Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Seriale turcesti/coreene online H...

Merita un Termostat Smart pentru ...

Sfat achizitie MTB Devron Riddle

Problema mare cu parintii= nervi ...
 switch microtik

Permis categoria B la 17 ani

Sfaturi pentru pregatirea de eval...

Crapaturi placa
 cum imi accesez dosarul electroni...

Momentul Aprilie 1964

Sursa noua - zgomot ?

A fost lansat Ubuntu 24.04 LTS
 Pareri apartament in zona Berceni?

Free streaming SkyShowtime de la ...

Skoda Fabia 1.0 TSI (110 CP)- 19 ...

Mezina familiei, Merida BigNine
 

XPEnology external acces(imi scoate peri albi)

- - - - -
  • Please log in to reply
2 replies to this topic

#1
Maryus0234

Maryus0234

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 488
  • Înscris: 13.05.2009
Salut,

Se dă un xpenology proaspăt instalat cu un internet de la digi->ONT fără wireless-> router kaon digi. Am făcut cont pe no-ip, l-am introdus în XPEnology și îmi dă cu verde (normal). În router am pus la port forwarding ip-ul intern al serverului, protocol TCP+UDP și port 5000-5000. Sub nici o formă nu pot să mă conectez nici prin adresa de pe no-ip nici prin ip-ul meu extern.
La router configurațion(din xpenology) îmi cam dă cu virgulă. Nu are routerul kaon dar, cumva cumva după ce am văzut că tot nu vrea să meargă am setat un router oarecare si am deschis și de acolo portul 5000. No luck.

Încep să fac spume mă chinuie de câteva zilePosted Image . Need help !

EDIT Ping.eu îmi arată că portul 5000 este open

Mulțumesc

Edited by Maryus0234, 15 June 2017 - 17:33.


#2
Adm

Adm

    Property Caretaker

  • Grup: Administrators
  • Posts: 24,137
  • Înscris: 22.05.2003
1. Ia vezi tu cine e router in retea, sa nu fie ONT.
2. Ca sa vezi dc merge port fwd, incearca sa intri in interfata de administrare a routerului de pe web.
3. De ce ai nevoie de noip, cand ai DNS dinamic gratuit, care merge perfect de la RDS, de forma xxx.go.ro ?

Recomand xxx.go.ro

Setezi xxxx.go.ro, nu setezi nimic dinamic dns pe xpenology, si s-ar putea sa ai o surpriza placuta.

#3
Maryus0234

Maryus0234

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 488
  • Înscris: 13.05.2009
3. mersi că mi-ai amintit de ddns-ul digi.
1. Tind să cred că nu ont este router. Pe telefon csploit, network discovery și fing îmi găsește kaon-ul ca router.
2. Sincer nu știu cum se face. Dacă accesez xxx.go.ro:8899 din rețea îmi merge. dacă trec pe 3g nu mai merge.

În altă ordine de idei. am scos rahatul, pardon kaonul și am băgat bătrânul tp-link în funcțiune. Am urmat setupul ez internet din Xpenology și a mers în mai puțin de două minute să accesez serverul over the internet. Am observat că serverul îmi deschide porturile pe router prin UPnP. Am dezactivat UPnP și am deschis porturile manual. Încă funționează. Deși pe kaon este activat UPnP se pare că nu se leagă cu serverul. Chiar dacă deschid manual porturile tot nu vrea.

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate