Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Deparazitare externa pisici fara ...

Seriale turcesti/coreene online H...

Merita un Termostat Smart pentru ...

Sfat achizitie MTB Devron Riddle
 Problema mare cu parintii= nervi ...

switch microtik

Permis categoria B la 17 ani

Sfaturi pentru pregatirea de eval...
 Crapaturi placa

cum imi accesez dosarul electroni...

Momentul Aprilie 1964

Sursa noua - zgomot ?
 A fost lansat Ubuntu 24.04 LTS

Pareri apartament in zona Berceni?

Free streaming SkyShowtime de la ...

Skoda Fabia 1.0 TSI (110 CP)- 19 ...
 

Shortcut la o setare

- - - - -
  • Please log in to reply
7 replies to this topic

#1
KLAU_B

KLAU_B

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 450
  • Înscris: 26.08.2007
Salut,

Vreau sa fac un shortcut la o sub-setare in Android, mai exact direct la un toggle button.
Eu folosesc Night Mode-ul din Android. Ce ma deranjeaza este ca mereu seara, trebuie sa intru manual in setari si sa-l activez. Setarea are cam urmatorul path: Setari->Display->MiraVision->Blue Light Defender(si aici am optiunea de On/OFF).
Pot sa fac un shortcut direct pe home screen la acel toggle? As vrea ceva in genul in care cand apas pe shortchut sa se activeze/dezactiveze sau macar un shortcut care sa ma duca direct la optinea asta, sa numai trec mereu prin setari ca este enervant.

Si inca ceva: pot sa fac sa se activeze automat la o anumita ora si sa se dezactiveze la alta ora? Ar fi super tare Posted Image
Ma gandesc ca poate exista o aplicatie care sa faca asta sau ceva ajutator.

Mentionez ca am Android 7 fara root si nu vreau sa-l rootez.

Multumesc.

Edited by KLAU_B, 20 June 2017 - 16:20.


#2
eu-DECEBAL

eu-DECEBAL

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,589
  • Înscris: 01.03.2015
Apasa pe ecranul principal dupa aia pe widgeturi  si dupa dai in jos unde iti apare widgetul setari. Apesi pronuntat penru a muta wigetul pe ecran si atunci iti va apare un meniu din care alegi optiunea care te intereseaza pe tine., daca o are. Bafta!

#3
KLAU_B

KLAU_B

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 450
  • Înscris: 26.08.2007

 eu-DECEBAL, on 20 iunie 2017 - 16:24, said:

Apasa pe ecranul principal dupa aia pe widgeturi  si dupa dai in jos unde iti apare widgetul setari. Apesi pronuntat penru a muta wigetul pe ecran si atunci iti va apare un meniu din care alegi optiunea care te intereseaza pe tine., daca o are. Bafta!

Am incercat asta, nu o are, face shortcut la tot meniul Display, nu doar la ce vreau eu.

#4
eu-DECEBAL

eu-DECEBAL

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,589
  • Înscris: 01.03.2015
Pai e bine si asa. In setari rapide[sau panou de comanda] nu ai nici o obtiune dedicata ecranului? Alta idee nu mai am.

#5
androholic

androholic

    nemuritor si rece

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,898
  • Înscris: 26.03.2012
Uita-te la clipul aplicatiei in play store si vei vedea cum poti activa acel shortcut
https://play.google....ightmodeenabler

#6
Ciubex

Ciubex

    Senior Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 9,883
  • Înscris: 03.02.2005
Settings-ul e o aplicatie.
Respecta in mare niste reguli "impuse" de Android OS, dar este totusi o aplicatie pusa la dispozitie de producatorul firmware-ului si care de cele mai multe ori este si producatorul telefonului.
Pentru a accesa o "fereastra" (activitate) din acea aplicatie iti trebuie o aplicatie care sa acceseze din "exterior" acea "fereastra".
Iar mai apoi sa accesezi o setare anume din acea fereastra e si mai dificil.
"MiraVision" e o activitate/setare specifica producatorului sau familiei lui de telefoane, spre exemplu la Sony nu exista asa ceva.

Se poate incerca cu Tasker sa se acceseze activitatea sau setarea dorita, apoi sa o setezi sa ruleze acea activitate la ce ore doresti.
Pentru a accesa o "activitate" dintr-o aplicatie poti urma urmatorii pasi in Tasker:
1. dai click pe tab-ul: Tasks
2. apesi pe +
3. dai o denumire la task
4. apesi pe + pentru a adauga o actiune
5. alegi App
6. alegi Launch App
7. cauta aplicatia Settings
8. odata identificata aplicatia tine mai mult timp apasat pe ea
9. selecteaza activitatea dorita
10. editeaza parametrii pentru lansarea activitatii daca este cazul, ma indoiesc ca e nevoie de asa ceva in cazul tau
11. termina de editat activitatea apasand pe back

Testeaza daca ti se lanseaza activitatea dorita apasand pe butonul Play (triunghi), daca-i activitatea corecta ar trebui sa ti se deschida fereastra dorita, daca nu, trebuie sa reiei o parte din pasii de sus corespondent editarii activitatii (de la pasul 7).
Acesti pasi te vor ajuta sa creezi o actiune prin care sa fie lansata direct fereastra de setari, dar nu iti va comuta vreo setare din respectiva fereastra.

Daca te multumeste actiunea poti seta un shortcut pe ecran folosind shortcut-ul Tasker: Task Shortcut

Edited by Ciubex, 20 June 2017 - 17:10.


#7
Hider141

Hider141

    trolling here since 2008

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,864
  • Înscris: 06.01.2008
Eu folosesc aplicatia Twilight pentru asta, mi se pare mult mai utila decat solutiile prezentate aici.
Are chiar si optiunea de a se dezactiva temporar cand vrei sa acorzi permisiuni unei aplicatii (de exemplu daca instalezi un player mp3 si vrei sa-i acorzi acces la memoria interna) fara sa apara eroarea enervanta de "Screen overlay detected" (detectie suprapunere ecran).

Aplicatia poate fi setata sa activeze/dezactiveze automat filtrul intre anumite ore, sau chiar tinand cont de momentul in care apune si rasare soarele in locatia ta.

Edited by Hider141, 21 June 2017 - 13:50.


#8
KLAU_B

KLAU_B

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 450
  • Înscris: 26.08.2007

 Hider141, on 21 iunie 2017 - 13:47, said:

Eu folosesc aplicatia Twilight pentru asta, mi se pare mult mai utila decat solutiile prezentate aici.
Are chiar si optiunea de a se dezactiva temporar cand vrei sa acorzi permisiuni unei aplicatii (de exemplu daca instalezi un player mp3 si vrei sa-i acorzi acces la memoria interna) fara sa apara eroarea enervanta de "Screen overlay detected" (detectie suprapunere ecran).

Aplicatia poate fi setata sa activeze/dezactiveze automat filtrul intre anumite ore, sau chiar tinand cont de momentul in care apune si rasare soarele in locatia ta.

Da, stiu de aplicatia asta, dar este la fel ca multitudinea de aplicatii de genu asta si anume: aplicatiile astea aplica un filtru peste ecran. Mie nu-mi place cum se vede, pt ca se vede incetosat si iti oboseste ochii, mai ales pe font alb cand citesti. Night Modu-ul nativ din android face asta la nivel de driver, si asta inseamna se vede mult mai bine, ochii stau mult mai lejeri si nu afecteaza calitatea continutului.

Edited by KLAU_B, 22 June 2017 - 13:41.


Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate