Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Digi24 a disparut de pe TV Lg

Drept de proprietate intelectuala...

Jante noi shitbox

Trinitas TV 4K
 Dacia 1316 cu 6 usi ...

Frecventa modificata radio

Un nou pericol pt batrani

Ar trebuii sa vindem imobiliarele...
 Dupa renuntarea la aparat dentar

pelerinaj in Balcik

Noul format Jpegli iși propu...

Dade, dade
 Probleme accesare nr test telefon

Parola la lock screen

Deparazitare externa pisici fara ...

Seriale turcesti/coreene online H...
 

PC Editare Video Sony Vegas PRO

- - - - -
  • Please log in to reply
18 replies to this topic

#1
Dorin1996

Dorin1996

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 266
  • Înscris: 13.03.2014
1. Cand se va face achizitia: weekend-ul asta
2. La ce va fi folosit PC-ul: Sony Vegas Pro eventual Photoshop si Adobe Premiere CC
3. Bugetul maxim (in cazuri specifice, mentionati daca in acest buget sunt incluse perifericile si monitorul): 4000 ron MAX.
4. Rezolutia si diagonala monitorului (existent sau cel de achizitionat): Neexistent.
5. Componente care se pastreaza de la vechiul sistem: Niciuna
6. Daca preferati anumite magazine sau modalitati de plata (ex: rate fara dobanda): Emag, PcGarage, Altex.

Mentionez ca trebuie si monitor 1080p cu diagonala cel putin 23 inch.

#2
dani.user

dani.user

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,238
  • Înscris: 24.02.2007
Fii te rog mai specific in ce priveste utilizarea programelor. PS poate folosi si unul ce doar micsoreaza o poza, si unul cu 50 de layere pe o poza de 30 MP. N-au nevoie de acelasi hardware.

#3
super8

super8

    Senior Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 10,000
  • Înscris: 14.04.2016

View PostDorin1996, on 13 iunie 2017 - 17:33, said:

Spoiler
Mentionez ca trebuie si monitor 1080p cu diagonala cel putin 23 inch.
Eu as cumpara una din astea:
pcgarage
cu Asamblare Premium 219 Lei ca sa faca upgrade la Biosul placii de baza sa fie compatibil cu procesorul:
[ https://s13.postimg.org/4i81j9eqt/Screenshot_2017-06-13_20_57_11.png - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]
Si mai tarziu cumperi inca un baton de ADATA XPG Z1 Red 8GB DDR4 2666MHz CL16 !


altex
cu 1x 8GB ddr4-2666:
[ https://s9.postimg.org/aguhqb1b1/image.png - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]
[ https://s8.postimg.org/toron27jn/image.png - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]
[ https://s18.postimg.org/ilelifyfr/image.png - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

si cu 4x 4GB (16GB) ddr4-2666:
[ https://s11.postimg.org/jqy76ogv5/image.png - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]
[ https://s11.postimg.org/xv4cvgmep/image.png - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ][ https://s10.postimg.org/ry26lgexz/image.png - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]
Prima data ia legatura cu ei sa intrebi daca fac asamblarea componentelor sau macar update-ul la Biosul placii de baza pt. ca Gigabyte AB350-GAMING nu e compatibila cu procesorul !
Sau poti apela la un amic sa iti imprumute procesorul sau pt. a face upgrade la BIOS.

Dar eu cred ca lista de la pcgarage e optiunea mai buna, cu conditia sa pui mai tarziu inc-o memorie ADATA XPG Z1 Red 8GB DDR4 2666MHz CL16 si un SSD pe care sa pui sistemul de operare  Posted Image

ATENTIE ! ce am pus eu e mai mult un ghid pt. a iti face singur o lista de componente !
Daca ceilalti colegi iti pot face o lista mai buna, cumpar-o p-aia.

#4
jegmihai

jegmihai

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,536
  • Înscris: 03.09.2013

View PostDorin1996, on 13 iunie 2017 - 17:33, said:

2. La ce va fi folosit PC-ul: Sony Vegas Pro eventual Photoshop si Adobe Premiere CC
Cum a spus si Dani, este in avantajul tau sa ne oferi cat mai multe detalii. La ce nivel folosesti softurile respective?

De asemenea, pui accentul pe editari sau pe randari?

#5
jegmihai

jegmihai

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,536
  • Înscris: 03.09.2013
@Super, de ce ai pus placa video dedicata? Nu are nevoie, accentul cade pe CPU + RAM.

#6
AwkwardMe

AwkwardMe

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,866
  • Înscris: 19.07.2013
Salut,
Configuratiile de la altex au nevoie si de un cooler.

Cea de la pc garage este foarte ok. Procesorul se overclock-eaza lejer la 3.6 GHz (all cores) cu cooler-ul stock si voltajul default (1.25V parca). Placa de baza msi are un vrm bun pentru o placa cu chipset b250. . .inca nu stiu daca au rezolvat problema cu timpul de boot, dar chiar si asa este o placa de baza buna. (POST time este de ~20 secunde)
Procesorul il vede si fara update de bios. Banii aia mai bine baga intr-un monitor mai bun. Update-ul de bios poate fi facut in 5 minute de pe un stick, sau daca este un spirit mai aventuros poate sa faca update-ul si din windows.

Carcasa este buna, dar acum are un pret cam mare. Daca mai taie de la carcasa si sursa cred ca reuseste sa ingramadeasca si un ssd modest sau mai multa memorie.


Quote

de ce ai pus placa video dedicata? Nu are nevoie, accentul cade pe CPU + RAM.
Daca lucreaza cu efecte si tranzitii multe placa video are un rol foarte important. Ajuta mult la editare, dar si la randare. Cam slabuta placa video, dar in bugetul lui nu intra altceva.
Si hdd-ul mi se pare micut pentru editare video.

#7
Dorin1996

Dorin1996

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 266
  • Înscris: 13.03.2014
Photoshop low level, accentul cade pe Sony Vegas Pro, ma intereseaza timpul de randare sa fie cat mai mic. Daca nu ma insel, Sony Vegas e mai mult CPU si RAM demanding, deci nu ar trebui neaparat placa video dedicata. Referitor la asamblare si update de bios, ma descurc sa le fac eu.
Eu m-am tot gandit la o configuratie de genu:
Attached File  Untitled.png   43.52K   16 downloads

Edited by Dorin1996, 13 June 2017 - 21:46.


#8
jegmihai

jegmihai

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,536
  • Înscris: 03.09.2013

View PostAwkwardMe, on 13 iunie 2017 - 21:07, said:

Daca lucreaza cu efecte si tranzitii multe placa video are un rol foarte important. Ajuta mult la editare, dar si la randare. Cam slabuta placa video, dar in bugetul lui nu intra altceva.
Si hdd-ul mi se pare micut pentru editare video.
Nu chiar. Vegas Pro suporta accelerare de pe GPU, dar este de preferat unul care suporta OpenCL (AMD). Bugetul este mic, ar trebui sa ne concentram pe ceea ce conteaza: CPU + RAM + un monitor cum trebuie.

La editare ajuta putin spre deloc.

O placa video trebuie cumparata mai degraba pentru semnalul video (Ryzen-urile nu au grafica integrata), dar trebuie una mai ieftina.

#9
AwkwardMe

AwkwardMe

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,866
  • Înscris: 19.07.2013
Tu vrei sa faci o configuratie cu R7?

Mai jos wishlist-ul facut de mine. Astept sa pui si tu unul, daca este mai bun al tau nu ma sfiesc sa recunosc.
http://www.pcgarage....shlist/2708142/

P.S. Daca se doreste overlock mai serios recomand montarea unui ventilator pe laterala carcasei. . .pentru racirea mai buna a mosfetilor/radiatorului.

#10
AwkwardMe

AwkwardMe

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,866
  • Înscris: 19.07.2013

View PostDorin1996, on 13 iunie 2017 - 21:19, said:

Photoshop low level, accentul cade pe Sony Vegas Pro, ma intereseaza timpul de randare sa fie cat mai mic .................................nu ar trebui neaparat placa video dedicata
Zi-mi ce setari folosesti la proiectele tale? Daca crezi ca este relevant fac un test rapid cu si fara accelerare GPU. Daca folosesti vr-un codec ce nu foloseste toate resursele procesorului n-are rost sa ne complicam cu 100 de nuclee.

Mai jos am atasat rezultatele in urma randarii unui clip de 4 minute. Am ales setarile pt randare la intamplare. Sunt cateva secunde bune in minus cand am folosit si placa video la randare.
Clipuri importate: 960 x 546, codec h264- mpeg 4 avc, 15 fps
Efecte si tranzitii: 3d blinds, linear wipe, slide, zoom in/out, fade in/out. . .ma rog, chestii simple, cat m-am priceput si eu:))). . .probabil tu lucrezi la un nivel mai avansat.
Randare:HD 1080-60i, using Sony YUV codec,  29.970 fps

Folosesc r5 1600 + o 750 TI cocosata de overclock. Este cu cel putin 50% mai slaba ca 1050ti

Attached Files


Edited by AwkwardMe, 13 June 2017 - 23:09.


#11
Dorin1996

Dorin1996

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 266
  • Înscris: 13.03.2014

View PostAwkwardMe, on 13 iunie 2017 - 21:37, said:


Mai jos wishlist-ul facut de mine.
http://www.pcgarage....shlist/2708142/

P.S. Daca se doreste overlock mai serios recomand montarea unui ventilator pe laterala carcasei. . .pentru racirea mai buna a mosfetilor/radiatorului.
O sa merg pe configuratia facuta de tine, in final. Nu intentionez sa fac overclock. Va multumesc la toti pentru sfat-uri/pareri.

#12
paulicamic

paulicamic

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 516
  • Înscris: 28.02.2009

View PostDorin1996, on 15 iunie 2017 - 14:03, said:

O sa merg pe configuratia facuta de tine, in final. Nu intentionez sa fac overclock. Va multumesc la toti pentru sfat-uri/pareri.
Doua observatii.

1. Placa video nu mai este in stoc mergi pe MSI.
http://www.pcgarage....b-ddr5-128-bit/

2. Dupa mine n-ar fi rau sa mergi pentru inceput pe o singura placuta de RAM si sa iei un SSD. Este tricky, 8GB RAM e cam putin, dar si sa adaugi mai târziu un SSD implica clonare/reinstalare la sist de operare + Sony + programele Adobe. Vezi ce-ti convine mai mult.

Later Edit
Ryzen e pretentios la memorii. Cred ca ar trebui ceva la 2400 sau 2666 MHz.

Edited by paulicamic, 15 June 2017 - 14:22.


#13
AwkwardMe

AwkwardMe

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,866
  • Înscris: 19.07.2013
Trebuie sa faci overclock, macar pana la 3.6GHz. Iti spun eu cum se procedeaza pas cu pas, daca  este nevoie. (inclusiv partea de update bios, pentru rezultate mai bune)

Era bine sa fi aprofundat putin subiectul. Daca folosesi divx, de exemplu, nu iti va folosi toate core-urile procesorului.

#14
paulicamic

paulicamic

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 516
  • Înscris: 28.02.2009
Revin, memoria din lista este ok, am verificat pe site-ul placii de baza.

#15
Dorin1996

Dorin1996

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 266
  • Înscris: 13.03.2014

View Postpaulicamic, on 15 iunie 2017 - 14:15, said:

Doua observatii.
1. Placa video nu mai este in stoc mergi pe MSI.
http://www.pcgarage....b-ddr5-128-bit/
2. Dupa mine n-ar fi rau sa mergi pentru inceput pe o singura placuta de RAM si sa iei un SSD. Este tricky, 8GB RAM e cam putin, dar si sa adaugi mai târziu un SSD implica clonare/reinstalare la sist de operare + Sony + programele Adobe. Vezi ce-ti convine mai mult.
Later Edit
Ryzen e pretentios la memorii. Cred ca ar trebui ceva la 2400 sau 2666 MHz.
1. Da, o voi lua pe cea de la MSI, chiar daca are doar un vent, nu cred ca se va incalz mai tare ca cea de la Gigabyte.
2. Voi adauga inca 200 ron pt .SSD, ma gandesc ca unul de 120 GB e suficient doar Windows si programele respective. M-am gandit sa iau unul pe interfata M.2

View PostAwkwardMe, on 15 iunie 2017 - 14:21, said:

Trebuie sa faci overclock, macar pana la 3.6GHz. Iti spun eu cum se procedeaza pas cu pas, daca  este nevoie. (inclusiv partea de update bios, pentru rezultate mai bune)
Era bine sa fi aprofundat putin subiectul. Daca folosesi divx, de exemplu, nu iti va folosi toate core-urile procesorului.
Merita sa fac overclock? Atunci banuiesc ca ar trebui adaugat un cooler mai "calumea". De obicei foloesc H.264 codec.

Edited by Dorin1996, 15 June 2017 - 15:09.


#16
Dorin1996

Dorin1996

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 266
  • Înscris: 13.03.2014

View Postpaulicamic, on 15 iunie 2017 - 15:00, said:

Revin, memoria din lista este ok, am verificat pe site-ul placii de baza.
Sau sa adaug una de 2400 MHz? diferenta de pret este mica....
http://www.pcgarage....4-2400mhz-cl15/

Edited by Dorin1996, 15 June 2017 - 15:30.


#17
paulicamic

paulicamic

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 516
  • Înscris: 28.02.2009
Cum vrei tu ambele memorii sunt in lista de compatibilitati a placii de baza.

#18
AwkwardMe

AwkwardMe

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,866
  • Înscris: 19.07.2013

View PostDorin1996, on 15 iunie 2017 - 15:08, said:

Merita sa fac overclock? Atunci banuiesc ca ar trebui adaugat un cooler mai "calumea". De obicei foloesc H.264 codec.
Da, parerea mea este ca merita. Poti sa folosesti cooler-ul stock, ar trebui sa-l duci la 3.6 fara sa modifici voltajul. Poti sa-i pui si un ventilator lateral, daca nu te deranjeaza sa-l mai cureti.

Am facut acum mici teste. Daca folosesc la randare "video for windows" + codec h264 nu obtin timp de randare mai bun folosind si GPU-ul. Daca folosesc "Main concept AVC" (tot h264) cu optiunea render "render using Cuda" obtin doar 8 secunde in minus la o durata totala de 3,53 min. Asta cat insemana? 3%?
Pe parcursul randarii si a editarii GPU-ul nu a fost folosit mai mult de 15%
Sincer sa fiu ma asteptam ca Sony Vegas sa utilizeze gpu-ul mult mai bine. Nu mai sunt sigur ca placa video aleasa de mine este cea mai buna pentru nevoile tale.
Referitor la utilizarea procesorului. . . media de utilizare pe parcursul randarii este de 87%

Ca sa storci ultimul strop de performanta din bugetul tau mititel te sfatuiesc sa astepti pareri, referitoare la placa video, de la cineva care foloseste intensiv sony vegas-ul

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate