Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Digi24 a disparut de pe TV Lg

Drept de proprietate intelectuala...

Jante noi shitbox

Trinitas TV 4K
 Dacia 1316 cu 6 usi ...

Frecventa modificata radio

Un nou pericol pt batrani

Ar trebuii sa vindem imobiliarele...
 Dupa renuntarea la aparat dentar

pelerinaj in Balcik

Noul format Jpegli iși propu...

Dade, dade
 Probleme accesare nr test telefon

Parola la lock screen

Deparazitare externa pisici fara ...

Seriale turcesti/coreene online H...
 

Toyota Corolla vs Renault Megane Sedan vs WV Jetta vs Ford Focus Wagon

- - - - -
  • Please log in to reply
67 replies to this topic

#37
cepy

cepy

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 977
  • Înscris: 03.12.2010

View PostLauCalin, on 14 iunie 2017 - 08:29, said:

Daca te incanta Megane si nu te incanta Astra... cred ca degeaba ne spunem parerea pe-aici. Singurele avantaje la Megane eu le vad a fi pretul si dotarile mai bune. Asta dupa ce le-am condus pe ambele. Locurile din spate din Megane mi se par inghesuite. Asta poate ca e un tribut al designului. La fel e si la Mazda 3. Ma rog, mie si designul la Megane mi se pare chicios. Mai ales cand vad stopurile noapte. Ca sa nu mai zicem ca Megane nu e un Renault 100%. E un produs global in care si-a bagat mainile si Samsung Motors. Iar coreeni nu de putine ori au avut tendinta sa exagereze cu unele detalii. Ai prins-o? ;) 308 imi place mai mult. Din curiozitate daca imi permiti, ce nu ti-a placut la Astra?


E chestie de preferinte. De ex si eu prefer megane in fata astrei si astra in fata 308. Cu aspectul iar e chestie de gusturi.De ex. pe mine 308 ca aspect nu ma incanta cu absolut nimic.la fel si interiorul.

#38
codesmm

codesmm

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,022
  • Înscris: 17.11.2015
Dupa ce ai ales masinile spre care optezi din punct de vedere al aspectului exterior (cele mentionate in primul post), obligatoriu trebuie sa faci test drive cu ele sa vezi daca se preteaza cerintelor/dorintelor tale personale privind dinamica masinii, tinuta de drum, confortul interior, confortul la drum lung, insonorizarea, dotarile, spatiul interior si in portbagaj, etc. Fa test drive si pe drumuri mai putin bune (drum de tara, cu gropi/denivelari, etc.) si vei vedea stabilitatea masinii in asemenea situatii, precum si modul cum lucreaza suspensia masinii (cum absoarbe gropile, daca este zgomotoasa suspensia, etc). La fel trebuie sa vezi daca motorizarea masinii este suficienta pentru stilul tau de condus. Daca esti mai sportiv in trafic, daca iti place sa faci depasiri rapide si in siguranta, o motorizare mai slaba (cu cilindree de 1 litru -1,2 litri) nu te va multumi. Alegerea trebuie sa fie a ta, tu sa fii multumit de masina nu cei de pe forum care isi expun parerile personale dar aceste opinii s-ar putea sa nu fie identice cu ale tale. Succes.

#39
fortzoso

fortzoso

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,422
  • Înscris: 29.01.2017

View PostLauCalin, on 14 iunie 2017 - 08:29, said:

Daca te incanta Megane si nu te incanta Astra... cred ca degeaba ne spunem parerea pe-aici. Singurele avantaje la Megane eu le vad a fi pretul si dotarile mai bune. Asta dupa ce le-am condus pe ambele. Locurile din spate din Megane mi se par inghesuite. Asta poate ca e un tribut al designului. La fel e si la Mazda 3. Ma rog, mie si designul la Megane mi se pare chicios. Mai ales cand vad stopurile noapte. Ca sa nu mai zicem ca Megane nu e un Renault 100%. E un produs global in care si-a bagat mainile si Samsung Motors. Iar coreeni nu de putine ori au avut tendinta sa exagereze cu unele detalii. Ai prins-o? Posted Image 308 imi place mai mult. Din curiozitate daca imi permiti, ce nu ti-a placut la Astra?
Iar masina pe care vrei sa o cumperi, cati ani ai de gand sa o pastrezi si aprox. cati km faci anual?
Corolla are motor mai slab. Daca poti sa te impaci cu asta, cu un motor vechi, simplu si normal dpdv tehnic si robust in acelasi timp, eu zic sa te mai gandesti. Plus ca sunt sanse ca multi ani sa ridici capota ca sa schimbi uleiul, filtrele, cureaua de accesorii si sa pui apa la motor.

In spate la Megane sedan ai mai mult loc decat in Opel, care este asemanator din punctul asta de vedere cu Focus. asta ce-i drept va face ca tinuta de drum sa fie ceva mai slaba. Dar in alegerea oricarei masini ieftine trebuie sa faci un compromis.
Designul tine de gusturile fiecaruia. Mie designul de la Renault imi place mai mult decat la Fordul pe care mi l-am cumparat.

#40
MKdens24kw

MKdens24kw

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,859
  • Înscris: 02.02.2014
Initiator, intra pe linkul urmator la comentarii. Deja sunt probleme la TCe 130
http://www.automarke...ecificatii.html

#41
florinppv

florinppv

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 872
  • Înscris: 22.01.2010
@ initiator: as evita modelele invechite (Corolla, Jetta) pentru ca peste 2 ani te vrei trezi cu o masina deja "veche" dar in acelasi timp as evita si modelele foarte noi (Megane) pentru ca nu as fi dispus sa fac experimente pe banii mei, in primii ani dupa lansarea pe piata pot sa apara multe probleme si chiar daca masina este in garantie nu este tocmai placut sa nu te poti folosi de ea.



#42
danX

danX

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,566
  • Înscris: 26.06.2003
arunca un ochi si la Astra Sedan 1.4 Turbo.
in 12k cu rabla o iei foarte dotata pentru bugetul asta (clima, tempomat, bluetooth cu streaming, etc), o masina fiabila si matura.

Dintre toate celelalte as zice Focus Wagon pentru ca e la final de cariera, motor fiabil si fasnet fata de celelalte, cu exceptia Renault.

#43
LauCalin

LauCalin

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,143
  • Înscris: 08.12.2008

View Postflorinppv, on 14 iunie 2017 - 12:25, said:

@ initiator: as evita modelele invechite (Corolla, Jetta) pentru ca peste 2 ani te vrei trezi cu o masina deja "veche" dar in acelasi timp as evita si modelele foarte noi (Megane) pentru ca nu as fi dispus sa fac experimente pe banii mei, in primii ani dupa lansarea pe piata pot sa apara multe probleme si chiar daca masina este in garantie nu este tocmai placut sa nu te poti folosi de ea.

Ce spui tu, nu e neaparat gresit. Dar in acelasi timp, o masina veche nu inseamna neaparat o masina mai slaba. Pentru ca, desi de multe ori nu este facut public, masinile mai "sufera" in timp ajustari sau modificari din partea constructorului.. Fie ca vorbim de partea mecanica, fie ca vorbim de updateuri de soft.
Iar daca masina este in garantie si se strica, constructorul este obligat sa-ti ofere masina de schimb. Eu nu mi-as face probleme in privinta asta. Daca o pastreaza cativa ani, poate sa ia ce masina vrea. Bine, oricum isi ia ce vrea. :D Pentru ca in primii ani sau prima suta de mii de km sa zicem, diferentele nu sunt prea mari. Ce se intampla dupa 7-8-10 ani si dupa 150-160-170000 de km, aia face diferenta dintre o masina fiabila si una mai slaba. De-asta l-am intrebat cat are de gand sa pastreze masina si cati km aproximeaza ca va face anual.

#44
RhadooR

RhadooR

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 162
  • Înscris: 01.10.2009
Astazi am fost si la dealer-ul Opel, iar acesta mi-a propus un model Opel Astra K 1.4 Turbo 150 CP, cu cutie automata, dublu climatronic, senzori parcare plus alte dotari la pretul de 14100 E cu tot cu rabla. Ce parere aveti despre aceasta versiune?

Totodata, eram hotarat sa merg cu Renault Megane Sedan Intense, dar singurul incovenient este ca masina o sa imi fie livrata la inceputul lunii septembrie!

#45
Mr. Incredible

Mr. Incredible

    It's showtime!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,640
  • Înscris: 07.10.2005
Megane mi se pare cel mai reusit dintre modelele la care te gandesti. Este aiurea sa dai atatia bani pe un motor de sub 100 cp.

#46
RhadooR

RhadooR

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 162
  • Înscris: 01.10.2009

View PostMr. Incredible, on 14 iunie 2017 - 20:50, said:

Megane mi se pare cel mai reusit dintre modelele la care te gandesti. Este aiurea sa dai atatia bani pe un motor de sub 100 cp.
In momentul de fata a ramas in discutie Renault Megane Sedan cu livrare la inceputul lunii septembrie, respectiv Opel Astra K, cu livrare imediata!

Edited by RhadooR, 14 June 2017 - 20:55.


#47
LauCalin

LauCalin

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,143
  • Înscris: 08.12.2008
Eu zic Opel Astra. O parere strict personala. Mi se pare ca arata mai bine, spatiul in spate e mai bun, vizibilitatea e mai buna (mai ales in spate) si per total o consider o masina mai robusta.
Singurul avantaj la Renault este (ca si in multe cazuri) pretul mai bun raportat la dotari si motorizare. Atat.
Dar daca iti place Megane, zi-le celor de la dealer ca Opel iti da masina aia pe loc. Sa vezi cum gasesc ca prin "minune" si un Megane asemanator in mai putin de o luna.
Asta e parerea mea. Banii sunt ai tai :D

LE:
&Mr. se pare ca e vorba de 1.4 Turbo 150 CP.

Edited by LauCalin, 14 June 2017 - 21:08.


#48
Kazmer

Kazmer

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,307
  • Înscris: 25.11.2010

View PostRhadooR, on 14 iunie 2017 - 20:27, said:

Astazi am fost si la dealer-ul Opel, iar acesta mi-a propus un model Opel Astra K 1.4 Turbo 150 CP, cu cutie automata, dublu climatronic, senzori parcare plus alte dotari la pretul de 14100 E cu tot cu rabla. Ce parere aveti despre aceasta versiune?

Totodata, eram hotarat sa merg cu Renault Megane Sedan Intense, dar singurul incovenient este ca masina o sa imi fie livrata la inceputul lunii septembrie!

Super oferta Astra. Hatch sau combi?

#49
Mr. Incredible

Mr. Incredible

    It's showtime!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,640
  • Înscris: 07.10.2005
Mi se pare interesanta si Astra in varianta 150 cp si cutie automata, daca are si ceva dotari la 14.000 euro pare o alegere buna.

Edited by Mr. Incredible, 14 June 2017 - 21:26.


#50
RhadooR

RhadooR

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 162
  • Înscris: 01.10.2009

View PostKazmer, on 14 iunie 2017 - 21:24, said:

Super oferta Astra. Hatch sau combi?
Hatchback. Ce parere ai despre cutia automata?

#51
Mr. Incredible

Mr. Incredible

    It's showtime!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,640
  • Înscris: 07.10.2005
Cutia automata iti va face viata mai frumoasa si va crea dependenta.

#52
romio79

romio79

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,655
  • Înscris: 30.03.2005
oferta pare excelenta. din ce ai enumerat pe asta as merge. e cea mai puternica, are cutie automata, nu e cea mai scumpa si livrare imediata.

ma referer la Opel :)

#53
RhadooR

RhadooR

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 162
  • Înscris: 01.10.2009

View PostMr. Incredible, on 14 iunie 2017 - 21:25, said:

Mi se pare interesanta si Astra in varianta 150 cp si cutie automata, daca are si ceva dotari la 14.000 euro pare o alegere buna.
Pai acest Opel este versiune Enjoy la care se mai adauga:
1. Sistem de climatizare pe 2 zone automat, asistenta la parcare fata si spate, senzor de ploaie,parasolare sofer si pasager iluminate.
2. Jante aliaj 16
3. Proiectoare ceata
4. Vopsea metalizata.

Pretul final cu aceste dotari este de 19600 E

#54
LauCalin

LauCalin

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,143
  • Înscris: 08.12.2008
Am un prieten care are exact ce vrei tu: 1.4 Turbo 150 CP. Ma vad cu el in weekend. Voi da (inca) o tura cu masina si voi fi mai atent la detalii. Am condus-o acum 2 luni si mi-a placut. Tie ti-a placut? Renault a avut ceva asemanator la drive test?
De la 19000 tu o "scoti" sub 15000. Nu uita asta. El a dat pe masina 22000-23000. Da, stiu. F scump pentru un Opel compact. Dar a fost dorinta lui.

Edited by LauCalin, 14 June 2017 - 21:38.


Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate