Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Dacia 1316 cu 6 usi ...

Frecventa modificata radio

Un nou pericol pt batrani

Ar trebuii sa vindem imobiliarele...
 Dupa renuntarea la aparat dentar

pelerinaj in Balcik

Noul format Jpegli iși propu...

Dade, dade
 Probleme accesare nr test telefon

Parola la lock screen

Deparazitare externa pisici fara ...

Seriale turcesti/coreene online H...
 Merita un Termostat Smart pentru ...

Sfat achizitie MTB Devron Riddle

Problema mare cu parintii= nervi ...

switch microtik
 

Monitor gaming 700 lei. Freesync sau ultrawide?

- - - - -
  • Please log in to reply
6 replies to this topic

#1
RomanianAngel

RomanianAngel

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,313
  • Înscris: 03.01.2009

1. Cand se va face achizitia
Azi
2. La ce va fi folosit PC-ul
Monitor doar - gaming
3. Bugetul maxim (in cazuri specifice, mentionati daca in acest buget sunt incluse perifericile si monitorul)
700
4. Rezolutia si diagonala monitorului (existent sau cel de achizitionat)
1080p
5. Componente care se pastreaza de la vechiul sistem
-
6. Daca preferati anumite magazine sau modalitati de plata (ex: rate fara dobanda)
EMAG doar, motive personale

Va salut cu respect! Am nevoie de un monitor undeva pana la 700 de lei pentru gaming
Am dar de 2 modele care îmi fac cu ochiul.
https://www.emag.ro/...6/pd/DNPJ4YBBM/
Și
https://www.emag.ro/...u/pd/D7JZH3BBM/

Care dintre ele? Alte variante în banii ăștia as găsi? Minim 1080p și 24". As vrea sa nu aibă probleme de genul ghosting sau Light bleed

Sistemul meu RX480, 8gb RAM, Fx 8320
Mersi mult

Scuze dacă nu am postat unde trebuie

#2
Al3xandru35

Al3xandru35

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,325
  • Înscris: 30.09.2011
Freesync > Ultrawide. Asta sau asta

Edited by Al3xandru35, 15 June 2017 - 17:38.


#3
RomanianAngel

RomanianAngel

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,313
  • Înscris: 03.01.2009
Încă o întrebare. IPS sau TN pt gaming? Care ar fi plusurile și minusurile fiecăruia în jocuri?

#4
Al3xandru35

Al3xandru35

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,325
  • Înscris: 30.09.2011
De obicei se recomanda nici unul. IPS sau TN/VA este un razboi vechi. Nu exista monitor de "gayming" asa cum nu exista tastatura sau mouse de gaming in adevaratul sens al cuvantului. Cauti timp de raspuns (sau GtG-gray to gray) cat mai mic si un input lag cat mai mic.

#5
paulicamic

paulicamic

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 516
  • Înscris: 28.02.2009
TN are o chestie numita "virare spre gri/negru" a culorilor. Daca te uiti mai oblic se observa. La un 21,5" cu unghiuri de vizualizare de 170/160 nu prea bagi de seama. La 24" nu stiu ce sa zic n-am avut.

IPS poate avea "bleeding" si IPS glow dar acuratetea culorilor este extraordinara.

Un VA este ceva intermediar, nu are virare spre gri.

Cât priveste timpul de raspuns asta este mai mult marketing. Ca sa stii o treaba corecta trebuie sa cauti review-uri despre monitorul respectiv unde testerii masoara cu metode bine puse la punct timpii de raspuns si input lag-ul. Nu prea gasesti pentru monitoare din gama consumer.

#6
jegmihai

jegmihai

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,536
  • Înscris: 03.09.2013
Eu as alege urmatorul LG, suporta FreeSync: https://www.emag.ro/...u/pd/DF3DR3BBM/

Multi il vad drept best-buy in zona lui de pret. Referitor la bleeding, s-ar putea sa sufere de aceasta problema, depinde cum ti-e norocul.

#7
mirel3003

mirel3003

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,965
  • Înscris: 04.10.2007
Daca cumva chiar vrei monitor ultrawide, cauta inainte jocurile pe care le joci daca suporta rezolutia aia. Eu am avut acum 2 ani un monitor ultrawide de 29" si nu mi-a placut deloc cum se comporta in jocuri. O gramada de jocuri nu aveau suportata rezolutia 2560x1080. Poate de atunci s-a rezolvat problema. Jucam cand aveam timp Starcraft II, Dota, WoT. WoT - a fost singurul care am reusit sa il fac sa se vada normal fara de deformeze jocul.

In jocuri era jalnic monitorul dar era o placere sa lucrezi in rest pe el. Sa vezi ce tare e sa poti impatii monitorul in 2.

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate