24.10.2016
intr-o situatie similara (2 zboruri cu low cost) dar pe Gatwick a trebuit sa "intru" in UK si sa "ies" din nou. din fericire nu aveam bagaj de cala, dar tot a fost ceva de mers intre terminale.

la un moment dat am incercat sa intru pe culoarul de Tranzit, dar cineva de la paza m-a oprit si desi i-am aratat ca aveam bilet in continuare spre Bucuresti, mi-a zis ca cei de la low cost nu platesc servicii de tranzit aeroportului, deci trebuie sa urmez doar culoarul de iesire din terminal, urmand sa revin apoi pe la plecari.

in felul acesta se fac si controalele de pasapoarte samd.

nu stiu cum e la Budapesta, poate ai noroc, dar e bine sa faci checkinul online si sa nu pierzi timpul inainte de a fi sigur ca e ok.

#7
business11

business11

    Info Austria

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,845
  • Înscris: 13.07.2011
nu este mai easy sa ai pasaportul la tine si ai rezolvat orice intrebare? Eu in martie am zburat Valencia - Zürich si dupaia Zürich - Vienna, check-in-ul a fost facut online si nu am avut nevoie nicaieri de pasaport (am avut doar bagaj de mana), la imbarcare vroiau doar biletul de avion, fiind in Schengen nu au existat birouri de controlare pass, astfel ca am calatorit fara pasaport easy.

Si se mai mira de ce calatoresc teroristii asa usor.

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate