Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Parola la lock screen

Deparazitare externa pisici fara ...

Seriale turcesti/coreene online H...

Merita un Termostat Smart pentru ...
 Sfat achizitie MTB Devron Riddle

Problema mare cu parintii= nervi ...

switch microtik

Permis categoria B la 17 ani
 Sfaturi pentru pregatirea de eval...

Crapaturi placa

cum imi accesez dosarul electroni...

Momentul Aprilie 1964
 Sursa noua - zgomot ?

A fost lansat Ubuntu 24.04 LTS

Pareri apartament in zona Berceni?

Free streaming SkyShowtime de la ...
 

probleme anticonceptionale

- - - - -
  • Please log in to reply
8 replies to this topic

#1
castoras

castoras

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 786
  • Înscris: 28.12.2006
Dupa 2-3 mentre neregulate, spotting si sangerati intre menstruatii am fost diagnosticata cu sindromul de ovare micropolichistice.

Iau Microgynon de 2 luni - ultima luna am uitat 3 zile pastila si s-a decalat ciclul cu o saptamana. Acum aprox la 2 saptamani dupa aceea, am iar sangerari desi am uitat doar 1 pastila.

Maine plec din tara 2 saptamani si nu stiu ce sa fac - sa intrerup folia acum in sapt 3 la inceput - mai am inca 6 pastile sau sa continui?

As vrea sa nu am CM, fiind in calatorie.

#2
corinadaniela

corinadaniela

    Guru Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 11,524
  • Înscris: 05.06.2009
pai daca ai deja sangerari (menstruatie) si cu pastila, si fara ea, menstruatia isi vede de treaba ei. cu alte cuvinte nu scapi de sangerare, indiferent ce faci.
daca nu esti suficient de disciplinata incat sa respecti un tratament, pune-ti pe telefon o alarma zilnica, sa-ti reaminteasca faptul ca trebuie sa iei pastila. pune-ti pastilele la vedere undeva, sa le vezi de la prima ora a zilei, in bucatarie langa filtrul de cafea, in baie pe policioara de la oglinda (daca ai asa ceva).
tu acum nu faci altceva decat sa-ti zapacesti si mai tare ciclul menstrual si concentratia de hormoni din organism.

#3
castoras

castoras

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 786
  • Înscris: 28.12.2006
am mai luat coagulante sa opresc sangerarea - se poate. intrebarea e daca opresc folia acum sau nu?

stiu ca nu-i bine ce am facut, acum asta e

#4
corinadaniela

corinadaniela

    Guru Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 11,524
  • Înscris: 05.06.2009
si te mai miri ca ai ciclul neregulat...de ce nu lasi natura sa-si urmeze cursul, nu esti nici prima, nici ultima femeie care calatoreste fiind in perioada de ciclu. nu mai suntem pe vremea comunismului, avem acces la tot felul de absorbante (extern, intern), cupa menstruala, cu putin noroc si indemanare vei trece usor peste cele cateva zile de ciclu si te vei putea bucura de restul calatoriei.

acum doua luni, cand ai inceput tratamentul, stiai ca vei calatori timp de 2 saptamani in luna iunie ?

sfatul meu este sa-l suni pe medicul care ti-a prescris tratamentul si sa-l intrebi in legatura cu dilema ta, el este cel mai avizat sa-ti spuna ce ar trebui sa faci. si cand te intorci din calatorie, cu ocazia primei vizite sau cand te duci la un nou control, intreaba-l daca nu exista alt tip de tratament pentru tine, injectabil, implant hormonal sau sterilet cu hormoni.

#5
Karhu

Karhu

    Heretic member

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 39,925
  • Înscris: 25.06.2007

View Postcastoras, on 12 iunie 2017 - 12:33, said:

mai am inca 6 pastile sau sa continui?
As vrea sa nu am CM, fiind in calatorie.
Le-ai cam dat peste cap, acum lasa 7 zile pauza si apoi incepi o noua folie avand grija sa le iei cum trebuie, fara intreruperi.
Pt amanarea/ mutarea ciclului exista alte preparate dar nu e cazul acum.

View Postcorinadaniela, on 12 iunie 2017 - 13:49, said:

intreaba-l daca nu exista alt tip de tratament pentru tine, injectabil, implant hormonal sau sterilet cu hormoni.
Nu, ea trebuia sa ia pastila combinata, pe cand injectabilele, implanturile, steriletele etc contin doar componenta progesteronica.

#6
corinadaniela

corinadaniela

    Guru Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 11,524
  • Înscris: 05.06.2009
karhu, am inteles, multumesc. azi am invatat un lucru nou.
intrebare : ok, ea are sangerare acum si spune ca a mai luat coagulante inainte. nu cumva e periculos sa faca din nou acest lucru, fiind sub "tratament" cu AC, in conditiile in care AC-urile cresc riscul de formare a cheagurilor de sange (mai ales pentru persoanele predispuse la asa ceva, sau cu anumite probleme medicale) ?

#7
Karhu

Karhu

    Heretic member

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 39,925
  • Înscris: 25.06.2007

View Postcorinadaniela, on 12 iunie 2017 - 15:19, said:

.nu cumva e periculos sa faca din nou acest lucru,
Ba da, cine a invatat-o, a invatat-o prost...

#8
corinadaniela

corinadaniela

    Guru Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 11,524
  • Înscris: 05.06.2009
spuneai ceva despre preparatele pentru mutarea/amanarea ciclului. ai putea sa detaliezi, te rog ? stiu ca in anglia, de exemplu, exista un astfel de medicament/supliment, dar imi scapa numele acestuia, din pacate.

care sunt cele mai putin daunatoare preparate, care se gasesc si la noi si se pot administra in acest scop ? multumesc.
intreb pentru ca una e sa ai ciclul intr-o vacanta de 2 saptamani, iti raman destule zile in care sa te poti bucura de vacanta, si alta este sa-ti vina fix la inceputul unui sejur la mare cu durata de 5-6 zile, practic acel concediu e partial ratat.

#9
Karhu

Karhu

    Heretic member

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 39,925
  • Înscris: 25.06.2007

View Postcorinadaniela, on 13 iunie 2017 - 12:11, said:

...
Practic ciclul se poate amana cu orice anticonceptional combinat, luand tabletele fara pauza de rigoare de la sfarsit. Deoarece asa se pot produce confuzii (mai ales ca la multe marci de pastile existe 30 bucati pe blister, ultimele fiind insa lipsite de substanta activa) aici la mine cam toti medicii de familie prescriem Primolut N (noretisteron) de la Bayer ® (14 euro cutia de 30 tabl), 3 pastile pe zi, din a treia zi premergatoare menstruatiei, timp de max. 10-14 zile, timp in care menstruatia nu va veni. Aceasta va veni la 2-3 zile dupa intreruperea tabletelor.

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate