Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Deparazitare externa pisici fara ...

Seriale turcesti/coreene online H...

Merita un Termostat Smart pentru ...

Sfat achizitie MTB Devron Riddle
 Problema mare cu parintii= nervi ...

switch microtik

Permis categoria B la 17 ani

Sfaturi pentru pregatirea de eval...
 Crapaturi placa

cum imi accesez dosarul electroni...

Momentul Aprilie 1964

Sursa noua - zgomot ?
 A fost lansat Ubuntu 24.04 LTS

Pareri apartament in zona Berceni?

Free streaming SkyShowtime de la ...

Skoda Fabia 1.0 TSI (110 CP)- 19 ...
 

Viza de flotant vs viza de resedinta

- - - - -
  • This topic is locked This topic is locked
25 replies to this topic

#1
bogdan181180

bogdan181180

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 924
  • Înscris: 01.04.2017
Am adresa de domiciliu intr-o parte si de peste 3 luni stau in alta locatie...in acelasi oras. Azi am fost vizitat de cei de la politia de proximitate, ca m-a turnat un vecin "binevoitor" si mi-au spus oamenii ca trebuie sa-mi fac buletin nou. Eu nu vreau treaba asta deoarece pe adresa de domiciliu am trecute actele la firma si permisul de conducere si ca sa le modific pe astea ma costa bani si timp pierdut aiurea. Domnii de la politie mi-au spus ca mai pot opta pentru viza de resedinta sau cea de flotant. Intrebarea mea este.... care este mai avantajoasa?.... in sensul sa nu ma duc des sa-mi reinnoiesc viza...sau ambele sunt acelasi lucru cu denumire diferita... n-am inteles mare lucru din ce mi-au spus domnii de la politie ca se grabeau si mi-au dat un avertisment ca-n 30 de zile sa intru in legalitate pe adresa noua

Edited by bogdan181180, 13 June 2017 - 11:46.


#2
colombo2003

colombo2003

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,312
  • Înscris: 16.07.2008
Acolo unde locuiesti este proprietatea ta?

#3
althea

althea

    Guru Member

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 11,660
  • Înscris: 30.10.2009

 bogdan181180, on 13 iunie 2017 - 11:41, said:

Domnii de la politie mi-au spus ca mai pot opta pentru viza de resedinta sau cea de flotant. Intrebarea mea este.... care este mai avantajoasa?.... in sensul sa nu ma duc des sa-mi reinnoiesc viza
E același lucru :)
Viză de reședință e termenul corect. Se dă pe max. 1 an dacă proprietarul locuinței e de acord. Dacă nu, câte luni zice el.

Dacă ești tu proprietar e simplu.

#4
bogdan181180

bogdan181180

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 924
  • Înscris: 01.04.2017

 colombo2003, on 13 iunie 2017 - 11:43, said:

Acolo unde locuiesti este proprietatea ta?
Nu... m-am mutat la "concubina"..iar ea are acte pe casa

 althea, on 13 iunie 2017 - 11:46, said:

E același lucru Posted Image
Viză de reședință e termenul corect. Se dă pe max. 1 an dacă proprietarul locuinței e de acord. Dacă nu, câte luni zice el.
Si care-i procedura... se lipeste vreun timbru ceva pe buletin cu noua adresa?... nu mi-e sa schimb buletinul... mi-e ca trebuie sa modific toate actele si permisul de conducere si numai ala costa vreo 200 de lei

Edited by bogdan181180, 13 June 2017 - 11:49.


#5
corinadaniela

corinadaniela

    Guru Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 11,524
  • Înscris: 05.06.2009
bogdan, ce motiv ar avea vecinul binevoitor sa te toarne ? cu ce l-ai deranjat, oare ? la intretinere unde esti trecut si platesti, la tine acasa sau la partenera ?

viza de resedinta e tot una cu viza de flotant. si are valabilitatea maxima de 1 an. este sub forma unui autocolant care se lipeste pe spatele cartii de identitate.
http://legestart.ro/...lotant-in-2017/
http://www.evp-orade...g=44&li=1&gog=1

Edited by corinadaniela, 13 June 2017 - 11:49.


#6
althea

althea

    Guru Member

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 11,660
  • Înscris: 30.10.2009

 bogdan181180, on 13 iunie 2017 - 11:48, said:

Si care-i procedura... se lipeste vreun timbru ceva pe buletin cu noua adresa?
Un autocolant pe verso.
Trebuie să meargă și ea cu tine la Evidență, cu contractul pe casă și cartea ei de identitate.

#7
bogdan181180

bogdan181180

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 924
  • Înscris: 01.04.2017

 corinadaniela, on 13 iunie 2017 - 11:48, said:

la intretinere unde esti trecut si platesti, la tine acasa sau la partenera ?
...m-am scos de la intretinere unde locuiesc legal si m-am trecut cu utilitatile pe noua adresa

#8
bogdan181180

bogdan181180

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 924
  • Înscris: 01.04.2017

 corinadaniela, on 13 iunie 2017 - 11:48, said:

bogdan, ce motiv ar avea vecinul binevoitor sa te toarne ? cu ce l-ai deranjat, oare ?
...un mos securist si turnator, nu se intelege nimeni din familie cu el... si a auzit o discutie de a mea cu un vecin in care i-am spus ca inca nu mi-am facut mutatia

Viza de resedinta o pot obtine si-n acelasi oras? ca din legislatie reiese ca se obtine daca ma mut mai mult de 15 zile in alt oras sau stau cu chirie in alt oras... nu specifica nimic ca o pot obtine si in aceeasi localitate

Edited by bogdan181180, 13 June 2017 - 11:55.


#9
beavis03

beavis03

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,576
  • Înscris: 10.04.2009

 bogdan181180, on 13 iunie 2017 - 11:53, said:

...un mos securist si turnator, nu se intelege nimeni din familie cu el... si a auzit o discutie de a mea cu un vecin in care i-am spus ca inca nu mi-am facut mutatia

asta i-a invatat Ceausescu... si asa vor murii... sa stie ei tot, sa vada ce misca, in loc sa-si vada de batranetile lor...

cainele moare de drum lung, iar fosilele de grija altora... iar daca le zici ceva, vai, esti cel mai badaran, un nenorocit care n-are cei 7 ani de acasa...

ei pot sa faca ce vrea aia lor, ca au par alb in cap si trebuie sa-i respecti... halal, numai in RO mai auzi astfel de conceptii

#10
corinadaniela

corinadaniela

    Guru Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 11,524
  • Înscris: 05.06.2009

 bogdan181180, on 13 iunie 2017 - 11:53, said:

...un mos securist si turnator, nu se intelege nimeni din familie cu el... si a auzit o discutie de a mea cu un vecin in care i-am spus ca inca nu mi-am facut mutatia

Viza de resedinta o pot obtine si-n acelasi oras? ca din legislatie reiese ca se obtine daca ma mut mai mult de 15 zile in alt oras sau stau cu chirie in alt oras... nu specifica nimic ca o pot obtine si in aceeasi localitate

da, poti. asa am fost eu nevoita sa fac, sa-mi iau viza de flotant la adresa soacrei mele (in acelasi oras) pentru a-mi putea inscrie fetita la scoala. nu intru in detalii - e o poveste lunga, stiu ca nu am procedat corect, insa scoala a fost de vina si m-a fortat sa fac asta.
pur si simplu proprietarul locuintei in care stai acum este de acord sa te ia in spatiu, trebuie sa vina cu tine la evidenta populatiei, sa completeze un formular si sa aiba actul de proprietate al locuintei asupra sa (original si copie).

#11
usrnm

usrnm

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,761
  • Înscris: 29.06.2015
Dar care e treaba, daca am resedinta in alta parte imi trebuie viza de flotant? De ce? Eu stau de 15 ani la o alta adresa, insa am buletinul tot la parinti. La noul domiciliu am avut de-a face si cu politie, cu primarie, cu administratia financiara...nu mi-a zis nimeni nimic. Cum poate veni politia la mine sa-mi schimb buletinu? Azi stau acolo maine in partea cealalta, imi schimb buletinul intr-una?

Edited by usrnm, 13 June 2017 - 12:05.


#12
arg

arg

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 38,148
  • Înscris: 19.09.2005

 usrnm, on 13 iunie 2017 - 12:04, said:

Dar care e treba, daca am resedinta in alta parte imi trebuie viza de flotant? De ce? Eu stau de 15 ani la o alta adresa, insa am buletinul tot la parinti. La noul domiciliu am avut de-a face si cu politie, cu primarie, cu administratia financiara...nu mi-a zis nimeni nimic.
dar nu ai avut o plangere la adresa ta cum ca nu ai resedinta trecuta in acte...
pe cei de la politie nu-i intereseaza problema asta decat daca au o plangere legata de acest aspect....
nu se vede nicaieri in sistem si nu au cum sa se autosesizeze...

Edited by arg, 13 June 2017 - 12:07.


#13
usrnm

usrnm

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,761
  • Înscris: 29.06.2015
pai si cum ma poate obliga cineva sa imi fac viza sau sa schimb buletinul? chiar si cu plangere din partea vecinilor.

#14
arg

arg

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 38,148
  • Înscris: 19.09.2005

 usrnm, on 13 iunie 2017 - 12:07, said:

pai si cum ma poate obliga cineva sa imi fac viza sau sa schimb buletinul? chiar si cu plangere din partea vecinilor.
pai te intreaba unde ai resedinta si tu ii zici ca acolo unde nu ai acte si asta e, daca le zici ca esti in vizita sau ca stai de trei zile nu au ce sa-ti faca decat daca te pandesc...

mai e o probelma daca ai 3 case sai stai cate 2 zile in fiecare pe rand ce faci?

Edited by arg, 13 June 2017 - 12:09.


#15
bitiro

bitiro

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 678
  • Înscris: 07.03.2008

 usrnm, on 13 iunie 2017 - 12:07, said:

pai si cum ma poate obliga cineva sa imi fac viza sau sa schimb buletinul? chiar si cu plangere din partea vecinilor.

Prin amenzi repetate.

#16
YourFan

YourFan

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,326
  • Înscris: 30.01.2017
Vecinii astia... Isi baga nasul unde nu le fierbe oala.

#17
arg

arg

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 38,148
  • Înscris: 19.09.2005

 YourFan, on 13 iunie 2017 - 12:12, said:

Vecinii astia... Isi baga nasul unde nu le fierbe oala.
am si eu niste exemplare de genul asta... care considera ca tot blocul e al lor, pana le-am facut si eu o reclamatie si sa lasat cu "interviuri" la sectie...

pe mine ma deranjeaza aia de vin la 2 noaptea si uita sa-si inchida muzica in masina si pana se hotarasc sa coboare din masina mai dureza juma de ora de basi si faza lunga in genurile de la dormitor...

Edited by arg, 13 June 2017 - 12:21.


#18
usrnm

usrnm

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,761
  • Înscris: 29.06.2015

 bitiro, on 13 iunie 2017 - 12:11, said:

Prin amenzi repetate.
amenda ca? exista undeva prin vreo lege referiri la situatia asta? Chiar ma intereseaza

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate