Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Dupa 20 ani de facultate, am uita...

Mobile.de ofera imprumut de bani ...

problema test grila

Digi24 a disparut de pe TV Lg
 Drept de proprietate intelectuala...

Jante noi shitbox

Trinitas TV 4K

Dacia 1316 cu 6 usi ...
 Frecventa modificata radio

Un nou pericol pt batrani

Ar trebuii sa vindem imobiliarele...

Dupa renuntarea la aparat dentar
 pelerinaj in Balcik

Noul format Jpegli iși propu...

Dade, dade

Probleme accesare nr test telefon
 

nu imi arata ambele procesoare

- - - - -
  • Please log in to reply
8 replies to this topic

#1
Andreysc7

Andreysc7

    3D Modeler / Automotive Artist

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,667
  • Înscris: 05.02.2012
Salut

Am o problema cu unul dintre pc-uri. Ieri am lucrat pe el si mi se parea ca ventilatoarele merg cam repede si am zis sa descarc un software sa vad temperaturile. Am vazut ca imi arata doar 1 procesor din 2. Am crezut ca e de la software (realtemp) asa ca am dat sa vad in task manager si la fel :

Sockets : 1
Cores : 8
Logical Processors : 16

O chestie interesanta e urmatoarea : Am dat jos panoul lateral de la carcasa si amandoua ledurile de la racirea procesoarelor erau rosii (semn ca erau calde) si ma gandesc ca daca doar 1 ar fi mers, era doar unu aprins. Ma refer la ledul (logo-ul) de la Corsair i80h GT. Are cineva vreo idee ce as putea face ?

update :

vad ca in BIOS le vede. Folosesc windows 10 (cu licenta - ca sa nu existe derapaje) :lol:

Attached Files

  • Attached File  b1.jpg   376.56K   48 downloads
  • Attached File  b2.jpg   325.67K   45 downloads

Edited by Andreysc7, 17 June 2017 - 23:09.


#2
ro_explorer

ro_explorer

    Membru impartial

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 29,666
  • Înscris: 15.12.2009
Win 10 home sau pro ?

#3
Andreysc7

Andreysc7

    3D Modeler / Automotive Artist

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,667
  • Înscris: 05.02.2012
home ... acuma am citit si am vazut ca trebuie PRO :rolleyes: ... astfel va recunoaste ambele procesoare. Puii mei ...
Daca e HOME, foloseste doar 1 CPU ? sau foloseste ambele procesoare si arata doar 1 ?

#4
ro_explorer

ro_explorer

    Membru impartial

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 29,666
  • Înscris: 15.12.2009
Am gasit pe un forum cand cautam mai de mult o chestie si am salvat bookmarkul Posted Image

Quote

after speaking with Microsoft I can confirm the following:
Windows 10 Home (Maximum processor sockets used = 1)
Windows 10 Professional (Maximum processor sockets used = 2+)
So if anyone is using a workstation machine with a dual Xeon Board you will need windows 10 Professional to make best use of it.  I have also confirmed these findings by upgrading to windows 10 Pro and now both of my processors are registering and being used.

Edited by ro_explorer, 17 June 2017 - 23:17.


#5
Al3xandru35

Al3xandru35

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,325
  • Înscris: 30.09.2011
In Win e setat totul corect? E fresh install? Ce iti spune in MSconfig la tabul Boot, butonul Advanced options...?

#6
Andreysc7

Andreysc7

    3D Modeler / Automotive Artist

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,667
  • Înscris: 05.02.2012
pai na, ce sa zic ... vad zilele astea, fac un pgrade pentru ca nu am de ales. Juma' de an am dat-o asa Posted Image

View PostAl3xandru35, on 17 iunie 2017 - 23:16, said:

In Win e setat totul corect? E fresh install? Ce iti spune in MSconfig la tabul Boot, butonul Advanced options...?

da, e totul ca la carte :) . Install-ul nu e fresh, e de anu trecut :lol: . Am incercat si la advanced din meniul Boot, dar degeaba. ro_explorer are dreptate. Trebuie un upgrade la windows

Edited by Andreysc7, 17 June 2017 - 23:19.


#7
ro_explorer

ro_explorer

    Membru impartial

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 29,666
  • Înscris: 15.12.2009
Sa ne spui si noua daca a mers treaba. La noi la "intreprindere" rulam doar RedHat Enterprise pe blade-urile cu xeoane si nu au fost probleme decat cand biosurile placilor nu suportau anume configuratii ori legate de memorie ori de anumite instructiuni specifice folosite de softurile de productie (rezolvat cu update, bineinteles).

Edited by ro_explorer, 17 June 2017 - 23:37.


#8
Andreysc7

Andreysc7

    3D Modeler / Automotive Artist

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,667
  • Înscris: 05.02.2012
Am facut upgrade si acuma le arata :) . Am dat upgrade, am platit 600 si ceva de ron si s-a facut upgrade-ul. Practic ce s-a intamplat ? Mi-a upgradat serial number-ul , nu ? adica data viitoare cand instalez windows-ul, mi-l baga direct PRO?

#9
ro_explorer

ro_explorer

    Membru impartial

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 29,666
  • Înscris: 15.12.2009
A făcut upgrade și la kernel și alte fișiere, nu numai serial. Da, data viitoare instalezi Pro direct și apoi îl activezi cu serialul tău.

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate