Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Merita un Termostat Smart pentru ...

Sfat achizitie MTB Devron Riddle

Problema mare cu parintii= nervi ...

switch microtik
 Permis categoria B la 17 ani

Sfaturi pentru pregatirea de eval...

Crapaturi placa

cum imi accesez dosarul electroni...
 Momentul Aprilie 1964

Sursa noua - zgomot ?

A fost lansat Ubuntu 24.04 LTS

Pareri apartament in zona Berceni?
 Free streaming SkyShowtime de la ...

Skoda Fabia 1.0 TSI (110 CP)- 19 ...

Mezina familiei, Merida BigNine

The Tattooist of Auschwitz (2024)
 

Programare RMN... NOAPTEA!?

- - - - -
  • Please log in to reply
19 replies to this topic

#1
altuser09

altuser09

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,467
  • Înscris: 25.08.2009
Discutie auzita azi de sotie, astepta sa-i vina randul la consultatie.
O persoana care avea nevoie de o investigatie RMN, a sunat la SANADOR, ei au contract cu Casa de Asigurari de Sanatate la care era arondata. Deoarece plata era compansata de Casa de Asigurari, i s-a propus ora 4 noaptea (dimineata). Motivul invocat: ziua era ocupata de cei care platesc tot (nu se folosesc de compensatie).
Ce-i de remarcat aici:
- lipsa dotarilor ?
- priceperea echipei manageriale de la SANADOR care a vazut o posibilitate de a castiga un ban in plus folosindu-se de cererea mare si oferta neindestulatoare ? E drept ca asta presupune si ore suplimentare sau personal suplimentar, deci costuri in plus. Nu ma pot abtine sa nu fac o comparatie cu pretul de 4 ori mai mare pe care mi-l cereau taximetristii la ora 22.45 la  Aeroportul Baneasa in urma cu vreo 6 ani...deh, cerere mare, oferta mica.....
Daca gandim pozitiv, spunem ca este bine ca se pot face RMN-uri si la 4 dimineata decat peste cateva luni. Pe cei care se deplaseaza greu, cred ca totusi plata cursei cu un taxi ii costa mai putin decat pretul intreg al RMN-ului.
Dar de ce platim asigurari de sanatate? Teoretic banii dati sunt bani albi pentru zile negre, practic nu prea.

Edited by altuser09, 20 June 2017 - 15:54.


#2
colombo2003

colombo2003

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,312
  • Înscris: 16.07.2008
Ce-i in mana nu-i minciuna (la bani ma refer aici).

Pai pana vad ei banii ai decontati, la sfarsit de luna (cred; sau cum s-o fi facand)... normal ca le convine sa faca din astia de la care iau banii integral, nu?
Chestie de management?

#3
Hamdoulillah

Hamdoulillah

    Senior Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 3,662
  • Înscris: 29.03.2017
Noaptea ca hotii?!?

#4
arab

arab

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,577
  • Înscris: 12.03.2006
Tu ai venit azi in tara, sau cum? Nu ai avut probleme de sanatate majore pana acum, fericitule!

Si la niste analize, e coada, la cele compensate, ca se termina fondurile lunare repede. Pe bani insa faci cate vrei si poti intr-o zi.

Edited by arab, 20 June 2017 - 16:14.


#5
Claudiu998

Claudiu998

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 731
  • Înscris: 02.09.2016
Un rmn e 800 de lei. Compensat e oricand bine venit, chiar si la 4 dimineata

#6
altuser09

altuser09

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,467
  • Înscris: 25.08.2009
Chestia cu plata intarziata a compensarilor(compensatiilor) e cunoscuta de multi ani, farmacistii se plangeau de asta. Sunt convins ca si pentru serviciile medicale compesate e aceeasi problema. Dar de ce aparatul RMN de la Spitalul Militar Central din Bucuresti nu functioneaza sau asa se spune? In urma cu 19 ani eu am fost operat de discopatie lombara la SMC, spitalul nu avea atunci aparat de investigare RMN iar pacientii erau trimisi la o clinica privata din incinta Spitalului 9, Stiu ca se platea cam 1,7 -2 milioane (in banii de atunci) plus taxiul, nu mai spun de chin.
Eu de fapt am vrut sa evidentiez o practica noua, cel putin pentru mine. Aceea ca se lucreaza in 3 schimburi si la analize, clinica particulara. Eu stiu doar  acest caz, posibil sa mai existe.
Mentionez ca nu e o reclama mascata pentru clinica S*****R. Daca deranjeaza, rog moderatorul sa modifice numele.
Copilul meu a avut nevoie in urma cu vreo 8 ani de RMN, nu am gasit loc pe liste pentru compensat, cineva mi-a soptit de Policlinica SRI, pe strada Roma. Am fost, a facut RMN gratis. Poate altii nu stiu. Intr-adevar, atunci i s-a spus sotiei sa intrebe acolo de cineva........
Nu am nici cea mai mica tangenta cu SRI, mi s-a cerut doar CI la intrare, restul a fost cat se poate de firesc.

Edited by altuser09, 20 June 2017 - 16:20.


#7
andreic

andreic

    Very OLD Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 122,623
  • Înscris: 07.02.2003
Avand in vedere ca cerera e asa mare incat aia functioneaza aproape non-stop... nu te mai uiti la ceas daca n-ai relatii pe undeva.
La stat te programeaza cu saptamanile Posted Image

Edited by andreic, 20 June 2017 - 16:21.


#8
claudiu1

claudiu1

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,804
  • Înscris: 01.10.2004

 Claudiu998, on 20 iunie 2017 - 16:12, said:

Un rmn e 800 de lei. Compensat e oricand bine venit, chiar si la 4 dimineata
Depinde si ce fel de RMN. Eu am facut unul la cap, fara substanta de contrast, si m-a costat vreo 500 lei.

#9
Ploiesteanul2015

Ploiesteanul2015

    Cel mai iubit dintre ploieșteni

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,681
  • Înscris: 13.09.2015
La 800 lei/RMN eu mă duc şi la 1 noaptea !!! :)

#10
alin62

alin62

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,452
  • Înscris: 26.02.2012
E destul de scump si de obicei te programeaza dupa cel putin o luna chiar si doua daca faci prin casa de asigurari.

Deci cateodata da e bine si la 4 dimineata.

#11
unbrutus

unbrutus

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,299
  • Înscris: 23.02.2017

 Claudiu998, on 20 iunie 2017 - 16:12, said:

Un rmn e 800 de lei. Compensat e oricand bine venit, chiar si la 4 dimineata
350 - 400, sa nu exageram

#12
alin62

alin62

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,452
  • Înscris: 26.02.2012

 unbrutus, on 20 iunie 2017 - 17:14, said:

350 - 400, sa nu exageram
Nu exagereaza.

#13
ggelu

ggelu

    Senior Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 7,316
  • Înscris: 21.01.2009
E aiurea ora dar eu anul trecut m-am programat la sf. lui februarie si am facut RMN-ul in octombrie.

#14
unbrutus

unbrutus

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,299
  • Înscris: 23.02.2017

 alin62, on 20 iunie 2017 - 17:20, said:

Nu exagereaza.
ba da, vezi si mai sus cineva care spune ca a facut cu 500. pana la 800 mai e mult

#15
ggelu

ggelu

    Senior Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 7,316
  • Înscris: 21.01.2009
Depinde de ce ai de facut. La mine costa 1000.

#16
lsllyxs

lsllyxs

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 121
  • Înscris: 28.10.2015

 unbrutus, on 20 iunie 2017 - 17:14, said:

350 - 400, sa nu exageram
nu e nimic exagerat - la privat e aprox 400 de lei zona. am platit 1050 /rmn 2 zone cu film si sustanta parca.

#17
Remicade

Remicade

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,776
  • Înscris: 25.11.2009

 altuser09, on 20 iunie 2017 - 16:14, said:

Chestia cu plata intarziata a compensarilor(compensatiilor) e cunoscuta de multi ani, farmacistii se plangeau de asta.
S-a rezolvat ! Se plateste "relativ" la timp.

#18
LL13G

LL13G

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,520
  • Înscris: 08.08.2006

 altuser09, on 20 iunie 2017 - 16:14, said:

Chestia cu plata intarziata a compensarilor(compensatiilor) e cunoscuta de multi ani, farmacistii se plangeau de asta. Sunt convins ca si pentru serviciile medicale compesate e aceeasi problema. Dar de ce aparatul RMN de la Spitalul Militar Central din Bucuresti nu functioneaza sau asa se spune? In urma cu 19 ani eu am fost operat de discopatie lombara la SMC, spitalul nu avea atunci aparat de investigare RMN iar pacientii erau trimisi la o clinica privata din incinta Spitalului 9, Stiu ca se platea cam 1,7 -2 milioane (in banii de atunci) plus taxiul, nu mai spun de chin.
Eu de fapt am vrut sa evidentiez o practica noua, cel putin pentru mine. Aceea ca se lucreaza in 3 schimburi si la analize, clinica particulara. Eu stiu doar  acest caz, posibil sa mai existe.
Mentionez ca nu e o reclama mascata pentru clinica S*****R. Daca deranjeaza, rog moderatorul sa modifice numele.
Copilul meu a avut nevoie in urma cu vreo 8 ani de RMN, nu am gasit loc pe liste pentru compensat, cineva mi-a soptit de Policlinica SRI, pe strada Roma. Am fost, a facut RMN gratis. Poate altii nu stiu. Intr-adevar, atunci i s-a spus sotiei sa intrebe acolo de cineva........
Nu am nici cea mai mica tangenta cu SRI, mi s-a cerut doar CI la intrare, restul a fost cat se poate de firesc.
Au casa lor seaprata. Acum de ex nu sunt fonduri, asa ca nu gasesti programari gratis la RMN, doar cu plata.

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate